Šta je novo?

Cene nekretnina

Baka Vanga izgleda ima naslednika Deka Savu, nekrunisanog kralja medju prorocima nekretnina, pre svega novosadskih i BNV nekretnina.
 
Isto kako i Gangulina vila :)

 
Poslednja izmena:
Ja iskreno nisam čuo da je takav model implementiran bilo gde u EU ili US u FAANG-u, iako je sindikalno delovanje tamo itekako zastupljeno, ne verujem da je isto ili slicno ostvarivo u Srbiji koja je objektivno kap u okeanu, makar sto se globalnog IT trsita tice.
U USA neke kompanije nude dobre EAH programe (Employer Assisted Housing). I to ne mali broj njih - mozda nisi cuo (ni ja nisam mnogo oko toga obracao paznju), ali postoji - samo mora da se vidi sa firmom. U Evropi znam da su se nekada u Holandiji firme isticale sa programima realokacije (nadju ti stan ili maksimalno pomognu oko potrage i pokriju rentu za prva 3 meseca recimo)

Ja nisam ocekivao ovo uopste - ali nama su bas pomogli, iako vec traje neko vreme - kada smo finalizovali dogovor, dodeli li su nam jednu devojku koja nam maksimalno pomaze oko svih administrativnih stvari... Ona nam je, preko firme, izabrala nekoliko nekretnina koje smo pogledali dok smo bili u US - a ovo nam znaci, jer nemamo kreditni rejting (iskreno ne znam da li se nesto racuna kada sam bio tamo pre X godina).
Takodje ogromna je pomoc, jer ne ulazimo u kredit koji tamo sada iznosi oko 6% fiksne kamate na 30god recimo

Nisam ulazio u to da li firma ima neki svoj dil ili neki dil sa agencijama za nekretnine - mi smo izabrali kucu na principu kao one kucice iz filma "Covek po imenu Oto" - s tim sto je garaza u sklopu kuce :) Interesantno je to sto su u tom "kompleksu" jos dve porodice radnika iste firme - pa zbog toga mislim da firma ima neki dil (ali nebitno skroz). Posto sam mrtav ovih dana, napisacu uskoro ta neka zapzanja oko nekretnina tamo - mada to nema apsolutno nikakvih slucnosti sa nama. Ali stvarno sam zadovoljan i mnogo je lep osecaj kada vidite da se stvarno ozbiljno potrude da olaksaju ovaj, nimalo, lak korak (jedna stvar je bila kada sam bio single, a druga je sada sa porodicom)

I kod nas postoje ti ljudi koji mogu da pomognu radnicima oko realokacije (ako neko dolazi iz unutrasnjosti),neke i nude - Znam da je Filip Moris imao te neke pomoci oko pronalaska stana, ali ne bas na ovom nivou. Kod nas u IT-u imate dosta nekih radnika, koji su realno polovinu radnog vremena u "praznom hodu" i oni mogu pomoci oko tih stvari, koje sada ljudima odvlace mnogo energije...
 
U USA neke kompanije nude dobre EAH programe (Employer Assisted Housing). I to ne mali broj njih - mozda nisi cuo (ni ja nisam mnogo oko toga obracao paznju), ali postoji - samo mora da se vidi sa firmom. U Evropi znam da su se nekada u Holandiji firme isticale sa programima realokacije (nadju ti stan ili maksimalno pomognu oko potrage i pokriju rentu za prva 3 meseca recimo)

Ja nisam ocekivao ovo uopste - ali nama su bas pomogli, iako vec traje neko vreme - kada smo finalizovali dogovor, dodeli li su nam jednu devojku koja nam maksimalno pomaze oko svih administrativnih stvari... Ona nam je, preko firme, izabrala nekoliko nekretnina koje smo pogledali dok smo bili u US - a ovo nam znaci, jer nemamo kreditni rejting (iskreno ne znam da li se nesto racuna kada sam bio tamo pre X godina).
Takodje ogromna je pomoc, jer ne ulazimo u kredit koji tamo sada iznosi oko 6% fiksne kamate na 30god recimo

Nisam ulazio u to da li firma ima neki svoj dil ili neki dil sa agencijama za nekretnine - mi smo izabrali kucu na principu kao one kucice iz filma "Covek po imenu Oto" - s tim sto je garaza u sklopu kuce :) Interesantno je to sto su u tom "kompleksu" jos dve porodice radnika iste firme - pa zbog toga mislim da firma ima neki dil (ali nebitno skroz). Posto sam mrtav ovih dana, napisacu uskoro ta neka zapzanja oko nekretnina tamo - mada to nema apsolutno nikakvih slucnosti sa nama. Ali stvarno sam zadovoljan i mnogo je lep osecaj kada vidite da se stvarno ozbiljno potrude da olaksaju ovaj, nimalo, lak korak (jedna stvar je bila kada sam bio single, a druga je sada sa porodicom)

I kod nas postoje ti ljudi koji mogu da pomognu radnicima oko realokacije (ako neko dolazi iz unutrasnjosti),neke i nude - Znam da je Filip Moris imao te neke pomoci oko pronalaska stana, ali ne bas na ovom nivou. Kod nas u IT-u imate dosta nekih radnika, koji su realno polovinu radnog vremena u "praznom hodu" i oni mogu pomoci oko tih stvari, koje sada ljudima odvlace mnogo energije...
Uglavnom se zove corporate housing i to vazi za prva 3 meseca. Posle toga potpisujes lease za stan na godinu dana pa hteo ili ne obavezao si se!
 
Para ima, ali su one plasirane.
Kod nas je Sber banka bila u sličnoj situaciji, a uopšte nisu lose poslovali.
Problem se javlja kada dođe do velikog povlačenja depozita, a banka je plasirala vecinu novca u npr dugoročne kredite. Oni ce verovatno imati taj novac, ali kroz nekoliko godina kada krediti dođu na naplatu. Banka koja ne deli kredite šakom i kapom i ima dobra sredstva obezbeđenja (hipoteke) ne može tako lako bankrotirati.

SVB koja je propala je druga priča, jer su oni investiciona banka tj ulagali su u startapove. To je izuzetno rizicno za banku, jer mnogi od njih propadnu. U Srbiji je gotovo nemoguće dobiti kredit za start up.
 
Poslednja izmena:
Juče je objavljena interesantna i po malo kontroverzna analiza od strane Hussman fonda: https://www.hussmanfunds.com/comment/mc230424/

Da izdvojim za ovu temu najinteresantniju tezu:
Across history, we find that the best predictor of inflation is not unemployment, GDP growth, or even Federal Reserve policy. Rather, inflation has a significant psychological component; the best predictor of inflation is the most recent rate of inflation, with the next best predictor being lagged inflation from the previous year. In recent months, investors appear to have taken rapidly declining inflation and resumed monetary easing for granted, embedding those expectations into bond yields and still-elevated market valuations. Having done so, investors now rely on those outcomes. Meanwhile, the most likely drivers of improving inflation – economic recession and credit strains – would pose their own challenges to the financial markets. In our view, this creates a tightrope: the failure of inflation to resolve quickly would be unfavorable for the financial markets, yet the conditions most likely to produce a quick resolution of inflation would also be unfavorable for the financial markets.
 
Da prestanemo mistifikovati.

Sta se desilo u SVB banci?:

-FED povecava kamatne stope.
-Banka kupila bonds - finansirala depozitima.
-Bonds imale prinos po niskim kamatnim stopama (investicija bila pre podizanja kamatnih stopa).
-Klijenti SVB tech startapovi, cesto neprofitabilni (cesto pri startup-u dok se ne pozicionira na trzistu).
-...u periodu dizanja kamata, smanjili se izvori za podizanje kapitala (venture capital) kojima bi startup-ovi finansirali dalje operacije.
-....zbog toga su posegli za svojim depozitima u SVB.
-....i to masovno.
-...jer je banka krenula da prodaje bonds kako bi isplatila depozite, ali posto je vec bila znacajna razlika u pasivnim i aktivnim kamatama (vidi gore), radili su to sa gubitkom.
-startup-ovi su imali depozite uglavnom preko 250k usd (osigurana suma) pa su se uplasili da ce izgubiti neosigurani deo.

Tu su "vatru podgrejali" neosigurani delovi depozita koji su bili znacajni.

I to je to.

FED je reagovao tako sto je u zamenu za kolateral obezbedio pozajmicu banci na godinu dana (Discount Window - BTFP) kako bi servisirala gore pomenute obaveze.

Bankarski sistem je zasnovan na poverenju i FED je stao u odbranu tog poverenja (sto ce uraditi uvek - u suprotnom bio bi Mad Max scenario).
Slicno je uradio 2008. - povecao limit osiguranja depozita.

Credit Suisse

-Visegodisnji mismanagement banke, afere i gubitci.
-Nepotvrdjene glasine o potencijalnom kolapsu izazvale nepoverenje kod klijenata koji su krenuli da povlace depozite.
- --> pada cena akcije banke
-neposredno pre, desava se situacija sa SVB koja "doliva ulje na vatru".
-posledicno, glavni finasijer banke Centralna banka Saudijske Arabije odbija dalje da finansira.

Svajcarska drzava reaguje tako sto po nalogu UBS kupuje Credit Suisse (bez prava glasa postojecih akcionara).

Ja ne mogu da verujem da ovde neki stvaraju paniku na ovu temu samo da bi prodali jos koji kvadrat.
Pa naravno da bi bio problem da se isplate depoziti kada bi svi sada pojurili u banku.
Ne postoji banka koja to moze.
Zato drzave (centralne banke) i reaguju po tom pitanju.
I uvek ce.

Da li ste vi svesni da bi u takvom scenariju imali naoruzane civile na ulicama i polu-ratno stanje?
Dzaba vam onda sto ste prodali stan.

Btw.
Kod nas su zbog nerazvijenog trzista:
-kontrole banaka striktnije
-bankarske investicije konzervativne (manje rizicne)
-a bankarska marza verovatno veca

. . .tako da su ovakvi scenariji malo verovatni.


 
Uglavnom se zove corporate housing i to vazi za prva 3 meseca
ne znam kako se zove - nama predstavili kao EAH :) Firmi okej, nama lepo = to je to :)
E sad ovo ne znam kako kome vazi, ali definitivno kompanija ima neki fond za ovo (ne bi me cudilo da su deo tog fonda i same nekretnine). Nisam samo ja - dosta nasih ljudi je tako otislo. Recimo Amazon je ranije za Kanadu, za pomoc oko relociranja imao fond od oko 20k $ po radniku.

Kazem, vrlo verovatno da neke kompanije i nude ovo radnicima kod nas - jutros sam pricao sa knjigovodjom i ona kaze da postoje nacini da se da pozajmica radnicima koju oni posle vracaju kompaniji. I da neke nase firme to i rade, ali da su mahom u pitanju domace firme (nevera, ali tako mi je receno). Sto i ima neke logike, strani menadzment nece bas mnogo da se bakce sa ovim
 
Para ima, ali su one plasirane.
Kod nas je Sber banka bila u sličnoj situaciji, a uopšte nisu lose poslovali.
Problem se javlja kada dođe do velikog povlačenja depozita, a banka je plasirala vecinu novca u npr dugoročne kredite. Oni ce verovatno imati taj novac, ali kroz nekoliko godina kada krediti dođu na naplatu. Banka koja ne deli kredite šakom i kapom i ima dobra sredstva obezbeđenja (hipoteke) ne može tako lako bankrotirati.
Tako je, bank run je samoispunjavajuće proročanstvo.
Jer, banke funkcionišu tako što povezuju one koji novac imaju, a nije im potreban trenutno i privremeno bi ga se odrekli uz određenu, sa onima koji novac nemaju, a platili bi cenu da ga poseduju.
Normalna je pretpostavka da neće svi povlačiti novac, a banke sredstvima upravljaju tako da obezbede raspoloživost novca svima o roku dospeća, uključujući i određeni procenat iznenadnih povlačenja.

-...jer je banka krenula da prodaje bonds kako bi isplatila depozite, ali posto je vec bila znacajna razlika u pasivnim i aktivnim kamatama (vidi gore), radili su to sa gubitkom.
Ovde bih samo dodao još i informaciju da je cena obveznica obrnuto srazmerna visini kamatnih stopa.
Kada kamatne stope rastu, cene obveznica padaju.
I to je bio još jedan od krupnih razloga zašto je SVB portfolio toliko stradao u kratkom periodu (prodaja obveznica pre dospeća, uz veliki gubitak)
 
Poslednja izmena:
Svaka banka ima stres program,čemu on služi,ako na vreme ne ukaže na probleme?
 
Kazem, vrlo verovatno da neke kompanije i nude ovo radnicima kod nas - jutros sam pricao sa knjigovodjom i ona kaze da postoje nacini da se da pozajmica radnicima koju oni posle vracaju kompaniji. I da neke nase firme to i rade, ali da su mahom u pitanju domace firme (nevera, ali tako mi je receno). Sto i ima neke logike, strani menadzment nece bas mnogo da se bakce sa ovim
Moguce, al ako bi se pokazala neka inicijativa, u kojoj bi bili ukljuceni zaposleni velikih firmi Microsoft, NCR, raznorazni E, F, G-techovi... U sustini veelika vecina programera, koji stede za ucesce, bi vec imali da isplate 70-80% vrednosti stana u izgradnji. Tako da mislim da na kraju, to i ne bi bila neka prevelika lova koju bi korporacije trebalo da daju na zajam.

Vise nije ni sve stvar novca, da li ce izgradnja kostati 700, 800, 900... po kvadratu, nego da lici na starinski blok, sa parkom, bez nacickanih kladonica u lokalima u prizemlju, resenim parkingom. Da izgleda kako bi kupci zeleli. Vise je problem sto nam trenutno nude nacickane betonske kosnice od 3500+ po kvadratu, koje nazivaju 'garden', 'forest', 'park'... :)
 
Svaka banka ima stres program,čemu on služi,ako na vreme ne ukaže na probleme?
Stres testovi se rade za određene vrste scenarija u kojima se realiziju jedan ili više procenjenih rizika.
Naše banke za slučaj bank run imaju opcije kratkoročnih pozajmica kod NBS, jer je kod bank run glavni rizik ubrzano rušenje (osnovano ili indukovano) kredibiliteta, tako da te pozajmice zaustavljaju paniku i vraćaju poverenje ljudi da im je novac dostupan.

Uzgred sveopšti bank run banke ne mogu izdržati.
Ali, to je kao kad bi se čudili zašto se sruši kuća kojoj se potkopaju temelji i na koju se dovezu buldozeri
 
Da prestanemo mistifikovati.

Sta se desilo u SVB banci?:

-FED povecava kamatne stope.
-Banka kupila bonds - finansirala depozitima.
-Bonds imale prinos po niskim kamatnim stopama (investicija bila pre podizanja kamatnih stopa).
-Klijenti SVB tech startapovi, cesto neprofitabilni (cesto pri startup-u dok se ne pozicionira na trzistu).
-...u periodu dizanja kamata, smanjili se izvori za podizanje kapitala (venture capital) kojima bi startup-ovi finansirali dalje operacije.
-....zbog toga su posegli za svojim depozitima u SVB.
-....i to masovno.
-...jer je banka krenula da prodaje bonds kako bi isplatila depozite, ali posto je vec bila znacajna razlika u pasivnim i aktivnim kamatama (vidi gore), radili su to sa gubitkom.
-startup-ovi su imali depozite uglavnom preko 250k usd (osigurana suma) pa su se uplasili da ce izgubiti neosigurani deo.

Tu su "vatru podgrejali" neosigurani delovi depozita koji su bili znacajni.

I to je to.

FED je reagovao tako sto je u zamenu za kolateral obezbedio pozajmicu banci na godinu dana (Discount Window - BTFP) kako bi servisirala gore pomenute obaveze.

Bankarski sistem je zasnovan na poverenju i FED je stao u odbranu tog poverenja (sto ce uraditi uvek - u suprotnom bio bi Mad Max scenario).
Slicno je uradio 2008. - povecao limit osiguranja depozita.

Credit Suisse

-Visegodisnji mismanagement banke, afere i gubitci.
-Nepotvrdjene glasine o potencijalnom kolapsu izazvale nepoverenje kod klijenata koji su krenuli da povlace depozite.
- --> pada cena akcije banke
-neposredno pre, desava se situacija sa SVB koja "doliva ulje na vatru".
-posledicno, glavni finasijer banke Centralna banka Saudijske Arabije odbija dalje da finansira.

Svajcarska drzava reaguje tako sto po nalogu UBS kupuje Credit Suisse (bez prava glasa postojecih akcionara).

Ja ne mogu da verujem da ovde neki stvaraju paniku na ovu temu samo da bi prodali jos koji kvadrat.
Pa naravno da bi bio problem da se isplate depoziti kada bi svi sada pojurili u banku.
Ne postoji banka koja to moze.
Zato drzave (centralne banke) i reaguju po tom pitanju.
I uvek ce.

Da li ste vi svesni da bi u takvom scenariju imali naoruzane civile na ulicama i polu-ratno stanje?
Dzaba vam onda sto ste prodali stan.

Btw.
Kod nas su zbog nerazvijenog trzista:
-kontrole banaka striktnije
-bankarske investicije konzervativne (manje rizicne)
-a bankarska marza verovatno veca

. . .tako da su ovakvi scenariji malo verovatni.



Uh dobro je, znaci ipak ne mora bas svi da pojure da vade stednju kako bi kupili stan u nekom od bnv investicionih solitera.
 
Nevezano za gore.
Ako pazljivije pogledate unazad na forumu, cesto imamo manipulativnu tehniku "Straw man fallacy".
I predsednik je obimno koristi, kao i ekipa bliska njemu.

-Definicija
A straw man fallacy occurs when one counters an argument with an exaggerated and inaccurate version of that argument.
(napada se srodan argument, ali razlicit onom koji je izrecen)

-Primer
1) Person A: Trans fat is not good for you.

Person B: Getting a microgram of trans fat is not going to kill you.
This idea that trans fat amounts to cancer is insane!

Of course, Person A never claimed that a “microgram” of trans fat will give you cancer and kill you. This was not the argument. Person A merely stated that trans fat is “not good” for you.
 
Moguce, al ako bi se pokazala neka inicijativa, u kojoj bi bili ukljuceni zaposleni velikih firmi Microsoft, NCR, raznorazni E, F, G-techovi... U sustini veelika vecina programera, koji stede za ucesce, bi vec imali da isplate 70-80% vrednosti stana u izgradnji. Tako da mislim da na kraju, to i ne bi bila neka prevelika lova koju bi korporacije trebalo da daju na zajam.

Vise nije ni sve stvar novca, da li ce izgradnja kostati 700, 800, 900... po kvadratu, nego da lici na starinski blok, sa parkom, bez nacickanih kladonica u lokalima u prizemlju, resenim parkingom. Da izgleda kako bi kupci zeleli. Vise je problem sto nam trenutno nude nacickane betonske kosnice od 3500+ po kvadratu, koje nazivaju 'garden', 'forest', 'park'... :)
Ako se gradi na ok lokaciji a pokusa se manja zauzetost parcele i to dosta dize cenu izgradnje.

Valjalo bi da se pojave na trzistu i drugi vidovi finansiranja/investiranja u gradjevinu. Pored firmi koje bi gradile za zaposlene (sto bi opet samo omogucilo vec donekle povlascenim programerima da budu jos povlasceniji), da drzava vise pravi socijalnih stanova, mozda da se omoguce i mehanizmi za nekakvu komunalnu izgradnju gde se buduci stanari sami udruze. Opet bi bio potreban nekakav nadzor, pogotovo za vece projekte ali mi ne deluje toliko neizvodljivo.

Verujem doduse da kada bi se gradjani vise ukljucili u proces izgradnje, da bi mnogi mitovi pali u vodu (tipa da investitora izgradnja kosta manje od 1000e po kvadratu i da je sve preko profit).
 
Nevezano za gore.
Ako pazljivije pogledate unazad na forumu, cesto imamo manipulativnu tehniku "Straw man fallacy".
I predsednik je obimno koristi, kao i ekipa bliska njemu.

-Definicija
A straw man fallacy occurs when one counters an argument with an exaggerated and inaccurate version of that argument.
(napada se srodan argument, ali razlicit onom koji je izrecen)

-Primer
1) Person A: Trans fat is not good for you.

Person B: Getting a microgram of trans fat is not going to kill you.
This idea that trans fat amounts to cancer is insane!

Of course, Person A never claimed that a “microgram” of trans fat will give you cancer and kill you. This was not the argument. Person A merely stated that trans fat is “not good” for you.
Tin otkriva toplu vodu Ep. 342:

Tema se zove cene nekretnina i gle cuda raspravlja se o cenama nekretnina.

Ne znam dal sam ijednom u ovih koliko vec postova na temi pricao o stockovima, bull, bear, ROI i slicno. Deluje kao da izjednacavas nekoliko vradovicevih postova (cak ni on ne pise iskljucivo u tom fazonu, i da niste toliko istrigerovani na njega videli bi da dosta stvari koje pise imaju smisla, iako voli da pretera) sa celom ovom temom. Ali ok, lakse je biti u pravu kada ti je protivnik strawman.

I ne znam kako se to ‘navijanjem’ menja realnost. Ja ovde ne iznosim svoje zelje, ja iznosim ono sto mislim da je istina. Ako svi to radimo, onda cemo kolektivno i biti objektivniji.
Aj da razjasnimo jednu stvar. vradovic je rekao da ce Mirijevo ici na 5k, ne zato sto 'treba' nego zato sto ce evro toliko opasti. Takodje je rekao da ce se to dogoditi u slucaju da prosecna plata bude 900-1000e, sto je deo koji se zgodno precutkuje svaki put kada se taj mim siluje po 50 put.

Niko, ali ponavljam NIKO, se nije slozio za tom tvrdnjom, a kamoli rekao da to tako TREBA.

To je obican strawman na kome gradite ceo ovaj bizaran lov na vestice.

@Bocko Da, stvarno je neverovatno sto jednu od najskupljih, najbrze rastucih i najtrazenijih opstina ne treba stavljati u isti kos sa prosekom 'outside of city centre' drugih gradova. Ja zaista ne znam sta je tu toliko tesko da se shvati i sad par meseci nakon te rasprave.

O placenim organizovanim komentatorima agenata nekretnina bolje da i ne pricamo. Do pre par stranica ti je i Bender bio njihov bot, lol.
Druze, mogao bi malo da kompresujes pasuse a pojacas malo citanje onoga na sta odgovaras, posto ti je redovno 70% odgovora strawman a 30% neka slobodna tema.

Nigde nije napisano da je sve cakum pakum. Medjutim skala od totalna divljina do cakum pakum je ogromna a mi smo se dosta udaljili od totalne divljine za ovih 22 godine.

Super sto ti je asistent na faksu otkrio da u gradnji postoje mutljavine, neces verovati, ali iste postoje i u toj Svajcarskoj. Ako je svaka zgrada gde neki propis nije ispostovan 'divlja gradnja' onda verovatno ne postoji legalna zgrada na planeti. Muljanje sa propisima nije binarna stvar gde ga ili ima ili nema (uvek ga ima), vec postoji i odredjeni raspon tezina tog krsenja. Sto je drzava uredjenija to se taj spektar smanjuje. Sama cinjenica da danas pricamo o tome da li ima dovoljno parking mesta, a da je do relativno skoro moglo da se gradi bez parking mesta uopste ti govori koliko je taj spektar manji postao.

Btw, ako je ta zgrada zavrsena prosle godine a Vesic tek 2020 najavio da ce biti propisano 1,7 (u centru samo, siri centar je danas 1,1 po stanu koliko znam) parking mesta, ta zgrada je gotovo sigurno dobila lokacijske uslove i gradjevinsku pre nego sto je taj propis stupio na snagu (ako je uopste stupio i nije neka Vesiceva PR prica). Svakako mozes pogledati sve dozvole za svaku noviju izgradnju na CEOP-u umesto sto pricas napamet.
Odgovorio sam ti detaljno na svako pitanje. Ako nemas sta vise da dodas ugasi se ti, ja necu cutati da tebi ne bi busio balon zabluda. Ad hominem i strawman na mene ne deluju, mogu samo iz inata jos vise da pisem.


Pa bi onda bilo opet kukanje o vracarizaciji i kako svako gradi na svoj fazon bez reda ko u 65om.
To da li neko veruje da je svako mogao da se prijavi za zemljiste uopste nije ni bio predmet ove rasprave.

Prvo bih voleo da mi neko nadje te imaginarne investitore sposobne da plate to po 'trzisnoj ceni' a da nisu uvezani s politikom.
 
Ako se gradi na ok lokaciji a pokusa se manja zauzetost parcele i to dosta dize cenu izgradnje.

Valjalo bi da se pojave na trzistu i drugi vidovi finansiranja/investiranja u gradjevinu. Pored firmi koje bi gradile za zaposlene (sto bi opet samo omogucilo vec donekle povlascenim programerima da budu jos povlasceniji), da drzava vise pravi socijalnih stanova, mozda da se omoguce i mehanizmi za nekakvu komunalnu izgradnju gde se buduci stanari sami udruze. Opet bi bio potreban nekakav nadzor, pogotovo za vece projekte ali mi ne deluje toliko neizvodljivo.

Verujem doduse da kada bi se gradjani vise ukljucili u proces izgradnje, da bi mnogi mitovi pali u vodu (tipa da investitora izgradnja kosta manje od 1000e po kvadratu i da je sve preko profit).
Aj mojne odmah taj 'straw man fallacy' na moj racun :) da l kosta 800, 900 ili 1000e... Ne pominjem drzavu, niti socijalne stanove. Pominjem ljude koji imaju love, udruzene sa ljudima koji imaju love. Jedini razlog zasto ukljucujem korporacije je poverenje i dodadavanje pozajmice koja bi omogucila da se projekat izvede.
 
Stres testovi se rade za određene vrste scenarija u kojima se realiziju jedan ili više procenjenih rizika.
Naše banke za slučaj bank run imaju opcije kratkoročnih pozajmica kod NBS, jer je kod bank run glavni rizik ubrzano rušenje (osnovano ili indukovano) kredibiliteta, tako da te pozajmice zaustavljaju paniku i vraćaju poverenje ljudi da im je novac dostupan.

Uzgred sveopšti bank run banke ne mogu izdržati.
Ali, to je kao kad bi se čudili zašto se sruši kuća kojoj se potkopaju temelji i na koju se dovezu buldozeri
Pričao je Larry Summers na Blumbergu o stres testovima.

U kratkim crtama, sistem (nadzor) je trom (ili još gore namerno loše vođen) tako da scenariji koji su odrađivani nisu uključivali podizanje kamatnih stopa.
Opravdanje za njih je što se takvi testovi valjda planiraju par meseci unapred, loše po njih je što u vreme planiranja inflacija je već bila na nivou kad je povećanje kamata bilo realno kao opcija.

A što se same banke tiče, oni su jednostavno bili loše vođeni (namerno ili nenamerno je nebitno). Nisu ni imali ljude na ključnim pozicijama (opet je nebitno šta je razlog) da preuzmu odgovornost i spreče propast na vreme.

Evo danas je First Republic - 20% u premarketu. Kriza je daleko od gotove.
 
Aj mojne odmah taj 'straw man fallacy' na moj racun :) da l kosta 800, 900 ili 1000e... Ne pominjem drzavu, niti socijalne stanove. Pominjem ljude koji imaju love, udruzene sa ljudima koji imaju love. Jedini razlog zasto ukljucujem korporacije je poverenje i dodadavanje pozajmice koja bi omogucila da se projekat izvede.
Sta se time onda resava, sem sto ljudi koji vec i mogu da plate stanove po ovim cenama ih placaju jos manje?
Mislim da su programeri i ostali zaposleni po jakim kompanijama grupa koja nije prioritetno ugrozena, i to kazem kao pripadnik te grupe.
Bravo, Defke!
Vidi se da Akademija na jezeru (salašu) Trestište daje rezultate.
L o l
 
Sta se time onda resava, sem sto ljudi koji vec i mogu da plate stanove po ovim cenama ih placaju jos manje?
E ovo je vec trik pitanje, sa sve odgovorom u sebi. :) Sta je to, pcela jeste, osa nije? Ono, sta bi ti pre uzeo, nesto sto kosta 3500+ u bloku kakvom neces, ili za 1000 u bloku kakvom hoces. Mala ispravka, ne mogu da plate novogradnju po ovim cenama, manjina moze. A ti ako nisi investitor prerusen u programera, trebalo bi da budes barem neutralan prema ovakvom predlogu. Al aj, da ne duzimo, ne bih da idem u beskonacnu razmenu apsurdnih postova, mora da se radi...
 
Mislim da su programeri i ostali zaposleni po jakim kompanijama grupa koja nije prioritetno ugrozena, i to kazem kao pripadnik te grupe.
Ne znam kako je povezano. Ukoliko firma moze i ima mogucnosti (ne znam kako je sa stanovista prava), zasto da to ne uradi?
Zasto drzava pravi stanove za snage bezbednosti? Ovu drzavu treba onda pravno goniti, jer policajci imaju plate kao medicinsko osoblje, a dobijaju i beneficirani radni staz + sada dobijaju i stanove po 'subvencionisanim' cenama... Zasto se ne omoguci to isto i komunalnim radnicima?
 
Vrh