Šta je novo?

Cene nekretnina

Ko ima milione u banci u kesu, za njega je lako, sta god da uradi ostace mu na kraju nesto. Ko ima 20ak iljada stednje i platu iljadu ipo, izgubice sta god da uradi. :censored: kao i obicno
Sta ako banka propadne? :)

Ja bi pre drzao pare u šljunku istovarenom
na nekom placu nego u banci. Naravno u banci samo onoliko koliko ti treba likvidno za 6-7 meseci ali sve ostalo trpaj u nesto opipljivo. :)
 
Neke IT firme, koliko para istresu na team buildinge, putovanja, benefite, drz ne daj... Bukvalno bi mogle da izgrade zgradu za zaposlene u bloku 45 ili na bezaniji. Naravno, zaposleni bi isplacilvali stanove od plate. Ok, mozda sam idealista
Nisi idealista, ne znam kako je kod nas to uredjeno. Verujem da ima nacina da firma 'pomogne' radniku u nekom vidu pozajmice.
Em dobro za radnika, em firma stavlja do znanja da joj taj radnik vredi (i dobija lojalnost pre svega) - super stvar za dobre zaposlene. Naravno ne ocekujem ovo za sve zaposlene
 
Verujem da ima nacina da firma 'pomogne' radniku u nekom vidu pozajmice.
Neke firme nude upravo takve vidove "pomoci", npr. jedna IT firma u Cacku daje novcane pozajmice do 10k eur zaposlenima(koji ispunjavaju neke uslove tipa zaposlen na neodredjeno itd...). Zaposleni bira vremenski period u kom isplacuje dug, mada ga moze isplatiti i ranije. Rata mu se odbija od plate i ne postooji nikakva kamata.
Na ovaj nacin firma ne zaradjuje, ali moze da zadrzi radnika nekoliko godina be straha da ce otici iz firme, dok radnik dobija mnogo bolje uslove za pozajmicu nego u bilo kojoj banci...
Iako 10k ne deluje kao velika cifra, kada se u obzir uzmu cene stanova u Cacku sasvim je dovoljna za ucesce za stambeni kredit npr...
 
Tvrdio sam, a i dalje stojim na tome da NBg nece drasticno padati (ako uopste padne nekada). Ne moze se ocekivati pad tamo gde je veliki pritisak i potraznja :)
Slažem se, ali NBG ima dosta neizgrađenog zemljišta u centralnim delovima (ne govorim o Tošinom bunaru I Ledinama) kakav li je tek pritisak I potražnja u delovima grada gde nema velikih parceli za gradnju poput Vračara, Starog grada I Savskog venca?
 
Gledao za vikend neke nase YT kanale i par ekonomsko-politickih eksperata. Nisu delovali ubedljivo. Svi ponavljaju ustaljene teme: zlatni standard, kamate, inflaciju, stampu, propast banaka, rat u Evropi itd Dosta unose emocije u sve to i nekakav gnev, koji razumem ali nije potreban i cak moze da zasmeta kod donosenja ispravnih investicionih odluka.
Ocekuju se promene u geopolitici, ekonomiji i svetskom poretku ali niko ne moze da predvidi kad ce doci do tog nekog ozbiljnijeg "potresa". Ovaj jedan prica vec 15-20 godina kako je ovakva ekonomija neodrziva ali ona opstaje nekako, kako su banke u buil ali eto, opet ih izvlace itd i u tim fatalnim slutnjama nesto na kraju i pogodi i onda kao "zna covek, prati, razume se". Onda neki reklamiraju zlato, drugi obradivo zemljiste tj deluje mi da svako ima neki interes kada iznosi svoja zapazanja.

Nema druge nego diverzifikacija u punom smislu te reci!
 
Nisi u pravu @Defke . Drugar sto radi 10 godina u Narodnoj banci Srbije pre je imao godinama istu platu, oko 58.000. Sad ima 64.000 od prvog januara. Sa ovim poskupljenjima, treba mu jedno 80 hiljada da moze da zivi, da mu porodica ne glodje koske, a meso vidi jednom u 10 dana.
Znaci fali jos para, a Vlada Srbije inace bas ima osecaj za svoje gradjane.
U NBS tako male plate? Šta taj čovek radi?
 
... Jesi konacno pazario ili cekas da padne kad kvadrat bude 900 eur? :)
Nisam baš toliki revolucionar-optimista kao ovih nekih desetak na listi :cool:
Kineski tur operateri i influenseri uveliko obilaze Zlatibor i druga mesta, ...sprema se bum kod nekretnina namenjenih u turističke svrhe!

Za sada sam rezervisao u jednom možda i najjačem kompleksu-hotelu na Zlatiboru...čekam da vidim koliko veliki popust bi mi dali ako bi im platio unapred, ali za sada se ne izjašnjavaju. Investitor jak, radili po svetu i izgleda baš ih briga da nešto mnogo daju popust. Jel neko zna neke cake kako da im oboriš cenu, ja baš i nisam neki vešt pregovarač?
 
Poslednja izmena:
Gledao za vikend neke nase YT kanale i par ekonomsko-politickih eksperata. Nisu delovali ubedljivo. Svi ponavljaju ustaljene teme: zlatni standard, kamate, inflaciju, stampu, propast banaka, rat u Evropi itd Dosta unose emocije u sve to i nekakav gnev, koji razumem ali nije potreban i cak moze da zasmeta kod donosenja ispravnih investicionih odluka.
Ocekuju se promene u geopolitici, ekonomiji i svetskom poretku ali niko ne moze da predvidi kad ce doci do tog nekog ozbiljnijeg "potresa". Ovaj jedan prica vec 15-20 godina kako je ovakva ekonomija neodrziva ali ona opstaje nekako, kako su banke u buil ali eto, opet ih izvlace itd i u tim fatalnim slutnjama nesto na kraju i pogodi i onda kao "zna covek, prati, razume se". Onda neki reklamiraju zlato, drugi obradivo zemljiste tj deluje mi da svako ima neki interes kada iznosi svoja zapazanja.

Nema druge nego diverzifikacija u punom smislu te reci!
pa to je tako. Svako ima svoje neko misljenje. Naravno na youtube slabo prolaze kanali koji kazu "wow kako je sredjen centar grada" a dobro prolaze kanali koji pricaju "prevrnula se kanta u knez mihailovoj i smece se rasulo svuda". Tako je i sa tim doomsday pricama. To jednostavno ljudi vole da cuju i toga ima ko pleve a zvanicna politika i ono sto je najrealnije da se desi je nepopularno. Tako da treba biti obazriv da se ne ode u krajnost i u teorije zavere :)

Za sada jedino sto je realno jeste 3 banke koje su propale, First Republic koju su bailout i ova Svajcarska koju su bailout ali i dalje moze da propadne. To moze zaista da dovede do totalno drugacije slike u investicionom svetu.
 
Tvrdio sam, a i dalje stojim na tome da NBg nece drasticno padati (ako uopste padne nekada). Ne moze se ocekivati pad tamo gde je veliki pritisak i potraznja :)
Ono sto je interesantno doduse je da na cenenekretnina bas nbg trenutno dozivljava najveci pad prometa.
 
Ono sto je interesantno doduse je da na cenenekretnina bas nbg trenutno dozivljava najveci pad prometa.

iskreno i imam mi smisla, jer gledam stanove ( i dalje 🤦‍♂️ ) po ovim blokovima (21-30), iskreno su mi sulude cene a plus treba sve da se renovira
 
ne znam kako se dozivljava, ali eto za NBg sam vezan vec XX godina - i pritisak je veliki. NBg je ekonomski centar i Beograda, a ujedno i Srbije. Sad i ledine vode pod NBg...
edit: nema dela u Srb koji ima tu koncentraciju poslova i kapitala na tako malom mestu... Koliko god centar bio atraktivan turistima, biznis je skoncentrisan preko Save :)
 
pa to je tako. Svako ima svoje neko misljenje. Naravno na youtube slabo prolaze kanali koji kazu "wow kako je sredjen centar grada" a dobro prolaze kanali koji pricaju "prevrnula se kanta u knez mihailovoj i smece se rasulo svuda". Tako je i sa tim doomsday pricama. To jednostavno ljudi vole da cuju i toga ima ko pleve a zvanicna politika i ono sto je najrealnije da se desi je nepopularno. Tako da treba biti obazriv da se ne ode u krajnost i u teorije zavere :)

Za sada jedino sto je realno jeste 3 banke koje su propale, First Republic koju su bailout i ova Svajcarska koju su bailout ali i dalje moze da propadne. To moze zaista da dovede do totalno drugacije slike u investicionom svetu.
Pa to. Zato treba biti sto manje u keshu ali zato u nekim likvidnim asetima i biti spreman :)
 
ne znam kako se dozivljava, ali eto za NBg sam vezan vec XX godina - i pritisak je veliki. NBg je ekonomski centar i Beograda, a ujedno i Srbije. Sad i ledine vode pod NBg...
edit: nema dela u Srb koji ima tu koncentraciju poslova i kapitala na tako malom mestu... Koliko god centar bio atraktivan turistima, biznis je skoncentrisan preko Save :)
Siroki bulevari, jako dosta biznisa i firmi je na NBG, autoput prolazi tuda velikim delom, izlazi na reke. Iskreno NBG je po meni perspektivan jer je ravan i ima mesta da se povecava gustina naseljenosti visokim soliterima kao west 65. Sto ce verovatno biti sve vise u buducnosti (npr ono nesto na Bezaniji).
 
Siroki bulevari, jako dosta biznisa i firmi je na NBG, autoput prolazi tuda velikim delom, izlazi na reke. Iskreno NBG je po meni perspektivan jer je ravan i ima mesta da se povecava gustina naseljenosti visokim soliterima kao west 65. Sto ce verovatno biti sve vise u buducnosti (npr ono nesto na Bezaniji).
NBg, delovi Zemuna, ceo taj poteg prema NS-u i Sidu - najperspektivniji u sledecih XX godina u Srb.
Blizina aerodroma, recnog saobracaja - sve to se racuna
 
Nisi idealista, ne znam kako je kod nas to uredjeno. Verujem da ima nacina da firma 'pomogne' radniku u nekom vidu pozajmice.
Em dobro za radnika, em firma stavlja do znanja da joj taj radnik vredi (i dobija lojalnost pre svega) - super stvar za dobre zaposlene. Naravno ne ocekujem ovo za sve zaposlene
Naravno, tako nesto bi mogle velike firme tipa NCR, da izvedu. Zaposleni koji dorbro rade, npr 5+ god... Izgradnja i dalje moze da se izvede sa 600-700 po kvadratu, plus naravno zaposleni mogu da daju neko 'ucesce'. Izabere se projekat... Sve ovo sto se plati preko izgradnje je 'porez na neorganizovanost', sto rece neko.

NBG jeste perspektivan, moj zavicaj :love:, ali brate mili u onom Welportu od jutros, prodaju stan od 75 kvadrata za 291k evra. Pa da imas 100k za ucesce, opet bi ti bila rata 1000 evra. To definitivno ne kupuju zaposleni, pa cak i da su IT-jevci, u 98,99% posto slucajeva.
 
Vrh