Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo jedna zanimljiva nekretnina sa jos zanimljivijom cenom!
 
škola nema dodatu vrednost za ove polupane

nzm šta kupci misle o istom, ili samo daj da se beži od inflacije u bg nekretnine

BG nekretnine only go up🚀

disclamer: inače se ovaj emoji rakete zvanično smatra finansijskim savetom, pa čisto da se ogradim da nijedan moj post ovde nije finansijski savet bilo kome 🙅‍♂️
 
Pa ne znas zato ti i nije jasno. Vazno je da imas kao zemlja uravnotezenu razmenu. Ukoliko vise uvozis nego sto izvozis onda ti je precenjen kurs kao sto je poslednjih x godina. Novac izlazi iz zemlje. Kada bi kurs bio 200 npr, manje ljudi bi bilo u mogucnosti da kupuje proizvode iz uvoza i poboljsala bi se razmena. Uvoznickom lobiju to ne odgovara iz tih razloga. U kratkom roku bi imao posledice ali medium, longterm bi to imalo pozitivan uticaj na jacanke privrede
Jel mozes malo preciznije da objasnis ovo boldovano, meni je mozda jasno sta si hteo da kazes, ali bih voleo da to i napises, pa da ti objasnim gde gresis.
 
Zato planiraju da im izgrade škole i vrtiće po bloku 45 i 70. Ali problem je što ovi tamo hoće da se biju za svoje zelene površine. :)
Legitimno. Što bi im davali zelene površine, a tamo gde mogu neće da grade jer je štetočinski investitor odlučio da natovari što više kvadrata na što manje prostora.
 
Tih jedinica vec ima u prodaji. Gomila oglasa je za stanove koji su ‘predati za legalizaciju’ ili ‘110 kvadrata, uknjizeno 65’ varijante.

Legalizacija ce ih uciniti dostupnijim kreditnim kupcima ali kako su kreditni kupci vec retkost na trzistu ne znam da li ce to biti neki tektonski poremecaj.
Suplja prica ... Kreditnih kupaca nema jer sto bi neko za 50m2 (1.5) zabo 30-godisnju obavezu od 700+ EUR !?!

Krediti se vracaju na scenu kad se bude mogao uzeti stan od 70m2 za ratu od 300 EUR na 30 godina...

Ove bolestine sada od cena nece dovesti kreditne kupce na scenu....
 
Jel mozes malo preciznije da objasnis ovo boldovano, meni je mozda jasno sta si hteo da kazes, ali bih voleo da to i napises, pa da ti objasnim gde gresis.
Dodje strani investitor. Uvozi 90% materijala i izvozi gotov proizvod. Zarada kompanije 5% npr. Mizerno ali se opet oporezuje u Srbiji kao i sve ostalo. Isplacuje zarade radnicima u rsd. Radnici moraju da potrose 90% plate u Srbiji hteli to ili ne. Radnik je primio platu i mora da kupi mleko. U Srbiji se mleko otkupljuje od seljaka po 50 rsd i kada npr dodje u prodavnicu ono kosta 100 rsd. Zbog niskog deviznog kursa uvoznicima se vise isplati da to mleko uvoze kao gotov proizvod po 90 rsd i da ga prodaju po 100. Nemaju otkup, skladistenje i jos sto stvari dok ne dodje do prodavnice. Zato seljaku daju 40rsd da bi ostvarili ekstra profit. Seljaku se sada ne isplati da to radi i smanjuje proizvodnju. Uvoz se povecava i devize idu iz zemlje bez razloga. Kada bi kurs umesto 120 bio 140 uvoznicima se ne bi isplatilo da ubiju sopstvenu proizvodnju. Zato nas seljak nikada nece moci da poveca proizvodnju i da on nekad izvozi u druge zemlje mleko. Nikada onda nece imati devize da prosiri proizvodnju pa da izvozi sir npr itd. Dzabe i fabrike i sve ako bez razloga bacamo devize. Da se razumemo, postoje stvari koje mi ne mozemo da proizvedemo i koje se svakako uvoze.
Ugalj uvozimo covece a gasimo nase rudnike.
Dzabe i ako imas rast gdpja ako imas veliki deficit u razmeni. Od toga korist imaju onda samo uvoznici. (Osim ako nisi ekonomska i vojna sila aka USA ali to je druga prica).
 
Poslednja izmena:
Suplja prica ... Kreditnih kupaca nema jer sto bi neko za 50m2 (1.5) zabo 30-godisnju obavezu od 700+ EUR !?!

Krediti se vracaju na scenu kad se bude mogao uzeti stan od 70m2 za ratu od 300 EUR na 30 godina...

Ove bolestine sada od cena nece dovesti kreditne kupce na scenu....
Pa onda znaci zabrana prometovanja nelegalizovanih nekretnina ne utice na cene..
 
Dodje strani investitor. Uvozi 90% materijala i izvozi gotov proizvod. Zarada kompanije 5% npr. Mizerno ali se opet oporezuje u Srbiji kao i sve ostalo. Isplacuje zarade radnicima u rsd. Radnici moraju da potrose 90% plate u Srbiji hteli to ili ne. Radnik je primio platu i mora da kupi mleko. U Srbiji se mleko otkupljuje od seljaka po 50 rsd i kada npr dodje u prodavnicu ono kosta 100 rsd. Zbog niskog deviznog kursa uvoznicima se vise isplati da to mleko uvoze kao gotov proizvod po 90 rsd i da ga prodaju po 100. Nemaju otkup, skladistenje i jos sto stvari dok ne dodje do prodavnice. Zato seljaku daju 40rsd da bi ostvarili ekstra profit. Seljaku se sada ne isplati da to radi i smanjuje proizvodnju. Uvoz se povecava i devize idu iz zemlje bez razloga. Kada bi kurs umesto 120 bio 140 uvoznicima se ne bi isplatilo da ubiju sopstvenu proizvodnju. Zato nas seljak nikada nece moci da poveca proizvodnju i da on nekad izvozi u druge zemlje mleko. Nikada onda nece imati devize da prosiri proizvodnju pa da izvozi sir npr itd. Dzabe i fabrike i sve ako bez razloga bacamo devize. Da se razumemo, postoje stvari koje mi ne mozemo da proizvedemo i koje se svakako uvoze.
Ugalj uvozimo covece a gasimo nase rudnike.
Dzabe i ako imas rast gdpja ako imas veliki deficit u razmeni. Od toga korist imaju onda samo uvoznici. (Osim ako nisi ekonomska i vojna sila aka USA ali to je druga prica).
Pitao sam koja je veza kursa i kupovne moci i uvoza a ti odgovaras nesto skroz drugo.

Ovo boldovano, jel mozes da mi objasnis sta si napisao, da li uvoznik mleko u npr Madjarskoj placa 90 din ili ipak 70 centi?
 
Veza kupovne moći i kursa je direktna za ljude koji primaju novac od države ili zarađuju na domaćem tržištu.
Penzioner koji prima 50k dinara, nastavnik koji prima 60k ima jednu koupvnu moć kad je 1€=100din a sasvim drugu kad je 1€=200din.
Zašto? Zato što jedan deo njegovih sredstava ide na robe i usluge iz uvoza koje ili on ili uvoznik plaća € (stranom valutom).

U teoriji bi to trebalo da pospeši izvoz jer je radna snaga jeftinija, ali kod nas u takvim granama su manje više plate vezane za evro, pa bi porast izvoza bio simboličan (makar u početku, kasnije bi ako država ne bi upala u anarhiju moglo da dovede do povećanja izvoza).

Pri jednom kursu možeš da priuštiš sebi uvozni gas za grejanje, pri drugom menjaš taj gas za jeftiniju domaću alternativu (ugalj i drva).
 
Veza kupovne moći i kursa je direktna za ljude koji primaju novac od države ili zarađuju na domaćem tržištu.
Penzioner koji prima 50k dinara, nastavnik koji prima 60k ima jednu koupvnu moć kad je 1€=100din a sasvim drugu kad je 1€=200din.
Zašto? Zato što jedan deo njegovih sredstava ide na robe i usluge iz uvoza koje ili on ili uvoznik plaća € (stranom valutom).

U teoriji bi to trebalo da pospeši izvoz jer je radna snaga jeftinija, ali kod nas u takvim granama su manje više plate vezane za evro, pa bi porast izvoza bio simboličan (makar u početku, kasnije bi ako država ne bi upala u anarhiju moglo da dovede do povećanja izvoza).

Pri jednom kursu možeš da priuštiš sebi uvozni gas za grejanje, pri drugom menjaš taj gas za jeftiniju domaću alternativu (ugalj i drva).
Sve se slazem, samo sam hteo da @Salev85 to napise.
 
Probaj na link dole:

Pogledao sam. A jel ovaj plan, ovakav baš usvojen? Vidim da piše rani javni uvod. Zašto bi nedaviše ubile sa ponavljanjem da nema škola u tom bloku.

Za one koje mrzi da otvaraju dokumenta. Jedna škola je iznad zemunske ulice, odmah pored eko pumpe (stara bežanija), a druga je pored vrtića u Jurija Gagarina (prostor onih masnih auto servisa danas).
 
Sta je danas po vama,realna cena novogradnje.
Imamo primer Voždovca,gde će ove godine,početi sa gradnjom,vise od 1.000 stanova.Za prvu novogradnju,videli smo cene od 2.300e+Pdv,isto kao u Zemunu.
Da li je to stagnacija,koja će potrajati,ili će po vama ,ta stagnacija,ubrzo preći u pad?
 
Poslednja izmena:
Vrh