Šta je novo?

Cene nekretnina

Već sam do sad pisao o predlozima koji bi mogli da poguraju cenu na dole da učine stanove prihvatljivijima svojim stanovnicima - i IT stručnjacima i učiteljicama i prodavačicama - jedna je grčki model - visoki porezi na stanove u kojima se ne živi, druga naravno znatno veća stanogradnja kroz olakšavanje birokratskih prepreka i veću ponudu zemljišta.

Nego da podelim još jednu ideju - Amsterdam je još pre par godina doveo uredbu po kojoj se u stanovima do pola miliona mora živeti barem četiri godine posle kupovine pre eventualnog izdavanja. Prvo je to važilo samo za novogradnju, pa su prošle godine proširili i na starogradnju. Ograničenje cene pokriva 60 starogradnje.

Imaju i oni i druge mere, socijalni stanovi za prihode do 800 evra (ovde je stanarina baš nešto sitno, ali teško je ovo dobiti), polusocijalni (ovo se lakše dobija i dobar procenat stanova je u ovom režimu) pa prihode do čini mi se 40000 godišnje stanarina ide po nekim bodovima, ali recimo za dvosoban stan u OK stanju na OK lokaciji 700 evra) i slobodno tržište za preko.

Meni se ove mere iz poslednjeg pasusa ne sviđaju jer dovode do loših posledica - povećanja free market cena, ali i ludosti tipa da kriminalci i oni koji rade na crno imaju jeftinije stanovanje nego ti sa platom od 41000 evra godišnje. Ili da npr radiš za 39000 evra godišnje i šef ti ponudi 500 evra povišicu jer je zadovoljan tvojim radom, i ti ga moliš da ti ne povećava platu jer ces morati da se seliš u stan skuplji možda i 1000 evra. (A tek kakav bi karambol nastao sa komisijama i listama čekanja i korupcijom kod nas)
 
Nisam znala za ovo. U Beogradu se trenutno izdaje skoro duplo veći broj stanova nego pre mesec dana? Kako je to moguće? Da li je razlog iseljavanje Rusa u zapadne zemlje u potrazi za poslom? I meni intuicija kaže da ne žurimo sa nalaženjem novog stana jer neće ovo ludilo sa cenama dugo trajati.
Ovi sto su dosli iz Rusije se sele u Novi sad i provinciju, a nema priliva novih Rusa ili Ukrajinaca, tako da je histerija oko iznajmljivanja od pre par meseci završena bar sto se tiče tih nivoa…
 
Ovi sto su dosli iz Rusije se sele u Novi sad i provinciju, a nema priliva novih Rusa ili Ukrajinaca, tako da je histerija oko iznajmljivanja od pre par meseci završena bar sto se tiče tih nivoa…
Ovo i ja mislim da je tako. Ko je dosao dosao i sada je po meni ravna linija. U smislu mislim da nema nesto novih. Takodje mislim da nisu dosli zbog toga sto su "pobegli od mobilizacije" vec zato sto ih je upwork, youtube, instagram i slicne platforme blokirao ako se povezuju iz Rusije. To im je otezalo rad i jednostavno su se preselili u zemlju odakle je moguce raditi. Gledali su i da je neka drzava u koju je lakse da dodju ili gde nece bas da im otimaju imovinu kao u EU. Tako da je Srb pored drugih dobar kandidat bio.

Mislim da tih "online radnika" na nivou Rusije i nema mozda toliko i da jednostavno to je to :) Moguce je da ce biti novi talas opste mobilizacije ali ne verujem da ce to da podstakne nekoga da bezi iz Rusije u Srbiju ili ako se i desi bice neki mali broj.

Srbija je definitivno sa njihovim dolaskom dobila povecani promet sto u maloprodaji sto u nekretninama (zakup) i da nije bilo njih najverovatnije bi sada imali taj pad od 10-15% kao sto se desio u nekim delovima Evrope i USA. Kod nas se nije desio i to je razlog zasto smo ga izbegli.

Ja licno nisam odusevljen idejom mesanja sa drugim nacijama ali ako se gleda sa stanovnistva drzave nama je veoma bitno da dobijemo jos dodatnog prihoda u drzavi da bi mogli da zastitimo nase nacionalne interese. Prakticno 200k njih je doslo u Srbiju sto je iznivelisalo gubitak u poslednjih lupam 5 godina.
 
Ovi sto su dosli iz Rusije se sele u Novi sad i provinciju, a nema priliva novih Rusa ili Ukrajinaca, tako da je histerija oko iznajmljivanja od pre par meseci završena bar sto se tiče tih nivoa…
Primetila sam da ima dosta Rusa koji traže kuće u prigradskim naseljima ili podalje od gradova. Ima mnogo sličnih oglasa postavljenih od strane Rusa. Obično traže kuću sa lepo opremljenom kuhinjom i nude da kuhinju opreme od rente. Često imaju dve mačke ili mačku i psa. Traže obaveznu prijavu od strane stanodavaca, a mnogi i najam kuće u periodu od tri meseca. Čujem za neke primere Rusa koji su živeli u kraju, ali su se odselili u zapadne zemlje u potrazi za poslom. Ne znam koliko se to često događa i od čega žive Rusi koji nisu frilenseri, sa obzirom na to da spadamo u skuplje zemlje u Evropi.
 
Danas išli da pogledamo dvosoban stan u Rakovici, oglašen po ceni od 350 EUR. Vlasnik se kune da su stvari nove i stan kao da niko nije stanovao u njemu. Nama u startu čudno zašto bi onda bila ta cena. Navodno ne prima nikoga da pogleda stan dok god mi ne dođemo da vidimo. Dođemo da pogledamo, da ne poveruje čovek. Parket podignut na sred sobe, navodno zbog toga što je curela neka voda iz sudopere. Kuhinjski elementi štrokavi, prljavi, jednako kao i frižider, zamrzivač i šporet, sve nabrojano staro bar 30 - 40 godina. Ormar iz vremena druga Tita.

Kad bi neko izneo iz stana po to đubre od nameštaja i platio dve čistačice da očiste stan, pa onda parketara da sredi taj parket (pitanje je šta je zapravo razlog zbog kog je parket podignut), možda bi se stan mogao i nazvati prosečnim. Recimo da je u pitanju novogradnja koja i nije toliko loša, ali je stan katastrofalno održavan.

Da napomenem da nam je vlasnik pričao usput da mu je poštenje drugo ime i da su ga ljudi kroz život mnogo varali. Nakon što smo videli stan, zahvalili smo se i rekli da ćemo pogledati još nešto. Onda sledi njegova priča kako je zbog nas odbio 10 klijenata jer je baš nama hteo da izda, a njemu je delovalo da je sve dogovoreno telefonski. Rekoh, stan nije baš najbolje održavan, a i stvari su prilično stare. Zatim krene da nam priča kako su stvari stare možda pet šest godina (puta deset).

Meni je neverovatna psihologija ovakvih stanodavaca koji lažu sasvim očigledne stvari. Hajde da nas je slagao nešto šta bi smo otkrili tek za tri meseca, ali ovo je nešto šta se vidi čim uđeš u stan. Nije odustajao narednih pola sata sa nagovaranjem da ipak razmislimo, eto, nećemo naći takvu ponudu. Sve i da je ponudio daleko manju cenu i prazan sređen stan, opet ne bismo pristali jer nećemo da imamo nikakva posla sa ljudima koji od samog starta lažu, a glume velike poštenjačine.
Možda nije slagao, možda je nameštaj stvarno star 5god tj kupio ga je pre 5god, ali ko zna pre toga koliko je bio star :D Mnogi stanodavci kupuju polovan nameštaj i to predstavljaju kao neki lux.
 
Možda nije slagao, možda je nameštaj stvarno star 5god tj kupio ga je pre 5god, ali ko zna pre toga koliko je bio star :D Mnogi stanodavci kupuju polovan nameštaj i to predstavljaju kao neki lux.
Jok, to je zapravo bio dan njegove svastike koja je preminula. Davno nisam videla šporet i frižider iz vremena druga Tita, tačno kao da je pokupio sa smetlišta.

Stan kao stan nije loš, ali je to vrlo loše održavan o i stvari su pre Hrista. Više bi mu se isplatilo da to đubre od nameštaja izbaci napolje, pozove dve spremačice da to pošteno srede i izda ga kao prazan. Sigurna sam da će mnogo problema napraviti budućim stanarima i da je običan l**** u pitanju, koji na rečima glumi veliku poštenjačinu, na delu je nula.

Primetili smo da su najgori i kao stanodavci ljudi koji ništa u životu nisu postigli, ali su se sticajem srećnih okolnosti dokopali nekakvog stana koji su nasledili od neke tetke ili baba tetke, pa onda obmanjuju stanare i glume veliki autoritet. Na početku su manji od makovog zrna i obećavaju ono što nikada ne ispune. Čim vide svoj interes na drugoj strani, odmah okreću drugi list. Promašeni luzeri i koji su se dokopali malo vlasti.

Stanodavci koji su bili malo uspešniji u životu i nešto ipak postigli sami, su bar iz našeg iskustva bili puno bolji.

Šta biste uopšte rekli u takvoj situaciji?

U telefonskom razgovoru opisuje stan kao da niko u njemu nije stanovao, toliko je očuvan... odete tamo i zateknete stroku i ruinu na sve strane, a on vas ubeđuje kako je to dobro održavano i staro svega 5-6 godina...

Kako biste odgovorili takvom stanodavcu?
 
Meni sad nije jasno, u jednom delu kažeš da je maltene novogradnja, a u drugom da ima bar 50 godina. Ja bih prvo pogledao slike stana, bez slika može da mi priča i da je svemirski brod.
 
Meni sad nije jasno, u jednom delu kažeš da je maltene novogradnja, a u drugom da ima bar 50 godina. Ja bih prvo pogledao slike stana, bez slika može da mi priča i da je svemirski brod.
Ne, jasno sam napisala bar dva puta. Pročitaj ponovo. Nameštaj je od pre Hrista i nije održavano, a stan je recimo prosečan, ako to izuzmemo. Slike su velika varka. Realnost može da bude potpuno suprotna.
 
Ne, jasno sam napisala bar dva puta. Pročitaj ponovo. Nameštaj je od pre Hrista i nije održavano, a stan je recimo prosečan, ako to izuzmemo. Slike su velika varka. Realnost može da bude potpuno suprotna.
To je onda drugo. Znači i jeste sve staro 5-10godina, samo što je nameštaj od vajkada kao što sam i napisao :) POdeli link pa da vidimo te varke na slikama. Malo je teško ne videti na slikama stari nameštaj i razlikovati titov šporet od novog.
 
Ovo i ja mislim da je tako. Ko je dosao dosao i sada je po meni ravna linija. U smislu mislim da nema nesto novih. Takodje mislim da nisu dosli zbog toga sto su "pobegli od mobilizacije" vec zato sto ih je upwork, youtube, instagram i slicne platforme blokirao ako se povezuju iz Rusije. To im je otezalo rad i jednostavno su se preselili u zemlju odakle je moguce raditi. Gledali su i da je neka drzava u koju je lakse da dodju ili gde nece bas da im otimaju imovinu kao u EU. Tako da je Srb pored drugih dobar kandidat bio.

Mislim da tih "online radnika" na nivou Rusije i nema mozda toliko i da jednostavno to je to :) Moguce je da ce biti novi talas opste mobilizacije ali ne verujem da ce to da podstakne nekoga da bezi iz Rusije u Srbiju ili ako se i desi bice neki mali broj.

Srbija je definitivno sa njihovim dolaskom dobila povecani promet sto u maloprodaji sto u nekretninama (zakup) i da nije bilo njih najverovatnije bi sada imali taj pad od 10-15% kao sto se desio u nekim delovima Evrope i USA. Kod nas se nije desio i to je razlog zasto smo ga izbegli.

Ja licno nisam odusevljen idejom mesanja sa drugim nacijama ali ako se gleda sa stanovnistva drzave nama je veoma bitno da dobijemo jos dodatnog prihoda u drzavi da bi mogli da zastitimo nase nacionalne interese. Prakticno 200k njih je doslo u Srbiju sto je iznivelisalo gubitak u poslednjih lupam 5 godina.
Vradovicu, znamo da zelis da ubedis sebe i druge da smo pad cena izbegli, LOL, ali smo ga samo malo odlozili, sto bi rekli u filmu terminator, Judgement day is inevitable😎😁
Kad padnu cene nekretnina 20% vodim te u kafanu na cevape i pice🍻
 
Ovo i ja mislim da je tako. Ko je dosao dosao i sada je po meni ravna linija. U smislu mislim da nema nesto novih. Takodje mislim da nisu dosli zbog toga sto su "pobegli od mobilizacije" vec zato sto ih je upwork, youtube, instagram i slicne platforme blokirao ako se povezuju iz Rusije. To im je otezalo rad i jednostavno su se preselili u zemlju odakle je moguce raditi. Gledali su i da je neka drzava u koju je lakse da dodju ili gde nece bas da im otimaju imovinu kao u EU. Tako da je Srb pored drugih dobar kandidat bio.

Mislim da tih "online radnika" na nivou Rusije i nema mozda toliko i da jednostavno to je to :) Moguce je da ce biti novi talas opste mobilizacije ali ne verujem da ce to da podstakne nekoga da bezi iz Rusije u Srbiju ili ako se i desi bice neki mali broj.

Srbija je definitivno sa njihovim dolaskom dobila povecani promet sto u maloprodaji sto u nekretninama (zakup) i da nije bilo njih najverovatnije bi sada imali taj pad od 10-15% kao sto se desio u nekim delovima Evrope i USA. Kod nas se nije desio i to je razlog zasto smo ga izbegli.

Ja licno nisam odusevljen idejom mesanja sa drugim nacijama ali ako se gleda sa stanovnistva drzave nama je veoma bitno da dobijemo jos dodatnog prihoda u drzavi da bi mogli da zastitimo nase nacionalne interese. Prakticno 200k njih je doslo u Srbiju sto je iznivelisalo gubitak u poslednjih lupam 5 godina.
Ma sve je to super, nego reci ti nama kad li će ono beše kvadrat na Mirijevu da bude 5.000 EUR, da znamo na vreme? Mislim, nije loše da sad kupimo dok je cena 2.000 EUR, pa da kasnije preprodamo više nego duplo.
 
e sto je internet cudo sve moze lepo da se izanalizira i da se vidi da stvarno nigde ne cveta cvece. :)
Svuda je to vise manje slicno OSIM sto u Srbiji ako ostanes bez prihoda na neko vreme neces bas u bankrot da odes. Bice zaj****, tesko sve ok ali ne sad za neku kataklizmu.
Kad si na mesecnom prometu od 6.000 CAD i ostanes bez posla na recimo 6 meseci. Bukvalno si PUKO. Zato svi cute i rade i drze jezik za zubima da ne bi dobili otkaz. Zato se mnogoooo vise vodi racuna ko ce sta da i kako da kaze. Mnogo veci respect poslodavaca.

Врадовићу хоћеш да кажеш да у Србији већина људи нема шта да изгуби, па им је лакше?
 
Блок 21 у којем Хијене доминирају, никад није био на цени, пре него што је дошло до експанзије и раста Новог Београда, уместо класичне спаваонице.
Ја који сам са срца Звездаре, близу Врачарског поља, за стан од 60 квадрата сам увек могао добити стан код Сава Центра деведесетих од 85 квадрата. Али би ми било испод части да радим то.
Какав Нови Београд, равница, периферија. Врачар, Лион, Дорћол, Професорска Колонија... стари изворни Београд уместо сремске равнице и преко моста увек је имао предност. Не бих живео на НБГ и да ми плате. Ја бих први платио само да не живим на НБГ.

Ствар навике, ја не би могао ни да замислим у најцрњем неком сценарију да морам да живим са те стране Саве, тек кад пређем Бранков мост и дођем на НБГ и у Земун осећам се као “код куће”.
 
Vradovicu, znamo da zelis da ubedis sebe i druge da smo pad cena izbegli, LOL, ali smo ga samo malo odlozili, sto bi rekli u filmu terminator, Judgement day is inevitable😎😁
Kad padnu cene nekretnina 20% vodim te u kafanu na cevape i pice🍻
Zar je 20% dovoljno? To bi cene samo vratilo na one sa pocetka prosle godine. I dal ce cene da pocnu da padaju od sad, il ce da narastu jos 20% pa da padnu i budemo tamo gde smo sad?


Ствар навике, ја не би могао ни да замислим у најцрњем неком сценарију да морам да живим са те стране Саве, тек кад пређем Бранков мост и дођем на НБГ и у Земун осећам се као “код куће”.
Ja sam prosao oba scenarija, ranije sam se gnusao NBG-a i Zemuna, prvi stan pukom slucajnoscu iznajmio u 34-om i od tad stari deo ni ne gledam kao opciju :)
 
Posmatrati cenu stanova u bilo kojoj novcanoj valuti je prilicno pogresno.

Amerikanci imaju onaj Bigmac index ili tako nesto, Nase trziste nekretnina treba posmatrati kroz burek sa mesom index, tj koliko bureka kosta jedan m2.

90tih je stan starogradnja na NBG kostao oko 1000 bureka (1/4 a ne kg), na Vracaru 1500-2000 bureka.

E sad, zasto bas burek, zato sto je njegova cena uvek realna, proizvod nije ni socijalni,a ni lux.

I ako dodje cena na onih 5k u Mirijevu, a burek ode na 6 e, onda je to promasena investicija.
 
Evo mapa cene Bigmac u USA.

Vradovicu, da li imaju neke veze ove cene sa cenama nekretnina u tim drzavama? VIdeo sam da je na Hawaii najskuplji pa se setih tebe.
how-much-big-mac-costs.png
 
Posmatrati cenu stanova u bilo kojoj novcanoj valuti je prilicno pogresno.

Amerikanci imaju onaj Bigmac index ili tako nesto, Nase trziste nekretnina treba posmatrati kroz burek sa mesom index, tj koliko bureka kosta jedan m2.

90tih je stan starogradnja na NBG kostao oko 1000 bureka (1/4 a ne kg), na Vracaru 1500-2000 bureka.

E sad, zasto bas burek, zato sto je njegova cena uvek realna, proizvod nije ni socijalni,a ni lux.

I ako dodje cena na onih 5k u Mirijevu, a burek ode na 6 e, onda je to promasena investicija.
Kada bih hteo da budem zlonameran, pitao bih zasto burek a ne pljeskavica? Pa onda koja pljeskavica, dal' obicna, dal' gurmanska.

Salim se malo, ima skroz smisla sta govoris
 
Kada bih hteo da budem zlonameran, pitao bih zasto burek a ne pljeskavica? Pa onda koja pljeskavica, dal' obicna, dal' gurmanska.

Salim se malo, ima skroz smisla sta govoris
Nisam stavio pljeskavicu tj hamburger namerno jer 90% naseg naroda ne zna razliku izmedju pljeskavice i hamburgera, i onda bi prica otisla u drugom pravcu.

Cak mi i ti delujes kao jedan od onih koji ne zna razliku.
 
Da ponovim jos jednom zasto bas burek sa mesom. Nikad u zivotu nisam cuo da je neko rekao ni da je burek skup ni da je jeftin, znaci da mu je cena tacno onoliko koliko treba da bude.

Svi ostali proizvodi su u nekim trenucima bili i preskupi i prejeftini. Benzin je npr uvek bio skup, kafa i cigare takodje, brasno prejeftino, hleb da ne pricam.

Sto se tice jaja, tu cena nenormalno osciluje, ulje i secer takodje, tako da njihova vrednost nije referentna za bilo sta.
 
Ja npr nisam čuo ni da je neko rekao da mu je kifla ili pereca skupa. Ako cena mesa skoči, pošto je ukinuto ograničenje cena mesa, a nekretnine padaju kako onda gledati?
 
Ja npr nisam čuo ni da je neko rekao da mu je kifla ili pereca skupa. Ako cena mesa skoči, pošto je ukinuto ograničenje cena mesa, a nekretnine padaju kako onda gledati?
Nisam ni ja. A da li si cuo da je neko rekao da je kifla jeftina? Ja jesam.

@Defke, cene su uglavnom slicne svuda, to je jos jedan od razloga zasto bas burek.

Mozda mnogi od vas misle da se ja salim, ali ja ovo najozbiljnije mislim.
 
Vrh