Šta je novo?

Cene nekretnina

To i ja mislim vradovic , nadamo se da su sipovi dobro proracunati i podjednako dobro izvedeni radovi…kod nas nema majstora ni da zalepe pločice kako treba …obavezno osigurati nekretninu i nikako ne iznajmljivati bliskoj familiji
Naravno i malo diversifikovati!
Osiguranje svakako samo pitanje je u ovako velikim nesrecama da li osiguravajuce kuce mogu u opste da isplate stetu ili idu u stecaj.
 
Čak imam teoriju o tome da banke namerno daju vrlo povoljne kredite i navuku masu klijenata. Zatim veštački kreiraju inflaciju, i posle kao bajagi dižu euribor da bi suzbili inflaciju. Pravi razlog ovog poduhvata je da što više ljudi navuku na kredit, a zatim im pokupe stanove.
Euribor, a samim tim i jeftini/skupi krediti prvenstveno zavisi od ECB i njihove referentne kamatne stope, znaci nase banke se tu prakticno nista ne pitaju. Njihovo je samo da odrede fiksni deo kamate a tu su nasi generalno skuplji od vecine Evrope. Ako im je cilj da nas navuku na jeftine kredite i nisu se potrudili.

Jedino ako je teorija globalna i ide van granice Srbije, pa su FED i ECB poslednjih deset godina punili trziste parama i pripremali nas za inflaciju samo da bi nam privatne banke (znaci ne cak ni FED i ECB direktno) oduzimale stanove. Mislim moguce ali nekako mi to na kraju skuplja dara nego mera. Sta bi oni radili dalje sa gomilom stanova u vlasnistvu kojima pada cena jer su urusili trziste?
 

Novi Beograd​

• Januar 2023​


Cena kvadrata​


Novogradnja​


2.529€/m²
-5.5%
(DEC '22: 2.676€/m²)
-3.3%
(JAN '22: 2.616€/m²)

Starogradnja​


2.194€/m²
-9.2%
(DEC '22: 2.416€/m²)
+14.8%
(JAN '22: 1.911€/m²)

Broj prometa​


Novogradnja​

28
-70.8%
(DEC '22: 96)
-58.2%
(JAN '22: 67)

Ukupno​

119
-52.2%
(DEC '22: 249)
-37.4%
(JAN '22: 190)

Starogradnja​

90
-39.6%
(DEC '22: 149)
-26.2%
(JAN '22: 122)
Novi Beograd su i Ledine, ali realno nisu. Na NBG ne postoji novogradnja ispod 3500 e.

*Možda čak i 3700.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ftj
Kako misliš svaka čast, Peconi je najgori produkt 90-ih. Karijeru započeo kraduci delove iz IMT-a gde je bio magacioner, posle je krao automobile po gradu za zemunce. Zatim je švercovao naftu, cigarete i drogu, porez utajivao itd. Sada je uzoran tajkun kome su politički oprali biografiju.
Inače Aca Bosanac rukovodi Peconijevim lokalima , njegova su 3 šešira, Kasina, butik...
Već vidim kad budu krstili kulu kao "Happy tower".
 
Euribor, a samim tim i jeftini/skupi krediti prvenstveno zavisi od ECB i njihove referentne kamatne stope, znaci nase banke se tu prakticno nista ne pitaju. Njihovo je samo da odrede fiksni deo kamate a tu su nasi generalno skuplji od vecine Evrope. Ako im je cilj da nas navuku na jeftine kredite i nisu se potrudili.

Jedino ako je teorija globalna i ide van granice Srbije, pa su FED i ECB poslednjih deset godina punili trziste parama i pripremali nas za inflaciju samo da bi nam privatne banke (znaci ne cak ni FED i ECB direktno) oduzimale stanove. Mislim moguce ali nekako mi to na kraju skuplja dara nego mera. Sta bi oni radili dalje sa gomilom stanova u vlasnistvu kojima pada cena jer su urusili trziste?
Nije jedini cilj ove malopre opisane igre pokupiti stanove kreditnim klijentima. Još mnogo interesa se izvlači iz toga. Kao i u prethodnoj krizi, mnogi neće moći da otplate kredite i banke će im oduzeti stanove.

Ali, ima tu još drugih interesa. Veliki problem svetskih moćnika je nedostatak radne snage. Kad toliku masu ljudi zarobe sa kreditima (u Srbiji trenutno svaka deteta porodica otplaćuje stambeni kredit, ne znam za druge vrste kredita), pa im onda podignu ratu dvostruko ili trostruko, kreditni klijenti pristaju da rade i po dva posla, zaposle i decu, samo da im banka ne oduzme stan. Tako su svetski moćnici osigurali i novu radnu snagu.

Trenutno na svakoj banderi stoje oglasi, traže radnike i nude platu od minimum 500 EUR. Niko neće da radi. Od čega žive, to već ne znam. Ali, kad porodici skoči rata kredita dvostruko, svi će potražiti posao i eto nove radne snage.
 
Nije jedini cilj ove malopre opisane igre pokupiti stanove kreditnim klijentima. Još mnogo interesa se izvlači iz toga. Kao i u prethodnoj krizi, mnogi neće moći da otplate kredite i banke će im oduzeti stanove.

Ali, ima tu još drugih interesa. Veliki problem svetskih moćnika je nedostatak radne snage. Kad toliku masu ljudi zarobe sa kreditima (u Srbiji trenutno svaka deteta porodica otplaćuje stambeni kredit, ne znam za druge vrste kredita), pa im onda podignu ratu dvostruko ili trostruko, kreditni klijenti pristaju da rade i po dva posla, zaposle i decu, samo da im banka ne oduzme stan. Tako su svetski moćnici osigurali i novu radnu snagu.

Trenutno na svakoj banderi stoje oglasi, traže radnike i nude platu od minimum 500 EUR. Niko neće da radi. Od čega žive, to već ne znam. Ali, kad porodici skoči rata kredita dvostruko, svi će potražiti posao i eto nove radne snage.
Jedina istina u ovom postu je da je sistem napravljen tako da od plate ne možeš da se obogatiš, bez obzira da li si u IT ili nisi.

Produktivnost znatno opada kada se rade 2 posla tako da to ne može da bude dugoročno rešenje i opet - radiš za platu. Krediti su posebna priča. Svakako rizik jer obavezuješ budućeg sebe da ćeš moći da ga otplaćuješ i zato je tu uvek potrebno imati plan B pre uzimanja kredita. Svakako krediti služe za porobljavanje vremena i pažnje. Ekonomija zasnovana na dugu. Dug kao motivator i pokretač. Ima tu dosta psihološkog i socijalnog inženjeringa. Ni manje ni više nego u komunističkim ekonomijama. Uvek neko vuče konce, viša sila, a običan čovek uči da igra igru koja mu je nametnuta. A svi smo naučili da igramo samo jednu igru - radim za platu i uzimam kredite. E sada su malo promenili pravila igre, poskupljuje novac. Kako sada igrati? :)
 
Ovo ,,finansijski sposoban" je vrlo promenljiva kategorija. Mislim da blizu polovine ljudi koji potpišu ugovor za stambeni kredit pojma nema šta su potpisali. Skoro sam na nekom forumu naletela na lika koji ne zna da li je potpisao stambeni kredit koji podrazumeva promenljivu ili fiksnu kamatnu stopu(!) Naprosto je čovek video reklamu koja kaže da je kredit nešto super, otišao i potpisao.

Nailazila sam na likove koji su podigli stambeni kredit i misle da su postali eksperti za davanje saveta drugima, vezano za kredite. Tako je članica jednog Foruma sve pokušavala da ubedi da je stambeni kredit ekstra bezbedan jer klijent je osiguran kod NKOSK (ta osiguravajuća kuća osigurava samo banku, a klijentu orobi platu na narednih 20 godina, dok ne isplati sve što je potpisao u ugovoru).

Ne samo da ljudi pojma nemaju šta su potpisali, već njihova trenutna finansijska situacija može da bude u skladu sa ratom stambenog kredita, ali i jedno i drugo su promenljive kategorije. Kao što rata kredita može da ode trostruko, tako isto i klijent može da izgubi posao ili da mu plata bude značajno smanjena.

Prilikom prošle ekonomske krize 2008 godine 20% klijenata koji su podigli stambeni kredit isti nisu mogli da otplate.

Čak imam teoriju o tome da banke namerno daju vrlo povoljne kredite i navuku masu klijenata. Zatim veštački kreiraju inflaciju, i posle kao bajagi dižu euribor da bi suzbili inflaciju. Pravi razlog ovog poduhvata je da što više ljudi navuku na kredit, a zatim im pokupe stanove.

Hvala Bogu, prosveta nam je tako jadna i očajna da iz škola izlaze potpuni id***, spremni kao zapete puške za svaku vrstu manipulacije, pa ih banke, agenti i investitori bez problema obrlate.
Bankama nije u interesu da rade sa stanovima niti da iste prodaju. Njima je u interesu da pelješe ljude na kamatama i provizijama, a ne da se bave stanovima koji sutra mogu imati duplo manju vrednost. Šta misliš zašto ti kod nas traže 110 papira i čeka se i mesecima na odobrenje kredita, a u drugim zemljama to ide mnogo lakše? Onda bi trebali ovde deliti kredite šakom i kapom ako im je u interesu da rade sa stanovima.

Finansijski sposoban Ja smatram da je osoba koja u tom trenutku može kupiti stan. Da, mogu biti jeftiniji, ali mogu biti i dosta skuplji kao što vidimo već neko vreme. Mnogo ljudi je čekalo 2017/2018te da kupi stan jer je slušalo "stručnjake" koji su vikali "sledi pucanje balona" i na kraju pitanje je da li su kupili, a ako nisu tek sada neće. Siguran ne možeš biti nikada. Ako nemaš dovoljno novca dižeš kredit.
 
Osiguranje svakako samo pitanje je u ovako velikim nesrecama da li osiguravajuce kuce mogu u opste da isplate stetu ili idu u stecaj.
To se rešava tako što se manja regionalna osiguravajuća kuća reosigura (https://sr.m.wikipedia.org/sr-el/Реосигурање) kod neke globalne kuće za rizik potresa/poplava i slično u Srbiji, time štiteći svoju likvidnost u slučaju da se takve prirodne katastrofe dese.

Kad toliku masu ljudi zarobe sa kreditima (u Srbiji trenutno svaka deteta porodica otplaćuje stambeni kredit
.
Izvlačiš zaključke iz svoje (pretpostavljam well off sredine. Kod nas je broj stambenih kredita jako mali (i novčano i po broju). Na kraju 2022, smo imali 152 000 aktivnih kredita, sa proeečnim iznosom dugovanja od 3.9 miliona dinara (sa čim ne možeš ni garažu u BGD da kupiš - mada to predstavlja ostatak delimično isplaćenog duga.

Frapantan (i vjerovatno jedinstven na svetu) je podatak da je veća masa zaduženja u gotovinskim kreditima gde kamate idu i po 20%.

Negde pročitah, kod nas se odeća i obuća kupuju uglavnom na rate, hrana često na čekove. A stanovi se keširaju.

Trenutno na svakoj banderi stoje oglasi, traže radnike i nude platu od minimum 500 EUR
Pa kako u Beogradu da radiš za manje od 500 evra kad za te pare postaje teško sobu iznajmiti. Idi u Surdulici, naći ćeš radnike i za 300 evra.
 
Bankama nije u interesu da rade sa stanovima niti da iste prodaju. Njima je u interesu da pelješe ljude na kamatama i provizijama, a ne da se bave stanovima koji sutra mogu imati duplo manju vrednost. Šta misliš zašto ti kod nas traže 110 papira i čeka se i mesecima na odobrenje kredita, a u drugim zemljama to ide mnogo lakše? Onda bi trebali ovde deliti kredite šakom i kapom ako im je u interesu da rade sa stanovima.

Finansijski sposoban Ja smatram da je osoba koja u tom trenutku može kupiti stan. Da, mogu biti jeftiniji, ali mogu biti i dosta skuplji kao što vidimo već neko vreme. Mnogo ljudi je čekalo 2017/2018te da kupi stan jer je slušalo "stručnjake" koji su vikali "sledi pucanje balona" i na kraju pitanje je da li su kupili, a ako nisu tek sada neće. Siguran ne možeš biti nikada. Ako nemaš dovoljno novca dižeš kredit.

Ne mislim da je primarni cilj Ove igre (prvo jeftini krediti, pa onda ultra skupi krediti), pokupiti kreditnim klijentima stanove. Bude i tu lake zabave za bankare, nameštaju kupovinu stanova pajtosima za smešne pare. Banku je baš briga da li će klijent da otplati kredit ili će odustati od otplate, jer NKOSK je osigurava. Zatim taj isti NKOSK napenali klijenta i orobi mu platu narednih 20 godina.

Zahvaljujući ovoj igri sa kreditima svetski moćnici dobijaju vrlo jeftinu radnu snagu. Sada jedva i teško pronalaze radnike, bukvalno ometena lica zapošljavaju za mnoge poslove. Kad ih zarobe sa kreditima, svi odjednom hoće da rade i cena radne snage drastično pada. To je ono što je krupnim kapitalisti ma potrebno.
 
To se rešava tako što se manja regionalna osiguravajuća kuća reosigura (https://sr.m.wikipedia.org/sr-el/Реосигурање) kod neke globalne kuće za rizik potresa/poplava i slično u Srbiji, time štiteći svoju likvidnost u slučaju da se takve prirodne katastrofe dese.

.
Izvlačiš zaključke iz svoje (pretpostavljam well off sredine. Kod nas je broj stambenih kredita jako mali (i novčano i po broju). Na kraju 2022, smo imali 152 000 aktivnih kredita, sa proeečnim iznosom dugovanja od 3.9 miliona dinara (sa čim ne možeš ni garažu u BGD da kupiš - mada to predstavlja ostatak delimično isplaćenog duga.

Frapantan (i vjerovatno jedinstven na svetu) je podatak da je veća masa zaduženja u gotovinskim kreditima gde kamate idu i po 20%.

Negde pročitah, kod nas se odeća i obuća kupuju uglavnom na rate, hrana često na čekove. A stanovi se keširaju.


Pa kako u Beogradu da radiš za manje od 500 evra kad za te pare postaje teško sobu iznajmiti. Idi u Surdulici, naći ćeš radnike i za 300 evra.
Evo, sam si naveo sličan podatak kao i ja. Kažeš da je 152.000 ljudi podiglo stambeni kredit. Pomnoži sa 4, koliko članova ima prosečna porodica. To znači da svaka deseta porodica u Srbiji trenutno plaća stambeni kredit.

Napisao si isto što i ja.
 
Evo, danas nam se javio neki agent za nekretnine na ovoj temi. Neki sumnjaju u to da je stvarno agent, meni sve sto je napisao deluje logicno (izmedju ostalog i podatak da promet opada), ali uvek ima onih koji ce sumnjati i terati vodu na svoju vodenicu i tumaciti onako kako njima odgovara. Da se ne bismo ponavljali sa nekim temama kao sto su zabrana prometa nepokretnostima i slicnim koje se stalno vrte i oko kojih mozemo diskutovati koliko hocete, i da ne bismo spekulisali oko toga da li je struktura kupaca koju je on naveo tacna (meni deluje tacna), fokusiracu se samo na jednu stavku koju nismo do sad mnogo obradjivali:
Kad bi znao kako se to racuna ne bi tako mislio…sve je kes osim cistog kredita, i kompenzacija i 25% vlasniku zemljista..ma idi
Zgrada koja ima 12 stanova 6 je na prodaju, ostalo ide izvodjacu, dobavljacu itd… naravno oni idu po drugim cenama, koje su uvek vece, da ne objasnjavam zasto..
Eto kako ogroman procenat trgovine nekretninama moze da se objasni. U principu, obican narod vrlo malo kupuje stanove. Ako ignorisemo one koji su uzeli kredit, one koji su prodali jednu nekretninu ili neko zemljiste pa zele da kupe drugu nekretninu, one koji preko nekretnina peru novac, i ko vec sve kupuje stanove, ocigledno je da ogroman procenat ovih kupoprodaja stanova predstavlja upravo ova raspodela stanova izmedju investitora i izvodjaca, vlasnika zemljista,... koja ne spada u kupovinu putem kredita i gde se cena moze stelovati po potrebi. Recimo ja kao izvodjac tebi izdam fakturu za neke gradjevinske radove po napumpanim cenama, a ti meni kao investitor das nekoliko stanova u to ime i mi to uknjizimo u katastru po ceni od 5k evra / m2. A posle i taj izvodjac radova recimo kao pravno lice dalje proda taj isti stan nekom ko pere pare, i ti za 1 stan koji niko normalan ne zeli da kupi po ceni od 5k evra / m2 imas vec 2 transakcije po nekim naduvanim cenama, a novca nije ni bilo (sem ovog koji treba da se opere), samo se pumpa trziste. I to ulazi u statistiku koja pokazuje rast broja prometovanih stanova i rast novca koji se vrti na trzistu nekretnina. Statistika je ocigledno kao bikini, mnogo pokazuje, a nista ne otkriva.
 
Banku je baš briga da li će klijent da otplati kredit ili će odustati od otplate, jer NKOSK je osigurava. Zatim taj isti NKOSK napenali klijenta i orobi mu platu narednih 20 godina.

Zahvaljujući ovoj igri sa kreditima svetski moćnici dobijaju vrlo jeftinu radnu snagu. Sada jedva i teško pronalaze radnike.

Tebi je jasno da NKOSK isplati banci samo glavnicu, a da ona ostane bez kamate onda? A i da poslednjih godina NKOSK nije obavezan.

Kao sto ti je i jasno da mi nemamo dovoljno radne snage (jer nas nema dovoljno, a i ljudi odlaze masovno), a ne da imamo visak ljudi koji nece da rade?
 
Evo, danas nam se javio neki agent za nekretnine na ovoj temi. Neki sumnjaju u to da je stvarno agent, meni sve sto je napisao deluje logicno (izmedju ostalog i podatak da promet opada), ali uvek ima onih koji ce sumnjati i terati vodu na svoju vodenicu i tumaciti onako kako njima odgovara. Da se ne bismo ponavljali sa nekim temama kao sto su zabrana prometa nepokretnostima i slicnim koje se stalno vrte i oko kojih mozemo diskutovati koliko hocete, i da ne bismo spekulisali oko toga da li je struktura kupaca koju je on naveo tacna (meni deluje tacna), fokusiracu se samo na jednu stavku koju nismo do sad mnogo obradjivali:


Eto kako ogroman procenat trgovine nekretninama moze da se objasni. U principu, obican narod vrlo malo kupuje stanove. Ako ignorisemo one koji su uzeli kredit, one koji su prodali jednu nekretninu ili neko zemljiste pa zele da kupe drugu nekretninu, one koji preko nekretnina peru novac, i ko vec sve kupuje stanove, ocigledno je da ogroman procenat ovih kupoprodaja stanova predstavlja upravo ova raspodela stanova izmedju investitora i izvodjaca, vlasnika zemljista,... koja ne spada u kupovinu putem kredita i gde se cena moze stelovati po potrebi. Recimo ja kao izvodjac tebi izdam fakturu za neke gradjevinske radove po napumpanim cenama, a ti meni kao investitor das nekoliko stanova u to ime i mi to uknjizimo u katastru po ceni od 5k evra / m2. A posle i taj izvodjac radova recimo kao pravno lice dalje proda taj isti stan nekom ko pere pare, i ti za 1 stan koji niko normalan ne zeli da kupi po ceni od 5k evra / m2 imas vec 2 transakcije po nekim naduvanim cenama, a novca nije ni bilo (sem ovog koji treba da se opere), samo se pumpa trziste. I to ulazi u statistiku koja pokazuje rast broja prometovanih stanova i rast novca koji se vrti na trzistu nekretnina. Statistika je ocigledno kao bikini, mnogo pokazuje, a nista ne otkriva.
Ali starogradnje se proda i vise od novogradnje a cene nisu drasticno manje i nema nista od navedenih kombinacija.

Pri tom u ovoj prici taj treci lik koji isto pere pare i kupuje po naduvanoj ceni od podizvodjaca nema bas nekog smisla. U celoj toj kombinaciji taj treci lik mora da ima ciste pare da bi se zaokruzio ceo proces. Ako on nema ciste pare, kako onda kupuje? Jasna su prva dvojica, naduvane fakture itd. ali ako se taj treci samo magijom pojavljuje i prljavim novcem direkt kupuje onda nista od toga nije potrebno, zasto se uopste peru pare ako njima svakako mozes da kupujes sta zelis?
 
Tebi je jasno da NKOSK isplati banci samo glavnicu, a da ona ostane bez kamate onda? A i da poslednjih godina NKOSK nije obavezan.

Kao sto ti je i jasno da mi nemamo dovoljno radne snage (jer nas nema dovoljno, a i ljudi odlaze masovno), a ne da imamo visak ljudi koji nece da rade?
Prvo se otplaćuje kamata, tek posle glavnica. Do momenta kada klijent odustane od plaćanja kredita, banka ga je već pošteno odrala.

Glavnicu će pokriti osiguranje, koje kasnije orobi platu klijentu za narednih 20 godina. Što se banke tiče, ide u rok službe. U njihovom je interesu da svi otplate kredit jer i onda najbolje odere, ali uvek bude neki procenat gubitaka, u smislu da klijenta ne oderu baš onoliko koliko su hteli.

Koliko stvarno nemamo radne snage, a koliko ima mladih ljudi koji ne žele da rade, nznm. Glavno, centrima moći itekako odgovara da svi budu zarobljeni sa nekim kreditima jer ih onda drže u šaci i mogu sa njima praktična da rade šta god hoće. Znam za slučajeve da kandidate za posao pitaju na razgovoru da li imaju neki kredit koji otplaćuju. Takve odmah primaju jer znaju da će pristati na sve uslove (prekovremeni neplaćeni rad, nema godišnjeg odmora i sl). Zvuči strašno, ali je tako. Banke podele jeftine kredite i tako dobiju doživotne robove.
 
Ali starogradnje se proda i vise od novogradnje a cene nisu drasticno manje i nema nista od navedenih kombinacija.

Pri tom u ovoj prici taj treci lik koji isto pere pare i kupuje po naduvanoj ceni od podizvodjaca nema bas nekog smisla. U celoj toj kombinaciji taj treci lik mora da ima ciste pare da bi se zaokruzio ceo proces. Ako on nema ciste pare, kako onda kupuje? Jasna su prva dvojica, naduvane fakture itd. ali ako se taj treci samo magijom pojavljuje i prljavim novcem direkt kupuje onda nista od toga nije potrebno, zasto se uopste peru pare ako njima svakako mozes da kupujes sta zelis?
Pranje para ne mora da uvek bude bukvalno u smislu narkotika, moze recimo da bude novac od namestenog tendera. I kad ga posle neko pita odakle ti pare on kaze da je prodao stan, a niko ga ne pita kako je kupio stan. Ili jednostavno ubaci u banku pare, napise da mu je novac od ustedjevine, a niko ne proveri odakle je ustedeo.
Sto se tice starogradnje, ona se procentualno prodaje mnogo manje nego novogradnja, jer ti imas daleko vise starih nego novih zgrada. Recimo u Beogradu je prodato decembra 1746 stanova novogradnja i 971 stan starogradnja, znaci duplo vise, a pritom ti imas na stotine hiljada stanova koji spadaju u starogradnju. Na Halo Oglasima je trenutno ko 10.000 stanova na prodaju od cega barem 5k je starogradnja (ko zna koliko se stanova proda van oglasa), sto znaci da se prosecna starogradnja prodaje duze od pola godine, verovatno godinu dana u proseku, sto ukazuje na visoke cene. A vrlo verovatno neko prodaje starogradnju da bi kupio novogradnju i sl.
Ne mogu da pricam mnogo za Beograd jer mi nije toliko blisko trziste kao Nis, ali ono sto mogu da vidim po podaciam za Nis to je da se stanovi prodaju prodaju po daleko nizim cenama nego sto su one u oglasima, kako starogradnja, tako i novogradnja. Vrlo je moguce da se oglasava jedna cena, a onda kupac spusti 20-30% posto da bi prodao.
 
Pranje para ne mora da uvek bude bukvalno u smislu narkotika, moze recimo da bude novac od namestenog tendera. I kad ga posle neko pita odakle ti pare on kaze da je prodao stan, a niko ga ne pita kako je kupio stan. Ili jednostavno ubaci u banku pare, napise da mu je novac od ustedjevine, a niko ne proveri odakle je ustedeo.
Sto se tice starogradnje, ona se procentualno prodaje mnogo manje nego novogradnja, jer ti imas daleko vise starih nego novih zgrada. Recimo u Beogradu je prodato decembra 1746 stanova novogradnja i 971 stan starogradnja, znaci duplo vise, a pritom ti imas na stotine hiljada stanova koji spadaju u starogradnju. Na Halo Oglasima je trenutno ko 10.000 stanova na prodaju od cega barem 5k je starogradnja (ko zna koliko se stanova proda van oglasa), sto znaci da se prosecna starogradnja prodaje duze od pola godine, verovatno godinu dana u proseku, sto ukazuje na visoke cene. A vrlo verovatno neko prodaje starogradnju da bi kupio novogradnju i sl.
Ne mogu da pricam mnogo za Beograd jer mi nije toliko blisko trziste kao Nis, ali ono sto mogu da vidim po podaciam za Nis to je da se stanovi prodaju prodaju po daleko nizim cenama nego sto su one u oglasima, kako starogradnja, tako i novogradnja. Vrlo je moguce da se oglasava jedna cena, a onda kupac spusti 20-30% posto da bi prodao.
U decembru je prodato 800 novogradnji i 971 starogradnja. 1746 je ukupan broj prodaja (koji mi nije bas jasan jer nije tacan zbir ova dva broja).

Ako moze tako lako da ubaci u banku pare, nista od kasnijeg zezanja sa pranjem para mu nije potrebno, te pare su onda vec oprane. U svim tim pricama je potreban pravi kupac sa cistim parama na kraju da bi zaokruzio celu kombinaciju.
 
U decembru je prodato 800 novogradnji i 971 starogradnja. 1746 je ukupan broj prodaja (koji mi nije bas jasan jer nije tacan zbir ova dva broja).

Ako moze tako lako da ubaci u banku pare, nista od kasnijeg zezanja sa pranjem para mu nije potrebno, te pare su onda vec oprane.
Lose sam procitao, u svakom slucaju, u relativnom smislu mnogo je vise novogradnje koja se prodaje u odnosu na starogradnju. Pri cemu se verovatno pod starogradnjom podrazumeva i novogradnja stara par godina koja nije kupljena od investitora nego od prvog/drugog/n-tog kupca gde nema PDV-a, tako da je stvarno pitanje koliko se prava starogradnja stara 20-30-40-50 godina uopste prodaje i po kojim cenama. Ja sam ovde u Nisu vidjao neke stanove koji se prodaju i po par godina. Evo i sad vidjam neke stanove po oglasima koji ne mogu da se prodaju vec mozda 2 godine.
Ova statistika ti je kao prosecna plata. Prosecna plata u Srbiji je 650 evra, a verovatno preko 80% ljudi koje sretnes na ulici ima platu daleko manju od toga ili uopste nema platu. Sto znaci da statistika nije netacna, ali ne prikazuje realno stanje.
Ukratko receno, nesto je trulo na trzistu nekretnina, samo sto nemamo dovoljno informacija da bismo znali sta, mozemo samo da nagadjamo i indirektno zakljucujemo.
 
Poslednja izmena:
Naprotiv Havaji su na sred tektonske ploce. Povremeni "tremors" se dobijaju od Manua Kea vulkana ali nikada nije to nesto jako.
Zemljotresi su Kalifornija i Japan tu su ivice ploce.
Pa zar nisi ti kupio neki stan u Honolulu? A gore pricas da ne kupujemo nekretnine na trusnim podrucjima...
 
Ау вРадовићу, спржио те.

Pa zar nisi ti kupio neki stan u Honolulu? A gore pricas da ne kupujemo nekretnine na trusnim podrucjima...
Da je on stvarno neki milioner, sa vecim brojem stanova po svetu, nebi on visio ovde na forumu, nego bi vreme trosio na xxx drugih bitnijih, vaznijih ili lepsih stvari.. svako ko misli drugacije verovatno veruje i u Vuciceve price i u deda mraza..
Vradovic je nacitan,i elokventant to je ocigledno, sa druge strane njegova iracionalnost i fanatizam za botovanjem u rastu cena prevazilazi bracu grim i nema nikakvih dodira sa realnoscu, a ako i on sam veruje u vecinu onog sto pise u vezi prognoza, znaci da je zreo za neku drugu vrstu analize/istrazivanja🙂
 
Pa zar nisi ti kupio neki stan u Honolulu? A gore pricas da ne kupujemo nekretnine na trusnim podrucjima...
Pa Honolulu nije trusno podrucje :)

Da je on stvarno neki milioner, sa vecim brojem stanova po svetu, nebi on visio ovde na forumu, nego bi vreme trosio na xxx drugih bitnijih, vaznijih ili lepsih stvari.. svako ko misli drugacije verovatno veruje i u Vuciceve price i u deda mraza..
Vradovic je nacitan,i elokventant to je ocigledno, sa druge strane njegova iracionalnost i fanatizam za botovanjem u rastu cena prevazilazi bracu grim i nema nikakvih dodira sa realnoscu, a ako i on sam veruje u vecinu onog sto pise u vezi prognoza, znaci da je zreo za neku drugu vrstu analize/istrazivanja
🙂
Jeste i Elon Musk je u stvari bot!

btw: Milioner je veoma rastegljiv pojam.

Pranje para ne mora da uvek bude bukvalno u smislu narkotika, moze recimo da bude novac od namestenog tendera. I kad ga posle neko pita odakle ti pare on kaze da je prodao stan, a niko ga ne pita kako je kupio stan. Ili jednostavno ubaci u banku pare, napise da mu je novac od ustedjevine, a niko ne proveri odakle je ustedeo.
To ne pitaju ni u Americi. Samo popunis formular i sta napises napisao si. To se povlaci samo kada te uhvate kao Belivuka ili nadju da cinkaris informacije za pare kao Solak i onda se istresa sve do kraja. Tako da se pare ne peru kupovinom nekretnina nego depozitovanjem u banci.
 
Poslednja izmena:
Naša braća crnogorci rasturaju, svaki projekat im je bolji od predhodnog. Početna cena 3.800 EUR/m2 i sve u minimalno Premijum klasi
Prvi put se desilo da nemačke investicije preteknu ruske, odnosno nemački građani su kupili više apartmana od rusa!
Dosta, dosta ružan projekat, liči malo na komunističku gradnju.
 
Poslednja izmena:
Inače, da izuzmemo obalu mora, Crna gora ima skoro isto razvijeni planinski turizam kao i Srbija, a koliko je manja država? Eto Kolašin, pa Žabljak, pa Bjelasica.... Ima da biraš dosta premiuma. A Srbija? Pa samo Zlatibor. Malo Kopaonik. Divčibare neću ni da računam.
 
Vrh