Šta je novo?

Cene nekretnina

2017. je bila idealna godina za kupovinu, a od 2018. krece lagano da raste. Mislim da si trebao kupiti tada, a ne cekati, taktizirati i odugovlaciti.
Zvezdara (Lion) je bio oko 1500 do 1650e po kvadratu, Mirijevo 900 do 1000e po kvadratu. Sta sad mozes po ovim cenama?

Mozemo da se lazemo i zavaravamo, ali Vradovic je bio u pravu.
Kako da kupi kada je tada imao manje para? Tek kad je skupio za učešće krenule polako da skaču cene. Sad je na istom, samo što su krediti i stanovi skuplji.
 
Merodavnije je napraviti dve kolone, jedna u kojoj su BNV, Dorcol, razne Kapije, K-District, Savada i sl. sto kostaju 3000e po kvadratu i vise. U drugoj koloni sve sto je starogradnja i jeftinija novogradnja, za ljude koji prosecno zaradjuju.
Dakle, pevaljke, starletani, sportisti, politicari, programeri u jednu kolonu, obican narod u drugu kolonu. Ne raspolazu svi istim parama, nit isto zaradjuju i placjau. Fer i posteno.
Programeri u grupi sa političarima i pevaljkama :) :) Ne znaš ti kako je to kad programer zapeva, pršte sve nule i jedinice.
 
Razumeo sam da je imao spreman kes. Mozda je imao neku pogresnu info da ce cene da padaju, pa nisu pale.
Kao sto se pricalo u martu 2020., da nam preti kolaps, pad cena nekretnina zbog Covida, a to se nije dogodilo. Cene su jos otisle gore.
Cene svakako idu dole, samo ne sada, mora jos malo da se priceka.
U svakom slucaju, to ce doci na isto, manje/vise.
Vradovic je dao savet: "Stan se kupuje kad si finansijski sposoban". Ko nije sposoban sad, taj ceka pad. Ko jeste, ulece s kupovinom.
 
Razumeo sam da je imao spreman kes. Mozda je imao neku pogresnu info da ce cene da padaju, pa nisu pale.
Kao sto se pricalo u martu 2020., da nam preti kolaps, pad cena nekretnina zbog Covida, a to se nije dogodilo. Cene su jos otisle gore.
Cene svakako idu dole, samo ne sada, mora jos malo da se priceka.
U svakom slucaju, to ce doci na isto, manje/vise.
Vradovic je dao savet: "Stan se kupuje kad si finansijski sposoban". Ko nije sposoban sad, taj ceka pad. Ko jeste, ulece s kupovinom.
"Cene svakako idu dole, mora samo malo da se pričeka" - jel možeš ovu finansijsku predikciju da razložiš, da utvrdiš tačne periode i razloge pada baš u periodu koji si naznačio. Na osnovu čega zasnivaš svoje zaključke? Inače senior uberčlan foruma, ubeđen u svoju ekskluzivnost na osnovu staža članstva se ne bi složio sa tvojom predikcijom.
 
Imas puno nafte neprodate, a lager ogroman, prodajes neko vreme, a promet mali - pada cena posle nekog vremena, samo da se ratosiljas robe.
Imas puno mleka neprodatog, a lager ogroman, prodajes neko vreme, a promet mali - pada cena posle nekog vremena, samo da se ratosiljas robe.
Imas puno mesa neprodatog, a lager ogroman, prodajes neko vreme, a promet mali - pada cena posle nekog vremena, samo da se ratosiljas robe.
Imas puno stanova neprodatih, a lager ogroman, prodajes neko vreme, a promet mali - pada cena posle nekog vremena, samo da se ratosiljas robe.

Analogno tome, sta ce nekom investitoru gomila novoizgradjenih stanova, a niko ne kupuje? Poenta je u brzom obrtu. Ne da cekas mesecima ili godinama?
I on ima verovatno neke svoje troskove, pozajmice, kredite koje mora da vrati. Zemljiste, takse, kompenzacije, materijali, ruke majstora... mozemo i u sitna crevca.
Cekanje do besvesti ne vodi nicemu.
Kad prodaja odlicno ide, drzis cenu, a nekad i dizes.
Kad nista ne polazi za rukom, spustas cenu, da bi prodao.

Ako si tvrdoglav do besvesti, nikad nista neces prodati.

Jedan od glavnih postulata ekonomije.
 
Imas puno nafte neprodate, a lager ogroman, prodajes neko vreme, a promet mali - pada cena posle nekog vremena, samo da se ratosiljas robe.
Imas puno mleka neprodatog, a lager ogroman, prodajes neko vreme, a promet mali - pada cena posle nekog vremena, samo da se ratosiljas robe.
Imas puno mesa neprodatog, a lager ogroman, prodajes neko vreme, a promet mali - pada cena posle nekog vremena, samo da se ratosiljas robe.
Imas puno stanova neprodatih, a lager ogroman, prodajes neko vreme, a promet mali - pada cena posle nekog vremena, samo da se ratosiljas robe.

Analogno tome, sta ce nekom investitoru gomila novoizgradjenih stanova, a niko ne kupuje? Poenta je u brzom obrtu. Ne da cekas mesecima ili godinama?
I on ima verovatno neke svoje troskove, pozajmice, kredite koje mora da vrati. Zemljiste, takse, kompenzacije, materijali, ruke majstora... mozemo i u sitna crevca.
Cekanje do besvesti ne vodi nicemu.
Kad prodaja odlicno ide, drzis cenu, a nekad i dizes.
Kad nista ne polazi za rukom, spustas cenu, da bi prodao.

Ako si tvrdoglav do besvesti, nikad nista neces prodati.

Jedan od glavnih postulata ekonomije.
Dosta toga zavisi оd stvari na koje ne možeš da utičeš, što ima veze sa globalnom ekonomskom politikom. Bukvalno je samo to u pitanju, barem što se tiče nekretnina. Možda je najbolji parametar praćenje polovnih automobila, jer i njima je cena velika trenutno i većina vozila(koje ja trenutno pratim) stoji na oglasima. Neka kola su sa placeva, neka su od fizičkih lica. Cene stoje, automobili stoje. Tu i tamo neki plac simbolično spusti cenu za par stotina evra, ali auto je i dalje tu, neprodat.
 
Globalna ekonomska politika je upravo takva da ce biti kako sam i najavljivao.
Nema prostora za buduci rast. Dotakli smo vrh i nema dalje. Bilo bi prostora samo da je u pitanju hiperinflacija, ali ne kao u Jugoslaviji, vec u Evropi, vezano za evro. Mi smo vezani za tu valutu, ne za dinare. Kad ce neka banka da dozvoli da evro propadne? Nikad... to bi bila apokalipsa.
Plate su mnogima povecane za 10%. Npr. neko ko je imao 50.000 platu, kao obicna salterusa u banci, u dva navrata joj je povecana plata na oko 5.000, sto znaci da je trenutna plata 60.000. I sta mozes s tom platom kad su mnoge bitnije stvari otisle za 40 ili 50% skuplje?
Tako je sa mnogima koje poznajem, sve ostalo su rekla-kazala i lovacke price.

Ovo sto spominjes za automobile, slicna je situacija. Skoro su izbacili vest da se jedan vlasnik auto placa obesio, zbog duga prema zelenasima od 10.000e. To nije neka cifra.
Lose mu je isao promet a sanjao je da ce da zaradi neke pare. Mozda je procitao u novinama vest nekog priucenog novinara kako ljudi sve vise ulazu u "automobile i nekretnine" jer oni predstavljaju sigurnu investiciju. Nazalost.

Sta mislis kako je sa investitorima u nekretnine koji mnogo vecu lozu ulazu? Imas neke koji nemaju dugove, zaradili su od ranije, imaju stek, pa su vrlo lezerni. Imas neke koji su novi u poslu, a njima najteze. Oni ce prvi da spustaju.
 
Mislim da cak ni priucen novinar ne bi automobile opisao kao sigurnu investiciju :)

Ali da, i ja ocekujem da to trziste posustane pre nekretnina, a za sad se i dalje drzi. Iako je, kao i sa nekretninama, preko vec pocelo da pada.

 
Novinari će danas svašta pisati za pare, jer je njima to u ličnom interesu, zbog nalogodavaca od kojih primaju platu. Kao što su sredinom jula 2022. pisali u "Politici", kako "Sada je pravo vreme za kupovinu nekretnina".
Koliko je takvih magaraca koji su se upecali na udicu?
A ja tad zvao Nebojšu Katića, velikog ekonomskog stručnjaka da mu pokažem tendenciozni članak :D
 
Jao, kakvo lupanje. Kod nas cene i jesu poludele jer je ponuda nikakva, stanogradnja nikakva. Par većih projekata i gomila od po par desetina stanova.
Kad već porediš sa Budimpeštom, evo ti dokaza da je ona u trećem kvartalu 2022 izbacila malom manji broj stanova kao cela Srbija u celoj 2021 (nema podataka za 2022 ovde). Prema tome jedna budimpešta (koja nije nikakav poseban primer, postoje primeri gradova sa mnogo više stanogradnje) godišnje izbacuje mnogo više novih stanova nego cela Srbija
Budimpešta 3 kvartal 2022. Nisam baš do kraja sabrao po distriktima, ali sigurno je preko 20-22 hiljade.
Srbija u celoj 2021 - oborila sopstveni rekord, ali samo 28000 u celoj godini u celoj Srbiji je daleko od respektabilnih broja.

Ау вРадовићу, спржио те.
 
Novinari će danas svašta pisati za pare, jer je njima to u ličnom interesu, zbog nalogodavaca od kojih primaju platu. Kao što su sredinom jula 2022. pisali u "Politici", kako "Sada je pravo vreme za kupovinu nekretnina".
Koliko je takvih magaraca koji su se upecali na udicu?
A ja tad zvao Nebojšu Katića, velikog ekonomskog stručnjaka da mu pokažem tendenciozni članak :D
Ovo u vezi novinara me podsetilo kad me je na jednom auto placu prodavac ubedjivao da požurim, da prodaja ide odlično bez obzira na krizu, ali sam stekao utisak na osnovu toga kako je to rekao da je u stvari suprotno. Svi oni rade tako da izazovu FOMO. Da li su stanovi ili kola. Preko novina ne možeš da utvrdiš da li je nešto istina ili nije, nemaš "živi" utisak. Često su ti članci nepotpisani. Ili izjave za iste daju neki članovi NVO za nekretnine, koje kao i svaka NVO služe da kreiraju javno mnjenje.
 
Sprzio ga a on samo iskulirao post. Klasika cim ga predocis sa cinjenicama koje opovrgavaju njegove neistine i lozenja koje konstantno iznosi ovde godinama.
Srpzio me noob :) neverovatno! Dobro prihvatam.

Evo Peconi pazario Geneks kulu. Kažu kupio bi i ranije nego je čekao da padne cena.

Svaka mu cast ako je on! Cestitam mu! Samo na tvom linku se pominje neki "Aca Bosanac".
Kod nas bi verovatno tom masovnom stanogradnjom horderi kupovali još više stanova, jer im niko ne brani, po zakonu. Bukvalno smo u igri monopola trenutno. Čekamo samo koji igrač će u zatvor(ima sigurno par kartica za izlazak.) Inače Honolulu Daily kaže da je stepen korupcije mnogo veći u США nego u matici.
Bas tako. Veca korupcija i mnogo rasprostranjenije lobiranje (legalizovana korupcija). To je tek posebna prica.
 
Poslednja izmena:
Urose, prestani da trolujes, vidi se da si posten i dobar covek, dakle, nemas agenciju.

Razumeo sam da je imao spreman kes. Mozda je imao neku pogresnu info da ce cene da padaju, pa nisu pale.
Kao sto se pricalo u martu 2020., da nam preti kolaps, pad cena nekretnina zbog Covida, a to se nije dogodilo. Cene su jos otisle gore.
Cene svakako idu dole, samo ne sada, mora jos malo da se priceka.
U svakom slucaju, to ce doci na isto, manje/vise.
Vradovic je dao savet: "Stan se kupuje kad si finansijski sposoban". Ko nije sposoban sad, taj ceka pad. Ko jeste, ulece s kupovinom.
Ovo ,,finansijski sposoban" je vrlo promenljiva kategorija. Mislim da blizu polovine ljudi koji potpišu ugovor za stambeni kredit pojma nema šta su potpisali. Skoro sam na nekom forumu naletela na lika koji ne zna da li je potpisao stambeni kredit koji podrazumeva promenljivu ili fiksnu kamatnu stopu(!) Naprosto je čovek video reklamu koja kaže da je kredit nešto super, otišao i potpisao.

Nailazila sam na likove koji su podigli stambeni kredit i misle da su postali eksperti za davanje saveta drugima, vezano za kredite. Tako je članica jednog Foruma sve pokušavala da ubedi da je stambeni kredit ekstra bezbedan jer klijent je osiguran kod NKOSK (ta osiguravajuća kuća osigurava samo banku, a klijentu orobi platu na narednih 20 godina, dok ne isplati sve što je potpisao u ugovoru).

Ne samo da ljudi pojma nemaju šta su potpisali, već njihova trenutna finansijska situacija može da bude u skladu sa ratom stambenog kredita, ali i jedno i drugo su promenljive kategorije. Kao što rata kredita može da ode trostruko, tako isto i klijent može da izgubi posao ili da mu plata bude značajno smanjena.

Prilikom prošle ekonomske krize 2008 godine 20% klijenata koji su podigli stambeni kredit isti nisu mogli da otplate.

Čak imam teoriju o tome da banke namerno daju vrlo povoljne kredite i navuku masu klijenata. Zatim veštački kreiraju inflaciju, i posle kao bajagi dižu euribor da bi suzbili inflaciju. Pravi razlog ovog poduhvata je da što više ljudi navuku na kredit, a zatim im pokupe stanove.

Hvala Bogu, prosveta nam je tako jadna i očajna da iz škola izlaze potpuni id***, spremni kao zapete puške za svaku vrstu manipulacije, pa ih banke, agenti i investitori bez problema obrlate.
 
Poslednja izmena:
Stan u kome smo svega pet meseci oglašen na prodaju. Potkrovlje na Ceraku zrelo za renoviranje, vlasnik traži 3.000 EUR po kvadratu.

Agentkinja malopre dovodila neke potencijalne kupce, mulja i laže naveliko.

Ja stvarno ne znam da li postoji neko ko je toliko lud da da 3.000 EUR za potkrovlje na teškoj periferiji, kad za iste pare može da kupi novogradnju na Novom Beogradu, pet minuta autom od centra.
 
Stan u kome smo svega pet meseci oglašen na prodaju. Potkrovlje na Ceraku zrelo za renoviranje, vlasnik traži 3.000 EUR po kvadratu.

Agentkinja malopre dovodila neke potencijalne kupce, mulja i laže naveliko.

Ja stvarno ne znam da li postoji neko ko je toliko lud da da 3.000 EUR za potkrovlje na teškoj periferiji, kad za iste pare može da kupi novogradnju na Novom Beogradu, pet minuta autom od centra.
Vecinu stvari sto vidis po oglasima je neka fora. To na NBG za 3.000 eura mozda mozes da nadjes ali ne bas novogradnju. Pogotovo ne na 5 min od centra.
 
tesko sad novogradnja na nbg za 3k.

Novi Beograd​

• Januar 2023​


Cena kvadrata​


Novogradnja​


2.529€/m²
-5.5%
(DEC '22: 2.676€/m²)
-3.3%
(JAN '22: 2.616€/m²)

Starogradnja​


2.194€/m²
-9.2%
(DEC '22: 2.416€/m²)
+14.8%
(JAN '22: 1.911€/m²)

Broj prometa​


Novogradnja​

28
-70.8%
(DEC '22: 96)
-58.2%
(JAN '22: 67)

Ukupno​

119
-52.2%
(DEC '22: 249)
-37.4%
(JAN '22: 190)

Starogradnja​

90
-39.6%
(DEC '22: 149)
-26.2%
(JAN '22: 122)
 
Svaka mu cast ako je on! Cestitam mu! Samo na tvom linku se pominje neki "Aca Bosanac".
Kako misliš svaka čast, Peconi je najgori produkt 90-ih. Karijeru započeo kraduci delove iz IMT-a gde je bio magacioner, posle je krao automobile po gradu za zemunce. Zatim je švercovao naftu, cigarete i drogu, porez utajivao itd. Sada je uzoran tajkun kome su politički oprali biografiju.
Inače Aca Bosanac rukovodi Peconijevim lokalima , njegova su 3 šešira, Kasina, butik...
 
Kako misliš svaka čast, Peconi je najgori produkt 90-ih. Karijeru započeo kraduci delove iz IMT-a gde je bio magacioner, posle je krao automobile po gradu za zemunce. Zatim je švercovao naftu, cigarete i drogu, porez utajivao itd. Sada je uzoran tajkun kome su politički oprali biografiju.
Inače Aca Bosanac rukovodi Peconijevim lokalima , njegova su 3 šešira, Kasina, butik...
Da li imas dokaz za svoje tvrdnje da je krao delove ili krao automobile ili to sa naftom cigarama drogom i porezom? Nisam mnogo upucen ali koliko znam on je od Djelica dobio dozvolu za njegovu fabriku cigareta. Ako imas neke druge dokaze ili saznanja ok. Stvarno ne znam.
Inace ja koliko procitah platise Geneks vise nego sto je bilo prosli put, to je sve sto me interesovalo :) da se u budzet sliju $$$

Šta napravi zemljotres u Turskoj, šta bi tek ovim našim karton naseljima napravljenim zadnjih godina…
Srecom mi smo daleko od sudaranja dve ploce! Stvarno uzas sta im se desilo.

Zato pamet u glavu i ne investirajte u nekretnine u trusnim podrucjima!
 
To i ja mislim vradovic , nadamo se da su sipovi dobro proracunati i podjednako dobro izvedeni radovi…kod nas nema majstora ni da zalepe pločice kako treba …obavezno osigurati nekretninu i nikako ne iznajmljivati bliskoj familiji
 
Vrh