Šta je novo?

Cene nekretnina

Zbog toga se i vodi cela diskusija o cenam nekretnina ovde. Bukvalno su barem duplo vece nego sto bi bila neka normalna cena. Znam, sad ce se javiti neki pametnjakovici koji ce objasnajvati da cena zavisi od ponude i traznje, bla, bla, ali to je samo jos jedan dokaz da cenu stanova ne diktiuraju troskovi, nego su rezultat razlicitih manuluplacija na trzistu, kao stu su vec pomenuto pranje para, smanjivanje ponude putem sprecavanja trgovine neuknjizenim nekretninama i sl.
Barem duplo veće bi trebalo značiti da su još više veće. Hajde da uzmemo malo od duplo veće tj 2.5x veće. S obzirom da se dosta novogradnji po centralnim opštinama prodaje za oko 3000e, to bi značilo da je realna cena 1200e. Da li si u poslednjih 15-20 godina imao novogradnju u centralnim opštinama za 1200e ili je i tada radila ova vlast? Ili da uzmemo prigradska naselja npr Borču, Bataju... Tamo je oko 1300e, što znači da je tamo realna cena oko 520e. Ili misliš da je cena najviše skočila u centru jer naravno svi hoće u centar, i investitori i rasni Beogradjani? A sad jedno prosto pitanje da bih ispao pametnjaković, da je sada cena u centralnim opštinama 1200e da li bi bilo dovoljno stanova za sve koji bi da kupe po toj ceni?

Super je to za Bugarsku, verovatno bi i mi imali slične cene da smo u njihovoj situaciji, a verovatno ćemo nadalje imati približne kad se tržište ohladi. Inače ovo gore je kao da si pokazao kod nas Dimitrijalu i ostali širi centar. Manipulacija je mnogo ali će teško ijedna da spusti cenu na toliko željeni nivo. Da podsetim neke koji nisu čitali, od 2016te se viče balon, a tada su se novogradnje u centralnim opštinama mogle naći za 1800-2000e. Nekome će uvek biti skupo.
 
Barem duplo veće bi trebalo značiti da su još više veće. Hajde da uzmemo malo od duplo veće tj 2.5x veće. S obzirom da se dosta novogradnji po centralnim opštinama prodaje za oko 3000e, to bi značilo da je realna cena 1200e. Da li si u poslednjih 15-20 godina imao novogradnju u centralnim opštinama za 1200e ili je i tada radila ova vlast? Ili da uzmemo prigradska naselja npr Borču, Bataju... Tamo je oko 1300e, što znači da je tamo realna cena oko 520e. Ili misliš da je cena najviše skočila u centru jer naravno svi hoće u centar, i investitori i rasni Beogradjani? A sad jedno prosto pitanje da bih ispao pametnjaković, da je sada cena u centralnim opštinama 1200e da li bi bilo dovoljno stanova za sve koji bi da kupe po toj ceni?

Super je to za Bugarsku, verovatno bi i mi imali slične cene da smo u njihovoj situaciji, a verovatno ćemo nadalje imati približne kad se tržište ohladi. Inače ovo gore je kao da si pokazao kod nas Dimitrijalu i ostali širi centar. Manipulacija je mnogo ali će teško ijedna da spusti cenu na toliko željeni nivo. Da podsetim neke koji nisu čitali, od 2016te se viče balon, a tada su se novogradnje u centralnim opštinama mogle naći za 1800-2000e. Nekome će uvek biti skupo.
Kad sam kupovao stan pre 3 godine u Nisu gledao sam i cene nekretnina u Beogradu. Jos tada su cene u Beogradu bile previsoke. Npr. novogradnja u Bul. Kralja Aleksandra je bila oko 2.000 evra. Meni je to tad delovalo mnogo. Sad na slicnoj lokaciji novogradnja vrlo cesto ide i preko 3.000 evra, pa i daleko vise, npr. Landmark Residence je preko 4.000 evra (https://www.halooglasi.com/nekretni...e-izvanredan-novi-objekat/5425642536911?kid=1). Kad bi bila duplo niza cena, recimo 2.000 evra, to bih smatrao normalnom cenom. Ovih 4.326 e/m2 iz oglasa je prenapumpano. A starogradnja prati sve te cene. Meni kao nekom ko radi u IT-u su ovo preprenaduvane cene. Pa i da prihvatim cinjenicu da su kod nas cene kakve jesu, ja za ovaj Landmark Residence bih mozda i dao 3.000 evra, ali 4.500 evra ne bih. Cak i ja tokom vremena dizem granicu toga sta je normalna cena. Taman sam sebe "ubedio" da je 3.000 evra normalna cena za pristojnu lokaciju u Beogradu, kad ispada da je sad tesko da se nadje bilo sta pristojno za manje od 4.000 evra. Pricam o ceni iz oglasa, ne o onim koje se stvarno realizuju, i koje su verovatno dosta nize. U svakom slucaju, ja po ovim cenama sigurno necu kupovati. I da hocu ne mogu, a dovoljno je veliki izbor drugih zemalja i gradova gde bih mogao.
 
Poslednja izmena:
Kad sam kupovao stan pre 3 godine u Nisu gledao sam i cene nekretnina u Beogradu. Jos tada su cene u Beogradu bile previsoke. Npr. novogradnja u Bul. Kralja Aleksandra je bila oko 2.000 evra. Meni je to tad delovalo mnogo. Sad na slicnoj lokaciji novogradnja vrlo cesto ide i preko 3.000 evra, pa i daleko vise, npr. Landmark Residence je preko 4.000 evra (https://www.halooglasi.com/nekretni...e-izvanredan-novi-objekat/5425642536911?kid=1). Kad bi bila duplo niza cena, recimo 2.000 evra, to bih smatrao normalnom cenom. Ovih 4.326 e/m2 iz oglasa je prenapumpano. A starogradnja prati sve te cene. Meni kao nekom ko radi u IT-u su ovo preprenaduvane cene. Pa i da prihvatim cinjenicu da su kod nas cene kakve jesu, ja ya ovaj Landmark Residence bih mozda i dao 3.000 evra, ali 4.500 evra ne bih. Cak i ja tokom vremena dizem granicu toga sta je normalna cena. Taman sam sebe "ubedio" da je 3.000 evra normalna cena za pristojnu lokaciju u Beogradu, kad ispada da je sad tesko da se nadje bilo sta pristojno za manje od 4.000 evra. Pricam o ceni iz oglasa, ne o onim koje se stvarno realizuju, i koje su verovatno dosta nize. U svakom slucaju, ja po ovim cenama sigurno necu kupovati. I da hocu ne mogu, a dovoljno je veliki izbor drugih zemalja i gradova gde bih mogao.
Slažem se ali glavno pitanje je zašto ti je tad 2000e izgledalo mnogo, a sada ti deluje jeftino i normalno? I ja kada sam kupovao stan pre 4-5godina sam se nagledao i naslušao svačega. I meni je van pameti tada bilo da će neko za borču dati 1300e ili 3-4000e za bulevar ali eto. Normalno je da se realizuje na manje. Samo kažem, "barem duplo više" ne pije vodu, od 2016.te se viče balon i nije baš sve onako kako zamišljamo. Inače se nadam da će ovo ludilo prestati i ljudi prestati da kupuju po ovim cenama.
 
Slažem se ali glavno pitanje je zašto ti je tad 2000e izgledalo mnogo, a sada ti deluje jeftino i normalno? I ja kada sam kupovao stan pre 4-5godina sam se nagledao i naslušao svačega. I meni je van pameti tada bilo da će neko za borču dati 1300e ili 3-4000e za bulevar ali eto. Normalno je da se realizuje na manje. Samo kažem, "barem duplo više" ne pije vodu, od 2016.te se viče balon i nije baš sve onako kako zamišljamo. Inače se nadam da će ovo ludilo prestati i ljudi prestati da kupuju po ovim cenama.
Delovalo mi je mnogo 2.000, kao što mi sad 3.000 deluje mnogo (o 4.000+ da ne pričam) jer smatram da bi cene nekretnina trebalo da odgovaraju standardu stanovnistva, tj. da prosecan covek moze sa svojom prosecnom platom da skupi dovoljno para da za X godina da kupi stan u svojoj zemlji. Ako to nije slučaj, onda nešto debelo nije u redu. A očignedno je da nije u redu, jer smo mi po svim pokazateljima u vrhu svetske liste po cenama nekretnina u odnosu na visinu plate.
 
Kad sam kupovao stan pre 3 godine u Nisu gledao sam i cene nekretnina u Beogradu. Jos tada su cene u Beogradu bile previsoke. Npr. novogradnja u Bul. Kralja Aleksandra je bila oko 2.000 evra. Meni je to tad delovalo mnogo. Sad na slicnoj lokaciji novogradnja vrlo cesto ide i preko 3.000 evra, pa i daleko vise, npr. Landmark Residence je preko 4.000 evra (https://www.halooglasi.com/nekretni...e-izvanredan-novi-objekat/5425642536911?kid=1). Kad bi bila duplo niza cena, recimo 2.000 evra, to bih smatrao normalnom cenom. Ovih 4.326 e/m2 iz oglasa je prenapumpano. A starogradnja prati sve te cene. Meni kao nekom ko radi u IT-u su ovo preprenaduvane cene. Pa i da prihvatim cinjenicu da su kod nas cene kakve jesu, ja ya ovaj Landmark Residence bih mozda i dao 3.000 evra, ali 4.500 evra ne bih. Cak i ja tokom vremena dizem granicu toga sta je normalna cena. Taman sam sebe "ubedio" da je 3.000 evra normalna cena za pristojnu lokaciju u Beogradu, kad ispada da je sad tesko da se nadje bilo sta pristojno za manje od 4.000 evra. Pricam o ceni iz oglasa, ne o onim koje se stvarno realizuju, i koje su verovatno dosta nize. U svakom slucaju, ja po ovim cenama sigurno necu kupovati. I da hocu ne mogu, a dovoljno je veliki izbor drugih zemalja i gradova gde bih mogao.
Ne postoji neka ‘normalna’ cena. Kada stanova na trzistu bude vise od kupaca tada ce i cene pasti. Za Bugarsku treba detaljnije ispitati trziste, koliko se gradi koliko se kupuje, da bi se doslo do nekog zakljucka a ne samo porediti cene iz oglasa i zakljuciti da bi ovde trebalo da je tako. Na kraju svega ma koliko ti to smatrao pametovanjem sve se svodi na ponudu i potraznju.

To sto ti smatras da sa svojom IT platom treba da biras penthause na Terazijama je samo ego trip koji su mnogi od nas morali da prevazidju u poslednjih par godina. Isto kao i te pretnje odlaskom. Niko na kraju ne ode u tu Sofiju, Solun ili Valensiju nego ako uopste ode ode negde gde je kvadrat jos skuplji nego u Bgu. Pri tom im ta IT plata ne skoci proporcionalno kao ostalim profesijama.
 
Delovalo mi je mnogo 2.000, kao što mi sad 3.000 deluje mnogo (o 4.000+ da ne pričam) jer smatram da bi cene nekretnina trebalo da odgovaraju standardu stanovnistva, tj. da prosecan covek moze sa svojom prosecnom platom da skupi dovoljno para da za X godina da kupi stan u svojoj zemlji. Ako to nije slučaj, onda nešto debelo nije u redu. A očignedno je da nije u redu, jer smo mi po svim pokazateljima u vrhu svetske liste po cenama nekretnina u odnosu na visinu plate.
Čekaj,hoćeš da kažeš da nam je standard koliko toliko skočio? Sad kad te razapnu ovi protivnici vlasti i borci za narod...

Pri tom im ta IT plata ne skoci proporcionalno kao ostalim profesijama.
Ne skoči, možda im bude i manja ali bar žive u uredjenijem društvu. Dok si mladji to ti i nije toliko bitno. Kako si stariji i kako su ti sve više potrebne razne državne institucije i zakoni vidiš da ti nešto fali. Bar mi koji ne možemo sa sigurnošću znati da ćemo dobro zaradjivati celog života da nas sve to ne dotiče.
 
Ne postoji neka ‘normalna’ cena. Kada stanova na trzistu bude vise od kupaca tada ce i cene pasti. Za Bugarsku treba detaljnije ispitati trziste, koliko se gradi koliko se kupuje, da bi se doslo do nekog zakljucka a ne samo porediti cene iz oglasa i zakljuciti da bi ovde trebalo da je tako. Na kraju svega ma koliko ti to smatrao pametovanjem sve se svodi na ponudu i potraznju.

To sto ti smatras da sa svojom IT platom treba da biras penthause na Terazijama je samo ego trip koji su mnogi od nas morali da prevazidju u poslednjih par godina. Isto kao i te pretnje odlaskom. Niko na kraju ne ode u tu Sofiju, Solun ili Valensiju nego ako uopste ode ode negde gde je kvadrat jos skuplji nego u Bgu. Pri tom im ta IT plata ne skoci proporcionalno kao ostalim profesijama.
Postoji "normalna" cena, a to sam vec objasnio sta je, to je cena po kojoj prosecan stanovnik moze za X godina da kupi stan u nekom prosecnom gradu u zemlji u kojoj zivi, a vec sam rekao da svi pokazatelji (npr. number) pokazuju da je taj index kod nas jedan od najvisih u svetu i u Evropi. Tacno je i da se cena definise na osnovu ponude i traznje, ali i to sam rekao da je ponuda vestacki smanjena zabranom prometovanja nelegalizovanih stanova, a traznja "sumnjiva", ako se uzme u obzir ko kupuje i kojim novcem. Tacno je i da ima neke uvecane traznje zbog Rusa i Ukrajinaca, tacno je i da bi mnogi hteli da zive u velikim gradovima, a narocito u Beogradu (sto ukazuje na veliki problem neravnomernog regionalnog razvoja,..). Ali bez obzira na to, cinjenica je da ako cene ostanu ovakve kakve jesu, obican narod nece biti u mogucnosti da kupuje. A ko ce kupiti, to je pitanje. Ima postenih koji posteno zarade svoj novac i kupe, ali pretpostavljam da po ovim cenama ili nema kupoprodaja, ili su te kupoprodaje izvrsene novcem sumnjivog porekla.
I da, da se ne lazemo, ja kao IT-evac veorvatno ne bih kupio stan u Sofiji ili Solunu, ali uopste ne iskljucujem opciju odlaska u neku drugu razvijenu zemlju tipa Nemacka, Austrija, Holandija,... gde mozda ne bih imao vecu neto platu, gde su nekretnine mozda malo skuplje, ali bih rado dao taj novac za nekretninu u uredjenoj zemlji. A kad ti je zemlja uredjena, cak i selo u okolini gradova moze da bude odlicna kupovina, za razliku od Srbije. Npr. moj drug je kupio kucu u okolini Beca za nekih 150.000 evra pre 2 godine. Sad je verovatno skuplje, ali sigurno nije vise od tipa 200.000 evra. A to selo u okolini Beca izgleda 10 puta bolje (preterujem, ali stvarno je selo kao iz bajke, lepo, asfaltirano, uredjeno,...) nego bilo koji kraj u Beogradu. 200.000 evra bih pre dao za kucu u tom selu nego za stan u Bgu po ovom nenormalnim cenama.
Čekaj,hoćeš da kažeš da nam je standard koliko toliko skočio? Sad kad te razapnu ovi protivnici vlasti i borci za narod...
Nisam to napisao, napisao sam da su nam cene nekretnina previsoke u odnosu na visinu plate.
 
Poslednja izmena:
Kada sam sve sabrao i oduzeo, nikada mi nije imalo smisla da dam vise od 1500/600 eur/m2 za novogradnju ili zaista dobro kompletno renoviranu starogradnju (toga kod nas nema) na 4-5km od centra Beograda, na primer Zvezdara, Sumice. Na sajtu katastra se vidi da su se sredinom 2019. prodavale i novogradnje kod Botanicke baste za tu cenu, a starogradnje i nize. Starogradnje kod Zeleznicke stanice od 1400-1800, Sumice starogradnja oko 1200.
Koliko su cene kod nas nebulozne vidi se pri uporedjivanju sa Bugarskom i Rumunijom. Nase trziste nekretnina hoce svedske cene, a srpski standard.
Da bi opravdao ove cene Beograd bi morao da ima - planinski vazduh, odlican metro, perfektno odrzavane zgrade, da nema nijednog automobila na trotoarima, urbanizam kao iz bajke bez sokaka kojih bi se i sela stidela.
Ovo je investiciona kriza, svi su od pocetka pandemije usli u ludilo sa investiranjem. To je ono sto je zajednicko sa 2008, ljude je zahvatio fomo i pohlepa. Ulagalo se na berzu, dobili samar, u kripto, dobili samarcinu. Na zapadu se hladi polako i trziste nekretnina pa nece ni nas da zaobidje. Nije to nikakva apokalipsa. Kada se otresu spekulanti i nepromisljeni krenuce sledeci ciklus rasta i tako u krug.
 
Nisam to napisao, napisao sam da su nam cene nekretnina previsoke u odnosu na visinu plate.
Pa napisao si, samo nesvesno. Nebitno to što su sad cene previsoke. Pre 3 godine ti je cena bila prevelika, a sada ti je normalna jer smatraš da cene trebaju da odgovaraju standardu. Žao mi je što si sam sebi skočio u stomak ali napisao si da se danas bolje živi umesto nikad gore i ne gine ti kazan čim odredjeni ljudi pročitaju ovo.
 
Pa napisao si, samo nesvesno. Nebitno to što su sad cene previsoke. Pre 3 godine ti je cena bila prevelika, a sada ti je normalna jer smatraš da cene trebaju da odgovaraju standardu. Žao mi je što si sam sebi skočio u stomak ali napisao si da se danas bolje živi umesto nikad gore i ne gine ti kazan čim odredjeni ljudi pročitaju ovo.
Ne, nisam to napisao, nisi bas procitao/razumeo sta sam napisao. Napisao sam da mi je pre 3 godine 2.000 evra bilo previsoko. Sad bi mi bilo Ok da je i dalje 2.000, ali cena vise nije 2.000 nego 3.000-4.000, tako da mi je sad jos vise previsoko. Nigde nisam napisao da mi je sad normalna cena, nego jos vise previsoka nego tad sto je bila.
 
Poslednja izmena:
Inace, u Beogradu ne pratim toliko detaljno cene, vise informativno. Ali sam npr. u Nisu primetio recimo oglas za prodaju stana, relativno nov stan (star mozda 10-ak godina), koji se prodaje mesecima, mozda vec i duze od godinu dana. Samo mu iz meseca u mesec dizu cene, a nikako da prodaju.
Takodje, da ne zaboravimo manipulacije koje agencije za nekretnine vrse sa oglasavanjem stanova gde reklamiraju i neke stanove koji uopste nisu na prodaju, ali oglase neku nenormalnu cenu kako bi ono sto je stvarno na prodaju izgledalo povoljnije, iako to sto je stvarno na prodaju takodjei ima nenormalnu cenu.
Vec sam pisao pre par godina na drugom forumu, cene nekretnina imaju tendenciju rasta, i to je jasno. Ali ovaj trenutni rast nije normalan. Da li je balon, da li je pranje para, sve po malo, da li je nesto treca, sta god da je, nije normalno.
 
Postoji "normalna" cena, a to sam vec objasnio sta je, to je cena po kojoj prosecan stanovnik moze za X godina da kupi stan u nekom prosecnom gradu u zemlji u kojoj zivi, a vec sam rekao da svi pokazatelji (npr. number) pokazuju da je taj index kod nas jedan od najvisih u svetu i u Evropi. Tacno je i da se cena definise na osnovu ponude i traznje, ali i to sam rekao da je ponuda vestacki smanjena zabranom prometovanja nelegalizovanih stanova, a traznja "sumnjiva", ako se uzme u obzir ko kupuje i kojim novcem. Tacno je i da ima neke uvecane traznje zbog Rusa i Ukrajinaca, tacno je i da bi mnogi hteli da zive u velikim gradovima, a narocito u Beogradu, sto ukazuje na veliki problem neravnomernog regionalnog razvoja,..). Uglavnom, cinjenica je da ako cene ostanu ovakve kakve jesu, obican narod nece biti u mogucnosti da kupuje. A ko ce kupiti, to je pitanje. Ima postenih koji posteno zarade svoj novac i kupe, ali pretpostavljam da po ovim cenama ili nema kupoprodaja, ili su te kupoprodaje izvrsene novcem sumnjivog porekla.
I da, da se ne lazemo, ja kao IT-evac veorvatno ne bih kupio stan u Sofiji ili Solunu, ali uopste ne iskljucujem opciju odlaska u neku drugu razvijenu zemlju tipa Nemacka, Austrija, Holandija,... gde mozda ne bih imao vecu neto platu, gde su nekretnine mozda malo skuplje, ali bih rado dao taj novac za nekretninu u uredjenoj zemlji. A kad ti je zemlja uredjena, cak i selo u okolini gradova moze da bude odlicna kupovina, za razliku od Srbije. Npr. moj drug je kupio kucu u okolini Beca za nekih 150.000 evra pre 2 godine. Sad je verovatno skuplje, ali sigurno nije vise od tipa 200.000 evra. A to selo u okolini Beca izgleda 10 puta bolje (preterujem, ali stvarno je selo kao iz bajke, lepo, asfaltirano, uredjeno,...) nego bilo koji kraj u Beogradu. 200.000 evra bih pre dao za kucu u tom selu nego za stan u Bgu po ovom nenormalnim cenama.

Nisam to napisao, napisao sam da su nam cene nekretnina previsoke u odnosu na visinu plate.
Taj indeks je kod nas visok u Beogradu koji jeste u top 10 gradova Evrope konstantno od kako se taj indeks prati, ostali gradovi nisu. Indeks je cak bio i znatno visi 2011. nego danas. Cak je bio visi i 2016. kada je rast bio tek na pocetku, pre famozne zabrane prometovanjem nelegalizovanim nekretninama.

Cene od 3000e-4000e koje pominjes su ipak i dalje cene za novogradnje u centru a to je retko gde dostupno ljudima sa prosecnim primanjima.

I da se razumemo, ja ne ‘branim’ ove cene, i ja mislim da su previsoke i nadam da ce se bar malo korigovati uskoro jer sve vise ljudi ostaje sa izborom ili vecnog podstanarstva ili odlaska preko. Medjutim, to sto ja mislim da nije dobro ne znaci odma da je manipulacija i da je velika dobro organizovana zavera. Marketinski trikovi, pranje para, korupcija, nista od toga nije nesto sto se tek pojavilo. Beograd je vec skoro dve decenije konstantno relativno precenjen, bio je takav tokom vise razlicitih vlasti, i pre i posle SEKE i korone i ovoga sad, i sva je prilika da i ako se sad desi korekcija nece odjednom kvadrat biti ko u Varni. Za to je potrebno da se nesto drasticno trajno promeni na strani ponude ili traznje.
 
Cene od 3000e-4000e koje pominjes su ipak i dalje cene za novogradnje u centru a to je retko gde dostupno ljudima sa prosecnim primanjima.
Ta cena nije samo za novogradnju, nego i za starogradnju na istim lokacijama. Takodje, ja sam neko ko ima mnogo veca primanja od prosecnih, zaradjujem kao gastarbajteri, pa mi je ovo preskupo. U velikom broju normalnim zemalja kod kojih je index cena nekretnina u odnosu na platu nizi nego kod nas stanovi na dobrim lokacijama uopste nisu toliko nedostupni kao kod nas.
Kad smo vec kod nekretnina, sad sam nasao oglas za prodaju kuce u Nisu koja vec 2 godine ne moze da se proda, a digli su cenu, doduse samo 10% u odnosu na pre 2 godine. Znaci, cene se dizu i kad nema kupaca, bitno da se pumpa.
A kako onda objasnjavate i to sto je npr. i u Nisu cena stanova skocila procentualno isto kao u Beogradu, a mi nemamo ni dolazak Rusa i Ukrajinaca, i gde ljudi imaju mnogo manje para nego u Beogradu? Sve je ovo ocigledno velika mutljavina.
 
Vradovicu, posto su stanovi u Honolulu na vodi, mislim na solitere do nekih 100 metara od plaze?
10k po m2.


Sto se tice Beograda ja i dalje ne vidim da se po oglasma nesto znacajno vise stanova pojavljuje ili da ima znacjano nekih "nizih cena". Deluje da je sve na "slicnom nivou". Moglo bi se reci stagnacija ili usporavanje rasta ali od pada ja i dalje nema nista. Dok Svedska, Nemacka i slicno prijavljuju neki pad.
 
Poslednja izmena:
Ne postoji neka ‘normalna’ cena. Kada stanova na trzistu bude vise od kupaca tada ce i cene pasti. Za Bugarsku treba detaljnije ispitati trziste, koliko se gradi koliko se kupuje, da bi se doslo do nekog zakljucka a ne samo porediti cene iz oglasa i zakljuciti da bi ovde trebalo da je tako. Na kraju svega ma koliko ti to smatrao pametovanjem sve se svodi na ponudu i potraznju.

To sto ti smatras da sa svojom IT platom treba da biras penthause na Terazijama je samo ego trip koji su mnogi od nas morali da prevazidju u poslednjih par godina. Isto kao i te pretnje odlaskom. Niko na kraju ne ode u tu Sofiju, Solun ili Valensiju nego ako uopste ode ode negde gde je kvadrat jos skuplji nego u Bgu. Pri tom im ta IT plata ne skoci proporcionalno kao ostalim profesijama.

Da da, bas IT-evci sanjaju o penthouse-u na Terazijama... :D
Trenutno ljudi sa visestruko visim primanjima od proseka ne mogu da kupe stan na normalnoj lokaciji u Bg (da nije neka periferija) i to je veliki problem.
O trenutnim kamatama i stambenim kreditima da ne pricam...

To po meni nije normalno.

Primer rate kredita za 150k evra:
Capture.JPG
 
Jasno je svima nama da tebi pa i nama ostalima sve to deluje jako surovo to sto ti pricas ali po mom iskustvu da bi se "prilagodili" tek ce da bude jos surovije. (Znacajno).

U smislu zivis Bay Area imas dobar posao tipa kao programer u Google-u ali ne mozes da kupis a ni da rentiras nekretninu pa zivis u prilikoci.
To je surova realnost. (i tesko prihvatljiva) ili jos suroviji primer radis u Honolulu a treba tu da rentiras/kupis stan. Plate nesto vise od Srbije a cost of living uzasno veci. Paradise factor gura taj paradise bubble da cene ne budu normalne u odnosu na zaradu.

Kod nas imas "dijaspora bubble". To je situacija kada neko ko ne zaradjuje na tom trzistu kupuje nekretnine na tom trzistu. Na taj nacin se kreira "pritisak" na vrednost u odnosu na zaradu.

Dodatno kod nas trziste je mnogo stabilnije nego na zapadu.
- ne mozes da se zaduzis tek tako (ne postoje na primer NINJA krediti).
- banke su izuzetno konzervativne vec 20 godina unazad.
- dijaspora apsolutno gotovo da mora da kupi sa kesom.
- 90% prometa nekretnina je kes kupovina.
- cak i ovi sa navodno krimi novcem kupuju za kesh.

Hocu reci ako i krene na dole malom broju ljudi ce biti stani pani frka da mora da prodaje nego ce vecina odluciti da saceka. Prodavece uglavnom neko kome je frka zdravstveni razlozi, kocka, deoba ili tih 10% kreditnih kupaca pa ajd se ti kladi na pad na takvom trzistu.
 
Poslednja izmena:
Mnogo ljudi ceka da padnu cene nekretnine da bi kupilo to znaci da cene nece pasti ili ne znacajno ocigledno ima jos novca koji zeli da bude potrosen na skupu robu. Beograd treba porediti sa nekim africkim gradovima gde je nerazumno skup zivot i nerazumno losi uslovi za zivot ali ljudi i dalje zive i zele da zive. Isto i ovde, sve dok ljudi pristizu u velike gradove a to ce biti slucaj narednih 20 godina delom zbog tih 15% teritorije koji se planiraju da budu rudinici a delom i zbog nedostatka infrastrukture van vecih gradova, to znaci da ce se ljudi slivati u gradove. Da nije bilo ratova 90, da su svi ljudi ostali da zive na svojim ognjistima i da nismo imali milion izbeglica Bg bi danas bio neki prosecan evropski grad koji ne bi odudarao cenovno ali ni po uslovima zivota. Ovako imamo grad koji vise lici na neki africki nego na evropski a slicni su i uslovi zivota. Pada cena nece biti osim ako ne smatrate pad cene 200-300eur po m2 to ne vredi cekati 3-4 godina ako neko planira da kupi.
Do drasticnog pada cena moze jeidno doci ako se neko zezne od ovih klovnova i slucajno opali neku pusku(puska je zakocena) onda ce biti bezanija i dost povoljnih stanova.
 
Jos uvek dijaspora ima pristup "jeftinom" kapitalu. Na primer u Svajcarskoj su krediti i dalje svega par %.
Neko moze da uzme "equity line" u Svajcarskoj na svega par posto i kupi u BNV stan opusteno. Tu mu je sat ipo let avionom i kad dodje ima gde da bude.
Stan od 1M za Kanton Zug u Cirihu i nije neka cifra. Nasih u Svajcarskoj ima 200.000. Neka su 1% (potencijalni kupci a realno vise) pa je dosta.

Sve dok ne bude nekog globalnog masovnog otpustanja ili poremecaja nema nista od nekih vecih padova. Usporavanja da ili neki mini štuc da ali sad nesto da zivot znaci ne. Sve vise nasih iz dijaspore vidi Srbiju kao potencijalno super mesto za investiranje cak i bez obzira na to sto je ROI relativno los.
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 152418
www.aquavistapark.com

Varna grad na obali mora gde počinju plaze Zlatni pesak, novi projekat…a pro po Bugarske…
Pogledajte prilog 152420

Predpostavljam da su cene gradjevinskih materijala u Bugarskoj mnogo niže nego kod nas…
A dobili su i prvog “jednoroga” u IT segmentu u 2021 godini, mi nismo ni blizu…
Nedavno se neko izlupetao da su u Sofiji male cene, zbog toga sto se sektor izgradnje i zarade premestio na more...
 
Jos uvek dijaspora ima pristup "jeftinom" kapitalu. Na primer u Svajcarskoj su krediti i dalje svega par %.
Neko moze da uzme "equity line" u Svajcarskoj na svega par posto i kupi u BNV stan opusteno. Tu mu je sat ipo let avionom i kad dodje ima gde da bude.
Stan od 1M za Kanton Zug u Cirihu i nije neka cifra. Nasih u Svajcarskoj ima 200.000. Neka su 1% (potencijalni kupci a realno vise) pa je dosta.

Sve dok ne bude nekog globalnog masovnog otpustanja ili poremecaja nema nista od nekih vecih padova. Usporavanja da ili neki mini štuc da ali sad nesto da zivot znaci ne. Sve vise nasih iz dijaspore vidi Srbiju kao potencijalno super mesto za investiranje cak i bez obzira na to sto je ROI relativno los.
Ti najsi Svajcarci su obicni radnici ili imaju neke firmice za fizikalisanje i kupuju tj. grade sebi kuce iz krajeva odakle su dosli. Obicno je to neki kic. Njih sigurno ne zanima Beograd na vodi...nikakav jedan posto, mozda jedan promil ako i toliko.

Sto se stucanja tice, ne znam kako ce to da se zove ako Poljska upadne u Ukrajinu...

Generalno gledano ono sto ostane od Ukrajine, bice nova zona za zapadne investicije.
 
Ti svuda vidis crnilo i siris politicku propagandu.


Evo interesantnog teksta.
 
Kakvi debilni placeni tekstovi.
Cene nekretnina u Evropi padaju, a u Srbiji ce da skacu jer prate inflaciju. Znaci uvezena inflacija uz evro zone je samo kod nas:
 
Ti svuda vidis crnilo i siris politicku propagandu.


Evo interesantnog teksta.
Ne znam jel si gledao domacu seriju "Zigosani u reketu". E tako funkcionise novinarstvo kod nas.
 
Nedavno se neko izlupetao da su u Sofiji male cene, zbog toga sto se sektor izgradnje i zarade premestio na more...
Ekonomija jaca od naše 35%, zaduzenost druga najniža u Evropi posle Litvanije ako se ne varam, na 100km od Sofije dva skijališta, Plovdiv najstariji živi grad na svetu, Varna stari primorski grad sa lučkim trgovačkim vezama po celom Crnom moru i Mediteranu, Ruse luka na Dunavu…korupcije i kriminala ima, ali ne na nivou kao kod nas…more…IT sektor bar 30-40% veći od našeg…investicije ne posustaju, Nidec u Srbiji otvara proizvodnju u Sofiji razvojni centar…

kako su stanovi u svim većim gradovima cene tri puta niže nego kod nas? Koja je to magija koju Srbija ima i idemo u pravcu da lozimo da nam deca kupuju mikro stanove od 20kvm po 5k€/kvm i to još malo pa nestalo?!
…ili ajde da se vratimo i poredimo Beograd sa San Franciskom i Barselonom i zamaglimo temu 🙃
 
Vrh