Šta je novo?

Cene nekretnina

Zar stvarno mislis da drzava treba da se ponasa kao siledzija? Da rusi nocu? Zar ne mislis da time stvaraju pogodno tle da sutradan dodje do promene vlasti revolucijom gde ce neki novi vlastodrsci da budu vodjeni revansizmom? Da su dosli kako Zakon nalaze, sa nalogom za rusenje u radno vreme, uhapsili ljude koji ometaju rusenje, naplatili rusenje od onih koji bespravno dizu, podrzavam. Ali samo ako je to dosledno i neselektivno, pa da se primeni i na savski kej, Pancicev vrh i tako dalje.
Dalje, slazem se sa tobom da treba hapsiti one koji ne postuju Zakon, i pre svega, Ustav. Tako da zakljucujem da podrzavas hapsenje za odgovorne za rusenje u Sava maloj, jer je bilo protiv zakonito, Vulina jer je protivzakonito uneo novac i svih zvanicnika koji unakrsnim ispitivanjem ne mogu da dokazu poreklo imovine.
Sto se tice predsednila, postujem instituciju posebno jer se bira neposredno, ali se zalazem, kao i ti za hapsenje ukoliko se utvrdi da je Ustav prekrsen, pa bio to i predsednik.
 
Poslednja izmena:
Dakle, da zaključimo, rezultat razvoja na koji se ovde neki pozivaju je začelje Evrope po pitanju korupcije, pravne sigurnosti, kvaliteta vazduha...I time treba da se ponosimo.
To ne bi bilo ni toliko loše da se svaki dan po tim pokazateljima ne pomeramo unapred (makar minimalno). Ali zvrčka je što idemo unazad.

Evo, ako mi neko kaže da je sada manje korupcije nego pre tri ili pet, deset, godina gasim nalog. Ne bih se više uključivao u "diskusiju".
 
@vradovic da ti reagujes ovako: “ kupovina stana u BGH2O mi se isplatila i zadovoljan sam zbog toga, ali nije u redu da kriminalci sruse ceo kraj u sred noci uz veliku podrsku (bageri, iskljucenje struje) a da policija ne reaguje na pozive gradjana, to budi sumnju i ukazuje na je povezanost drzave sa organizovanim kriminalom, onda niko ne bi imao problem.
Problem je sto ti ne priznajes nista lose sto radi ova vlast, i na taj nacin podrzavas da se nastavi losa praksa.
Ne moze se ponavljati da je gore u Britaniji i Svedskoj nego u Srbiji, jer nije. Narod to vidi i onda pomisli koji je ovo ludak.
Ma zna on šta je problem nego se pravi lud. :D
 
To ne bi bilo ni toliko loše da se svaki dan po tim pokazateljima ne pomeramo unapred. Ali zvrčka je što idemo unazad.

Evo, ako mi neko kaže da je sada manje korupcije nego pre tri ili pet, deset, godina gasim nalog. Ne bih se više uključivao u "diskusiju".
Ma naravno. Nikome nije prijatno što idemo unazad po ključnim pitanjima, ali činjenica je da je to tako. Neki ne mogu da se pomire sa tom činjenicom. Pitam se zašto.
 
hahah :) Dobar si.
Da su pametni i most da sruše preko noći!
Ima lošeg svakako po mom misljenju ali ja ne idem da potenciram 24/7 na tome. Nego se gleda pozitivno na stvari a ne mrziteljski do te mere da mrzis funkciju Predsednika i svoju državu.

Mrzimo šta je napravio od nje, što prekoračuje ovlašćenja i krši ustav na svakodnevnom nivou...

Državu mrze oni koji podstiču bespravna rušenja...
 
Poslednja izmena:
Ja ne vidim zasto bi potop bio pad cena nekretnina na realne?

Mi smo narod u nestajanju, drzava za milion egzistencijalnih problema, bez institucija, bez demokratnije, bez vladavine prava, za unistenim zdravstvom, skolstvom, turisticka destinacija za jeftine droge i prosituciju, gde zivot i zdravlje ne vrede nista/
To je POTOP.

Ako pogledamo dostupnost nekretnina u Grckoj ili Spaniji, ispade da smo mi srecni sto ne zivimo tamo. Neko to zove POTOP?

Moram opet duzi post, zato sto moram da se objasnjavam.

Cene nekretnine su VRLO realne, zato sto ih placa kupac a ne sveti petar. Cene su najrealnije zato sto ih kupci placaju svojim novcem, ne znam sta ces realnije od toga :)
Kupac odredjuje cenu, kupac ima glavnu rec. kupac formira cenu NE prodavac, zar je to toliko tesko shvatiti?

Ako kupac hoce da placa toliko, sta hoces ti od njega, hoce covek da placa toliko i ima para da plati toliko i odlicno. I ocigledno placa.
Ako kupac nece da placa neku cenu, cena ce pasti, i onda ce i to biti realno, ako kupac hoce da placa jos vise zato sto mu je ovo malo, placace i to ce biti vrlo realno.


Moras da shvatis specificnost Beograda, da bi shvatio zasto je Beograd u bumu sa nekretninama i cenama a Rusi su samo udarili finalni aperkat.

Bgd hiperventilira jos odavno, nije nista ovo od juce, jos pre 10tak godina kad je bio dosta siromasniji a Srbija jos vise van tokova - bilo je poznato da su cene nekretnina jako visoke i vise od proseka u regionu i tada je to bilo bas jako trziste, i pre 15g.

Npr, u Hrvatsko je to malo drugacije, vrlo jaka obala nije samo Zagreb i ulaze se u izdavanje za turiste na moru, isto vazi za Bugarsku plus veliki gradovi van Sofije u Bugarskoj, ostale zemlje su manje i van tokova i jacih ekonomija.

u Srbiji je BG (i NS) sve, i za Srbiju i za Srpsku i Crnu Goru i sve ostale Srbe u regionu a nije ih malo plus jako bogata i situirana dijsapora u najbogatijim drzavama Evrope literalno (Svajcarska, Austrija) i to je cela prica.
Jako je specificno trziste, bukvalno cujem i vidim da desetine ljudi iz Negotina ima stanove u Beogradu, neki i vise njih, verovatno i par stotina njih iz Negotina ima stanove u Bgdu - to je jedan Negotin samo od 14k ljudi. (doduse jak gastarbajterski kraj) I onda dodas Ruse, inflaciju, rast turizma (naravno minus pad u vreme korone), broj turista u Beogradu se jako puno povecao u zadnjih par godina, miloni nelegalnih kvadrata koji se namerno ne legalizuju, sigurno investicija ulaganje u nekretnina za bilo koga ko ima novca, velika mafija i pranje novca (sto znaci nelegalni tokovi i to sto vidis na papiru nisu znaci svi novci koji se vrte pa da se pitas ko kupuje i odakle), do skora jeftini krediti itd. Bg je inace i centar nekog uzeg regiona, dosta biznisa se tu vrti, doseljavaju stranci na visokim pozicijama, kupuju i oni nekretnine.

Vidis kako tvoj defetisticki post mogu da pretvorim u nesto sasvim obrnutno i realno, sto i pokazuje stanje na terenu.
Jos je Srbija imala najmanji pad populacije u regionu (mozda uz Crnu Goru), zato sto je imala najmanje iseljavanje, i to su pozitivne vesti. Srbija godisnji minus po migracijama 6.7k a Bugarska 36k.
 
Moram opet duzi post, zato sto moram da se objasnjavam.

Cene nekretnine su VRLO realne, zato sto ih placa kupac a ne sveti petar. Cene su najrealnije zato sto ih kupci placaju svojim novcem, ne znam sta ces realnije od toga :)
Kupac odredjuje cenu, kupac ima glavnu rec. kupac formira cenu NE prodavac, zar je to toliko tesko shvatiti?

Ako kupac hoce da placa toliko, sta hoces ti od njega, hoce covek da placa toliko i ima para da plati toliko i odlicno. I ocigledno placa.
Ako kupac nece da placa neku cenu, cena ce pasti, i onda ce i to biti realno, ako kupac hoce da placa jos vise zato sto mu je ovo malo, placace i to ce biti vrlo realno.


Moras da shvatis specificnost Beograda, da bi shvatio zasto je Beograd u bumu sa nekretninama i cenama a Rusi su samo udarili finalni aperkat.

Bgd hiperventilira jos odavno, nije nista ovo od juce, jos pre 10tak godina kad je bio dosta siromasniji a Srbija jos vise van tokova - bilo je poznato da su cene nekretnina jako visoke i vise od proseka u regionu i tada je to bilo bas jako trziste, i pre 15g.

Npr, u Hrvatsko je to malo drugacije, vrlo jaka obala nije samo Zagreb i ulaze se u izdavanje za turiste na moru, isto vazi za Bugarsku plus veliki gradovi van Sofije u Bugarskoj, ostale zemlje su manje i van tokova i jacih ekonomija.

u Srbiji je BG (i NS) sve, i za Srbiju i za Srpsku i Crnu Goru i sve ostale Srbe u regionu a nije ih malo plus jako bogata i situirana dijsapora u najbogatijim drzavama Evrope literalno (Svajcarska, Austrija) i to je cela prica.
Jako je specificno trziste, bukvalno cujem i vidim da desetine ljudi iz Negotina ima stanove u Beogradu, neki i vise njih, verovatno i par stotina njih iz Negotina ima stanove u Bgdu - to je jedan Negotin samo od 14k ljudi. (doduse jak gastarbajterski kraj) I onda dodas Ruse, inflaciju, rast turizma (naravno minus pad u vreme korone), broj turista u Beogradu se jako puno povecao u zadnjih par godina, miloni nelegalnih kvadrata koji se namerno ne legalizuju, sigurno investicija ulaganje u nekretnina za bilo koga ko ima novca, velika mafija i pranje novca (sto znaci nelegalni tokovi i to sto vidis na papiru nisu znaci svi novci koji se vrte pa da se pitas ko kupuje i odakle), do skora jeftini krediti itd. Bg je inace i centar nekog uzeg regiona, dosta biznisa se tu vrti, doseljavaju stranci na visokim pozicijama, kupuju i oni nekretnine.

Vidis kako tvoj defetisticki post mogu da pretvorim u nesto sasvim obrnutno i realno, sto i pokazuje stanje na terenu.
Jos je Srbija imala najmanji pad populacije u regionu (mozda uz Crnu Goru), zato sto je imala najmanje iseljavanje, i to su pozitivne vesti. Srbija godisnji minus po migracijama 6.7k a Bugarska 36k.
Cemu ovako dugacak tekst, kada nisu cene samo skocile u Beogradu vec svuda?
Svi izmejavaju rezultate popisa koliko su nastelovani!
I sto puta je receno, stanovi su se kupovali kao investicija jer su kamate u banci bile nula a vrednost nekretnina je rasla kao svetski trend.
Naglo se smanjila ponuda jer je VLAST NAMERNO izbacila iz prodaje jos 2018. na stotine hiljada nekretnina navodno dok ne urede zakon zbog navodno usaglasavanja sa EU, i navodno je to trebalo zavrsili najkasnije to 31.12.2022.
Svi oni koju si kupovali stanove kao investiciju to vise nece raditi, vec ce drzati novac u bankama. Kamate ce rasti tokom sledece dve godine a cene stanova padati.
Naravno ako u medjuvremenu nekim cudom ovi padnu s vlasti zbog nekih spoljnih faktora sve ce se desiti brze...
 
"izjavio je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i urednik Kvartalnog monitora Milojko Arsić." Da će biti 2% ne znam samo zašto spinuje ili on ili N1.

Parlament je za 2023. projetovao 2.5%


a cuvena Švedska -0.7%

Ako to budu rezultati mi treba da slavimo i zurku da imamo na ulicama Beograda.


Plasiras rezultate iz hejterskih medija i to samo naslove onako kako ti odgovara.
 
Cena stanova je realna kao onomad cena secera kad je neko odlucio da zagreje trziste.
Isti, samo malo glomazniji pristup drzanja prsta na tasu vage vazi i ovde. I tad je cena secera bila normalna jer je neko i takvu placao, samo je prist morao da se skloni da neko ne bi ostao bez istog. Ovde je mnogo interezdzija da to tako ostane a prst drzi neko malo oholiji i zasticeniji. To ne znaci da je cena normalna. I grobara cete morati da platite i 20000e ako svi odluce da podignu cene, i tad ce cena sahrane biti NORMALNA jer ce svi imati i morati da plate.

Jedina zemlja kojoj politicki i ekonomski indikatori diktiraju cenu porasta naizmenicno uzimajuci one koji opravdavaju povecanje cene istog. I na kraju, zasto bi neko pristao da plati vise i da ga kosta vise ako nema licni interes. Tako je prosto. "Realno" sagledavanje situacije u nasem slucaju samo lici na tesko botovanje.

Sto se tice kamata, iako dosta niske prethodnih godina, bile su i takve bezobrazno medju najgorim (ili drugim recima MASNOVNO su nas RAZBIJALI sa kamatama) u Evropi. Slicno kao i sada.
 
Ne znam da li si svestan da si potvrdio da od spremnosti kupca usluge da plati zavisi cena? :)
Vidiš ta tvoja opisana sitaucija je idealna za uletanje u taj biznis, jer čak i da debelo spustiš cenu, opet si u debelom plusu. To na dugi rok obara cene, tržište to dovodi u red. Isto kao što su se u nekretnine sad sjatili Kurta i Murta. :)

Upravo pokusavam da ti pokazem kako se do tog zakljucka pogresno dolazi. Mozes da shvatis a i ne moras.
 
Pa znaci jos nisu uveli vize.
Vizni režim postoji za građane Ruske Federacije već decenijama, znači nema šta da uvode vize koje već postoje za šengesnku zonu. Ovde se govori da neće izdavati nove vize, a postoje milioni Rusa koji imaju važeće vize sa kojima su ušli u Finsku, Estoniju i druge zemlje EU. Međutim, ovo su turističke vize gde je boravak oročen na 90 dana. Ne može se sa ovom vizom iznajmiti stan, registrovati firma i sedeti u EU na neodređeno vreme. Tako da opet mašiš elementarne činjenice.
 
"izjavio je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i urednik Kvartalnog monitora Milojko Arsić." Da će biti 2% ne znam samo zašto spinuje ili on ili N1.

Parlament je za 2023. projetovao 2.5%


a cuvena Švedska -0.7%

Ako to budu rezultati mi treba da slavimo i zurku da imamo na ulicama Beograda.


Plasiras rezultate iz hejterskih medija i to samo naslove onako kako ti odgovara.
Dzin od 680kg je smrsao 5Kg
Covek mrsavko od 65kg se ugojio 1kg.
Mrsavko vice propade dzin i pravi zurku.
Na to liči ovaj post
Čisto da bude jasnije i realnije poredjenje
 
...i onda pod uslovom da znaš da se služiš lopatom dođeš ti i kažeš da možeš da uradiš to za 2000 eur i preuzmeš sav posao, nije kao da će ti neko zabraniti to! ;)

Još uvek smo kolektivno zarobljeni mentalitetom samoupravljanja...
Ne mozes jer jkp treba da ti da saglasnosti. Onaj zakopa po 20k evra njih sto a ti cekas dozvolu, saglasnost i na kraju prijem tj odobrenje, da uradis po 2k evra. Ako krenes ranije, dodje inspekcija i napise ti kaznu. Pa ti vrate zahtev jedno 14 puta i cekas 3 godine za jednog 😁. Ostali napunise groblje po 20k jer ne moze da se ceka. Crnjak 😁.
 
Pa hajde da se podsetimo šta sam pričao pre i jednog dizanja...
Sad kad pogledam, bio sam zastrašujeće, poprilično precizan. Ovo u citatu je jako solidna proporcija baznih kamata/inflacije i na nivou EU i na nivou Srbije. US je tu otišla najdalje, ali i tu i dalje očekujem pivot u nekom trenutku naredne godine (sem ako opet infalcija ne probije sve granice, što ne očekujem). Poenta je da će realne kamate biti i dalje debelo negativne iako sad čak imamo i neke dezinflatorne pokazatelje (što sam opet očekivao)!



Ne očekujem od tebe da ukapiraš kontekst svega, jer si više puta pokazao ograničenost terase i kačio mi se na onu stvar sa nekim malicioznim komentarima. Istolerisao sam ti par puta bezobrazluk, što ne znači da ću ubuduće!

Ko je bio u pravu u međuvremenu, to jako dobro znamo! Btw ne smatram više da je BG nekretnina dobra kao investicija P/E, jer može upravo da nas zadesi ono o čemu sam pričao danas, odlazak ratne imigracije koji se poklapa za nekim potencijalnim globalnim lagom efekta zatezanja, što opet ne znači da ću biti u pravu (na dugi rok svakako ok, ali da se neko na granici zadužuje u nadi jahanja ovog talasa, ne preporučujem)!

A da vidimo šta si ti pisao, evo bukvalno sam pogledao samo prvi post kad si se pojavio, pre malo više od dve godine. Tebe je vreme apsolutno demantovalo, a i dalje ćeš da vidiš botove na sve strane (kojih se btw grozim verovatno više nego iko ovde)!


Pogledajte prilog 151212Pogledajte prilog 151213
Tesko da postoje argumenti protiv ovoga.
Ličnim uvredama ne bi trebalo da je mjesto na ovom, niti na bilo kom, forumu.
Dobro je neko napisao, Radovićeve prognoze i predvidjanja u poslednje dvije godine u pogledu cijene nekretnina su se obistinile (rast i to ne mali). Nasuprot tome, ko sada pročita postove zagovornika pada cijena od prije 2 godine, doćiće do jednostavnog zaključka, da su debelo promašili. Dosadašnja praksa i iskustvo su jedne od ključnih činjenica u svakoj ozbiljnijoj analizi i projekciji budućih kretanja. Kao da se stiče utisak da su pojedini članovi frustrirani ne samo cijenama koje jesu užasno visoke, nego i sopstvenim promašajima i lošim procjenama i odlukama "kupiti sada ili ne kupiti - čekati". Sada su im svi krivi i sve im smeta i opterećeni tom dozom subjektivnosti nisu najbolji sagovornici za objektivnu analizu budućeg stanja.
Mislim da ovaj post objasnjava sustinu svega i komotno moze u zaglavlje teme.

Ne kazem da se treba oduzeti glas ljudima koji su debelo omasili, ali ako su omasili tada, ne vidim zasto bi sad bivali upravu, kad su vec debelo omasili pre.

Kad tabor vradovica debelo omasi, onda njihova misljenja s debelom rezervom uzimam, i tako u krug.

Nema ljutis, samo meritokratija.
 
2 hektara okućnice, podrum od kamena koji se može iskoristiti pri gradnji nove kuće, izvor iz koga šiklja mlaz vode prečnika 15 cm, struja do kuće, u prečniku 2 km ne postoji druga kuća (apsolutna privatnost), 15 minuta kolima do Čačka, osunčano ceo dan, idealno za svaku vrstu voća, komšija prodaje za 5000 evra. Ima posla za bager da se raščisti korov. Uživo je mnogo jači utisak, jer se na fotografiji vidi samo deo trećina pogleda iz dvorišta.
105975966_567222677498425_8301920690865494358_n.jpg
 
Cena kvadrata je postala preskupa za one koji žive ovde. Pri tome, to nije rezultat nikakvih masovnih doseljavanja, što popisi dokazuju. Beograd tek pomalo raste, a mnogi drugi gradovi ostaju bez stanovnika, pa čak i tamo rastu nekretnine.

Tako da je uzrok rasta investiciona kupovina. Ljudi kupuju stanove jer daju odličan povrat i jer ne znaju dovoljno o ostalim vidovima ulaganja, a kamate na štednju su presušile (mada će sada možda da se vraćaju).

U mojoj pre WWII starogradnji je prazno 3/22 stana. U novogradnjama procenat ide i do 30-40%.

Trebaju nam grčki zakoni koji su tamo spustili cene na po ispod 1000 evra. Porez na imovinu na sve preko prvog stana ide i po 3%.

Ne znam da li Grci rade, ali je bio takodje oslobodio plaćanja stanove koji se legalno izdaju Poreska takodje i za pravna lica dodje do podataka ko su im vlasnici da bi sprečila izigravanje sistema na ovaj način, a tamo gde ne može jer su vlasnici preduzeća iz zemalja koje koriste perači novca - odrežu im porez od 15% godišnje.
 
Cena kvadrata je postala preskupa za one koji žive ovde. Pri tome, to nije rezultat nikakvih masovnih doseljavanja, što popisi dokazuju. Beograd tek pomalo raste, a mnogi drugi gradovi ostaju bez stanovnika, pa čak i tamo rastu nekretnine.

Tako da je uzrok rasta investiciona kupovina. Ljudi kupuju stanove jer daju odličan povrat i jer ne znaju dovoljno o ostalim vidovima ulaganja, a kamate na štednju su presušile (mada će sada možda da se vraćaju).

U mojoj pre WWII starogradnji je prazno 3/22 stana. U novogradnjama procenat ide i do 30-40%.

Trebaju nam grčki zakoni koji su tamo spustili cene na po ispod 1000 evra. Porez na imovinu na sve preko prvog stana ide i po 3%.

Ne znam da li Grci rade, ali je bio takodje oslobodio plaćanja stanove koji se legalno izdaju Poreska takodje i za pravna lica dodje do podataka ko su im vlasnici da bi sprečila izigravanje sistema na ovaj način, a tamo gde ne može jer su vlasnici preduzeća iz zemalja koje koriste perači novca - odrežu im porez od 15% godišnje.
Sve bi to bilo super da takva politika ne gadja one koji cine drzavu i njenu aparaturu. Nema od toga nista.
 
Cena kvadrata je postala preskupa za one koji žive ovde. Pri tome, to nije rezultat nikakvih masovnih doseljavanja, što popisi dokazuju. Beograd tek pomalo raste, a mnogi drugi gradovi ostaju bez stanovnika, pa čak i tamo rastu nekretnine.

Tako da je uzrok rasta investiciona kupovina. Ljudi kupuju stanove jer daju odličan povrat i jer ne znaju dovoljno o ostalim vidovima ulaganja, a kamate na štednju su presušile (mada će sada možda da se vraćaju).

U mojoj pre WWII starogradnji je prazno 3/22 stana. U novogradnjama procenat ide i do 30-40%.

Trebaju nam grčki zakoni koji su tamo spustili cene na po ispod 1000 evra. Porez na imovinu na sve preko prvog stana ide i po 3%.

Ne znam da li Grci rade, ali je bio takodje oslobodio plaćanja stanove koji se legalno izdaju Poreska takodje i za pravna lica dodje do podataka ko su im vlasnici da bi sprečila izigravanje sistema na ovaj način, a tamo gde ne može jer su vlasnici preduzeća iz zemalja koje koriste perači novca - odrežu im porez od 15% godišnje.
Oporezivanje prihoda od izdavanja stanova se ne vrši baš iz razloga što bi ionako skupi stanovi postali potpuno nepriuštivi. Ja sam zakupac poslovnog prostora gde mi se svakog meseca uz ugovorenu cenu zakupa dodatno obračunava i naplaćuje PDV koji ide na moj teret, iako ga je formalno obveznik poreza zakupodavac, a ne zakupac. Isto tako kada bi država uvela neki dodatni namet zakupodavcima, bilo u vidu poreza na prihod ostvaren izdavanjem nepokretnosti ili nekog visokog godišnjeg poreza na imovinu, nedvosmisleno bi taj trošak pao na zakupca kroz dodatno povećanje cene zakupa.
 
Zvanicni podaci Eurostata (Zavod za statistiku Evropske Unije).

Broj osoba iz Srbije (bez Kosova) koje su u EU dobile prvu boravisnu dozvolu (imigrirali i uselili).

2021: 44.182
2020: 41.008
2019: 62.373
2018: 51.056
2017: 39.707
2016: 30.572
2015: 26.603
2014: 24.367
2013: 23.770

Ovo je samo migracija u Evropsku Uniju.
Na to dodajte USA, Australiju, UK...

- - -
Po popisu Srbije 2022.god. za svih 11 godina samo 19k stanovnika manje efekat migracija...
 
Oporezivanje prihoda od izdavanja stanova se ne vrši baš iz razloga što bi ionako skupi stanovi postali potpuno nepriuštivi. Ja sam zakupac poslovnog prostora gde mi se svakog meseca uz ugovorenu cenu zakupa dodatno obračunava i naplaćuje PDV koji ide na moj teret, iako ga je formalno obveznik poreza zakupodavac, a ne zakupac. Isto tako kada bi država uvela neki dodatni namet zakupodavcima, bilo u vidu poreza na prihod ostvaren izdavanjem nepokretnosti ili nekog visokog godišnjeg poreza na imovinu, nedvosmisleno bi taj trošak pao na zakupca kroz dodatno povećanje cene zakupa.
To za skok ne kirija ne mora da znaci. Porez na imovinu za poslovne prostore je veliki i nije kao za stanove. Evo za moj lokal u ulici Spanskih Boraca kod Arene od 49m2 godisnji porez na imovinu je oko 60.000 dinara, a lokal se izdaje za svega 420 evra mesecno, i to tako vec oko 10 godina. Pre toga je bilo 200-250 evra vise a porez duplo manji. :)
Porezi za stanove u kojima ljudi ne zive treba da budu veci, iz razloga sto se u skorije vreme nece moci naplacivati porezi na izdavanje jer je prakticno nemoguce a tako bi se sprecilo mesetarenje.
Ova vlast to nikad nece uraditi!
 
Cena kvadrata je postala preskupa za one koji žive ovde. Pri tome, to nije rezultat nikakvih masovnih doseljavanja, što popisi dokazuju. Beograd tek pomalo raste, a mnogi drugi gradovi ostaju bez stanovnika, pa čak i tamo rastu nekretnine.

Tako da je uzrok rasta investiciona kupovina. Ljudi kupuju stanove jer daju odličan povrat i jer ne znaju dovoljno o ostalim vidovima ulaganja, a kamate na štednju su presušile (mada će sada možda da se vraćaju).

U mojoj pre WWII starogradnji je prazno 3/22 stana. U novogradnjama procenat ide i do 30-40%.

Trebaju nam grčki zakoni koji su tamo spustili cene na po ispod 1000 evra. Porez na imovinu na sve preko prvog stana ide i po 3%.

Ne znam da li Grci rade, ali je bio takodje oslobodio plaćanja stanove koji se legalno izdaju Poreska takodje i za pravna lica dodje do podataka ko su im vlasnici da bi sprečila izigravanje sistema na ovaj način, a tamo gde ne može jer su vlasnici preduzeća iz zemalja koje koriste perači novca - odrežu im porez od 15% godišnje.
Svaka cast na zakljucku ali , avaj dali mislis da punjenje budzeta odgovara alavim , iskorumpiranim beskicmenjacima kao sto su nasi politicari i grupi ljudi oko njih.
Bezkrupuloznim „Topavlovicima” koji bi prekopali i grobove svojih predaka zarad nekog procenta od investicija nista nije sveto.
Zar mislis da ovakav lik koji je za „poklanjanje” zemljista u drzavnom vlasnistvu misli dobro svom narodu i svojoj zemlji.
U svakom i poluuredjenom drustvu ovakvog bi proglasili banditom i drzavnim neprijateljem a kod nas je ministar.
 
Vrh