Šta je novo?

Cene nekretnina

NS je pukao, jer nije isto što i Bg. Plate su tamo u proseku niže za oko 40%, i grad održava imućnija studentarija iz Rs, i okoline, kao i kockarnice, prostitucija i dilovanje. Ako se ovakva sitiacija nastavi (relativno povoljna radna klima) što se Beograda tiče, može se očekivati pritisak određenog broja ljudi, koji će napuštati NS i krenuti ka Beogradu otprilike 50.000 duša ka Beogradu u 2023 godini.
Sta se desava sa Novim Sadom, sta je puklo?
 
 
Tako i mene uplašiše i otrovaše, nemoj da ulažeš na Zlatibor i ovo i ono, a ako je suditi po trendu preti da u novogradnji pretekne drugoplasirani Novi Sad sledeće godine!
NS pada i u ceni kvadrata i u broju novogradnje, dok na planini rastu i jedno i drugo (starogradnja će naravno još dugo biti jača jer ima znatno veći stambeni fond). Ljudi su ga prepoznali kao pravu investiciju. Prosečne cene su gotovo izjednačene!
Zlatibor je neverovatno izdržljiv i likvidan! Verujem da će ludilo tek da nastane sledeće godine kad otvore autoput, i kad se može očekivati da jedan dobar broj online radnika pređe tamo i da živi. Takođe Rusi pojačavaju kupovinu...interesantno bi bilo znati da li im je to za život ili kao investicija...
 
Po ovim poslednjin podacima, svi gradovi sem Beograda i Zlatibora imaju pad. U Beogradu skoro sve opstine YoY rast, i to u starogradnji, nju gledam prvenstveno jer mislim da novogradnja uglavnom kasni.

Primetno je da nigde za sad pad prometa ne znaci i pad cena. Tesko da ce Bg cenama na dole pre jeseni. Do sad bi i skok kamata i povecani troskovi zivota trebalo da se osete, ocigledno da traznja jos uvek postoji, to je cinjenica koja je jedina bitna ljudima koji sada donose zivotne odluke vezane za to. Zasto je to tako svako ce imati svoju teoriju, to se mozemo mi zabavljati dalje na forumu.
 
Tema ove diskusije je cena nekretnina. Valjda je ideja da se objektivno sagledaju činjenice i iznose procene koje se baziraju na tim okolnostima, a ne na osnovu ličnih želja i nadanja. Ljudi se zgražavaju kako porodice sa malom decom ne mogu da priušte stan u Beogradu, kako se prljav novac od trgovovine drogom sliva u nekretnine, kako država forsira visoku cenu kvadrata kroz projekte sponzorisane od strane države i ja se sa svim tim zapažanjima slažem. Treba čovek da bude empatičan i da teži pravednijem društvu, ali to konkretno nema veze sa realnošću današnjeg tržišta nekretnina koje je sve samo ne pravedno i egalitarno. Ako govorimo o nekim trendovima i predikcijama, zaista ne verujem da će u 2023 država promeniti svoj politički i investicioni pravac, ne verujem da će trgovci droge prestati da ulažu u izgradnju projekata i ne posledično ne verujem da će cena kvadrata u Beogradu padati u skorijoj budućnosti, već naprotiv da će još više rasti. Imamo trenutno preko 150.000 Rusa i nek samo 10% njih odluči da kupi nekretniu u Beogradu, to je već značajno podiže potražnju i posledično cene. Upravo to očekujem da se dogodi u toku 2023-24.
 
Podaci za novembar su konacno dostupni na cenenekretnina.rs.

Savski venac odnosno BnV je definitivno postalo trziste za sebe i nema mnogo veze sa ostatkom BG-a.

Ovako bi izgledao novembar kada bi izbacili Savski venac i ostavili ostalih 9 opstina:

Zasto je proslog meseca prosecna cena kvm starogradnje u Beogradu bila 2028 (+3% u odnosu na septembar), a sada je prosecna cena kvm u oktobru 1979 (prakticno ista kao u avgustu, 1978, i septembru, 1970), a odjednom je novembar 2106 (+6%)?

Mozda bi takodje trebalo razmisliti da li iz statistike starogradnje mogu da se iskljuce ustupanja ugovora u novogradnjama. Npr. ovog meseca u statistiku starogradnje ulazi ugovor od 1.2 miliona za stan od 176 kvm po 6800 evra po kvadratu, drugi od 900 hiljada po 6100, treci od 720 po 5100, itd., svi u Beogradu na vodi za zgrade za koje ni asov nije zakopan. Mozda ako na istoj geolokaciji postoje kupovine od investitora, onda kupoprodaje na toj lokaciji posebno oznaciti i ne tretirati kao starogradnju.
 
LOL. Nateran pistoljem na čelo. Da je srece da su mene naterali jos neki da kupim kad se prodavao BW Residences.
Nego oni po principu hoćeš-nećeš ako nećeš ima ko hoće.
Niko nije nateran pištoljem na čelo. U BWR su neke firme i lica savetovani da kupe i to se zna. Oni koji su imali veliku korist od države.
 
Upleli se ko pile u kučinu.
Posle verujte RGZ...

Penev je neozbiljan demograf koji je najavljivao kataklizmu pa sada ne prihvata zvanicne podatke da je dodato iz administrativne baze (ISTO je ucinjeno u Bugarskoj).
Isti taj Penev je npr zaboravio da uracuna da se prosli put Albanci nisu popisivali pa se sad pita kako je broj Albanaca u dolini toliko narastao, covek nema pojma sa zivotom, evo ja ti potvrdjujem.

Ponavljam, sve je transparentno, vidljivo, nisu dodati ljudi iz inostranstva, nego ljudi koji nisu se popisali.

Idite na Forum.hr i podsekciju Srbija i pratite ozbiljne ljude kako lepo prikazuju podatke, mnogi su dali ovakve procene, ukljucujuci i mene, pre rezultata.

Migracija je bilo, ali ne u toj meri, a bilo je i doseljavanja, a narocito u zadnje 2/3 godine.

Ako te nesto buni, pogledaj broj rodjenih, Srbija ove godine ide na 5k vise rodjenih od Bugarske, Bugarska je izasla po popisu na 6,52 prosle godine(i kad uzmes minus ove godine cele to im je danas nekih 6,45 posto jako brzo padaju - znaci minus prirodni i iseljavanja procene) i onda imas realno sliku - Srbija oko 6.7 i Bugarska oko 6,45 danas.
Ako bi bilo Srbija 6,5 (ako ne verujete u zvanicne podatke drzave) onda bi natalitet bio mnogo jaci na istu populaciju - sto nije realno, imali bi jaci natalitet od svih zemalja u regionu.

Ponavljam, isto je uradila Bugarska, dodala iz administrativnih podataka, naravno tamo nece odavde niko lose da kaze i verovace podacima, a ovde ce naravno da odbije te iste podatke.

Vucic, da je hteo da steluje, napravio bi tako da bude mnogo vise nego sto jeste sada, ovako prosecna glasac ne vidi razliku izmedju 6,5 i 6,7 ali vidi da pise da je veliki pad tako da ta prica NE PIJE vodu.

A onda, imajuci u vidu hvalisanje Vucica za BDP, njemu bi znacio sto manji broj ljudi i procentualno veci BDP da ti prikaze u statistici.

Ne znas dovoljno o demografiji, raspitaj se, nemoj tek tako da delis linkove nekih protivnika rezima koji tako gledaju podatke, a ne realno.

Znaci ljudi, forumasi ste, ali nemate pojma, nista vise od prosecnog coveka sa ulice :)
Ali se pravite da znate.

Neki ozbiljni demografi su upravo ovu procenu dali od 6,7 miliona, to nisi preneo? Nego brze bolje sto si video neku kritiku pa si shvatio, da da to je to i ovo su nastelovali, haos, ludnica.
 
WORLD Bank for 2021
GDP in million EUR:
1671795573948.png


GDP per capita in thousands EUR:
1671795605479.png
 
da se ne poredimo sa drugim zapadnim zemljama, nego zemlje okruzenja i jedna moderna i organizovana drzava poput Austrije...prateci trziste nekretnina u Srbiji, narocito Beogradu, postoje neke nepoznate u jednacini koje ga cine takvim kakvim jeste, to makroekonomija i statistika ne mogu da objasne...
 
Sta se desava sa Novim Sadom, sta je puklo?


Mozda se covek drogira sta znam od istih tih mnogobrojnih dilera.

NS imao i procentualno i ukupno VECI rast od Beograda, ima pozitivan prirodni prirastaj i to je grad koji najbrze raste u regionu.
Pominje prostituciju, kockarnice (kojih svakako ima svuda puno i u Bgu) i pazi sad dilovanje kao GLAVNU ekonomsku aktivnost i ispusta da kaze da ono sto bas vuce Novi Sad je IT sektor, uporediv sa beogradskim, gde hiljade mladih radi za iznadprosecne plate.

Ali hej, prostitucij (vrvt ima 300 prostitutki) i dileri (verovatno ima 254 dilera) su glavna ekonomija u Novom Sadu.
I grad je puko, i 50k ce da ode u Beograd.

Jedino je u pravu da ima puno studenata, i to bas iz Srspke, i iz Crne Gore, samo sto je 95% je daleko od imucnih sto znaci da i tu nije u pravu, zato su i dosli u Ns zato sto je jeftiniji i sa realnijim cenama od Beograda.
 
Tesko mi je da verujem hrvatskom sajtu o hrvatskom ekonomskom preporodu kao sto mi je tesko da verujem informeru o srpskim prosecnim platama od 900eur u beogradu..
 
To je samo nominalni rast, ne realni. Kada bi se gledale količine po stalnim cenama, druga priča bi bila!

Mozda bi takodje trebalo razmisliti da li iz statistike starogradnje mogu da se iskljuce ustupanja ugovora u novogradnjama. Npr. ovog meseca u statistiku starogradnje ulazi ugovor od 1.2 miliona za stan od 176 kvm po 6800 evra po kvadratu, drugi od 900 hiljada po 6100, treci od 720 po 5100, itd., svi u Beogradu na vodi za zgrade za koje ni asov nije zakopan. Mozda ako na istoj geolokaciji postoje kupovine od investitora, onda kupoprodaje na toj lokaciji posebno oznaciti i ne tretirati kao starogradnju.

Ima nekih odstupanja od realnosti poput navedenog ili toga da garaže ulaze u cenu novogradnje. Sa druge strane, onda bi trebalo izbaciti i mnogobrojne trocifrene po kv ugovore u centralnim opštinama (verovatno izbegavanje poreza na kapitalnu dobit). Takođe činjenica da se danas starogradnja prodaje u punoj kvadraturi, ali je ugovorima u manjoj, tj originalnoj, kada su određene prostorije ulazile sa nekim koeficijentom u kvadraturu. Verovatno ima još stvari koje nisam primetio odokativnom analizom. Kad se sve sabere, mislim da ceo model minimalno POTCENJUJE prave cene, bar je takav slučaj u manjem uzorku na lokacijama koje pratim godinama iz sopstvenih interesa. Ipak, ono što je dobro je da prilično dobro aproksimira relativne promene, kako u prometu, tako i u cenama (ako je potcenjeno ili precenjeno pre, tako je i sada).
 
Mogu ja da kažem i da je za približan procenat više padavina u junu nego u aprilu, što jeste tačno kod nas i da to dovedem u korelaciju. ;)

Nema to veze. Sem toga, još više je porastao uvoz, deficit platnog bilansa je sve veći, tj više love se odlije, treba ti više investicija, doznaka, izvoza...da pokriješ.
 
Treba videti i strukturu tog izvoza i uvoza. Ne placamo svi podjednako taj uvoz a tek ne zaradjujemo isto od tog uvoza.
 
Kako misliš? Pretpostavka je da bi taj novac svakako završio u betonu, ako ne tu, a onda na drugom mestu (pa bi cene još više otišle zbog manje ponude). Sem ako aludiraš na to da je neko nateran da tu kupi (što nije isključeno).
U pravu si za to ali BnV reklamira sam predsednik, favorizuje se, pravice se metro stanice itd. Novac od korupcije ide u te stanove (naterani) itd. Kad se to sve zavrsi i ako ne izmisle neku novu lokaciju (Staro Sajmiste? ) nece se smiriti cene. Svaki kajmak od drzavnog projekta (put, pruga, most, nabavka ...) zavrsi u BnV. Naravno, da i drugi kupuju stanove, i stranci, i gastosi itd I kupovali bi i da nema toga ali pitanje je koje bi cene bile ako bi jedini kriterijum bio ponuda/traznja.
 
U pravu si za to ali BnV reklamira sam predsednik, favorizuje se, pravice se metro stanice itd. Novac od korupcije ide u te stanove (naterani) itd. Kad se to sve zavrsi i ako ne izmisle neku novu lokaciju (Staro Sajmiste? ) nece se smiriti cene. Svaki kajmak od drzavnog projekta (put, pruga, most, nabavka ...) zavrsi u BnV. Naravno, da i drugi kupuju stanove, i stranci, i gastosi itd I kupovali bi i da nema toga ali pitanje je koje bi cene bile ako bi jedini kriterijum bio ponuda/traznja.

Znaš šta se ne uklapa? To što je to dodatna ponuda. Nova ponuda i u teoriji i u praksi obara postojeće cene, a ne obrnuto! Hajde da kažemo da se bukvalno ništa nije gradilo 3 godine npr, a da smo imali iste makroekonomske uslove, prljave love, inflacije itd. Koliko bi bio kv u starogradnji u Mirijevu? Možda stvarno 5K?

Mislim da se razumemo, ne kažem da nisi u pravu, isto sam čuo za tako nešto, koliko je istina, ne znam, ostavljam mogućnost da jeste moguće, ali to svakako može samo da obori cene!
 
Alo decko,iz avijona se vidi da si sendvicar
Odusevljava me koliko su usavrsili formiranje javnog mnjenja. Perfekcija. Ovo je stara skola jos iz 60tih, samo modernizovana ali sa istim principima. Zato se samo ponekad javim na forumu. Cisto kao kontra teza dirigovanom formiranju opste prihvacenog misljenja. Naravno, na moja pitanja i komentare ostaju bez odgovora 🙂
E sad za cene. Povecanje kamatnih stopa nece drasticno uticati na pad cene nekretnina koliko vidim jer sustinski problemi nisu reseni na globalnom nivou. Na lokalnom je i drzava dodatno pospesila probleme nazalost. Moguca je kratka stagnacija u naredne 2 uz potencijalni superciklus u naredne 3-5 godina nakon cega dolazi do obezredjenja asset klase i nakon cega dolazi dugi downtrend. Tako ja trenutno vidim kod nas. Van na zapadu ce doci do pada oko 15-20% npr jer nemaju ovaj drzavni mikromenadzment na ovom nivou. Kod njih kajmak skupljaju korporacije a ne drzava&friends.
 
Odusevljava me koliko su usavrsili formiranje javnog mnjenja. Perfekcija. Ovo je stara skola jos iz 60tih, samo modernizovana ali sa istim principima. Zato se samo ponekad javim na forumu. Cisto kao kontra teza dirigovanom formiranju opste prihvacenog misljenja. Naravno, na moja pitanja i komentare ostaju bez odgovora 🙂
E sad za cene. Povecanje kamatnih stopa nece drasticno uticati na pad cene nekretnina koliko vidim jer sustinski problemi nisu reseni na globalnom nivou. Na lokalnom je i drzava dodatno pospesila probleme nazalost. Moguca je kratka stagnacija u naredne 2 uz potencijalni superciklus u naredne 3-5 godina nakon cega dolazi do obezredjenja asset klase i nakon cega dolazi dugi downtrend. Tako ja trenutno vidim kod nas. Van na zapadu ce doci do pada oko 15-20% npr jer nemaju ovaj drzavni mikromenadzment na ovom nivou. Kod njih kajmak skupljaju korporacije a ne drzava&friends.
Ovo je konacno jedan smislen i realan komentar da ne mora da se balansira sa ekstremnim kontriranjem.
Stim da ja mislim da ce i na zapadu da bude kratkorocan pad pa opet rast (evo novi bill u US od 1.7 triliona).
Sto se tice Beograda moguca stagnacija pa zestok rast zato sto ocekujem nenormalno povecanje broja turista 2024/2025 (autoputevi, brza pruga, ogroman broj novih avio linija i slicno).
 
Vrh