Šta je novo?

Cene nekretnina

@Wolf , ima li naznaka kada će podaci za novembar?
Podaci jos uvek nisu kompletni, fali Zemun koji uvek kasni i poneki datumi za ostale opstine. Moralo bi da bude kompletno sledeci cetvrtak/petak.

Vrlo verovatno cu uvesti da moze da se gleda tekuci mesec sa nekompletnim podacima koji izlaze jednom nedeljno, jer neke opstine su azurne, neke bas i ne...

Na osnovu trenutnih podataka, BnV je povukao cene kvadrata i stanova na gore jako ovaj mesec. Ne racunajuci Savski venac, novogradnja stagnira, starogradnja i dalje raste. Broj prometa stagnira medjugodisnje, mesecno pad, ali to je ocekivano posle proslog meseca.
 
Samo da dodam u vezi BDP, posto se ovde često pominje i previdja glavna osobina BDP-a, a to je da ga čini zbir privrednih aktivnosti u nekoj zemlji.

Ako je šišanje u Sloveniji 15eur, a u Srbiji 5 eur, Slovenački BDP će biti 3 puta veći. A u realnosti, i Srbin i Slovenac su se isto ošišali. Isto važi za sve ostale usluge i gradnju.


Pozdrav za sve, nov sam na forumu
 
Takodje, daleko je od neke ultra precizne mere. Cak i za Australiju koja je razvijena zemlja sa valjda kompetentnim institucijama razliciti proracuni se razlikuju i po 10%. Za Kinu su se skoro pojavile studije koje kazu da im je BDP precenjen duplo maltene:


Sa druge strane, citao sam tekstove gde pominju studije koje tvrde obrnuto, da su zapadne servisno orijentisane spekulativne ekonomije precenjene a ruska i kineska kao proizvodno-industrijske potcenjene.

Tu je i PPP koji mozda daje bolju ideju o standardau zuvota ali za neke stvari ne funkcionise jer cena robe manje varira od usluga od zemlje do zemlje.

Mi kao i ostali na Balkanu imamo dosta sive/crne ekonomije, tu se uvek koriste neke aproksimacije i sigurno nije super precizno. Mozda smo precenjeni mozda potcenjeni, ne mogu da tvrdim ni jedno ni drugo. Sta nam je to nam je, bolju meru na kraju nemamo, samo treba znati i njene limite.
 
Poslednja izmena:
Podaci jos uvek nisu kompletni, fali Zemun koji uvek kasni i poneki datumi za ostale opstine. Moralo bi da bude kompletno sledeci cetvrtak/petak.

Vrlo verovatno cu uvesti da moze da se gleda tekuci mesec sa nekompletnim podacima koji izlaze jednom nedeljno, jer neke opstine su azurne, neke bas i ne...

Na osnovu trenutnih podataka, BnV je povukao cene kvadrata i stanova na gore jako ovaj mesec. Ne racunajuci Savski venac, novogradnja stagnira, starogradnja i dalje raste. Broj prometa stagnira medjugodisnje, mesecno pad, ali to je ocekivano posle proslog meseca.
Cudno, ja bih bas pretpostavio da ce starogradnja prva posustati a nikako to da se desi.
 
Čemu ta potreba banalizovanja, samo sam se javio zbog toga na forum da dam komentar, inače pratim godinama 😂😂

Sisanje u Bugarksoj Kosta 1€, a GDP veći 50%, javni dug 29%, a stanovi 1000-2000€/kvm u centru, imaju i metro…more, vozi se svetski veleslalom, imaju 3 ozbiljna skijališta…a realno i Bugarska je njesra, sve zbog korupcije i alavosti…P.S. Ima i Srba kolji su našli poslove i žive u Bugarskoj

Koliko je nama dobro ljudi neverovatno…jedini spas je ulaganje u obrazovanje, besomučno…za par generacija možda nešto i bude…

Trenutno se menja geopolitička struktura i svetsko uredjenje, ovaj nas korumpirani establišment, sa elitom koju ima, neće umeti ponovo da dobro stane u red prilikom podela karata, plašim se…
 
Samo da dodam u vezi BDP, posto se ovde često pominje i previdja glavna osobina BDP-a, a to je da ga čini zbir privrednih aktivnosti u nekoj zemlji.

Ako je šišanje u Sloveniji 15eur, a u Srbiji 5 eur, Slovenački BDP će biti 3 puta veći. A u realnosti, i Srbin i Slovenac su se isto ošišali. Isto važi za sve ostale usluge i gradnju.


Pozdrav za sve, nov sam na forumu

BDP, kao ni vecina drugih mera, nije savrsen, ali je jedna od najboljih mera koje imamo. S tim sto treba razumeti kada se gleda realni (u stalnim cenama), kada se gleda nominalni (u tekucim cenama, po trzisnim kursevima), a kada se gleda BDP po paritetu kupovne moci.

- Ako se prati razvoj ekonomije i standarda u nekoj zemlji kroz vreme, onda se gleda realni BDP (stalne cene). Npr., BDP u Srbiji je realno 7% veci nego 2019. i 27% veci nego 2008.
- Ako se posmatra dohodak u odnosu na cene, onda se gleda nominalni BDP (tekuce cene, trzisni kursevi). Npr., nominalni BDP po glavi stanovika u Srbiji je oko 8500 evra godisnje, a prosecna cena stana u novogradnji u Beogradu je blizu 3000 evra.
- Ako se poredi nivo standarda izmedju zemalja, onda se gleda BDP po paritetu kupovne moci (tekuce cene, umesto trzisnih kurseva uzima u obzir razlike u cenama izmedju zemalja). Npr., iako je BDP po glavi stanovnika u Sloveniji nominalno tri puta veci nego u Srbiji, BDP po paritetu kupovne moci je veci "samo" dva puta.
 
Država treba da bude samo regulator, ne bi trebala da se mnogo meša u razvoj, njeno su autoput, železnica i druge krupne stvari.
A lokalne vlasti treba da privuku investitora koji bi da ulaže i razvija tako što će mu dati razne olakšice itd
Recimo da je lokalna vlast uzela sama kredit za gold gondolu i da je investicija isplaćena za samo godinu dana, tako da je to po meni vrhunski poslovni potez
od strane lokalne vlasti, u ovom slučaju opozicije

Na sledećem linku se vidi koliko i gde država ulaže u turizam, tako da sve je na investitorima i nama koji kupujemo
Jedno je kada kredit uzima Čajetina, a drugo kada uzima Pirot, Vranje ili Surdulica, ako me razumeš.
 
Mnogi su uzimali kredite do svojih krajnjih granica, ne misleći pri tom na euribor, kamate, i inflaciju i kurs eura. Npr uzeta rata od 350 eura na 30 godina. U međuvremenu sve skočilo. Gde je bila 1992 godina, sada je 2022 e to je period otplate na 30 godina, sami znate šta se sve desilo i koliko je to vremena.
Ima nesto drugo - taj sto je uzeo ratu 350 eur ce biti u problemu ali mislim da ce izgurati. Znam nekoliko njih ali cujem da ih je podosta koji su u ulazili u stanove kao investicjiu od 60ak kvadrata na 2500 eur/kvm, ali na kredit 15-20 godina. "Da mi renta placa ratu". Ako renta moze da otplati kamatu i jedan deo glavnice, to je vec dobar dil. Probelm nastaje ako su ocekivanja da renta pokrije kompletnu ratu kredita jer postoje periodi kad to jednostavno nije moguce.
 
Ni na 30 godina sa 20% ucesca ne moze renta da pokrije ratu i kamatu. Moze tek posle 5-7 godina nakon sto rente poskupe (ako je takav trend) e onda budes "break even".
Da bi se odmah bilo na nuli treba barem 30-35% ucesca i 3% kamata ili neki "dobar deal" u smislu da ta nekretnina moze da se izda bolje nego prosek za tu vrednost nekretnine.
 
Veliki problem ljudi u Srbiji, što nam je dosta toga nedefinisano i neuređeno - sa pogleda finansija. Investiranje u nekretnine je samo jedan vid investicionog ulaganja, ali na žalost i skoro jedini koji naši ljudi poznaju.
Finansijski smo dosta nepismeni, a i nepismeni uopšte. I ne vezujem snalažljivost i mogućnost zarađivanja sa pismenošću, da se zna.

Naši ljudi jednostavno ne vide neke druge mogućnosti za investiranje. Berza je kod nas taboo i na žalost, nije baš tako jednostavno započeti kao iz neke druge "normalnije" države. Nije teško, ali nije baš tako ni jednostavno i odmah se ljudi uplaše.
Ljudi su većinom statični, pa i ulaganje u putovanja je za 90% ljudi bacanje novaca (da da, ogromna većina ljudi misli da su putovanja samo rasipanje novaca, jel jelte ne možeš to opipati, kao da će beton poneti ispod zemlje).
Ulaganje u obrzovanje je takođe suludo, većina ljudi razmišlja da kupi detetu diplomu, tj da stekne diplomu samo da je ima i da se zaposli u EPS-u :) A znanje koje treba da stoji iza te diplome nije bitno.
Ne vezano za školstvo, većini ljudi ovde ulaganje u obrazovanje je samo ono što vide kroz sistem školstva (osnovna, srednja, faks), ne i šira slika obrazovanja

I sve ovo dovodi do ulaganja u posao... Većina naših ljudi uopšte nema taj preduzetnički duh. pa imate one koji kukaju u čekaju da se nešto desi ili da umre baba/tetka da naslede stan.
A onda imate na hiljade ljudi koji imaju sopstveni biznis - i dolazimo do paradoksalne situacije znane kao "balkanski bizMismen". Kolko ljudi znate sa privatnim firmama da im se firme "raspadaju" što se tiče tehnologije, starosti mašina, neljudskih uslova za radnike - a oni sami imaju po XX stanova i raznorazne premijum automobile i non-stop su sa 2-3 telefona u džepu. I sam Bezos nije toliko zautet kao oni...

Mnogi ljudi u zapadnoj Evropi mogu priuštiti nekretninu, ali to ne rade - jer ne žele da se bakću sa nekretninama i ne žele da se vezuju za iste. Pa dolazimo do situcija da naši ljudi na zapadu kupe nekretnine, a ljudi za koje rade nemaju nekretninu :) Da da, neverovatno, ali imate milionere koji uopšte nemaju nekretnine već rentaju istu. Jednostavno ih ne zanima i to im je normalno :)

Zbog svega specifičnog, možda se desi da cene idu malo dole, ali ne verujem da će biti neki veliki pad - jer će ljudi i dalje ogroman deo svoje uteđevine da spucaju u nekretnine. Bolje imati garsonjeru od 30ak kvadrata, nego putovati 10ak godina po svetu ;)
 
Ratko Dmitrov

Срби су народ који присуствује сопственој сахрани.


Kako ce ovo da utice na kvadrat od 5000 evra u Mirjevu?:cool:
Neka se za 25g unormalni, samo da ne bude kao pre 10god i više. A ko je ovaj dotični ne znam ali koliko ga vidim pitaju ga koja su rešenja na šta on odgovara "ja ukazujem na probleme". Čitanje takvih "stručnjaka" je isto kao i čitanje AV. Mogu i ja da odnesem pokvareni laptop u servis i da mi kažu da mi je problem u laptopu to što je laptop pokvaren i da se tu završi cela priča.
 
Veliki problem ljudi u Srbiji, što nam je dosta toga nedefinisano i neuređeno - sa pogleda finansija. Investiranje u nekretnine je samo jedan vid investicionog ulaganja, ali na žalost i skoro jedini koji naši ljudi poznaju.
Finansijski smo dosta nepismeni, a i nepismeni uopšte. I ne vezujem snalažljivost i mogućnost zarađivanja sa pismenošću, da se zna.

Naši ljudi jednostavno ne vide neke druge mogućnosti za investiranje. Berza je kod nas taboo i na žalost, nije baš tako jednostavno započeti kao iz neke druge "normalnije" države. Nije teško, ali nije baš tako ni jednostavno i odmah se ljudi uplaše.
Ljudi su većinom statični, pa i ulaganje u putovanja je za 90% ljudi bacanje novaca (da da, ogromna većina ljudi misli da su putovanja samo rasipanje novaca, jel jelte ne možeš to opipati, kao da će beton poneti ispod zemlje).
Ulaganje u obrzovanje je takođe suludo, većina ljudi razmišlja da kupi detetu diplomu, tj da stekne diplomu samo da je ima i da se zaposli u EPS-u :) A znanje koje treba da stoji iza te diplome nije bitno.
Ne vezano za školstvo, većini ljudi ovde ulaganje u obrazovanje je samo ono što vide kroz sistem školstva (osnovna, srednja, faks), ne i šira slika obrazovanja

I sve ovo dovodi do ulaganja u posao... Većina naših ljudi uopšte nema taj preduzetnički duh. pa imate one koji kukaju u čekaju da se nešto desi ili da umre baba/tetka da naslede stan.
A onda imate na hiljade ljudi koji imaju sopstveni biznis - i dolazimo do paradoksalne situacije znane kao "balkanski bizMismen". Kolko ljudi znate sa privatnim firmama da im se firme "raspadaju" što se tiče tehnologije, starosti mašina, neljudskih uslova za radnike - a oni sami imaju po XX stanova i raznorazne premijum automobile i non-stop su sa 2-3 telefona u džepu. I sam Bezos nije toliko zautet kao oni...

Mnogi ljudi u zapadnoj Evropi mogu priuštiti nekretninu, ali to ne rade - jer ne žele da se bakću sa nekretninama i ne žele da se vezuju za iste. Pa dolazimo do situcija da naši ljudi na zapadu kupe nekretnine, a ljudi za koje rade nemaju nekretninu :) Da da, neverovatno, ali imate milionere koji uopšte nemaju nekretnine već rentaju istu. Jednostavno ih ne zanima i to im je normalno :)

Zbog svega specifičnog, možda se desi da cene idu malo dole, ali ne verujem da će biti neki veliki pad - jer će ljudi i dalje ogroman deo svoje uteđevine da spucaju u nekretnine. Bolje imati garsonjeru od 30ak kvadrata, nego putovati 10ak godina po svetu ;)
Nece da se bakcu sa nekretninama, a u Minhenu je prosecna cena m2 10,000 evra. Kolika bi tek bila cena da hoce da se bakcu?
 
Razlog sto u Zapadnoj Evropi ima vise podstanara je, izmedju ostalog, i taj sto je trziste izdavanja uredjeno. Ne moze stanodavac da te izbaci kako hoce, niti da podigne kiriju van razumnih okvira (U Belgiji se moze vezati za procenat inflacije), a ljudi su tamo naviknutiji da menjaju poslove, pa tako i sredine u kojima zive. Naravno, i stanodavci su zasticeni, pa se na zakupca vode svi racuni, a ako raskine ugovor pre kraja, a ne ispostuje otkazni rok, ostaje bez depozita. Stan vraca u stanju u kome ga je i dobio.
Nike uzrok zasto nasi ljudi ne ulazu na, recimo, berzu samo prirode finansijske nepismenosti, vec i nedostatka regulative i zastite. Oni koji ga prate pamte prevaru malih akcionara koja se skoro odigrala. A posto je i samo trziste plitko, manje su mogucnosti diversifikacije, a vece zloupotrebe i insajderske trgovine.
 
Zaboravih da dodam da se naravno moze trgovati na razvijenijim trzistima, samo sam napravio osvrt na Beogradsku berzu.
 
Veliki problem ljudi u Srbiji, što nam je dosta toga nedefinisano i neuređeno - sa pogleda finansija. Investiranje u nekretnine je samo jedan vid investicionog ulaganja, ali na žalost i skoro jedini koji naši ljudi poznaju.
Finansijski smo dosta nepismeni, a i nepismeni uopšte. I ne vezujem snalažljivost i mogućnost zarađivanja sa pismenošću, da se zna.

Naši ljudi jednostavno ne vide neke druge mogućnosti za investiranje. Berza je kod nas taboo i na žalost, nije baš tako jednostavno započeti kao iz neke druge "normalnije" države. Nije teško, ali nije baš tako ni jednostavno i odmah se ljudi uplaše.
Ljudi su većinom statični, pa i ulaganje u putovanja je za 90% ljudi bacanje novaca (da da, ogromna većina ljudi misli da su putovanja samo rasipanje novaca, jel jelte ne možeš to opipati, kao da će beton poneti ispod zemlje).
Ulaganje u obrzovanje je takođe suludo, većina ljudi razmišlja da kupi detetu diplomu, tj da stekne diplomu samo da je ima i da se zaposli u EPS-u :) A znanje koje treba da stoji iza te diplome nije bitno.
Ne vezano za školstvo, većini ljudi ovde ulaganje u obrazovanje je samo ono što vide kroz sistem školstva (osnovna, srednja, faks), ne i šira slika obrazovanja

I sve ovo dovodi do ulaganja u posao... Većina naših ljudi uopšte nema taj preduzetnički duh. pa imate one koji kukaju u čekaju da se nešto desi ili da umre baba/tetka da naslede stan.
A onda imate na hiljade ljudi koji imaju sopstveni biznis - i dolazimo do paradoksalne situacije znane kao "balkanski bizMismen". Kolko ljudi znate sa privatnim firmama da im se firme "raspadaju" što se tiče tehnologije, starosti mašina, neljudskih uslova za radnike - a oni sami imaju po XX stanova i raznorazne premijum automobile i non-stop su sa 2-3 telefona u džepu. I sam Bezos nije toliko zautet kao oni...

Mnogi ljudi u zapadnoj Evropi mogu priuštiti nekretninu, ali to ne rade - jer ne žele da se bakću sa nekretninama i ne žele da se vezuju za iste. Pa dolazimo do situcija da naši ljudi na zapadu kupe nekretnine, a ljudi za koje rade nemaju nekretninu :) Da da, neverovatno, ali imate milionere koji uopšte nemaju nekretnine već rentaju istu. Jednostavno ih ne zanima i to im je normalno :)

Zbog svega specifičnog, možda se desi da cene idu malo dole, ali ne verujem da će biti neki veliki pad - jer će ljudi i dalje ogroman deo svoje uteđevine da spucaju u nekretnine. Bolje imati garsonjeru od 30ak kvadrata, nego putovati 10ak godina po svetu ;)
Nije kriv narod zato sto kod nas ne postoji nista osim nekretnina za ulaganje, vec je kriva drzava.
Ne postoje gotovo nikakvi mehanizmi ili su provizije (ili markup) takve da svako investiranje nema smisla. U normalnim drzavama postoje opcije, kod nas nema nista!
 
"Osveta losih djaka". Tako se zove stanje zbog kog smo ovde gde jesmo i zasto je sve uredjeno kako jeste.
Pogledajte dokumentarce o Savskom nasipu i Beogradu na vodi i izbacite politicke konotacije.
Klasicno dahijanje a onda odjednom mi smo uredjeno drustvo i postoje pravila.

Dok ovo ne stane postacemo prcija za bogacenje privilegovanih.
 
One primere za ulaganja sam naveo, kao jedan od razloga zbog cega su i cene stanova takve kakve jesu.
Jednostavno imate ljude koji visak novca upumpavaju u nekretnine, jer ni sami ne znaju sta sa tim novcem. Takodje nasa dijaspora uzima stanove ovde.
Dosta njih zive kao podstanari na zapadu, a uzima nekretnine u Srbiji - a ponovo dosta od tih nekretnina zvrji prazno i samo generise dodatne troskove za vlasnika.
Na zalost to su cinjenice.
Nije sve crno belo, razumem ja ljude koji uzimaju stan kao investiciju i kasnije od tog stana prihoduju.
Pogledajte malo oko sebe, dijaspora, ljudi iz unutrasnjosti, Bosna, CG - bukvalno svako sve pare koje napravi upumpava u stanove u Beogradu (Da se vratimo na temu). To je jedan od razloga zbog cega je veliki pritisak na trziste.
Jednom kada taj pritisak malo oslabi, cene mogu da padnu van centra. Mislim da centralne lokacije u Bg-u nece tako lako pasti
 
"Osveta losih djaka". Tako se zove stanje zbog kog smo ovde gde jesmo i zasto je sve uredjeno kako jeste.
Pogledajte dokumentarce o Savskom nasipu i Beogradu na vodi i izbacite politicke konotacije.
Klasicno dahijanje a onda odjednom mi smo uredjeno drustvo i postoje pravila.

Dok ovo ne stane postacemo prcija za bogacenje privilegovanih.
Како освета лоших ђака, када су међу њима најбољи студенти икада, доктори наука и други учени људи?

Овде се ради о нечему другом. Ово је освета неке друге врсте.
 
Dosli smo skoro do maksimalnih kamatnih stopa (barem u US). Ocekuje se da ce inflacija usporiti.

On December 14, the Fed’s summary of economic projections indicated that policy-makers see rates for 2023 between 4.75% and 5.75%. With rates at 4.5%-4.75% today

 
Pogledajte ovaj video, sta mislite koliko je ovakvih uspesnih porodicnih firmi u Srbiji...
Svaka firma koja je imala bar nesto novca u vreme pandemije na racunu je uradili isto ovo.

 
Vrh