Šta je novo?

Cene nekretnina

Meni licno vradovic ne smeta i naravno da ima pravo na misljenje i da ga iznese, ali isto tako onda prihvata i da mu neko odgovori. Ja sam, sto se konkretno njega tice napadao njegove stavove, ne njega (eto moj prethodni komentar je mozda izuzetak, ali i to nisam imao nameru da vredjam, vec je bio neuspesan pokusaj fore). Cak se i slazem sa nekim njegovim postovima, neke sam i lajkovao.
Ako postoji problem da ljudi prave grupe, onda postoji i problem gde se ljudi zbog nekog svog stava svrstavaju u iste, bez obzira sto ne dele mnoge ili vecinu stavova sa njom.
Ne slazem se da je drustvo bolesno oduvek i nase i inostrano, jer ako su sva drustva uvek bolesna, onda je to norma. Onda nema referentne vrednosti za zdravo drustvo. To je relativizacija u rangu “svi politicari/sve zene su iste”.
 
Evo i ja mislim da cene nece padati, mozda stagnirati i mislim da nece biti kriza na nivou krize iz 2008 samo zato sto smo/su sada nesto naucili, napravili neke mehanizme, opekli se, videli, shvatili.

Pa i kada je bila ta kriza 2008, sta se desilo, jel su ostale te cene, sta nam to govori, cak i da padne, porasce opet, kao berza dugorocno, znaci padne, raste, padne, raste a dugorocno raste, posto novac u svakom slucaju uvek gubi vrednosti na kraju svake godine kad se podvuce crta, posto inflacija uvek postoji, a narocito sada gubi kad je velika inflacija.

Prevod: "Evo ja mislim da cene nece padati i da nece biti kriza jer se tako nadam. A i ako budu padale porasce nekad."
 
Cekaj prijateljE, pises da niko ne vidi realno, a onda u sledecem redu pises kako je prezaduzena zemlja (iako je ispod evropskog proseka po zaduzenosti i sve se lako proveri na netu po zvanicnim podacima) i najstarija stanovnistvo na planeti (i to se lako proveri i daleko je od toga) i koje nestaje (zamisli jbt bog nestajemo) :oops: (i od toga je daleko, jednu generaciju smo propustili kao i vecina evrope, pa se populacija smanjuje ali kada izumru bejbi bum generacije ni to nece biti slucaj, tako da niko nece nestati a takodje dolaze ljudi sa strane, taj proces su prosle sve zemlje Zapadne Evrope). Populacija nece pasti ispod 5.5 miliona a uz dobru ekonomsku politiku ni ispod 6 miliiona. A onda ce poceti da raste, to je ciklus, menja se, kapiras li?

Obrazovani mahom pobegli (i to je vrlo nerealno receno, to je klise, to je fraza, kao prosecan domacin ponavljas stvari koje nisu takve, ja sam oko sebe video gomilu obrazovanih ljudi, narocito u Beogradu i Novom Sadu a i vecina normalnih ljudi zna da je tako), tvoje misljenje se ne istice vec se uklapa u masu, a masa je uvek glupa i prosecna i kriva za razne stvari. (izmedju ostalog 100% za izbor ko ce da ih vodi i ovde i bilo gde)

Ostali vecinom prosecni ( slazem da siroke narodne mase jesu prosecne i prema njima se kreira sve, to su glasaci, njima se obracaju, ovde, u Americi, bilo gde, to ti je valjda jasno, ali smesno je reci ostali vecinom prosecni).

Bolesnom drustvo (tu se slazem, samo - takvo je oduvek, i nase i u inostranstvu, i u vreme Kneza Milosa i Tita i danas, sve je ovo izmastana stvarnost, sami mi ljudi (majmuni bez repova i dresirani) smo definisali sve sto smo hteli i kako smo hteli haoticno hiljadama godina da bi se odrzalo nekako stanje, sve ovo sto vidis danas bilo gde u svetu je delovanje istorije, brusenje, moralo je tako, da se kontrolisu masu, drugacije ne bi dosli do ovog nivoa, kakav god taj nivo bio.

Znaci, tvoj post je tako jedna klasicna prica koju ces da cujes od svakog na ulici, a to je masa, prosek, najgori smo na svetu, izumiremo, nestacemo, pobegli svi, aa brate, sta cemo, nema nas, mrtvi smo, ludnica, ugasite svetlo predzadnji i zadnji.

Za jedan Forum gde se valjda treba specificnije polemisati i izneti neka nova misljenja.


I to za Vradovica, covek ima pravo da iznese i prica sta zeli, za nesto je verovatno u pravu za nesto verovatno nije, ali ponasanje vecine (da se ispravim, ne svih) forumasa je na nivou osnovne skole kad deca vide drugacijeg ili onog ko se istice, pa krenu na njega posto su uplasena drugacijim misljenjem, ponasanjem ili bilo c

Nisam zaista pratio toliko sta je Vradovic pisao tako da necu ni da branim ni podrzavam da budem iskren, ali prepoznajem taj copor mentalitet na forumu, gde satro forum sluzi da se polemise, ali se naprave grupice i sad, nemoj ti previse da pricas kako ti mislis i da odudaras, onda ces da budes oznacen kao crna ovca. Jos ako imas vise stanova, a mi svi po jedan, e, onda cemo tek da te napadamo i bez razloga.



Evo i ja mislim da cene nece padati, mozda stagnirati i mislim da nece biti kriza na nivou krize iz 2008 samo zato sto smo/su sada nesto naucili, napravili neke mehanizme, opekli se, videli, shvatili.

Pa i kada je bila ta kriza 2008, sta se desilo, jel su ostale te cene, sta nam to govori, cak i da padne, porasce opet, kao berza dugorocno, znaci padne, raste, padne, raste a dugorocno raste, posto novac u svakom slucaju uvek gubi vrednosti na kraju svake godine kad se podvuce crta, posto inflacija uvek postoji, a narocito sada gubi kad je velika inflacija.
Naravno da sam govorio o cinjenicama.
Po zvanicnim podacima, 2021. smo imali najvecu smrtnost na svetu!
U Evropi smo jedan od 3 najstarija naroda ako ne i najstariji
Obrazovani mahom odlaze od pocetka 90tih, svi oni kojima smeta sve ovo sto npr. tebi ne smeta. Pojacano od dolaska SNSa na vlast. Ako je u poslednjih 10 godina otislo bar pola miliona ljudi, taj odlazak ce da se nastavi sa jos vecim ubrizanjem jer ovde ce biti samo gore i gore, a neke Evropske zemlje vec bude olaksice za zaposljavanje ljudi izvan EU.
Sto se tice spoljnog duga, tema je za ekomoniste, ali prosta logika kaze kada vestacki pumpate BDP pa i putem nekretnina, pa onda pricate kako vam skace BDP i kako je procentualno isti kao i pre, sta nekog briga za procente, kada raste dug u milijardama a pritom tu i nisu uracinati Kineski krediti. Sada kada je stampanje para gotovo i kada nema vise lakog zaduzivanja, jedini nacin je da se proda EPS, Telekom pa da se kupi jos godinu dve laznog stanja. A da tu je i kopanje Litiujma, samo jos malo da lazemo narod.

Takodje neko je skoro pisao na forumu, da BDP uopste nije veliki da mora da bude 2 ili 3 puta veci kako bi za 10 godina stigli Slovacku!!! Dakle nikad.

Mislim jako je jednostavno, kada su svi njihovi kadrovi ne samo ispodprosecni, vec najgori od najgorih onda ne znam kako bilo ko ozbiljan moze da prica o nekom napredku ili svetloj buducnosti. Sve ono sto oni uniste za 10 godina, trebace bar 25 da se vrati u provobitno stanje. Jer sistem i drzavu cine ljudi. Kada nemas ljude, nemas kadrove, nema promena preko noci.
 
‘Cinjenice’


Za dug i ‘vestacki pumpani GDP’ i da ‘treba da bude 2-3 puta veci da bi za 10 god stigli Slovacku’ bolje da ne ulazim koliko si se nalupetao.

Insistiras da govoris o nekim cinjenicama a bukvalno napamet prepisujes izmisljotine za koje je lako proveriti da su neistina.

Zaista nisi u obavezi da pises o stvarima koje ne razumes. Jasno je, mrzis vlast, al sto vise pises to vise licis na tog prosecnog njihovog glasaca kog se gnusas. Jedino ako na sopstvenom primeru ne pokusavas da pokazes kako su nam ostali samo prosecni i slabo obrazovani.
 
Poslednja izmena:
Ako je ovo realno mozeš li mi reći šta se to unapredilo u kvalitetu zivota da cena nekretnine u npr Mirijevu ode sa 1000 na 1500 za starogradnju? I sa 1300-1350 na 2100 za novogradnju ?

Da nije izgradjena neka nova škola, vrtić, parkovi? Obnovljena putna, proširena vodovodna i kanalizaciona mreza ? Napravljene nove ulice ?
Isto vazi i za npr Višnjičku Banju Sunnyville...

Apsolutno ništa. Samo špekulativne metode centralnih banaka, banaka privatnih koje su prve u nizu do primarne emisije i naravno neograničena pohlepa uvek prisutna, koja je sad imala priliku da se razmaše.

Medijalna plata 58000 din !

No dobro dok ima para da se vrte biće ovako. Kad se potroše videćemo.

Nadam se samo da nećemo proći kao zaposleni Amazona, Twittera, Mete i ostalih.

Ne očekujem velike promene do iduće jeseni. Bar godinu dana da se troše pare pozajmljene jeftino.
A inače na jesen 2023. ističe i postojeći zakon o legalizaciji 😁
 
Ne moze to kada se stampaju dolari i euri onda rastu cene i kod nas, a kada tamo krene stezanje da se to nas ne tice.

Ovo je verovatno daleko najrazumniji i najrealniji komentar unazad 10-20 strana.

Cinjenice su da:

- Srpski BDP u Q3 2022. realno je tek 7% veci nego 2019, i 27% veci nego 2008. Poredjenja radi, americki BDP je u Q3 2022. realno 28% veci nego 2008.
- BDP je realno vec u padu u odnosu na Q4 2021.
- BDP je nominalno porastao 31% od 2019.
- Cene stanova u Beogradu su nominalno porasle 50% od 2019.
- Slicno se desilo i u Americi: BDP realno 5%, nominalno 19% visi, cene kuca u piku sredinom ove godine 43% vise nego pre tri godine.

Dakle, ocigledno je da rast cena nekretnina nije rezultat toga sto je srpska ekonomija mnogo jaka i lozenja da se zivi ne znam koliko bolje nego pre tri, pet ili 15 godina, nego jedne nominalne distorzije, koja je uvezena, ali je rast cena u poslednje tri godine znacajno premasio cak i nominalni rast BDP-a.

Ako je stampanje dolara i evra dovelo do rasta cena i na Zapadu i kod nas, nejasno je kako bi to monetarno zatezanje i korekcija cena da nas zaobidje.
 
‘Cinjenice’


Za dug i ‘vestacki pumpani GDP’ i da ‘treba da bude 2-3 puta veci da bi za 10 god stigli Slovacku’ bolje da ne ulazim koliko si se nalupetao.

Insistiras da govoris o nekim cinjenicama a bukvalno napamet prepisujes izmisljotine za koje je lako proveriti da su neistina.

Zaista nisi u obavezi da pises o stvarima koje ne razumes. Jasno je, mrzis vlast, al sto vise pises to vise licis na tog prosecnog njihovog glasaca kog se gnusas. Jedino ako na sopstvenom primeru ne pokusavas da pokazes kako su nam ostali samo prosecni i slabo obrazovani.
Drago mi je da se ti bas razumes u sve bas isto kao i on AV. Eto imace zamenika ako zatreba.
 
Ovo je verovatno daleko najrazumniji i najrealniji komentar unazad 10-20 strana.

Cinjenice su da:

- Srpski BDP u Q3 2022. realno je tek 7% veci nego 2019, i 27% veci nego 2008. Poredjenja radi, americki BDP je u Q3 2022. realno 28% veci nego 2008.
- BDP je realno vec u padu u odnosu na Q4 2021.
- BDP je nominalno porastao 31% od 2019.
- Cene stanova u Beogradu su nominalno porasle 50% od 2019.
- Slicno se desilo i u Americi: BDP realno 5%, nominalno 19% visi, cene kuca u piku sredinom ove godine 43% vise nego pre tri godine.

Dakle, ocigledno je da rast cena nekretnina nije rezultat toga sto je srpska ekonomija mnogo jaka i lozenja da se zivi ne znam koliko bolje nego pre tri, pet ili 15 godina, nego jedne nominalne distorzije, koja je uvezena, ali je rast cena u poslednje tri godine znacajno premasio cak i nominalni rast BDP-a.

Ako je stampanje dolara i evra dovelo do rasta cena i na Zapadu i kod nas, nejasno je kako bi to monetarno zatezanje i korekcija cena da nas zaobidje.
Ako govoris o realnom rastu BDP-a onda bi trebalo da govoris i o realnom rastu cena nekretnina, a ne da tu spominjes samo nominalni. To onda izgleda kao navijanje, sto je bzvz jer uglavnom imas koliko toliko neutralne postove sa konkretnim cinjenicama.

Americko trziste je dinamicnije, brze padne i uglavnom se brze oporavi. EU kasni, i sporije se oporavlja, dok mi kasnimo i za njima. Preko bare je stanovnistvo generalno finansijski pismenije, ima vise opcija za investiranje, analitika je naprednija i FED je agresivniji i manje usporen birokratijom od ECB. Sve to je slabije u EU a tek slabije kod nas.

Ja se slazem da mi nismo izolovani od sveta i da nece cene samo kod nas rasti dok svuda padaju, ali isto tako treba biti svestan da kada delite vesti o padu u US da to ne znaci da kod nas krece sledeci mesec. Takodje, pad koji kod njih moze trajati godinu dana kod nas se moze razvuci na pet godina, sto bi uz visoku inflaciju nominalno znacilo samo stagnaciju. Jos jedan razlog zasto treba govoriti i o realnom rastu cena nekretnina.

Tvrdnja nije da cene skacu jer je ekonomija mnogo jaka i zivi se ne znam koliko bolje, pitanje kvaliteta zivota se pokrece kao kontra tvrdnji da cene skacu uprkos tome sto se zivi nikad gore i privreda je potpuno upropascena. U prvoj tvrdnji se moze raspravljati o neskladu izmedju dva rasta (cena i privrede/kvaliteta zivota) ali druga tvrdnja nema veze sa realnoscu, i ocekivao bih da vise smeta neutralnom posmatracu.
 
Ako govoris o realnom rastu BDP-a onda bi trebalo da govoris i o realnom rastu cena nekretnina, a ne da tu spominjes samo nominalni. To onda izgleda kao navijanje, sto je bzvz jer uglavnom imas koliko toliko neutralne postove sa konkretnim cinjenicama.

Americko trziste je dinamicnije, brze padne i uglavnom se brze oporavi. EU kasni, i sporije se oporavlja, dok mi kasnimo i za njima. Preko bare je stanovnistvo generalno finansijski pismenije, ima vise opcija za investiranje, analitika je naprednija i FED je agresivniji i manje usporen birokratijom od ECB. Sve to je slabije u EU a tek slabije kod nas.

Ja se slazem da mi nismo izolovani od sveta i da nece cene samo kod nas rasti dok svuda padaju, ali isto tako treba biti svestan da kada delite vesti o padu u US da to ne znaci da kod nas krece sledeci mesec. Takodje, pad koji kod njih moze trajati godinu dana kod nas se moze razvuci na pet godina, sto bi uz visoku inflaciju nominalno znacilo samo stagnaciju. Jos jedan razlog zasto treba govoriti i o realnom rastu cena nekretnina.

Tvrdnja nije da cene skacu jer je ekonomija mnogo jaka i zivi se ne znam koliko bolje, pitanje kvaliteta zivota se pokrece kao kontra tvrdnji da cene skacu uprkos tome sto se zivi nikad gore i privreda je potpuno upropascena. U prvoj tvrdnji se moze raspravljati o neskladu izmedju dva rasta (cena i privrede/kvaliteta zivota) ali druga tvrdnja nema veze sa realnoscu, i ocekivao bih da vise smeta neutralnom posmatracu.
Draga gospodo na osnovu izvestaja iz celog sveta svecano objavljujem pocetak pada prometa i cena nekretnina koji ceka i nase trziste.
Realan pad je do 20 procenata u uredjenim sistemima u toku sledece godine a kod nas ce ici do 30 posto.
Najvise ce izgubiti oni koji su ulagali u toku ove godine tj. u piku cena, lakoverno slusajuci savete agenata nekretnina da ce cene samo rasti..
 
Poslednja izmena:
Draga gospodo na osnovu izvestaja iz celog sveta svecano objavljujem pocetak pada prometa i cena nekretnina koji ceka i nase trziste.
Realan pad je do 20 procenata u uredjenim sistemima u toku sledece godine a kod nas ce ici do 30 posto.
Najvise ce izgubiti oni koji su ulagali u toku ove godine tj. u piku cena, lakoverno slusajuci savete agenata nekretnina da ce cene samo rasti..
Jake tvrdnje, do 30%, ceka i nase trziste.

Kako unovciti ove insajderske informacije, npr, ovako kao laiku mi objasni?

Shortovati Belgrade-REIT neki?

To je to, Savski Venac na 1000eur kvadrat (starogradnja, novogradnja 1100+pdv) end of 2023, gasi svetla motaj kablove nema dubljeg dna od ovog.
 
Treba da imamo godisnji rast od oko 15% a Slovacka oko 2% da bismo je stigli za jedno 8 godina po GDP per capita. To su redovi velicina.

Necemo mi njih stici nikada!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jedno pitanje. Za zemlju kao sto je nasa, iz koje ljudi odlaze svake godine, koliko je precizan taj GDP per capita? Mrtvi koji glasaju, ulaze li i oni u taj GDP? Verovatno se ima neka predstava koliko ljudi stvarno zivi ovde i utice na te GDP -proizvode&usluge. Ali vlastima ne odgovara da se ta cifra iznese javno.
Hoce li se nesto promeniti posle ovog popisa ? Nece, jer su i sad prijavljivani oni koji zive preko a ovde su samo za n god/godisnji.

Ukupni GDP se verovatno moze prilicno precizno dobiti, ali koliko nas stvarno njemu doprinosi? Mi nagadjamo da nas je izmedju 6-7miliona, o nekoj statistici ke onda glupo i govoriti.
Mozda da mi neko od ekonomista sa foruma pojasni

Sent from my 2201117TY using Tapatalk
 
Problem je u tome sto, cak i da nas je duplo manje nego sto mislimo, mi i dalje ne bi mogli da stignemo jednu Hrvatsku. Slovenija od 2M stanovnika zaradi koliko i cela Srbija. Da ne pominjem neke "ozbiljnije" zemlje, sa kojima se neki ovde porede. Plus imajmo u vidu da npr Hrvati mogu sa licnom kartom da odu na zapad i rade, pa i njih i Bugara i Rumuna mozda ima mnogo manje u zemlji nego sto se misli i opet su bolji od nas.

Ok, kontam ja, ponuda traznja, ovo ono... Al ako cemo po prostoj matematici, mi smo bolji samo od Albanije, Moldavije i Ukrajine, maaalo bolji od Bosne, al smo zato skuplji. Na osnovu cena nekretnina, mogu da zakljucim da se Srbija vraca u feudalizam, bar po raspodeli novca.
 
Mnogi su uzimali kredite do svojih krajnjih granica, ne misleći pri tom na euribor, kamate, i inflaciju i kurs eura. Npr uzeta rata od 350 eura na 30 godina. U međuvremenu sve skočilo. Gde je bila 1992 godina, sada je 2022 e to je period otplate na 30 godina, sami znate šta se sve desilo i koliko je to vremena.
 
uporedite GDP Bugarske i Srbije(slicne drzave), kako ukupni tako i po stanovniku, onda i cene nekretnina...Bugarski IT je daleko iznad naseg, greenfield investicije eksplodiraju, NIDEC kod nas gradi proizvodnju u Bugarskoj razvojni centar....mi se sve nesto nadamo da cemo preko noci nekoga prestici, ne ide to tako, potrebno je prvo drzavotvorna vlast, strategija i mukotrpan rad uz strpljenje, nema nicega od toga, imamo nakon Grcica nazalost sada mlade jastrebove koju su diplome i isustva negde zaturili, koji je to koncept i gde ce nas odvesti videcemo, ali nekretnine samo mogu da rastu...
 
Problem sa GDPom je sto je kvantitativni, ne i kvalitativni pokazatelj. Pokazuje rast, ne i razvoj.
Takodje, kad gledamo GDP po glavi stanovnika je kao da gledamo prosecnu platu:mnogo je bitno kako je rasporedjen, jer ne meri ogromne razlike u drustvu.
Nazalost, to nam je sto nam je, koliko ja znam bolji indikator bogatstva neke drzave ne postoji.
 
Vrh