Šta je novo?

Cene nekretnina

Jeste, i ja se slažem, da je reprodukcija glavni prioritet, ali veliki gradovi po prirodi stvari smanjuju reprodukciju, tako da ne mislim da je loše da ljudi ne mogu da ostanu u Beogradu posle studija ili da se dosele da žive u velikom gradu. Pošto nije realno da održimo veliki broj sela, bolje je da populacionu politiku skoncentrišemo na manje gradove. Manji gradovi i manje zgrade- više beba.
Hapšenje nekog od ministara, premijera ili predsednika će više doprineti populacionoj politici nego bilo kakve zgrade po manjim gradovima.
 
Iz moje perspektive zašto bi od para mog poreza se nekom gradili stanovi?Zato što je bio lenj i loš djak u školi pa sada ne poseduje znanje za dobro plaćen posao?I sada buzdovan očekuje da dobije stan džabe?
Podsticajima za radjanje dece se najviše raduju romkinje, ne moraju više da rade, samo da radjaju decu...iz njihove perspektive idealno.
I prestanite sa pričom o broju stanovnika u Srbiji.U Pakistanu imaju mnogo dece ali žive kao marva. Švajcarska nema mnogo stanovnika ali oni žive lepo. Kvalitet a kvantitet!
Od tvog poreza se nekom vec grade stanovi, neki su vec "kupili"stan a mnogi ih vec imaju i po vise komada. Sve od tvog poreza, a bogme i od mog.
 
Hapšenje nekog od ministara, premijera ili predsednika će više doprineti populacionoj politici nego bilo kakve zgrade po manjim gradovima.
To stvarno nema nikakve veze. Ko je išta čitao o demografiji zna koji su faktori presudni. Korupcija i vladavina prava su bitne za neke druge stvari, ali za demografske trendove su skroz nebitne stvari.

Najvažnija stvar, daleko važnija i od ekonomije je sistem verovanja i društveni pritisak. U društvima u kojima vladaju tradicionalne/patrijahalne vrednosti se na ljude bez dece, neudate, neoženjene i slično gleda kao na parije. Zato je recimo uređena i bogata Amerika do pre koju deceniju imala visok prirodni priraštaj (jake hrišćanske organizacije) u odnosu na evropske uređene i bogate zemlje, a da ne govorimo o neuređenim i siromašnim državama Trećeg sveta gde je postojala demografska eksplozija.

U manjim mestima duže opstaje tradicionalizam i veći je društveni pritisak na neudate/neoženjene. U velikim gradovima je lako preseliti se negde gde te niko ne poznaje i baš ga briga šta ti radiš. Naravno, sve ima svoje prednosti i mane, ali što se tiče rađanja beba vrednosni sistem je glavni.
 
Problem sa Srbijom jeste totalno zapustanje manjih mesta... Osim Beograda i NS-a i mozda Sumadije, sve ostalo je tuga...
Bukvalno bude crna rupa juznije od Krusevca...
Jedino sad Pirot krenuo malo da se istice, ali ponovo nedostatak institucija je veliki minus (nemate gde da se lecite, cim bude nesto komplikovanije. Kvalitetno obrazovanje ni u tragovima...)
 
Možete nas upoređivati sa Amerikom, a možete i prihvatiti činjenicu da je baš zbog korupcije iz Srbije otišlo pola miliona za prethodnih deset godina. I da je jedini porast prirodnog priraštaja bio od 5.10.2000. do ubistva premijera, kada je većina shvatila da je koruptivni sistem ipak pobedio.
 
Problem sa Srbijom jeste totalno zapustanje manjih mesta... Osim Beograda i NS-a i mozda Sumadije, sve ostalo je tuga...
Bukvalno bude crna rupa juznije od Krusevca...
Jedino sad Pirot krenuo malo da se istice, ali ponovo nedostatak institucija je veliki minus (nemate gde da se lecite, cim bude nesto komplikovanije. Kvalitetno obrazovanje ni u tragovima...)
Ne zaboravi i Zlatibor kao jedino turističko mesto sa infrastrukturom. A imamo iha planina i banja.
 
Znači kupovina nekretnina u Kijevu?
 
Ne zaboravi i Zlatibor kao jedino turističko mesto sa infrastrukturom. A imamo iha planina i banja.
Pre neki dan je izglasan budžet Zlatibora, oko 30 miliona jura. Od toga samo 7% ide za plate, sav ostatak ide u investicije,...gradnju pešačkih i biciklističkih staza, sportskih terena, golf terena, nordijske ski staze, pripremu terena za aerodrom gde će moći sletati biznis džetovi...onda sređivanje ulica, infrastrukture itd itd...u demografskom smislu za prvo dete 100k din, drugo 150k, treće i svako sledeće 200k bespovratno...takođe puno će ići u poljoprivredu, pored stočarstva i u proizvodnju organske zdrave hrane itd
 
Možete nas upoređivati sa Amerikom, a možete i prihvatiti činjenicu da je baš zbog korupcije iz Srbije otišlo pola miliona za prethodnih deset godina. I da je jedini porast prirodnog priraštaja bio od 5.10.2000. do ubistva premijera, kada je većina shvatila da je koruptivni sistem ipak pobedio.
рећи да се из Србије исељава због корупције, је преголемо поједностављење, иако не и нетачно - корупција (системска неуређеност која исту дозвољава), свакако јесте један од важнијих разлога

што се другог дела тиче, већ једаред потцртах, како сам био (више него) штоватељ ЗЂ, али је објективно, баш у тим првим годинама стварне транзиције, корупција дивљала (разни Ђунићи, Влаховићи, Милосављевићи, Питићи...), те се тада крала супстанца (фабрике, комбинати, рудници...), док се данас махом краде из буџета
 
Poslednja izmena:
Онаква транзиција и приватизација је геноцид над српским народом. Жвалавом фали још пар година штете да досегне те нивое разарања привреде, државе и друштва.

Ко ми спомене Ђинђића у позитивном контексту а формално је одговоран за то исписујем га из реда разумних одраслих људи

Ајмо даље,
 
Razorena privreda, država i društvo, samo cene stana rastu. Ostalo još da se Kinezima prepusti sve u zamenu za uzete kredite, Eps, izvori vode...posao je završen kada se ovo desi, mislim da je jako blizu, građevina staje samo se završavaju neke zgrade. Biće žestoko pucanje cena stanova.
 
Pravosudje - lol no comment
Zdravstvo - van npr imaju po klinici po 8-10 magneta samo. Kod nas se na to ceka mesecima- no comment
Skolstvo - bore se koliko toliko ali sve gore
Univerziteti - neprilagodjeno realnom svetu
Ne mogu da pisem, samo se iznerviram.
A kad pricate o rastu gdp-a.....samo covek da place
Zapamtite sad vrlo dobro sta cu vam reci i sta nas ocekuje narednih godina.
Ono sto je realnost je da narednih 4-5 godina kao zemlja moramo da se zaduzimo oko 2 milijarde po godini za energente samo posto smo upropastili nas energetski sistem. Da ne bismo proglasili bankrot jer mi te pare nemamo, celu zapadnu Srbiju i deo centralne ima da izbusimo rudnicima za litijum i ostale stvari. Novac koji cemo od toga ostvariti, placacemo struju zapadnjacima po cijem nalogu su odredjene persone upropastile nas energetski sistem. Pa sad kad krenu da prodaju pricu o fabrici baterija, elektricnih automobila i kako smo ekonomski tigar.... u realnosti, sav novac cemo dati za struju.
Sns je imao tu srecu da upadne na kraju krize i izjasu 10 godina ekspanzivne monetarne politike centralnih banaka. Kako su padale kamatne stope tako su se sve vise zaduzivali i to ih je spasavalo uz malo dodvoravanje Kinezima tj dozvolili su im da rade sta hoce. Videcemo kako ce ovo da iznesu kada zaduzivanje, a i vracanje ranijih kredita postane sve skuplje jer nece moci da uzimaju kredit sa nizim kamatnim stopama da bi refinansirali stari. Verovatno racunaju na rasprodaju svega sto je preostalo kao sto kazes.
Nekretnine su svoje odradile, zapadnjacima se stednja istopila, a tu spadaju i nasi gastosi, narod je u dugovima do guse, najveci minus u skorijoj istoriji. A tek je pocelo, tako da je korekcija neminovna. Ne moze to kada se stampaju dolari i euri onda rastu cene i kod nas, a kada tamo krene stezanje da se to nas ne tice.
 
Mnogo mi je krivo sto nema mogucnost da se ostavi smajli onaj sto se valja od smeha da mogu da stavim na svaku vradovicevu provalu.. A evo na njegov ovaj link kad se otvori vidimo sta pise prvi komentar sa 400 lajka na taj post🤣🤣🤣🤣
Screenshot_20221216_021407_com.android.chrome.jpg
 
Онаква транзиција и приватизација је геноцид над српским народом. Жвалавом фали још пар година штете да досегне те нивое разарања привреде, државе и друштва.

Ко ми спомене Ђинђића у позитивном контексту а формално је одговоран за то исписујем га из реда разумних одраслих људи

Ајмо даље,
још мало off-a

на првом часу, нама бруцошима Физичког факултета, извесни професор који је ових дана умро, желећи ваљда да се похвали ширином знања, цитирао је једног Немца, кога су и Ђинђић и Вучић волели да помињу:

човек је животиња, запетљана у мреже значења, које сам исплео



почетак века у Србији, је био наставак сложених времена које су 90. године донеле, и тек ће историографи муку мучити да расчивијају дешавања, и оценити улоге свих чинбеника

не завидим им :)
 
Pre neki dan je izglasan budžet Zlatibora, oko 30 miliona jura. Od toga samo 7% ide za plate, sav ostatak ide u investicije,...gradnju pešačkih i biciklističkih staza, sportskih terena, golf terena, nordijske ski staze, pripremu terena za aerodrom gde će moći sletati biznis džetovi...onda sređivanje ulica, infrastrukture itd itd...u demografskom smislu za prvo dete 100k din, drugo 150k, treće i svako sledeće 200k bespovratno...takođe puno će ići u poljoprivredu, pored stočarstva i u proizvodnju organske zdrave hrane itd
Džaba sve to kada je samo jedna lokacija u pitanju. Zašto ne ulažu novac u druge turističke lokacije nego samo Zlatibor? Stavljaju sva jaja u jednu korpu i onda nije ni čudo što je tamo urbanistička džungla. Kad se neko bude setio i rekao e ajmo sada da ulažemo i pravimo infrastrukturu na toj i toj planini ili toj i toj banji, hajde ljudi krenite da ulažete, onda ćemo znati da su ozbiljni igrači.
 
uskladjivanjem 6M euribora za koji dan od -0,2% na 2,5% plus marža banke nosi povećanje anuiteta od oko 13-14%, znaci anuitet od 600€ ide na oko 680€…next chalange u Junu 2023, nadamo se da kurs dinara ostane stabilan …
 
Ćao, nov sam na forumu ali čitam ovu temu godinama.
Nije mi se uključivalo jer nisam imao te ’’krtine’’ da napišem a i zanimljivije mi bilo da čitam.Ako mi ne objave ovo nema ni veze.
Al evo pošto vidim neki su gladni informacije sa terena pa da podelim.
Radim u firmi koja se naslanja na građevinu ali je fokusirana na inst.
Jedan od direktora sa kojima sam jako dobar se bavi igradnjom zgrada i godinama to radi.Sada pravi udruženo jednu na NBG i jednu samostalno na vračaru.Neki ga sigurno i znaju al nek bude anoniman.
Inače on odbija da mi proda stan i čak u šali kaže da će me našamarati ako sada kupim bilo kakav stan.
Imamo iskren odnos i pre neki dan razgovaramo o tome šta da radim i kako on gleda sve ovo.
Kako kaže ’’pa dobro smo prošli zadnjih 3 4 godine, fino se zaradilo al to bi bilo to za ovaj ciklus’’.
Tokovi novca se menjaju i gubi se bitka u pumpanju cena.Prosto iscrpljuju se sredstva i došlo se do pika.Zahvalan je i realan.Ne planira novu gradnju i sada je cilj samo da se utope ovi stanovi.

On nije lično pumpao cene ali daje respekt i državi i agencijama koji su dosta radili i dalje rade na tome.Nije bio u fazonu da se učipi u plaćaju članaka i guranju marketinga, i sajtovima za prodaju ali zahvalan je onima koji jesu.Nisam ga razumeo sve ali kaže nešto kako su sajtovi za oglase ’’savetovani’’ da guraju u fokus skupe cene kvadrata i sklanjaju oglase koje snižavaju prosek.Vlast se pitala.Tu su i agencije sa stotinama lažnih objava itd.

Uglavnom to je donekle i poznato bilo ali najviše su sada izvadili situaciju Rusi.AV navodno izmedju ostalog odugolači sa sankcijama jer i odgovara da se tržište nekretnina drži u usijanju do bi se BDP nekako odžavao živim a prometovanje nekretnina donosi milijarde i sve bi se mnogo teže podnosilo da nije došlo 150k raznih doseljenika.Po proceni ako je došlo 115k rusa da je svaki doneo 10-20k evra onda je to skoro nekoliko milijardi upumpanou u sistem i najbolji način je da se taj novac rasporedi u nekretnine i da se to usput doda u celokupan sentiment o vrednosti nekretnina.Apsorbovaćemo te milijarde cele zime pa dok to traje nema drame.To je kratkoročno rešenje ali kako stvari stoje oni su nas izvukli i i trenutno jedino što nas drži da ne krenemo da tonemo kao ostatak evrope.

Uglavnom kaže mi da sačekam , da držim keš i ne budem impulsivan.Da paniku ostavim gastarbajterima.
Za 3, 4 meseca će tek stagniranje biti jer kod na sve kasni bar pola godine.

Da dodam da je drugar hitno doleteo iz US pre mesec dana da proda stan ovde na dorćolu jer mu je rečeno da je pull out time.Tamo kod njega je sve palo za 20% pa neki stanovi koje merka su sa 800k pali na 600k a čeka 500k da možda pazari.

Treći drugar koji ovde pre mesec dana krenu da radi u agenciji za nekretnine pominje da je zakasnio.Kao ’’što smo duplirali, duplirali smo’’ .Sad samo kikiriki jer niko neće da proda stan a Na Vodi se zna ekipa i nema ulaza.

Elem tako je kako je.Svidjalo se nekome ili ne visoka vrednost nekretnina bila veštačka ili ne drži mnoge faktore ispod rizičnih margina.Neće ostati tu zauvek ali valjalo bi nekako izvući i neku korist od toga.

Znam da ovde ima mnogih koji od toga imaju korist ali naivno je razmišljati da vrednost bilo čega može u nekoj tako kratkoj jedinici vremena (3godine) da poraste za 50% a da to nije obična anomalija.Ne postoji roba usluga ili bilo kakav komoditet koji može zdravim prilikama da poraste toliko i da ostane.Inflacija nije izgovor.
Ne znam koliko im je ego fleksibilan na gubitak ali ako su toliko pametni razmišlali bi da diverzifikuju portfolio ako imaju kapaciteta i prilike za to.Ovako su samo tvrdoglavi trgovci.

Kad će/šta će/koliko će malo njih zna al činjenica je da smo u Srbiji nezdravi i visoko manipulativan narod čija se javna svest lako oblikuje zbog ograničenog informacionih kanala i kontrolisanog emocionalnog tona dešavanja.Prosečan Srbin ode na net pročita rastu cene rente i onda svoj stan pokuša da izda za 2x veću cenu jer tako piše negde. Ima jedna reč kojom se moj deda koristio, ’’Fursat’’ koja najbolje opisuje sve ovo.Al Srpska su to posla...toliko od mene

Čuvajte se
 
Vrh