Šta je novo?

Cene nekretnina

Nabraja sta je lose, ali ne nudi konkretne predloge za resenje problema. Uobicajeno serendanje. Tako svako moze da bude strucnjak za sve, ne nudis resenje, ali znas da nabrojis negativne strane postojecih predloga.
Gde smes da predlozis da se preispita pranje novca i poslovanje kladionica, pa da ti napredna ekipa na forumu iskopa oci. :) To kod nas ne moze da bude, to kupuju Aj Ti strucNJaci, sto imaju platu preko 100 iljada.
 
Dajte neke vesti sa terena, kao sto je radio jedan clan redovno (zaboravih mu ime, ima nekog kojota ili sta vec na avataru), a ne ove price hec fondovi, berza, kripto, indexi...dajte da vidimo sta se desava na terenu, neki primeri u drustvu, da li ljudi kupuju, da li cekaju bolje dane. Svi imamo neke prijatelje pa cujemo razne price.
 
Gde smes da predlozis da se preispita pranje novca i poslovanje kladionica, pa da ti napredna ekipa na forumu iskopa oci. :) To kod nas ne moze da bude, to kupuju Aj Ti strucNJaci, sto imaju platu preko 100 iljada.
1. Tekst je o iznajmljivanju ne o kupovini
2. Ko je to ovde protiv ispitivanja pranja novca?
3. Ko je to napredna ekipa?
 
Defke citaj ceo forum, ne samo svoje postove :) Pod 1. islo je i objasnjenje, ako kosta stan na mirijevu 140.000, da zato i mora da bude tolika kirija da bi se isplatio za 25 god (ko da je negde zapisano u kamenu za koliko god treba nesto da se isplati nekome). A za pod 2. i 3, takodje pogledaj ranije koja je ekipa skakala na zadnje noge kad se pomene pranje para, prljav novac, afere i sl. Ne znam cemu pitanja, mozes i sam da ispratis.
 
Ma koliko želeo da cene odu dole, mislim da će Vukove cenenekretnina da iznenade.

Verujem da su cene još otišle gore ali da je promet opao. Trenutno je u ponudi apsolutno ludilo, gledam isključivo NBG <200k i >70kvm i izlaze mi isključivo 60-i blokovi i okolina.

Mislim da ću da utonem u zimski san nadajući se boljem proleću. A ako i ne bude bolje, radije ću da potrošim svoje pare na druge materijalne stvari, kojima cene padaju. S oproštenjem, ljudi koji traže 200k za raspalu komunjarsku rupčagu mogu da me uhvate za onu stvar.
 
Ma koliko želeo da cene odu dole, mislim da će Vukove cenenekretnina da iznenade.

Verujem da su cene još otišle gore ali da je promet opao. Trenutno je u ponudi apsolutno ludilo, gledam isključivo NBG <200k i >70kvm i izlaze mi isključivo 60-i blokovi i okolina.

Mislim da ću da utonem u zimski san nadajući se boljem proleću. A ako i ne bude bolje, radije ću da potrošim svoje pare na druge materijalne stvari, kojima cene padaju. S oproštenjem, ljudi koji traže 200k za raspalu komunjarsku rupčagu mogu da me uhvate za onu stvar.
Teško da će se iz meseca u mesec nešto bitnije menjati, ne očekujem još uvek pad, ni poštenu stagnaciju još nemamo. Ali svakako ovima sto prodaju Rudo, blok 61 i slične gradjevine za 2k+ po m2 je sada poslednji voz.
 
Najkraće rečeno mesečna kirija bi trebala da bude oko 0.3% od vrednosti stana (iako je i to malo gledajući iz perspektive investitora-zakupodavca). Za stan od 100 000 eura kirija 300 evrova. Ko nema da plati pravac Pančevo,Obrenovac a i Grocka može da bude atraktivna ;). Ja vidim da bi ovde mnogi voleli da im se vrati socijalizam i Tito, ali gospodo to vreme je prošlo...
 
Poslednja izmena:
Srbija je i dalje socijalna država, ali je vrlo problematicno kako sprovodi tu svoju socijalnu politiku.
Npr 20 hiljada evra za majke i subvencionisani krediti su totalno pogrešan pristup, jer sve što stimuliše tražnju dovodi do rasta cena.
Mnogo je bolja izgradnja stanova za subencionisane kategorije koji bi se prodavali po ceni kostanja. Tako bi uštedeli 20 hiljada evra i smanjili pritisak na cene.
 
Chicago...
1m2=110sqft, dnevna se ne racuna kao soba, broje se samo spavace sobe, ono sto oni zovu 2bd mi kazemo trosoban stan...
Bolest sta nam rade u zemlji ekonomskog pacova..
Screenshot_20221215_003809_com.android.chrome.jpgScreenshot_20221215_003854_com.android.chrome.jpgScreenshot_20221215_003907_com.android.chrome.jpg
 
Srbija je i dalje socijalna država, ali je vrlo problematicno kako sprovodi tu svoju socijalnu politiku.
Npr 20 hiljada evra za majke i subvencionisani krediti su totalno pogrešan pristup, jer sve što stimuliše tražnju dovodi do rasta cena.
Mnogo je bolja izgradnja stanova za subencionisane kategorije koji bi se prodavali po ceni kostanja. Tako bi uštedeli 20 hiljada evra i smanjili pritisak na cene.
Iz moje perspektive zašto bi od para mog poreza se nekom gradili stanovi?Zato što je bio lenj i loš djak u školi pa sada ne poseduje znanje za dobro plaćen posao?I sada buzdovan očekuje da dobije stan džabe?
Podsticajima za radjanje dece se najviše raduju romkinje, ne moraju više da rade, samo da radjaju decu...iz njihove perspektive idealno.
I prestanite sa pričom o broju stanovnika u Srbiji.U Pakistanu imaju mnogo dece ali žive kao marva. Švajcarska nema mnogo stanovnika ali oni žive lepo. Kvalitet a kvantitet!
 
Poslednja izmena:
Upravo tako i to je minimum, npr ako se nasledi stan (moj slucaj npr). Trzisna vrednost 200k, plus 30k za renoviranje. Kad ga sredim 800 EUR/mesec minimum plus troskovi. Evo identican stan i to ne ful renoviran bio oglasen na 1000 EUR mesecno i otisao. Pretpostavljam da je konacna cena otisla dole 15-20 % ali nije ispod 800.
Najkraće rečeno mesečna kirija bi trebala da bude oko 0.3% od vrednosti stana (iako je i to malo gledajući iz perspektive investitora-zakupodavca). Za stan od 100 000 eura kirija 300 evrova. Ko nema da plati pravac Pančevo,Obrenovac a i Grocka može da bude atraktivna ;). Ja vidim da bi ovde mnogi voleli da im se vrati socijalizam i Tito, ali gospodo to vreme je prošlo.
 
Chicago...
1m2=110sqft, dnevna se ne racuna kao soba, broje se samo spavace sobe, ono sto oni zovu 2bd mi kazemo trosoban stan...
Bolest sta nam rade u zemlji ekonomskog pacova..
Postujes nesto o cemu ne znas mnogo. Ne ljutim se ja sto ti ne znas nego sto postujes stvari u koje nisi upucen.
Ovo sto si okacio nije vlasnistvo stanova vec co-op a to je vise dugogodisnji zakup.
Na sve to imas HOA koji ti je jos $1,300-1,500 mesecno.
Drugo tu da te odobre da zakupis to mora da si bukvalno perfektan kandidat.

Sve u svemu tebi je cilj da izbunaris neki grad na svetu gde je jeftinije od Beograda. Da ti pomognem na primer uzmes South Chicago, Oakland, East San Jose, East Palo Alto, Detroit mozes skoro ceo. Sve jedno samo da je na zapadu i da se predstavi kako je tamo eto bolje a kod nas nije normalno.
Kad pogledas te lokacije koje si ti naveo i recimo Bujanovac ja bi pre izabrao da zivim u Bujanovcu.
 
Poslednja izmena:
Sa tvoje tačke gledišta ovde se živi bajka, još samo da ljude ubediš u to. Ja vidim mnogo vrednih i pametnih ljudi, koji su ovde bili golje, a kada su otišli u inostranstvo ostvarili.su uspeh na svim poljima.
 
Iskreno definitivno se mnogo bolje zivi nego sto nasi ljudi predstavljaju. Mislim da smo definitivno vecinski hejterska nacija. Mnogo vise hejta nego sto politicari, drzava ili grad zasluzuje. Apsolutno sam siguran u to. Imam iskustva iz vise sistema i gradova. Kada se sve uporedi definitivno kvalitet zivota je mnogo bolji nego sto ljudi predstavljaju.
Evo recimo ovaj Rus - https://www.instagram.com/reel/Cl6GuBBMOrj/?igshid=MDJmNzVkMjY=
Odusevljen Srbijom. Gomila ljudi koji dolaze iz Amerike u Srb da zive odusevljeni. Jedino sto kad ih dobro poznajete i ako hoce da vam kazu negativno je narod. Mnogo su namrgodjeni i svi su hejteri to ce Vam reci ako su iskreni a to je ono sto i ja dozivljavam.

Drzavna uprava, lokalna samouprava, digatilizacija, dostupnost, informacije, sudovi, zdravstvo, skolstvo je za prosecne gradjane bolje u Srbiji.
Sad ti imas Atherton, CA gde naravno je sve pomenuto znacajnooooo bolje od Srb ali to je za tako minoran procenat ljudi da je to nebitno pominjati.

Tako da nije bas sve tako crno u Srb i sve tako belo u Americi vec je vrlo raznoliko i sareno.
 
Gomila ljudi koji dolaze iz Amerike u Srb da zive odusevljeni. Jedino sto kad ih dobro poznajete i ako hoce da vam kazu negativno je narod. Mnogo su namrgodjeni i svi su hejteri to ce Vam reci ako su iskreni a to je ono sto i ja dozivljavam.

Odliv mozgova zabrinjava, ali priliv onih bez njega zastrašuje
 
Vrh