Šta je novo?

Cene nekretnina

1670624677991.png
 
ZASTO SU SKUPI STANOVI
Ovako kupljeno zemljiste je dosta skupo jer ima dosta zainteresovanih lica kojima je potrebno platiti.
Inace kasnije stupaju „investitori”
Posle ove poruke zna se sta sledi.
 
Poslednja izmena:
ZASTO SU SKUPI STANOVI
Bukvalno svako radi sta hoce. Izmisljaju pravila i zakone u hodu kako im odgovara. Kako mali Djoka zamislja drzavu. Svaka institucija ima burazerskog direktora. Najnoviji je direktor PIO koji je drug sa tribinie zvanja fizioterapeut. Institut Cerni privatizovan da usaglasi studije da opravdaju gradnju na vodoizvoristima. Svaka instuitucija je korumpirana. Zato je ovde suvo pranje novca i divlja neplanska gradnja i vestacko podizanje cena raznim fleksibilnim merama koje niko ne moze da kontrolise.
 
Sposobnima nije neophodno inostranstvo 🤷🏻‍♂️
Напротив! Способнима је иностранство најнеопходније! Што би способан овде плаћао 500е рекета анестезиологу да би му се жена безбедно породила? Што би способан дисао токсичне продукте печењарског енергетског система? Што би се малтретирао са неосрпском бирократијом, корупцијом, јевашлуком, нерадом, нервозом, некултуром?

Способан са правом сматра да заслужује адекватан јавни сервис и пристојно животно окружење и таквима новац иде на неко 5. место разлога за миграцију. Познајем способне људе којима негде тамо остаје и мање пара од плате него што је био случај овде. Али колико-толико пристојан сервис грађана и поштен однос државе према појединцу је нешто што тим људима треба више него која стотка или хиљадарка вишка.


Malo proste matematike.

2012 godina - 2022 po nezvanicnim podacima za 10 godina broj stanovnika smanjen za 500.000 - 1.000.000
Dakle manja potreba za stanovima ZA ZIVOT za tih pola miliona, milion ljudi.

Podstanari koji kupe stan nisu vise podstanari. Samim tim jedan stan manje za izdavanje.

Ako je pitanje zasto oni ne zele da idu, mozda zato sto nisu u mogucnosti ili ne zele, svakako to nije stvar generalizacije. Po anketama generalno vecina mladih zele da odu. Ali takodje od mojih kolega IT-ovca sa VETS-a skoro svi su otisli. Ne zato sto su lose zaradivali vec zato sto su otisli u normalne zemlje.
На жалост, реални економски параметри су овде амортизовани и пумпањем гастербајтерског кеша у београдске некретнине. Како су цене станова драстично скочиле и на западу, "наши" људи се поплашили економске кризе а у корони се накупило доста новца, маса њих је кренула да овде улаже. Лично познајем такве људе који су овде у протеклих пар година на препродаји станова зарадили на стотине хиљада евра.

Такође, доминантне социјалне групе из Русије које су дошле у Србију су млади парови, средње класе који раде од куће и који су са собом донели овде цене из Москве или С. Петерсбурга. У урбаном Београду живи само 1,15 милиона становника и прилив добро платежног становништва од 1/10 постојећег броја становника је огроман шок. А ти људи немају куд. Од полуевропских земаља могу само у Јеремнију (мало мало па рат са Азерима), Грузију (тамо и нису баш добродошли), Турску (сад јесу, сутра могу бити протерани) и Србију која им због отворености ка ЕУ највише и одговара,

Дакле, нама су велепоседници већ исцедили суву дреновину и таман кад је балон требао да испрати оно што се сад дешава у западним економијама добили су свежу крв са истока, а у виду наших гастербајтера, загледаних у национални дневник, и са запада. Неки ресет се код нас можда дешава кроз две године, можда и раније али само ако се геополитички додатно закува.
 
Poslednja izmena:
Напротив! Способнима је иностранство најнеопходније! Што би способан овде плаћао 500е рекета анестезиологу да би му се жена безбедно породила? Што би способан дисао токсичне продукте печењарског енергетског система? Што би се малтретирао са неосрпском бирократијом, корупцијом, јевашлуком, нерадом, нервозом, некултуром?

Способан са правом сматра да заслужује адекватан јавни сервис и пристојно животно окружење и таквима новац иде на неко 5. место разлога за миграцију. Познајем способне људе којима негде тамо остаје и мање пара од плате него што је био случај овде. Али колико-толико пристојан сервис грађана и поштен однос државе према појединцу је нешто што тим људима треба више него која стотка или хиљадарка вишка.
Sad ispada da je nesposobnima bas drago da rade sve navedeno. Svako zeli da je okruzen funkcionalnim servisima i smatra da zasluzuje sve najbolje na svetu. Sposobni se snadju i u nesavrsenom. Da li ce i resiti da ostane u nesavrsenom nema toliko veze sa sposobnoscu. Odnos sposobnih, obrazovanih, pismenih itd je slican i u emigraciji i ovde.
 
Причамо о способнима. Ако из њих издвојимо заиста способне, дакле образоване, вредне, тражене на тржишту рада, са добрим каријерама...Такви чим дођу у зрело доба обично не желе више да се сналазе, већ да од тржишта и система добију оно што им следује. Ако то не могу да добију овде иду преко.

Хоћу рећи да је читава поента уређених система да појединци не морају да се сналазе него да сасвим извесно добијају бенефите за себе и своје породице сразмерно свом доприносу друштву.

А они уличарски, партијски спососбни са горепоменутима немају никаквих додирних тачака. Такви јесу и такви ће и даље цветати у овом брлогу који су за себе створили.
Додуше, и то јесте добро организован систем. Замисли, богате лопурде и преваранти успоставили коруптивни систем "ко се како снађе" и наметнули га већинској сиротињи. Ко ли ће победити у таком систему, питам се? :rolleyes:
 
Poslednja izmena:
‘Ne zele’ i ‘nephodno im je’ nisu sinonimi.

‘Ono sto im sleduje’ nije nikakav bogom propisan tretman koji postoji samo u najbogatijim drzavama sveta, niti svakome znaci isto.
 
Није Богом али јесте законом прописан третман. На крају крајева, поштени, способни људи иду тамо где се поштују закони, макар они који их се директно тичу.
 
Није Богом али јесте законом прописан третман. На крају крајева, поштени, способни људи иду тамо где се поштују закони, макар они који их се директно тичу.
Poprilican broj sposobnih ostaje, tako da nesto u toj tezi ne valja.
 
Пре ће бити да не ваља нешто у тој твојој логици. Још увек није формирано нигде толико болесно друштво из ког су баш сви способни побегли. Мада, ако икада буде постојало, квота на то да ће ту титулу понети баш Србија би била баш мала.

Уморио сам се од ових часова социологије за први разред средње.

Поздрав
 
Ma naravno, Srbija gora od DR Konga, zaboravio si ono, ko poslednji izadje nek ugasi svetlo. Pozdravi kotkuce 👋🏻
 
Bukvalno svako radi sta hoce. Izmisljaju pravila i zakone u hodu kako im odgovara. Kako mali Djoka zamislja drzavu. Svaka institucija ima burazerskog direktora. Najnoviji je direktor PIO koji je drug sa tribinie zvanja fizioterapeut. Institut Cerni privatizovan da usaglasi studije da opravdaju gradnju na vodoizvoristima. Svaka instuitucija je korumpirana. Zato je ovde suvo pranje novca i divlja neplanska gradnja i vestacko podizanje cena raznim fleksibilnim merama koje niko ne moze da kontrolise.

Za ono što se dešava, mnogo je bitniji nadovezujući video Šoškića, jako lepo čovek objašnjava povećanje nominalnih varijabli (pa i plata), podgrevanje te spirale inflacije, gubljenje konkurentnosti Evrope, savršene globalne makrouslove čije plodove je uživala ova vlast do sada ni kriva, ni dužna, devizne kurseve, pa se na kraju dotiče tržišta nekretnina, Rusa, porekla kapitala, raslojavanja i celokupnog institucionalnog okruženja.


На жалост, реални економски параметри су овде амортизовани и пумпањем гастербајтерског кеша у београдске некретнине. Како су цене станова драстично скочиле и на западу, "наши" људи се поплашили економске кризе а у корони се накупило доста новца, маса њих је кренула да овде улаже. Лично познајем такве људе који су овде у протеклих пар година на препродаји станова зарадили на стотине хиљада евра.

Takođe, samo ja ne znam nikoga ko je zaradio house flippingom, samo one koji su doneli lovu i ubacili skoro sve u beton! E sad ako se u zaradu računa i to mentalno računovodstvo u smislu da im je tržišna cena toga što su kupili sad duplo veća, onda da. Suštinski, nisu još ništa zaradili. :)
 
Za ono što se dešava, mnogo je bitniji nadovezujući video Šoškića, jako lepo čovek objašnjava povećanje nominalnih varijabli (pa i plata), podgrevanje te spirale inflacije, gubljenje konkurentnosti Evrope, savršene globalne makrouslove čije plodove je uživala ova vlast do sada ni kriva, ni dužna, devizne kurseve, pa se na kraju dotiče tržišta nekretnina, Rusa, porekla kapitala, raslojavanja i celokupnog institucionalnog okruženja.




Takođe, samo ja ne znam nikoga ko je zaradio house flippingom, samo one koji su doneli lovu i ubacili skoro sve u beton! E sad ako se u zaradu računa i to mentalno računovodstvo u smislu da im je tržišna cena toga što su kupili sad duplo veća, onda da. Suštinski, nisu još ništa zaradili. :)
Evo ja flipujem po nekad :) cisto sportski odradim po neki flip i u Srbiji. Naravno u US radim to ozbiljnije. Ovo je cisto iz nostalgije :) a i da ne zaboravim kako se to radi u Srb. Moram priznati stvarno je dosta lakse u US. Jer na primer ne treba ti ovlascenje i elektronski se potpisuje i razne stvari u tom smislu.
Ovo sto je zatamljeno je zbog prodavca ili kupca i zbog podataka od mog ovlascenog lica i slicnih licnih podataka a ja nemam sta da krijem. Da me ne smarate porez na dobit naravno da placam!! Apsolutno kao sto znate sve radim po ps-u ukljcujuci i majstore koji mi sredjuju trazim tipa da su dve godine u biznisu, da imaju doo, da imaju website, pogledam APR i slicno. Keš ne koristim ni u US ni u Srb i ne saradjujem sa onima koji me pitaju da napisemo nizu cenu u ugovoru da ne bi platili porez. Iskreno takve ne podnosim i dodje mi da ih prijavim jer moja logika je sledeca “Ako si spreman da krades na porezu, ko zna na sta si jos spreman”.

76D7A5EC-3BEA-4703-A518-35195853A4A9.jpeg

16A528FE-68FF-4AB6-B812-27A4AFD6EC28.jpeg
 
Nece biti vecno, uskoro ce se takav stan iznajmljivati za 2000e.
Hahahaa ne znam samo kome, kad rusi odu, pada to na 500e plafon.. Ne znam koliko ima to srbija podstanara sa platom od 7,8 000 evra koji bi placali kiriju 2000e, realno da imam i 10000e nebi placao vise od 1000e stan nego bi stedeo da kupim svoj... Kolilo se secam srbija nije svajcarska i nema ni 0,001% ljudi koji imaju primanja od 7,8 000e, a koliko takvih je bez ikakvog stana, pa mislim 0,0000%
 
Ne znam Dipllimirani ekonomista cesto to pises ali nikako da docekamo :)
 
Hahahaa ne znam samo kome, kad rusi odu, pada to na 500e plafon.. Ne znam koliko ima to srbija podstanara sa platom od 7,8 000 evra koji bi placali kiriju 2000e, realno da imam i 10000e nebi placao vise od 1000e stan nego bi stedeo da kupim svoj... Kolilo se secam srbija nije svajcarska i nema ni 0,001% ljudi koji imaju primanja od 7,8 000e, a koliko takvih je bez ikakvog stana, pa mislim 0,0000%
To je bio moj sarkazam tj. trolovanje, izvinjavam se zbog zabune ali sa nekim likovima ovde vise ne vredi pricati racionalno.
 
Dobir chiller nema potrebe da nas trolujes.

U Republici Srpskoj isto haos
 
Kod mene u zgradi na Nbg, 3 stana iseljena, samo u jedan je došao novi podstanar koji plaća skuplju kiriju. Ova dva prazna već drugi mesec, prodaju se usput, ali kupaca nema. Do pre godinu dana stanovi su prodavani u roku od nedelju dana, sada stoje. Imali smo Ruski bračni par, ali su stanovali samo mesec dana u zgradi. Umesto u decu, ulagali smo u pse, umesto u zemlju ulagali smo u beton, umesto u fakultete ulagali smo u menadzere, umesto u svoja preduzeća davali smo podsticaje strancima, e pa dolazi sve na naplatu.
 
Kakvih parametara i zakona, pa i ja sam ovde detaljno opisivao pakao menjanja stana ovog avgusta. Imas srece pa ocigledno imas ok stanodavce. Ni mom burazeru gazdarica nije dizala ni za 10e i pored svog ovog haosa. To ne menja cinjenicu da sam ja jedva nasao za 700e 2.5 stan na nbg, i kakvo je sad stanje jos sam i dobro prosao. Pitaj nekoga ko je trazio stan u poslednjih pola godine kako ga je nasao i koliko ga je platio.

Drugarica je iznajmljivala jednosoban stan u Zarkovu, bukvalno 24 sata nakon kacenja oglasa je morala da ga skine jer joj se javilo milion ljudi, zvali su je i u 2 nocu. Planirala da iznajmi za 250e na kraju dala za 350 a bilo je ljudi koji su hteli da nude jos ali joj se nisu svideli.

Isto i za parking mesta. Mozda je Cerak bas totalna kaubojstina ali ja za dve godine overavanja maltene svakog projekta na NBg i Zemunu nisam do sad naisao na neki bez parkinga. Ima nekih manjih gde smuljaju pa bude manje od 1.1 ali ima i onih gde je i 1.5. Tih bez parkinga nema.
Slazem se da je NBGD najuredjeniji sto se tice novogradnje. Cerak, Banovo brdo, ono sto znam i vidim, nikad vece krsenje zakona.
 
Uskoro ide novo stampanje ili spustsnje kamata. Jos jedno dva dizanja, pauza pa stimulans.
 
Evo ja flipujem po nekad :) cisto sportski odradim po neki flip i u Srbiji. Naravno u US radim to ozbiljnije. Ovo je cisto iz nostalgije :) a i da ne zaboravim kako se to radi u Srb. Moram priznati stvarno je dosta lakse u US. Jer na primer ne treba ti ovlascenje i elektronski se potpisuje i razne stvari u tom smislu.
Ovo sto je zatamljeno je zbog prodavca ili kupca i zbog podataka od mog ovlascenog lica i slicnih licnih podataka a ja nemam sta da krijem. Da me ne smarate porez na dobit naravno da placam!! Apsolutno kao sto znate sve radim po ps-u ukljcujuci i majstore koji mi sredjuju trazim tipa da su dve godine u biznisu, da imaju doo, da imaju website, pogledam APR i slicno. Keš ne koristim ni u US ni u Srb i ne saradjujem sa onima koji me pitaju da napisemo nizu cenu u ugovoru da ne bi platili porez. Iskreno takve ne podnosim i dodje mi da ih prijavim jer moja logika je sledeca “Ako si spreman da krades na porezu, ko zna na sta si jos spreman”.

Ono gde ja vidim problem je da si posredno priznao da ti imaš više koristi od const rasta, nego neki agenti npr. :) Njima je bitan pre svega PROMET (koji je u opadanju kad cene padaju, ali ga ima), a tebi konkretno odgovara samo RAST za fliping. Onda neko sa pravom može da kaže da spinuješ i da svesno forsiraš vesti o rastu i sl. :) Mislim, ja se ugl slažem sa tobom sa većinom stvari ovde, ali ne iz interesa, nego iz ecc logike. Ja stvarno verujem da neće moći duže da zatežu (ako se ovo može uopšte tako nazvati), a čak ni to zatezanje i zaravnjenje M2
i ostalih bilansa čak ne mora ni da spusti nominalne nivoe, još uvek postoji ogroman rezervoar excess cash zbog svih ovih intervencija. Nesreća domaćeg kupca je što sad postoji i taj dodatni mikrouticaj koji diže cene.

Da se razumemo, fliping je u redu ako se plate porezi (uključujući i kapitalnu dobit), kao i svaka arbitraža ili ulaganje za koje veruješ da raste ili je potcenjeno. Pametno si investirao u pravom trenutku i svaka čast za to.
 
Такође, доминантне социјалне групе из Русије које су дошле у Србију су млади парови, средње класе који раде од куће и који су са собом донели овде цене из Москве или С. Петерсбурга. У урбаном Београду живи само 1,15 милиона становника и прилив добро платежног становништва од 1/10 постојећег броја становника је огроман шок. А ти људи немају куд.
Paradoks je upravo u tome da su u Rusiji plate, globalno gledano, daleko niže nego u Srbiji a o stepenu društvenog uređenja, klimi i slično da ne govorim- ipak je Srbija pored svih objektivnih problema daleko pitomija od Rusije. Tako da ako ovi Rusi koji dolaze i za koje kažeš da su srednja klasa mogu u Srbiji da rade poslove koji im omogućavaju da plaćaju takve cene nepokretnosti, postavlja se pitanje zašto bi se uopšte vraćali nazad kada u Beogradu mogu da imaju bolji standard života nego u svojim gradovima?

Nego mene brine druga stvar, da neki od dolepomenutih ne dođu u Beograd pa da dovedu sa sobom cene Silicijumske Doline, e to bi tek bio haos.
 
Ono gde ja vidim problem je da si posredno priznao da ti imaš više koristi od const rasta, nego neki agenti npr. :) Njima je bitan pre svega PROMET (koji je u opadanju kad cene padaju, ali ga ima), a tebi konkretno odgovara samo RAST za fliping. Onda neko sa pravom može da kaže da spinuješ i da svesno forsiraš vesti o rastu i sl. :) Mislim, ja se ugl slažem sa tobom sa većinom stvari ovde, ali ne iz interesa, nego iz ecc logike. Ja stvarno verujem da neće moći duže da zatežu (ako se ovo može uopšte tako nazvati), a čak ni to zatezanje i zaravnjenje M2
i ostalih bilansa čak ne mora ni da spusti nominalne nivoe, još uvek postoji ogroman rezervoar excess cash zbog svih ovih intervencija. Nesreća domaćeg kupca je što sad postoji i taj dodatni mikrouticaj koji diže cene.

Da se razumemo, fliping je u redu ako se plate porezi (uključujući i kapitalnu dobit), kao i svaka arbitraža ili ulaganje za koje veruješ da raste ili je potcenjeno. Pametno si investirao u pravom trenutku i svaka čast za to.
Naravno da imam, pa ne samo posredno nego i direktno kroz postojece nekretnine koje naravno ne prodajem ali sam i u kesh poziciji da cekam da zabodem nesto muski u Bg :) tako da ove mikro igrarije ne znace mnogo. Ali znace da dizem cenu po m2 :)))) uzzmem krs sredim zesce, nekad sredim i fasadu zgrade ili hodnik, nabudzim unutra full i dizemo prosek po m2 :)))
 
Vrh