Šta je novo?

Cene nekretnina

Gde si nasao stolare za primer, pa oni danas stavljaju hiljadarke u supu da im pokupe masnocu. Uopste generalno svi ti ‘pravi’ zanatlijski poslovi dozivpjavaju procvat, upravo zbog procesa koji si sarkasticno opisao.
Jeste ako otvoris firmu i renoviras drzavne institucije. U praksi je nesto drugo. Isto kao sto je programer=4000+ evra ovde na forumu
 
Jeste ako otvoris firmu i renoviras drzavne institucije. U praksi je nesto drugo. Isto kao sto je programer=4000+ evra ovde na forumu
Da ne bude da i ja propagiram 4000 EUR za programere, ali ako sam za nekoga siguran da mlati ozbiljnu lovu, to je keramicar. Kad sam renovirao stan, bukvalno sam 30 njih preko preporuke zvao, nekima je prvi sledeci termin bio januar naredne godine. Kada sam uradio racunicu u glavi, sve i da radi samo sitno "obicne" stanove (a ne rade), vec sam hteo sina u keramicare da saljem.
 
Da ga nisam ja kupila kupio bi neko drugi.
E u tome je problem, kupio bi možda neko ko bi živeo u tom stanu, a ne da bude prisiljen da iznajmljuje. Apsolutno gledano, zbog tvog poteza postoji jedan manje stan za kupovinu i zbog toga su skuplji svi ostali koji su raspoloživi. Zašto ne kupiš apartman na nekoj planini ili pored mora, ako je već investicija u pitanju i ako mora nekretnina da bude, a ne nešto što je ljudima neophodno za život?
 
E u tome je problem, kupio bi možda neko ko bi živeo u tom stanu, a ne da bude prisiljen da iznajmljuje. Apsolutno gledano, zbog tvog poteza postoji jedan manje stan za kupovinu i zbog toga su skuplji svi ostali koji su raspoloživi. Zašto ne kupiš apartman na nekoj planini ili pored mora, ako je već investicija u pitanju i ako mora nekretnina da bude, a ne nešto što je ljudima neophodno za život?
Na osnovu cega si zakljucio da ce taj stan biti prazan, ja kad dolazim za Bg hocu da budem u svome, a to to da je zbog mog poteza neko ostao uskracen za stan, mislim da preterujes, cene stanova su bile formirane jos pre moje odluke da li da kupujemo u Bg nesto. A i zasto bih sebe davila sa kreditom u DE kad ovako em sam novac ulozila u nesto em cu imati mesecno nesto od toga. Nisam kupila nesto na planini ili na moru jer takav tip nekretnine mi ne garantuje da ce biti izdat cele godine, a kupovinom na Vozdovcu sam to obezbedila. A i kad dolazim zelim da se sve zavrsi u Beogradu, a ne da obilazim kuce i stanove po morima i planinama, jos manje da placam nekoga da to radi u moje ima.
I meni je nekretnina u Bg neophodna za zivot u De. Manje cu da odvajam za stanarinu, a novac mogu da preusmerim deci za skolovanje ili mozda kroz par godina jos jednu nekretninu. Dok su nam, meni i suprugu, roditelji jos uvek tip top i ne moram oko njih da brinem, brinucu za sebe.
A i sad mi prodje jos nesto kroz um, ostalo je jos malo stanova slobodbih u zgradi gde sam kupila stan, uglavnom oni veliki preko 80 m2, ali zato na halo oglasima imate agenciju Menadzer nekretnine koja oglasava preko 10 stanova od 45 m2 pa do 80 m2, pa pitajte njih zasto su kupili 10 stanova i podigli kvadrat za 400 e plus 2 % provizije. Pa slobodno njima recite kako su nekome "skinuli" stan kome je trebao. A kad pitate investitora on kaze, to sto agencija oglasava to je sa nase strane sve prodato.
 
Poslednja izmena:
Na osnovu cega si zakljucio da ce taj stan biti prazan, ja kad dolazim za Bg hocu da budem u svome, a to to da je zbog mog poteza neko ostao uskracen za stan, mislim da preterujes, cene stanova su bile formirane jos pre moje odluke da li da kupujemo u Bg nesto. A i zasto bih sebe davila sa kreditom u DE kad ovako em sam novac ulozila u nesto em cu imati mesecno nesto od toga. Nisam kupila nesto na planini ili na moru jer takav tip nekretnine mi ne garantuje da ce biti izdat cele godine, a kupovinom na Vozdovcu sam to obezbedila. A i kad dolazim zelim da se sve zavrsi u Beogradu, a ne da obilazim kuce i stanove po morima i planinama, jos manje da placam nekoga da to radi u moje ima.
I meni je nekretnina u Bg neophodna za zivot u De. Manje cu da odvajam za stanarinu, a novac mogu da preusmerim deci za skolovanje ili mozda kroz par godina jos jednu nekretninu. Dok su nam, meni i suprugu, roditelji jos uvek tip top i ne moram oko njih da brinem, brinucu za sebe.
Ma ne napadam ja tebe lično ništa, zakon kaže da je sve to u redu, čak i podstiče da radiš to što radiš. Kažem da je generalno problem što svi to rade i tako razmišljaju i nisam rekao da će biti prazan, nego da neko mora da iznajmljuje stan jer de fakto mora, zato što si ti kupila. Tvoj jedan potez ne menja ništa, ali potezi stotine poput tebe prave drastičnu razliku. Zakon mora da se menja, da tebi to ne bude najisplativiji potez.
 
Puna
Da ne bude da i ja propagiram 4000 EUR za programere, ali ako sam za nekoga siguran da mlati ozbiljnu lovu, to je keramicar. Kad sam renovirao stan, bukvalno sam 30 njih preko preporuke zvao, nekima je prvi sledeci termin bio januar naredne godine. Kada sam uradio racunicu u glavi, sve i da radi samo sitno "obicne" stanove (a ne rade), vec sam hteo sina u keramicare da saljem.
Puna Srbija keramicara. Ne znamo ni koliko ih imamo a svi zaradjuju super i kupuju stanove. 🙂
 
Ma ne napadam ja tebe lično ništa, zakon kaže da je sve to u redu, čak i podstiče da radiš to što radiš. Kažem da je generalno problem što svi to rade i tako razmišljaju i nisam rekao da će biti prazan, nego da neko mora da iznajmljuje stan jer de fakto mora, zato što si ti kupila. Tvoj jedan potez ne menja ništa, ali potezi stotine poput tebe prave drastičnu razliku. Zakon mora da se menja, da tebi to ne bude najisplativiji potez.
O tome drzava treba da vodi racuna zbog blagostanja a ne pojedinac. Ali ne, mi volimo da budemo protocni bojler i da oderemo i nase i strance.
 
AV rekao nece u Tiranu. Onda rekao ide u Tiranu. Oni kazu potpisao, on kaze nije potpisao. N1 bas taj tan odlicila da ne emituje program.
Zivimo u vreme gde ne postoji lako dostupna tacna ili netacna informacija tzv. ludilo.

Tako i sve u vezi nekretnina.

Ako citate zasto nije popis gotov, ovako laicki da objasnim, uvidom u razne druge evidencije, biro, socijalne sluzbe itd. ako oni ustanove da neko nije popisan, oni ce ga sami popisati.
Znaci ako je neko u inostranstvu a ovde je u nekoj evidenciji, oni ce ga popisati kao da je tu. Voleo bih da sam nesto pogresno razumeo. ali eto im prilike za stelovanje spiska. Taman posla da se sazna da je u posednjih 10 godina pola miliona do milion ljudi manje.

"To se radi na kompjuterima. Zahvaljujući Zakonu o statistici, imamo pravo da koristimo evidencije, poput registra socijalnih osiguranika, centralni i administrativni registar stanovništva, poreska evidencija, kao i evidencija Nacionalne službe za zapošljavanje", kaže gost Jutarnjeg programa.
Dodaje da te evidencije omogućavaju pravljenje statističkog populacionog registra, te da se potom radi na upoređivanju – da li je osoba popisana ili nije.
"Ako nije popisana, Beograd je karakterističan jer ima najveći broj nepopisanih, onda ubacujemo", kaže Kovačević."
Tačno iznosiš činjenice ali tvoji zaključci su potpuno pogrešni:
Tačno je da živimo u zemlji gde su čak i rezultati popisa fingirani. Tačno je da je zagađenje u gradovima visoko. Tačno je da se ogroman broj ljudi iseljava iz Srbije. Tačno je da veliki broj ljudi koji imaju dobro plaćene plate, ne samo u IT-ju može da radi odakle hoće. U svemu si u pravu. Međutim, uprkos tome, sve je veća tražnja u centralnim delovima Beograda i ti stanovi proporcijalno bivaju sve skuplji i trend se neuomoljivo intenzivira. I sad ubiše se silni ljudi da objasne zašto to nije tako i da je sve to iluzija i plod politike SNS-a ili ne znam čega.
 
Puna

Puna Srbija keramicara. Ne znamo ni koliko ih imamo a svi zaradjuju super i kupuju stanove. 🙂
Ma uopšte ne tvrdim da bilo koji zanatlija utiče na cene nekretnina, apsurdno i smešno mi to zvuci svakako. 🙂 ovo je samo bilo zapažanje, da nekada “neugledne” profesije ozbiljan novac danas zaradjuju, za srpske uslove.
 
Tačno iznosiš činjenice ali tvoji zaključci su potpuno pogrešni:
Tačno je da živimo u zemlji gde su čak i rezultati popisa fingirani. Tačno je da je zagađenje u gradovima visoko. Tačno je da se ogroman broj ljudi iseljava iz Srbije. Tačno je da veliki broj ljudi koji imaju dobro plaćene plate, ne samo u IT-ju može da radi odakle hoće. U svemu si u pravu. Međutim, uprkos tome, sve je veća tražnja u centralnim delovima Beograda i ti stanovi proporcijalno bivaju sve skuplji i trend se neuomoljivo intenzivira. I sad ubiše se silni ljudi da objasne zašto to nije tako i da je sve to iluzija i plod politike SNS-a ili ne znam čega.
Bas ovo. Ako niko sem programera ( a jedva i oni ) ne moze da priusti sopstvenu nekretninu, narod zivi nikad gore od 500e plate, pa zbog koga se onda ta silna reklamiranja, podmetanja i laziranja prave?

Znaci drzava lazira rezultate popisa, izvestaje RGZ-a, ekonomske pokazatelje, placene tekstove, lazne oglase, botove na forumima, itd sve da bi digla cenu nekretnina koja je vec potpuno nedostupna celom stanovnistvu? Zbog koga, zbog tih 50k programera u zemlji (od kojih ionako samo 5% zapravo zaradjuje dobre pare a ti nisu tako glupi da nasednu na takvu propagandu)?

Znaci, po pisanju nekih, celokupno trziste nekrenina u zemlji cine kriminalci koji grade i prodaju kriminalcima koji kupuju, i tako svi nekako peru pare, jer para u kriminalu ima beskonacno a para u privredi nema nigde jer je nemamo? I taj silni marketing se radi da bi se ti kriminalci podstakli da operu jos vise? Jel tako nekako, pogubio sam se u teorijama malo?
 
Moš misliti studira privatni fakultet Lazar Vrkatić i kuka za stanarinu u NS, pa bolje i da ne studira ništa. Šteta je ko studira medicinu, tehnologiju, elektrotehniku a dobar je student, i nema da plati stan a živi u Vlasotincu, ili Staparu, i nema mogućnost da putuje direktnom linijom. Privatni faks možeš završiti i od kuće. Čini mi se da nije znala kako momka da se reši, a ima druga agenta za nekretnine pa ajd da objave tekst.
 
Ma uopšte ne tvrdim da bilo koji zanatlija utiče na cene nekretnina, apsurdno i smešno mi to zvuci svakako. 🙂 ovo je samo bilo zapažanje, da nekada “neugledne” profesije ozbiljan novac danas zaradjuju, za srpske uslove.
Salio sam se i ja. Ukazujem na problem da zbog nebrige i da cemo imati jos veci vrlo brzo. I pored toga sto je npr keramicar placen, nema ih. Otisli su van jer su godinama radili za 400-500-600e. Isto kao i ostale zanatlije, vozaci, med. radnici, matematicari, fizicaei
 
Kakve nebrige? Ko je to trebao da im da vecu platu i kako? Ako nije bilo posla odlazili su, ako sad ima posla vise ce ih ostajati i to je to, tako stvari funkcionisu.
 
Da ne bude da i ja propagiram 4000 EUR za programere, ali ako sam za nekoga siguran da mlati ozbiljnu lovu, to je keramicar. Kad sam renovirao stan, bukvalno sam 30 njih preko preporuke zvao, nekima je prvi sledeci termin bio januar naredne godine. Kada sam uradio racunicu u glavi, sve i da radi samo sitno "obicne" stanove (a ne rade), vec sam hteo sina u keramicare da saljem.
Mozda iz Beograda ali i tu ima razlike, verovatno se i cene razlikuju 100%. Ja znam zeninog rodjaka iz Trstenika, ubija se od posla i zdravlje unistio. Radi privatne kuce, hotele u Vrnjackoj Banji ili Kopaoniku. Sad otisao na tezgu u Svajcarsku. Jedva sastavljaju kraj s krajem, zive skromno. Mozda prosek za TS.
 
Mozda iz Beograda ali i tu ima razlike, verovatno se i cene razlikuju 100%. Ja znam zeninog rodjaka iz Trstenika, ubija se od posla i zdravlje unistio. Radi privatne kuce, hotele u Vrnjackoj Banji ili Kopaoniku. Sad otisao na tezgu u Svajcarsku. Jedva sastavljaju kraj s krajem, zive skromno. Mozda prosek za TS.
O tome pricam. Svi misle kako neko ima neverovatna primanja a u sustini to je par meseci godisnje. Fizicki je neizdrzivo. Kada se uzme godisnji prosek, nista spektakularno.
 
na halo oglasima imate agenciju Menadzer nekretnine koja oglasava preko 10 stanova od 45 m2 pa do 80 m2, pa pitajte njih zasto su kupili 10 stanova i podigli kvadrat za 400 e plus 2 % provizije. Pa slobodno njima recite kako su nekome "skinuli" stan kome je trebao. A kad pitate investitora on kaze, to sto agencija oglasava to je sa nase strane sve prodato.
Zanimljiva informacija. 🤔
 

NBS uvela nove olakšice za građane: Produžetak roka otplate kredita

Odlukom o izmenama Odluke o privremenim merama za banke u cilju olakšavanja pristupa finansiranju fizičkim licima, produžena je primena mere usmerene na olakšavanje uslova otplate stambenih kredita građanima.

„To znači da banke i tokom cele naredne godine dužnicima mogu ponuditi olakšice u vidu produžavanja roka otplate stambenih kredita za najduže pet godina, a da se to produženje ne reflektuje na regulatorni tretman potraživanja. Na ovaj način je omogućen nastavak podsticaja bankama da produže rok otplate stambenih kredita za dodatnih pet godina u odnosu inicijalno ugovorenu ročnost, što u trenutnim okolnostima rasta euribor stope u kratkom roku može smanjiti pritisak na korisnike stambenih kredita sa varijabilnim kamatnim stopama i sprečiti porast problematičnosti stambenih kredita“, ističe NBS.

Pored navedenog, ovom odlukom nastavlja se, kako se dodaje, podrška olakšanom pristupu finansiranju fizičkim licima i u 2023. godini.
 
Tačno iznosiš činjenice ali tvoji zaključci su potpuno pogrešni:
Tačno je da živimo u zemlji gde su čak i rezultati popisa fingirani. Tačno je da je zagađenje u gradovima visoko. Tačno je da se ogroman broj ljudi iseljava iz Srbije. Tačno je da veliki broj ljudi koji imaju dobro plaćene plate, ne samo u IT-ju može da radi odakle hoće. U svemu si u pravu. Međutim, uprkos tome, sve je veća tražnja u centralnim delovima Beograda i ti stanovi proporcijalno bivaju sve skuplji i trend se neuomoljivo intenzivira. I sad ubiše se silni ljudi da objasne zašto to nije tako i da je sve to iluzija i plod politike SNS-a ili ne znam čega.
Ne mislim tako jer nije to iluzija, to je realnost. Iluzija je sto neko misli da se ova zemlja razvija, da ce nekretnine i dalje da rastu i da ce da vrede sve vise i vise.
Realnost je da nestajemo kao narod i da nas je sve manje. Ceo prostor Balkana se iseljava a Srbija je u sve vecem spoljnom dugu koji ce generacije vracati.
Evo od 1. januara i Hrvatska ulazi u Sengen, lakse ce da se iseljavaju.

S obzirom da ne postoji podatak, koliko se stanova kojih se kupuje koristi za zivot a koliko se kupuju kao investicija za kasniju prodaju ili izdavanje, onda nemamo jasan uvid, ali meni se cini da manji broj ljudi ima po nekoliko stanova. Zbog toga sto cene rastu, dobra zarada, pritom mogu da se izdaju a i pare u bankama su donosile 0% kamate.

Drzava je doprinela skoku cena na nacin sto je povukla dobar deo nekretnina iz prodaje, umesto privremeno na par meseci do traje vec ako se ne varam 4 godine i samim tim smanjila ponudu. To je trebalo da se resi tada kako god. Takodje ljudi su totalno izmanilupisani i zaista veruju u neki napredak koji im se svakodnevno prezentuje. Cela EU ce biti u problemu a neko ovde misli da cvetaju ruze.

Tako da cim skok stane, niko vise nece da investira u nekretnine. A oni koji kupuju stan za zivot, mozda ce sacekati godinu dve da se desi dodatni pad pa promet se prakticno zaustavlja. Oni koji su kupili stanove za investiciju ce zuriti da prodaju pre pada cene i eto pocetnog momenta za pad cena od 20% jer ce ih biti mnogo.

Isto kao sto je zakon ponude i potraznje odredjivao skok, sad ce da odredjuje pad. Jer kamate u banci su pocele da budu pozitivne, 2-2.5% a tokom sledece godine pretpostavljam da ce to da se duplira a euribor ce ici i preko 5.
 
Zbog cega onda podstanari sa ove teme hoce da kupe stan u takvoj zemlji? I po cemu su drugaciji od onih koji su ga vec kupili?
Malo proste matematike. :)

2012 godina - 2022 po nezvanicnim podacima za 10 godina broj stanovnika smanjen za 500.000 - 1.000.000
Dakle manja potreba za stanovima ZA ZIVOT za tih pola miliona, milion ljudi.

Podstanari koji kupe stan nisu vise podstanari. Samim tim jedan stan manje za izdavanje.

Ako je pitanje zasto oni ne zele da idu, mozda zato sto nisu u mogucnosti ili ne zele, svakako to nije stvar generalizacije. Po anketama generalno vecina mladih zele da odu. Ali takodje od mojih kolega IT-ovca sa VETS-a skoro svi su otisli. Ne zato sto su lose zaradivali vec zato sto su otisli u normalne zemlje.
 
Prosta matematika na strani investicija:
200k evra. 3% kamate = 6k ~500evra mesecno. A bice vise od januara.
Nema notara, agencija, neizvesnosti, opremanja stana itd.
Smanjuje se investicioni momenat posto je u krizama keš kralj.
Zato i ovi ,,naši" pritiskaju banke da produže rok otplate i povećavaju bez osnova plate javnom sektoru (unuci će da vraćaju), puštaju ruse itd. Iz petnih žila se trude da ublaže efekte ali to FED i ECB ne zanima. Od sledeće godine i MMF.
Da smo ,,normalno" neburazersko trziste vec bismo imali blagi pad. Ovim merama drzava radi direktno protiv svojih obicnij ljudi i staje na stranu vlasnika kapitala aka profitera (ovde ne racunam ljude sa par stanova). Dosli smo do kriticnog momenta gde povlacimo katastrofalne poteze gde ce inteligencija (ono sto je ostalo) dodatno ubrzati napustanje zemlje.
 
Poslednja izmena:
Vrh