Šta je novo?

Cene nekretnina

Pricati o moralu kao sto to radi eremijanbg i lazno moralisanje su dve potpuno suprotne stvari.
Biti moralan ne podrazumeva da treba biti bu**** i prodvati u bescenje svoje stvari, vec npr. jasno ukazivati na stanje u kojem je ovo drustvo, zalagati se pravedniji sistem od koga ce svi imati koristi, a oni najsposobniji najvise.
Po meni je recimo nemoralno pricati da su nasi politicari suvo zlato, bolji od onih u uredjenim drzavama, relativizovati stanje u drustvu recima da ima i gorih, gledati iskljucivo i po svaku cenu svoju zadnjicu bez svesti o opstem dobru…da ne nabrajam dalje.
Slažem se, ali hajde da uzmemo profil učesnika ove teme. Jedini koji uzdiže državu i političare ovde je vradovic, da li iz koristi ili pojma nema jer živi na havajima ne znam. Ali on će sutra staviti svoju nekretninu u mirijevu na prodaju za 5000e m2. Tako veruje, tako želi i tako priča i to ne krije. Onda imamo kataklizmičare koji tvrde da smo najgori i da život u Beogradu ne vredi ni dinara, da ako izadješ napolje ili te ubiju ili umreš od trovanja itd. Da li će oni svoju nekretninu pokloniti nekome, staviti debelo ispod tržišne cene ili staviti tržišnu cenu? Ko je od njih moralniji? E, zato ne treba pričati ni o moralu ni o uzdizanju ili pljuvanju bez samokontrole.
 
Misliš da je život u Njujorku i Londonu bolji, posebno za decu i noću? Da ne bude da hvalim Beograd ali ozbiljno te pitam.


Hoćeš li da pokloniš meni tvoj stan, a ti idi u Španiju, Somaliju ili gde već?

Misliš da je život u Njujorku i Londonu bolji, posebno za decu i noću? Da ne bude da hvalim Beograd ali ozbiljno te pitam.


Hoćeš li da pokloniš meni tvoj stan, a ti idi u Španiju, Somaliju ili gde već?
Naravno da nije, ovde je najbolje!
Mozemo jedino da se menjamo, ti meni stan u New Yorku ili Londonu, a cak prihvatam i u jeftinoj Valensiji...

Ozbljna tema za analizu je sta je vlast uradtila poslednjih 10 godina na upropastavanju zemlje, zdravlja ljudi, buducnosti, obrazovanja, pameti a sta je uradila da cene nekretnina odu kako su sebi projektovali. Londonom i New Yorkom treba da se bave oni koji zive tamo.
 
Poslednja izmena:
NIje najbolje, bar Ja to nikada nisam rekao. A meni bi svakako dobro došao poklonjen stan pa i da je najgore. Čisto da pomognem nekome da se reši stana u najgorem gradu na svetu kako bi otišao negde drugde da živi i stao iza svojih reči da ovde m2 ne vredi ni dinara. Uglavnom po meni, ko radi remote i ima lepa primanja, a smeta mu Beograd i Srbija, ne vidim zašto se ne bi oprobao u drugoj sredini.
 
Slažem se, ali hajde da uzmemo profil učesnika ove teme. Jedini koji uzdiže državu i političare ovde je vradovic, da li iz koristi ili pojma nema jer živi na havajima ne znam. Ali on će sutra staviti svoju nekretninu u mirijevu na prodaju za 5000e m2. Tako veruje, tako želi i tako priča i to ne krije. Onda imamo kataklizmičare koji tvrde da smo najgori i da život u Beogradu ne vredi ni dinara, da ako izadješ napolje ili te ubiju ili umreš od trovanja itd. Da li će oni svoju nekretninu pokloniti nekome, staviti debelo ispod tržišne cene ili staviti tržišnu cenu? Ko je od njih moralniji? E, zato ne treba pričati ni o moralu ni o uzdizanju ili pljuvanju bez samokontrole.
Slazem se sa vecinom sto si rekao. Tesko je odrzati smislenu raspravu kada ima ovoliko ucesnika, svako tera svoje (ukljucijuci i mene), price se nadovezuju, izvorni smisao cesto gubi.
Vec sam pisao i o ljudima koji su u fazonu “ja to da bi porodice imale krov nad glavom”.
Medjutim, podrzavati ovu vlast moze samo neko ko je glup, pokvaren, ili ima dijagnozu i to iskreno mislim. Zato mi je to veci trn u oku, jer “mislitelji na porodice” su u sustini bezopasni, mozda ocajni zbog situacije. A neko ko podrzava vlast podrzava sve sto nam ista radi, pritom ako ima i korist od toga, ona je direktno nastala na steti svih nas.
 
Razlozi su vise nego jednostavni. Relativno visoke cene, ogromni porezi i doprinosi, losa drzavna uprava i komunalne sluzbe, a i penzije se oporezuju (23% u Italiji, ne znam za ostatak PIGS-a).
Imaginarni IT remote radnik koji zaradi 100 000 EUR godisnje a dosao je npr. da zivi u Italiju, morace da da drzavi minimum 70 000 EUR na poreze, doprinose, penziono i zdravsteno. Cene su visoke, usluge nikakve, 80% ljudi ne govori nijedan strani jezik osim lokalnog. Klima na moru ehm, severni Mediteran nije nimalo prijatan, vlaga i vetar tokom 6 zimskih meseci, a jul i avgust pretopli bez vetra (jug Spanije i Grcke su topliji zimi). Njihova dugovecnost je zbog ishrane a ne klime, dosta ih dobija reumu i artritis.
A za one koje ne rade remote, pa, posla nema ni za lokalno stanovnistvo. Nezaposlenost u PIGS-u je ogromna i oni beze u severnu Evropu i sirom sveta trbuhom za kruhom.
Jedino pozitivno - zdravsteni sistem je jos uvek dobar, bolji nego u ostatku Evrope. Ali ako ste zdravi i mladi, ovaj podatak nije relevantan.
Eto zato je jeftino - nema traznje.

Verovali ili ne, Bugarski primorski gradovi su puni Engleza penzionera, ja sam to video u Burgasu, u centru na svakom cosku cujes engleski. U poredjenju sa PIGS, raj za Britanske penzionere. Jedino kad dodju u godine kad im treba stalna medicinska nega onda se vracaju u UK.

Uostalom, nebulozno je porediti Beograd i Valensiju - ko radi remote i bas hoce more - pa ima npr. Kotor i Herceg Novi na raspolaganju, daleko bolje od neke Valensije, jos si sa svojim narodom i pricas srpski.
I u Paraliji znaju srpski, a nije ni daleko. Plus naš čovek ima svoju ulicu tamo. Kakva Valensija.
 
Slazem se sa vecinom sto si rekao. Tesko je odrzati smislenu raspravu kada ima ovoliko ucesnika, svako tera svoje (ukljucijuci i mene), price se nadovezuju, izvorni smisao cesto gubi.
Vec sam pisao i o ljudima koji su u fazonu “ja to da bi porodice imale krov nad glavom”.
Medjutim, podrzavati ovu vlast moze samo neko ko je glup, pokvaren, ili ima dijagnozu i to iskreno mislim. Zato mi je to veci trn u oku, jer “mislitelji na porodice” su u sustini bezopasni, mozda ocajni zbog situacije. A neko ko podrzava vlast podrzava sve sto nam ista radi, pritom ako ima i korist od toga, ona je direktno nastala na steti svih nas.
Slažem se sa svime osim sa jednim. "Ova" vlast. Meni je svaka vlast ista tj i ova i prošla. Onaj ko pljuje "ovu" vlast, a bili su mu dobri "prošli" i taj ima neke skrivene koristi. Nijedna vlast u poslednjih ne znam ni ja koliko godina ili decenija, po meni nije radila u korist svojih gradjana. A da bi se to promenilo potrebno je malo više od kukanja na internetu. Na žalost, kod nas se medju intelektualnijim osobama bavljenje politikom smatra sramotnim. Što uglavnom i jeste, politikom se bave samo prodavači magle koji nisu sposobni da rade neki drugi posao. Ali valjda će se i to promeniti ako se narod bude držao zajedno, a ne da ratuje da li je bolji Beograd ili San Trope, da ne nabrajam sad još mnoge druge podele.
 
Sto se tice plata IT sektora, tacno je da nije mnogo veca plata u EU nego u Srbiji. Medjutim, caka je u poreskom sistemu kako je neko naveo.
U Belgiji senior IT inzenjer nema 10-15 puta vecu platu nego radnica u maksiju, kao sto je slucaj kod nas, nego recimo 3, max 4 puta. Tako i taj ITjevac zivi odlicno, ali i kasirka moze da zivi dostojanstveno. Sto je jos bitnije, kasirka moze da se leci skoro jednako kvalitetno, a njeno dete da se obrazuje isto tako kao i dete prethodno pomenutog. Takodje, hirurg zaradjuje vise od ITjevca, sto je i normalno, lekari i sestre su odlicno placeni, nastavnici malo losije ali radno okruzenje i uslovi su im svetlosnim godinama ispred naseg.

Naravno, svaki sistem ima i mane (belgijski zloupotrebljavaju migranti koji zive od socijale i ne zele da rade) a treba voditi i racuna da se ne pretera sa oporezivanjem ljudi koji rade u privatnom sektoru i vuku zemlju napred svojim znanjem, ali to je vec druga tema.

Mi obicno kad kazemo Zapad, mislimo da je to jedna homogena celina, i obicno mislimo na US sistem, koji je po meni dehumanizovan, ali istina je da tu itekako ima razlika u drzavnim uredjenjima i da mozemo da prepisujemo dobre prakse.
Da li je bas caka u poreskom sistemu?
Nije da je porezom da IT plata spustena sa 10x na 3x kasirkine nego je vise do toga da je od starta ta kasirkina plata veca.

Da li bi dodatnim oporezovanjem tih IT (i ne samo IT) strucnjaka kod nas skocila plata kasirke? Ili bi samo bilo pravednije zato sto je i taj IT strucnjak siromasniji? Da li bi to rezultovalo sa vise para u budzetu koje ce se vratiti kroz jacanje javnih servisa svima nama ili bi rezultovalo pojacanim egzodusom tih koji trenutno mogu pristojno da zive ovde?

Sa jedne strane pojacava se nejednakost sa druge strane jaca i to neko domace trziste sto vuce i sve ostale profesije na gore. Pitanje od milion dolara je samo gde je balans i kako ga postici.

Po mom skromnom misljenju, ljudi koji zaradjuju pristojno uglavnom taj novac i vracaju dalje u ekonomiju. Nisu oni u poziciji da akumuliraju po 5 stanova i zive od pasivnog prihoda. A to akumuliranje stanova jeste nesto sto bi, opet po meni, drzava trebalo da destimulise maksimalno, jer ne vidim kako je to korisno ni za drzavu (sem kratkotrajno kao boost gradjevini) ni za sire gradjanstvo.
 
Slažem se sa svime osim sa jednim. "Ova" vlast. Meni je svaka vlast ista tj i ova i prošla. Onaj ko pljuje "ovu" vlast, a bili su mu dobri "prošli" i taj ima neke skrivene koristi. Nijedna vlast u poslednjih ne znam ni ja koliko godina ili decenija, po meni nije radila u korist svojih gradjana. A da bi se to promenilo potrebno je malo više od kukanja na internetu. Na žalost, kod nas se medju intelektualnijim osobama bavljenje politikom smatra sramotnim. Što uglavnom i jeste, politikom se bave samo prodavači magle koji nisu sposobni da rade neki drugi posao. Ali valjda će se i to promeniti ako se narod bude držao zajedno, a ne da ratuje da li je bolji Beograd ili San Trope, da ne nabrajam sad još mnoge druge podele.

Kazem ova vlast jer su trenutno oni odgovorni. Daleko od toga da su mi neki prosli bili dobri, niti prizeljkujem njihov povratak, jer nas to udaljava od uredjenog i pravednog drustva, a pospesuje podele na sadasnje i bivse.
Ali ipak pravim razliku, jer mislim da je pod sadasnjom vlascu bolest naseg drustva metastazirala, da su eksploataciju i manipulaciju popeli na nivo koji nije vidjen ranije. Bukvalno su svi resursi drustva postali partijski. Svako drugacije misljenje se targetira uigranim sistemom blacenja ljudi preko tabloida. Stvara se mrznja, tenzija, podela preko medija koji nisu mediji nego Vuckov servis.
Tako da ovo vidim samo kao evoluciju u pogresnom smeru, za sada bez nade za promenu (otud i moja ogorcenost koja provejava kroz postove)
Slazem se za politicare, jedan od najboljih prijatelja u Briselu je decko koji se bavi politikom. Covek je normalan, na to gleda kao sto ja gledam na svoj posao, hoce da napravi karijeru. Ide po raznim misijama, usavrsava se, uci. Motiv mu nije nezakonito bogacenje, muljaza, beneficije. Zna 4 jezika, ima normalna interesovanja. Ne kazem da su svi takvi, ali ja jednog koga znam je takav, a kod nas ove koje gledam da ne komentarisem.
I sto se tice aktivizma, stvarno sam dao doprinos, protestovao, pokusavao da podignem svest ljudi o po meni bitnim pitanjima, trosio dosta slobodnog vremena na to. Sada je teze, nisam u zemlji.
Edit: protesti su bili gradjanski i isao sam kao gradjanin, nisam ucestvovao u stranackim politickim borbama
 
Da li je bas caka u poreskom sistemu?
Nije da je porezom da IT plata spustena sa 10x na 3x kasirkine nego je vise do toga da je od starta ta kasirkina plata veca.

Da li bi dodatnim oporezovanjem tih IT (i ne samo IT) strucnjaka kod nas skocila plata kasirke? Ili bi samo bilo pravednije zato sto je i taj IT strucnjak siromasniji? Da li bi to rezultovalo sa vise para u budzetu koje ce se vratiti kroz jacanje javnih servisa svima nama ili bi rezultovalo pojacanim egzodusom tih koji trenutno mogu pristojno da zive ovde?

Sa jedne strane pojacava se nejednakost sa druge strane jaca i to neko domace trziste sto vuce i sve ostale profesije na gore. Pitanje od milion dolara je samo gde je balans i kako ga postici.

Po mom skromnom misljenju, ljudi koji zaradjuju pristojno uglavnom taj novac i vracaju dalje u ekonomiju. Nisu oni u poziciji da akumuliraju po 5 stanova i zive od pasivnog prihoda. A to akumuliranje stanova jeste nesto sto bi, opet po meni, drzava trebalo da destimulise maksimalno, jer ne vidim kako je to korisno ni za drzavu (sem kratkotrajno kao boost gradjevini) ni za sire gradjanstvo.
Rekao bih da je i jedna od caka u poreskom sistemu.
Slazem se, nije cilj osiromasiti i demotivisati nekog ko je svojim radom i trudim naucio dosta i sada to svoje znanje naplacuje.
Upravo je to poenta, ja se u ovakvom sistemu ne mogu zalagati za vece oporezivanje recimo ITjevaca, jer sam siguran da taj novac nece otici gde treba.
Poreska reforma da, ali mnogo koraka pre toga je potrebno, mnogo stvari urediti da bi to doslo na red. Kada se srede ostale stvari, i kasirka ce biti bogatija, pa ce i sve ostalo teci lakse.
I slazem se da rad treba favorizovati a gomilanje imovine “kaznjavati” poreskom politikom.
 
NIje najbolje, bar Ja to nikada nisam rekao. A meni bi svakako dobro došao poklonjen stan pa i da je najgore. Čisto da pomognem nekome da se reši stana u najgorem gradu na svetu kako bi otišao negde drugde da živi i stao iza svojih reči da ovde m2 ne vredi ni dinara. Uglavnom po meni, ko radi remote i ima lepa primanja, a smeta mu Beograd i Srbija, ne vidim zašto se ne bi oprobao u drugoj sredini.
Evo na primer zbog necega sto se jednostavno moze reci ljudska dusa.
Kakav je to kvalitet zivota, uzivanje pored mora u Valensiji, lepom vremenu, u mirnoj i normalnoj zemlji naspram patnje i brige za stare roditelje koji su ostavljeni sami sebi jer je neko imao logiku ako ti se ne svidja, idi, ne menjaj.
 
Rekao bih da je i jedna od caka u poreskom sistemu.
Slazem se, nije cilj osiromasiti i demotivisati nekog ko je svojim radom i trudim naucio dosta i sada to svoje znanje naplacuje.
Upravo je to poenta, ja se u ovakvom sistemu ne mogu zalagati za vece oporezivanje recimo ITjevaca, jer sam siguran da taj novac nece otici gde treba.
Poreska reforma da, ali mnogo koraka pre toga je potrebno, mnogo stvari urediti da bi to doslo na red. Kada se srede ostale stvari, i kasirka ce biti bogatija, pa ce i sve ostalo teci lakse.
I slazem se da rad treba favorizovati a gomilanje imovine “kaznjavati” poreskom politikom.
Ako IT-jevac zaradi 2500 eura mesecno, sta reci i na primer zenskim frizerima, majstorima za belu tehniku i slicno, oni dnevno stave u dzep bar 200 evra. dakle mesecno kao 1.5 - 2 IT-jevca.
 
Pa povedi i roditelje. Sa druge strane roditelji će razumeti da si otišao da nadješ bolji život po sebe i ako su normalni trebaju te podržavati. A sa svojim visokim primanjima možeš da im obezbediš adekvatnu negu.

Upravo je to poenta, ja se u ovakvom sistemu ne mogu zalagati za vece oporezivanje recimo ITjevaca, jer sam siguran da taj novac nece otici gde treba.
Pa naravno. Pa ovde većina IT "frilencera" priča kako kasirke u maksiju bolje prolaze nego oni jer eto imaju odmor i bolovanje. Društvo je iskrivljeno skroz.

da su eksploataciju i manipulaciju popeli na nivo koji nije vidjen ranije.
E to se npr slažem, usavršili su metode svih pre njih, ostali mogu samo da plaču. ALi opet ne mislim da su najgori po zemlju. To može samo vreme pokazati. Posebno jer ljudi iz Beograda ne znaju kakva je situacija i kako žive ljudi iz unutrašnjosti pa pljuju "motače kablova".

Ono to primećujem je da se svi generalno slažemo oko dodatnog oporezivanja onog ko ima više stanova. Medjutim zašto mislim da je to teško? Iz istog razloga zašto su nam saobraćajne i kazne generalno male, zašto nam je šverc veliki... Siromašni smo ljudi i to bilo koja vlast zna. Oduzeti mu dodatni prihod na već mizernu platu će samo probuditi bunt u njemu i rizikuje da sutra nema ni vlast, a možda ne bude ni države.

Nego, Klau, ako nije tajna gde sada živiš?
 
Ako IT-jevac zaradi 2500 eura mesecno, sta reci i na primer zenskim frizerima, majstorima za belu tehniku i slicno, oni dnevno stave u dzep bar 200 evra. dakle mesecno kao 1.5 - 2 IT-jevca.

IT-jevce sam uzeo kao primer jer cesto figuriraju u raspravama. Nemam neki pik na njih (i sam spadam tu, doduse nisam programer).
Veliko je pitanje koliko pomenute zanatlije placaju porez, koliko izbegavaju, kazne za izbegavanje bi svakako trebale biti ogromne.
Ako vec pricamo o oporezivanju, bez ikakve dileme prvo treba procesljati estradne zvezde i unakrsno proveriti prihode/imovinu. Samo tu bi se nakupilo para da moze da se krene u bolje sistematizovanje bar dela drustva (ja bih izabrao zdravstvo ili prosvetu).

Nego, Klau, ako nije tajna gde sada živiš?
Nije tajna, mislim da sam vec par puta pomenuo. U Briselu.
 
Ako IT-jevac zaradi 2500 eura mesecno, sta reci i na primer zenskim frizerima, majstorima za belu tehniku i slicno, oni dnevno stave u dzep bar 200 evra. dakle mesecno kao 1.5 - 2 IT-jevca.
Frljanje sa ciframa majstora je isto kao i frljanje sa ciframa IT-a. Medjutim da se osvrnemo na ženske frizere. Što se mene tiče neka zaradjuju i 1000e dnevno kada ima ludaka koji to plaćaju. Da li žene ili muževi nebitno, a sve u svrsi da muškacima budu lepe ili da se pokažu u društvu. Ali ima još jedan unosniji posao koji je uzeo maha i mislim da je ispred i majstora i frizerki i it-a. Šišanje i oprema/odela za kućne ljubimce. A kućne ljubimce imaju i siromašni i bogati, i it-evci i majstori, i intelektualci i manje pametni. Medjutim, mislim da manje pametni i siromašniji ne daju toliki novac na to. Ko je onda kriv za njihovu zaradu? Da li će bogati, it-evci itd kriviti sebe što oni zaradjuju više od njih ili će krivicu svaliti na drugoga?
 
Moral i trzisna cena nemaju dodirnih tacaka. Ko je pokusao to da poveze iz mog posta svakako nije dobro citao ili razumeo. Traznja svakako diktira cenu i tu morala nikad nije bilo od postanka sveta. Mislim da ovo i pretpostaviti je poprilicno povrsno. Ta stvar je kristalno jasno i empiriski dokazana.

Evo i otvoreno, kada bih prodavao stan, prodao bih ga po trzisnoj ceni naravno. I da imam jedan viska, iznajmio bih ga po trzisnoj ceni. Ne bih ga davao ispod cene niti poklanjao niti izigravao bozic batu. Jedino sto ne bih radio, to je da ne bih govorio u etar da je ovde tip-top, kontra mom stanovistu, kako bih sutra prodao bolje, tu se javlja konflikt sa moralom. Ja sam stan kupio pre par godina i tada sam mislio da sam lose prosao. Sada mogu reci da vredi 50% vise. Ja imam roditeljima da izvrsim jednu kupoprodaju i u tom kontekstu ne ocekujem niti neki dobitak a ni znacajan gubitak. Ja tu nemam finansijski interes. Ja imam problem sa stavovima za koje mislim da su gonjeni samo interesom. Ja sam kupcima pokazao sve mane svog prethodnog stana kada sam ga svojevremeno prodavao. Trazio sam cenu koja je bila trzisna, takva kakva jeste. Nikog nisam obmanjivao.

Ja sam misljenje napisao u konteskstu nekih ranijih komentara da je Beograd pozeljan i atraktivan grad za dolazak i da je buducnost svetla u tom smislu a skok cena potpuno opravdan iz tih razloga. Morala sam se dotakao u tom potpuno suprotnom kontekstu. Nisu cene otisle gore zbog kvaliteta Beograda, niti se Beograd pozitivno promenio u zadnjih par godina vec zbog guranja novca u nekretnine zarad zastite od inflacije, zbog pranja novca i zbog dolaska stranaca kojima je trenutno ovo najbolja opcija sticajem okolnosti, Ja sam nekoliko puta rekao da je rast cena prirodan put i da je do tada isao prirodnim tempom, ali da ovaj nagli skok nije opravdan i da mora biti iznivelisan na neki nacin.

I ovo primitivno guranje ljudi u kataklizmicare i utopiste. Jednih i drugih svakako ima i njih treba prosto ignosrisati ali ako je kritika naseg drustva koje jeste moralno posrnulo (i svakim danom sve gore mesto za podizanje porodice) shvaceno kao prognoza kataklizme, propasti ili rangiranja medju najgore, ipak je zlonamerno. Takvim prostim recnikom ja sve one koji zele ubediti ljude da je ovakav divlji rast prilici Beogradu mogu svakako okarakterisati. Uostalom ja sam u nekoliko postova naveo primere zbog kojih mislom to sto mislim. Svako za sebe moze proceniti da li sam nesto izmilio. Uostalom, kao sto rekoh ranije, nikom ne zelim da dodje u zdrastveni, pravni ili problem sa kriminalom u ovoj zemlji u ovo vreme... da se ne ponavljam zasto. A to je sustina uredjenja drzave kao najsofisticiranijeg proizvoda ljudskog roda.
 
Ја у предграђима примећијем следећи феномен:
Профил ликова који је раније градио тросптарнице за синове сада граде троспратнице са апартманима, типа доњи спрат за њега и још 4 апартмана са одвојеним улазима за издавање. Примају само самце јер они ту само преспавау, практично цео дан проведу на послу и градском превозу. Такви апартмани се могу наћи за 150 евра са обезбеђеним грејањем и то могу двојица да поделе. То обезбеђено грејање је из котловнице у којој се ложи све и свашта.
Већ сад се изнајмљују такво смештаји за сезонске раднике грађевинце посебно из иностранства. Али да ли мислите да ће нпр. нека медицинска сестра да живи у таквим условима или возач у јавном превозу? Или ће да запале за Њемачку пошто им плата овде буде недовољна за кирију која је са нпр. 300 скочила на 600 евра.
 
Mislim da ce u sadasnjoj situaciji da ode za Nemacku jer nece pristati da zivi u Begaljici a da radi u Beogradu (sto je realno da bude). Dok bi u Nemackoj pristala da zivi u nekom pizdikovcu a da radi u Berlinu. Plus sto ce tamo da shvati da mora jos da se doskoluje dok joj u Srb to ne pada na pamet.

Ono sto ce se desiti su velike migracije u Beograd i Van Beograda. (oba smera).
 
Slazem se za politicare, jedan od najboljih prijatelja u Briselu je decko koji se bavi politikom. Covek je normalan, na to gleda kao sto ja gledam na svoj posao, hoce da napravi karijeru. Ide po raznim misijama, usavrsava se, uci. Motiv mu nije nezakonito bogacenje, muljaza, beneficije. Zna 4 jezika, ima normalna interesovanja.
Jeste, a kad ga pripreme u tim misijama, nauče jezicima i manirima, da bajno sriče o demokratiji, pa ga u lepo odelo obuku i namirišu, daju kožnu akten tašnu, lakovane cipele i bele rukavice, pa ga još pošalju privatnim avionom da nam isto tako lepim jezikom, krasnorečivo, ispostavi ultimatum da ako želimo i mi da budemo tako lepi, pametni i savršeni, deo porodice naprednih (pazi slična reč kao kod nas!) evropskih naroda i bla, bla, truć...moramo dobrovoljno i nasmejani potpišemo da se saglašavamo sa OTIMAČINOM najskuplje srpske nekretnine - KOSOVOM
Jel bar taj nešto uradio da se 95% polomljenih srpskih nadgrobnih spomenika širom Kosova popravi, kako bar rodbina i udovice ne bi morale na svake zadušnice da tumaraju po groblju tražeći i opipavajući koji je njihov, ili da se bar uhvate počinioci!? Zamisli, moderna i savršena evropa nije uhvatila ni jednog jedinog skrnavitelja srpskih crkava i grobova od 1999 a ima najjaču vojnu misiju (bazu) upravo na toj teritoriji...pa gde su ti normalni briselski političari, komesari i njihova želja da čestito rade svoj posao i napreduju u karijeri, i bar popišu sve ovo!?!
Ili si naivan ili zlonameran...a opet ni jedno ni drugo nam ne treba

To da je Brisel na oko lepši od Beograda verovatno stoji, nisam bio, i polemisaćemo dobre volje ovde na forumu o svim lepim stvarima koje ima i prihvatiću lično sve ono dobro...ali i taj beogradski smog i gužve koje ovde često prozivam su mi draže od nalickanih EU licemera! Nama koji smo stručni u svojim oblastima je ovde svaki dan borba, to je apsolutno tačno, i stvarno je teška nekad, ali smo tu gde smo i muški se borimo, ne odstupamo! A vi koji ste preko bolje bi pomogli kad bi uložili ovde u nešto pametno u šta se razumete, pa se malo i vi zajedno sa nama uključili u tu borbu, a ne samo da nam solite pamet!

Na kraju nije ni zapadna evropa do takvog "blagostanja" došla samo radom već i vekovnim kolonijalnim kriminalom, pohlepom i neretko pljačkom!! Znaju i vrapci na grani šta se krije iza tih lepih manira!
 
Mislim da ce u sadasnjoj situaciji da ode za Nemacku jer nece pristati da zivi u Begaljici a da radi u Beogradu (sto je realno da bude). Dok bi u Nemackoj pristala da zivi u nekom pizdikovcu a da radi u Berlinu. Plus sto ce tamo da shvati da mora jos da se doskoluje dok joj u Srb to ne pada na pamet.

Ono sto ce se desiti su velike migracije u Beograd i Van Beograda. (oba smera).
Шта ти дечко пишеш, каква Бегаљица, какав Берлин, немаш појма.
 
Ti sad posto ne mozes da smislis takve stavove od nekoga kreces da budes judgemental. Nema sta drugo da odgovoris.

Trebali bi da napravimo anketu:
Da li mislite da će stanovi u Mirijevu da budu 5.000 eura po m2 do 2026. godine?
 
Vrh