Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne znam da li sada smem da napisem zasto je to u Spaniji tako, jer opet cu dati povod da neko kaze kako se vec sazvakane price ponovo pominju. Naravno to ce biti receno samo kada ja pocnem da objasnjavam, ali ne i kada po peti put neko postuje oglas iz Spanije i podseti nas kako je to tamo jeftino.
Vazi i za Spaniju.
 
Deutsche Welle o kontrolisanju medija u Srbiji prema interesu vladara (i nekretnine interes vladara.

Zapad mu zbog sopstvenog interesa gleda kroz prste.
Kad pukne ta prica, bice posledica i po nekretnine.

 
Pa, sa trendom da se ovde upravo doselila ruska IT firma sa 1.000 zaposlenih, a da je plan da ih bude 2.000, zasad nema ništa od smirivanja - ne bi čak ni vraćanje viza za EU oborilo cene.

Nažalost, Beograd time postaje nedovoljno razvijen grad sa preskupim nekretninama. Dosta glupa kombinacija.
 
2019 sam gledao stan u ovom kompleksu na Zlatiboru, ako se dobro secam oko 1300E je bila cena, sad je 1600.

To je najmanji skok cena u celoj Srbiji za ove 3 godine. Vidi se i po bookingu, sem nekih praznika i zimskog raspusta uvek ima preko 1000 slobodnih apartmana i to po niskim cenama.

 
Spanija iz drugog ugla.

Od januara uvodi vize za digitalne nomade (eu i trece zemlje) i smanjuje porez na njihovu dobit.

 
Kako si rodjace krenuo uskoro ocekujem da ce komparacija da bude da se od glavog grada Zlatibora moze stici za samo sat i pol do Beograda na vikend odmor 🤣
Pošto se ionako smanjujemo svi ćemo Srbi na planine...a do Beograda ćemo dolaziti da vidimo kako je Rusima zdravlje (od smoga i gužve) i da pokupimo rentu ;)

2019 sam gledao stan u ovom kompleksu na Zlatiboru, ako se dobro secam oko 1300E je bila cena, sad je 1600.

To je najmanji skok cena u celoj Srbiji za ove 3 godine. Vidi se i po bookingu, sem nekih praznika i zimskog raspusta uvek ima preko 1000 slobodnih apartmana i to po niskim cenama.


Kad prođe autoput skočiće na 1900, pošto je standard. Ali ko može bolje da uzme Premijum klasu
 
Po meni, Španija je idealna a Valencia možda nije najlepši grad tamo (obišao sam je celu) ali je definitivno najbolji grad za život.
Ima stari deo, nov moderan deo, plažu, neki mlad svet koji uveče joggira parkovima u koritu reke Turie, metro, super saobraćaj, klima....
da imam 20god manje ne bi razmišljao, kakav Bg
Spanija iz drugog ugla.

Od januara uvodi vize za digitalne nomade (eu i trece zemlje) i smanjuje porez na njihovu dobit.

 
Spanija iz drugog ugla.

Od januara uvodi vize za digitalne nomade (eu i trece zemlje) i smanjuje porez na njihovu dobit.

O ovoj opciji sam ja poceo da razmisljam. Cene rente u Barseloni i Beogradu su se priblizile s tim sto Bg ne moze nikako da se poredi sa Barsom. (Izvini voljeni grade)

Takodje i druge zemlje mediterana su uvele ili ce uvesti vize ovog tipa. I to je dobro jer ce se takmiciti da privuku radnike sto povoljnijim uslovima. Pre svega targetiraju non-EU radnike jer ovi iz EU svakako mogu da odu i zive gde god hoce unutar unije.
Zanimljiva vremena su pred nama za svakog ciji posao nije vezan za lokaciju.
 
Pa, sa trendom da se ovde upravo doselila ruska IT firma sa 1.000 zaposlenih, a da je plan da ih bude 2.000, zasad nema ništa od smirivanja - ne bi čak ni vraćanje viza za EU oborilo cene.

Nažalost, Beograd time postaje nedovoljno razvijen grad sa preskupim nekretninama. Dosta glupa kombinacija.
Bg postaje grad u kome ljudi zive zato sto moraju, na zalost. Kao sponzorusa koja zivi sa svojim sponzorom iz interesa, pa njega vise i ne zanima da ode malo u teretanu, da skine stomak, da se okupa. Tu su Rusi, koji nemaju mnogo opcija zbog viza. Tu je nas narod iz unutrasnjosi, cije su varosice propale zbog centralizacije itd... Mi koji znamo Bg od detinjstva, ne mozemo da ga prepoznamo, u kog se foliranta pretvara pod matore dane.

Inace, Spanija je zakon, da nisam ovde vezan porodicnim bukagijama i da nemam nekoliko staraca o kojima moram da brinem (ziveli oni meni jos sto godina), mislim da bih vec zapalio u Valensiju. Manji su shabani od Italijana, komunikativniji i drustveniji od Nemaca, tacno su mi nekako zlatna sredina.
 
Spanija iz drugog ugla.

Od januara uvodi vize za digitalne nomade (eu i trece zemlje) i smanjuje porez na njihovu dobit.

By the end of the month, it is expected for the government to determine the exact requirements and conditions for digital nomads, including the minimum amount they have to earn, although the amount is expected to be approximately €2,000 per month.


Izgleda da nijedno iz naseg primera para koji zaradjuje 3000e zbirno tj na nivou porodice, nece moci da uzme spansku vizu :(

I opet razlog zasto je BG bolja opcija.
 
Bg postaje grad u kome ljudi zive zato sto moraju, na zalost. Kao sponzorusa koja zivi sa svojim sponzorom iz interesa, pa njega vise i ne zanima da ode malo u teretanu, da skine stomak, da se okupa. Tu su Rusi, koji nemaju mnogo opcija zbog viza. Tu je nas narod iz unutrasnjosi, cije su varosice propale zbog centralizacije itd... Mi koji znamo Bg od detinjstva, ne mozemo da ga prepoznamo, u kog se foliranta pretvara pod matore dane.

Inace, Spanija je zakon, da nisam ovde vezan porodicnim bukagijama i da nemam nekoliko staraca o kojima moram da brinem (ziveli oni meni jos sto godina), mislim da bih vec zapalio u Valensiju. Manji su shabani od Italijana, komunikativniji i drustveniji od Nemaca, tacno su mi nekako zlatna sredina.
Da dodam samo još ovaj off topic: španci su postali jedan od najdugovečnijih naroda na svetu. Zašto: naravno tu su mediteranska klima, ishrana, popodnevna dremka, manjak nerviranja 😃, itd, ali su pronašli da je bitan faktor i društveni momenat. Naročito u gradovima na jugu (Cadiz, Cordoba, Sevilla, Granada pa i Valencia) uveče po ulicama gde su kafane nećete naći mase mlađarije (imaju svoja mesta na obodu grada gde može da tandrče muzika) nego suprotno.
Gospođe (60+) obuku najlepše haljine, gospoda odela i oni sede do ponoći , naruče vince, neki tapas da se nabode, svira neka muzikica i sede do ponoći, druže se, ori se smeh i dobro raspoloženje. Ko možda nema para: sede lepo obučene gospođe u parku i opet se druže i smeju, nema kao ovde šaka lekova i upali dnevnik da gledas Vučića i nerviraš se i ništa te ne interesuje 😁 dakle jedan aktivan život u kojem oni brinu jedni o drugima.
Što mi kaže kum (lekar koji zna situaciju) ajmo kume da uživamo, nas uskoro ovde neće imati ko ni da leči, tamo je zdravstveni sistem ipak korektan, veruj da i pod stare dane razmišljam sve da prodam i odem. Kolje nas naravno to što nismo EU pa možeš da sedis 90/180dana ali našli bi neku foru za boravak i privatno zdravs osiguranje.
još jednom izvinjavam se na off topicu 😉
 
Evo moja sestra već neko vreme razmišlja o toj soluciji. :) Mnogo pristupačnije i stanovanje i život, nego u centralnoj EU. O klimi i lepoti življenja da ne govorimo.

Iskreno, ko radi 100% online, deluje kao fenomenalana solucija, samo da zagrizeš metak i prelomiš, što nekad nije lako zbog porodičnih obaveza i potreba, tipa stari roditelji ili baš mala deca. Treba se odvažiti i prelomiti da retko viđaš ili više uopšte ne viđaš neke ljude. Pa meni je teško što sam posle 30 god promenio deo grada, a ne ovo. U praksi to izgleda tako što ti ljudi ipak ostave 1 stan u BG da imaju kad dođu. :ROFLMAO:

To što je tamo velika nezaposlenost, ne tiče te se uopšte, čak je tebi lično dobro, manji su troškovi života!
 
Onaj ko remote zaradjuje dovoljno da moze lagano da zivi u Spaniji, taj moze lagano da zivi i u Beogradu. Spanski javni servisi opet nisu na nivou severozapdne Evrope pa i tu nije tako drasticna razlika u odnosu na Srbiju. Lepo to zvuci na papiru ali je ocigledno nedovoljno da privuce dovoljno ljudi.
 
Београд ће имати озбиљне проблеме са функционисањем када напумпане кирије отерају из њега радничку класу.
Ја у предграђима примећијем следећи феномен:
Профил ликова који је раније градио тросптарнице за синове сада граде троспратнице са апартманима, типа доњи спрат за њега и још 4 апартмана са одвојеним улазима за издавање. Примају само самце јер они ту само преспавау, практично цео дан проведу на послу и градском превозу. Такви апартмани се могу наћи за 150 евра са обезбеђеним грејањем и то могу двојица да поделе. То обезбеђено грејање је из котловнице у којој се ложи све и свашта.
 
Onaj ko remote zaradjuje dovoljno da moze lagano da zivi u Spaniji, taj moze lagano da zivi i u Beogradu. Spanski javni servisi opet nisu na nivou severozapdne Evrope pa i tu nije tako drasticna razlika u odnosu na Srbiju. Lepo to zvuci na papiru ali je ocigledno nedovoljno da privuce dovoljno ljudi.
Pa sad dal se lagano zivi ili umire pri ovakvom zagadjenju. Ovaj problem je banalizovan kao i mnogi drugi veliki problemi.
 
Onaj ko remote zaradjuje dovoljno da moze lagano da zivi u Spaniji, taj moze lagano da zivi i u Beogradu. Spanski javni servisi opet nisu na nivou severozapdne Evrope pa i tu nije tako drasticna razlika u odnosu na Srbiju. Lepo to zvuci na papiru ali je ocigledno nedovoljno da privuce dovoljno ljudi.
Misliš ko remote zarađuje recimo 3-5k eur bolje mu je da živi u Beogradu nego u Valensiji recimo?
 
Defke prosto troluje. Ne znam kako drugacije da objasnim njegove izjave.
"Ko ima para da kupi meso moze da jede i makarone. Usluga u prodavnicama mesa nije nista bolja od usluge u prodavnici makarona."
 
Moralno i intelektualno posrnula zemlja u svakom smislu. To je ono na sta smo se postepeno doveli i na cemu sumanuto radimo. To je ono sto se ne vidi iza fasada licnih primitivnih nagona i zadovoljstava koje ova zemlja pruza. Biti okruzen prijateljima, porodicom, govoriti svoj jezik i ne pocinjati sve iz pocetka ostaje jedini kaman spoticanja pri odluci od odlaska u uredjenu zemlju. Nekom je on kamencina a nekom kamencic. Stvar je da sunovratom ovakvog gradijenta, nista drugo normalnoj osobi ne preostaje vec da izvaga da li zeli da se zadovolji ekosistemom koji je oko sebe stvorio ili mu je uredjenje, mir, uslovi i sigurnost od viseg interesa.

Pozajmicu i par stavova koje sam tu i tamo nacuo a sa cime se slazem: Nas jedva da ima ponekad na listi 500 najboljih univerziteta, istovremeno i do 60% skolaraca osnovnih skola su vukovci bez opsteg ili sa kardinalnim opstim obrazovanjem. Kad zelite da zaposljavate, uverite se da je diploma ne predstavlja nivo obrazovanja osobe, tesko da predstavlja ista. Drzava koja proizvodi kvaziintelektualce na univerzitetima. Svaka druga osoba ogranicenog kapaciteta moze imati diplomu fakulteta samo ako je to pozelela. Tako da kad zaposljavate konobara, da biste zahvatili iz kace nesto prisebnijih kandidata morate startovati od studanata ili diplomca. Problem pismenosti smo resili tako sto smo spustili kriterijume za dobijanje diploma. Tako smo mi postali pametniji. Kradja, otimanje, obmanjivanje i laganje je prakticno normalizovano i legalizovano i svakodnevni nacin funkcionisanja. Tako smo mi postali bogatiji. Pametan je onaj sto se snasao, onaj koji je posten je bu****. Na vlasti su osobe koje obmanjuju tako bahato da ni ne pokusavaju laz da zamotaju u oblandu. Nije ih ni briga da na to trose energiju i da li je ocigledana laz to sto izgovaraju. Gradonacelnik=divlja gradnja, Poslanici=lazni doktoranti i diplomci, Ministri vojske bez vojnog roka a policije sa kriminalnim dosijeima, keramicari u BIA, svi sa mnogo tetaka koje su im poboljsale imovinsku kartu bas za vreme njihovog parlamentovanja. Burazerska ekonomija na svakom mikro nivou. Svestenici sa kriminalnim voznim parkom. Raslojeni zdravstveni radnici sa vidno razlicitim materijalnim uslovima iz iste ustanove jasno pokazuju neke stvari. Ekoloske teme i teme zdravstva i prava da ne otvaram. Nikakva kontrola nad bilo cim. Mulj u kome bag** opstaje i prosperira a onaj ko radi za platu ili bez veze treba da se seli ili da bude reketiran.

Licni interes je dovoljan razlog da se prevazidje svaka sopstvena moralna ali i pravna barijera. Ova zemlja obrnutoproporcionalno srlja drustvenom sunovratu naspram ceni zivota u istoj. Neko je sjajno rekao: Nerazvijena (dodao bih infrastrukturalno ali i drustveno moralno) a skupa zemlja, idealna kombinacija. Vrlo je jasno sta su glavni interesi ostanka ovde. Mislim da obrazovanim ljudima sa porodicom (i svima koji mogu svoje mikro ekosistem da ponesu sa sobom) sve lakse da odluce gde zele da zive. Pogotovo sada tokom ove ubrzane transformacije ove zemlje u novokomponovano srbovanje.

Ja imam problem da se odreknem svog malog ekosistema i ne mogu ga poneti sa sobom. To je moj razlog ostanka oduvek bio. Tu ova drzava sada nema ama bas nikakvu zaslugu.
 
Ajde ko ce da ode u Valensiju, pa da nam javi kako je, da i mi dodjemo.
 
Deutsche Welle o kontrolisanju medija u Srbiji prema interesu vladara (i nekretnine interes vladara.

Zapad mu zbog sopstvenog interesa gleda kroz prste.
Kad pukne ta prica, bice posledica i po nekretnine.


Bice posledica i po tvoju platu…
 
Često se provlači reč moral, lični interes, primitivizam... Mene samo zanima koji procenat ovde od ljudi koji te reči koriste i koji bi da sutra padnu cene 70%, da sada prodaje nekretninu stavili bar 50% ispod cene da pomognu sunarodnicima i smanje ludilo?
 
Dom zdravlja Nbg sa 200.000 pacijenata nemaju specijaliste ginekologije, oftamologije. Inženjeri menadžmenta, koji ne znaju tablicu množenja, i druge stvari iz osnovne škole, po kojima protivpožarni aparat može da eksplodira, koji ne znaju šta je antifriz, šta je zapremina, takvi su postavljeni da nas vode u svetlu budućnost. Sutra neće znati niko točak na autu da zameni, svi hoće u menadžere. Čekam samo dan kada će menadžerima zbog nedostatka lekara biti dozvoljeno da operišu. U takvom društvu neće rasti cene stanova, jer se kosi sa zdravim razumom.
 
Svako ludilo ima svoju granicu. Tako su ljudi ulagali stotine hiljade maraka u kuce za vreme tita po Balkanu i to gde ti odredi i dozvoli drzava. Znamo kako se to zavrsilo. Ako ne kupujes neke drzavne projekte (znamo koji su) gde i sve glavonje, vec se upropastis nekom raspad 60 godina starogradnjom, sigurno ne mozes da ocekujes ocuvanje vrednosti. Ako to uopste postoji u ovoj zemlji longterm. Problem je sto je za ljude koji rade za platu to misaona imenica zbog drzavnih poteza.
 
Ja ne trgujem nekretninama niti od njih zivim niti bih od njih zeleo da zivim. One, sto se mene tice, pre svega sluze da se u njima zivi.
Sto se tice morala, nabedjivati narod da im je zemlja pristojna niti ce dovesti do popravljanja stanja, a nisam siguran koliko uspeva u nameri da se stado nabedi da im je cena opravdana.
 
Vrh