Šta je novo?

Cene nekretnina

Istripovao si se. (jer verovatno nisi imao licne primere). Na primer u Honolulu je tolika korupcija da je to uzasno. Korupcija u Srbiji postoji ali je ni 1% od korupcije na Havajima. Na sve to njihovi politicari su blago receno retardirani. Ovi nasi su da ih mazes na hleb al bukvalno. Prosto da ne poverujes koja nebo i zemlja razlika. Jednostavno u Srb ti drzavne sluzbe uvek koliko toliko pomognu ali ne na Havajima gledaju kako da te izmuzu za sto vise mogu. Ti misli sta hoces ali to je istina. Tako da to pljuvanje po svemu i svacemu je iz mog ugla apsolutno neutemeljeno kada se poredi sa drugim sistemima.

Jedina realna razlika je ta sto je narod malo normalniji (u skupljim krajevima) ali politicari u Srb su daleko kvalitetniji, bolji i na znacajno visem nivou.
“Ovi nasi su da ih mazes na hleb al bukvalno.”
😂😂😂🤡🤡🤡🚑🚑🚑
 
Evo jedan poucan video.


u Beogradu oko 200.000 kvadratnih metara trenutno u fazi gradnje
 
Srbija je raj na zemlji, svako ko misli da je van med i mleko je glup, rekoše članovi foruma koji žive i rade u tom istom inostranstvu:)
Осећам се прозваним јер живим у иностранству, па да одговорим - ја свакако, а ни други, колико пратим, не тврде да је Србија рај. Ово је тема о цени некретнина, и у контексту теме дискутујемо да ли је цена станова у односу на примања разлог за селидбу из Србије.

На ту тему, мој одговор је - не. Напуштање земље је сувише комплексан подухват, у емотивном, идентитетном и егзистенцијалном смислу (а ни логистички није баш једноставан), да би се базирао на цени станова. Одлука о одласку је вишедимензионална и врло лична одлука, као и о повратку.

Ако неко одлучи да се одсели само зато што са платом од 1500 евра не може да купи стан, можда се изненади шта ће га “тамо” затећи. Ако има и друге мотиве, онда су ти мотиви изван опсега ове теме, а ја о њима свакако и не бих дискутовао.
 
Naravno da ima tih drugih motiva i oni su legitimni lični izbor. Da pođem od najbližeg člana porodice, sestra je birala da živi u Pragu, prelepom gradu sa možda i najboljim sistemom transporta (metro + ostalo), tačnim u sat, fenomenalnom zelenom okolinom, sređenim zdravstvom, uređenim sistemom sa mnogo manje korupcije (bar vidljive). Sa svojim kvalifikacijama može da bira gde želi da radi. Putuje gde hoće, skoro kada hoće.

Može da uštedi, ali ne za svoj stan od nule. Poenta, to isto u istoj firmi bi mogla da radi i ovde, uštedela bi i za stan!
 
Srbija je raj na zemlji, svako ko misli da je van med i mleko je glup, rekoše članovi foruma koji žive i rade u tom istom inostranstvu:)
Šta li je to onda, mazohizam možda, ili nešto drugo?

Meanwhile, u Srbiji

Dato isključivo kao slikovit prikaz nekih stanja u društvu. A i ti profesori, kad već rade za tih bednih 50k jer nisu sposobni za biznis, ni ne treba da žive u Beogradu, deci realno ni ne treba iko da predaje, jer Beograd i nije da se u njemu živi, već investira.
Drugar bio u Finskoj na razmeni nastavnika. Pitao kako reseavate problem mobilnih telefona na casu. Kaze imali smo jednom problem, dete izvadilo telefon na casu i nesto slikalo, posle pola sata dosla policija, roditelji i otisli u stanicu sa detetom. Nikad se vise nije ponovilo. Drzava ne stoji iza nastavnika i naroda vec samo iza odredjenih biznisa u koje spadaju i nekretnine. Predsednik uvek napomene da ce "skociti cene nekretnina" na toj nekoj opstini gde nesto otvara. To je izgleda prioritet. Da skoc, da ljudi prodaju i da se isele :)
 
Takodje - ako i puknemo svi komplet, 1150e/m2 za Pazovu i ne moze da pukne i padne na 500e/m2. i time se vodim.
Ne zelim da pretlatim nekretninu i zasta mislim da su ovo realne cene za Pazovu, poprilicno povoljne. I mislim da ce brzo i ovde da bude 1600 e/m2.

Podseticu, brza pruga je ove godine pustena u rad, dok narod otkrije, shvati, iskalkulise, narod je to, dok investitori namirisu, a vec vidim da se gradi stotine stanova u Pazovi.

Ali zato itekako moze da pukne ovih 7000e/m2 za 28 kvadrata u centru Ba xd

Pa Negotin novogradnja je vec na ~1000e/m2 a da stignes do civilizacije treba ti dva sata na bilo koju stranu da krenes.
Mislim da ima smisla sto pises. Cena kvadrata u Indjiji, u nekom, jos uvek najboljem bloku (gradio je Tradeunique iz Beograda) je bila 1400-1500 eur na piku pre prosle krize. Onda je to palo na nekih 950 (sve je sa PDV). Tada nije bilo pruge i nije bilo fabrika odnosno ta mesta nisu bila interesantna kao sad tako da verujem da ce pad biti manji ovaj put.
 
Za novogradnju sigurno ali i starogradnja je skocila. Iskreno ocekivao sam barem zaravnjenje ko u septembru, ovo je bas suludo.
 
jedino ako je previsoka cena novogradnje centralnih opština pogurala starogradnju u istim ili daljim opštinama.
 

“Deset odsto domaćinstava sa najvećim primanjima u Srbiji u 2021. godini u proseku je mesečno trošilo 166.651 dinar, dok je 10 odsto domaćinstava sa najmanjim primanjima imalo šest puta manju prosečnu mesečnu potrošnju, odnosno 27.615 dinara.”
 
Bio je danas prodajni dan za Novi Dorcol, da li je neko bio?
Interesuje me da li su imali neke popuste ili nesto.
 

“Deset odsto domaćinstava sa najvećim primanjima u Srbiji u 2021. godini u proseku je mesečno trošilo 166.651 dinar, dok je 10 odsto domaćinstava sa najmanjim primanjima imalo šest puta manju prosečnu mesečnu potrošnju, odnosno 27.615 dinara.”
врло занимљиво

сведоци смо опаког раслојавања, које ће, моје је мишљење, постајати све израженије
 
Осећам се прозваним јер живим у иностранству, па да одговорим - ја свакако, а ни други, колико пратим, не тврде да је Србија рај. Ово је тема о цени некретнина, и у контексту теме дискутујемо да ли је цена станова у односу на примања разлог за селидбу из Србије.

На ту тему, мој одговор је - не. Напуштање земље је сувише комплексан подухват, у емотивном, идентитетном и егзистенцијалном смислу (а ни логистички није баш једноставан), да би се базирао на цени станова. Одлука о одласку је вишедимензионална и врло лична одлука, као и о повратку.

Ако неко одлучи да се одсели само зато што са платом од 1500 евра не може да купи стан, можда се изненади шта ће га “тамо” затећи. Ако има и друге мотиве, онда су ти мотиви изван опсега ове теме, а ја о њима свакако и не бих дискутовао.
U potpunosti se slazem. Ovo poslednje je bilo samo kap koja je prelila casu. Kao uspesan si u svom poslu a gde si bio, sta si radio prethodnih 5 godina, nista.
 
Ovo je totalno suludo, skok prometa i skok cena. Siguran si da nije neka greska?
Nema greske, to je to.

Ne treba se fokusirati na BG kao celinu, statistika za pojedinacne opstine daje bolji uvid :)
Npr, Viva residences je totalno poremetila cenu i kolicinu prometa na Zvezdari. Savski Venac je eksplodirao jer je verovatno overeno brdo ugovora za neku novu zgradu, s obzirom da je prosli mesec bilo bas slabo.
Tu je mozda i mini bull da se pokupuju vec opremljeni stanovi i da se to izda Rusima.

Treba obratiti paznju i na prosecnu cenu stana, tu je apsolutna stagnacija i pokazatelj da ljudi jednostavno ne mogu preko ove cifre.
Kao i uvek, staogradnja daje najbolji uvid, ali opet, starogradnja je i drugi put prometovan stan u BnV koji jos nije ni izgradjen :D
 
Srbija je raj na zemlji, svako ko misli da je van med i mleko je glup, rekoše članovi foruma koji žive i rade u tom istom inostranstvu:)
Šta li je to onda, mazohizam možda, ili nešto drugo?

Meanwhile, u Srbiji

Dato isključivo kao slikovit prikaz nekih stanja u društvu. A i ti profesori, kad već rade za tih bednih 50k jer nisu sposobni za biznis, ni ne treba da žive u Beogradu, deci realno ni ne treba iko da predaje, jer Beograd i nije da se u njemu živi, već investira.
Došlo sa zapada, baš u gradivu za engleski jezik se uči o noći veštica, ili se čak na Likovnom (ovde u Srbiji!) za taj dan crtaju spodobe i vampiri, i to je ušlo u nastavni plan...takođe i tzv "demokratija" u odnosu prema deci...počeli i matorci da im kupuju kostime sa tom simbolikom, pa i oni stariji na poslu prave razno-razne žurke sa istom simbolikom...i posle nije čudo kad klinci te stvari "upiju" da negde pukne. Kod nas to tek počinje, a na zapadu učenik zadojen takvim nakaznim vrednostima dođe sa mitraljezom i pobije ceo razred! Jel se neko usprotivio što deca uče takvo nakaradno gradivo !?
I ja dajem čisto kao slikovit prikaz nas i njih, i upravo zbog toga imamo i jedan broj povratnika sa zapada koji svoju decu ne žele više da školuju tamo. I kupuju stanove ovde. Nekad gradili kuće sa labudovima, sad se deca sofisticirala pa kupuju stanove po Bgd, NS, kao i apartmane na Zlatiboru.
Ipak se to može i izdavati kad nisi ovde i samo sebe otplaćivati, a labudovi ne mogu
 
Ljudi ako iko gleda i prati oglase moze da vidi šta se dešava i da je istina. Od kraja septembra je nastalo pravo ludilo koje nisam video a pratim svakodnevno oglase vec godinu i po.
Vidjao sam stanove u mom kraju kako nestaju za bukvalno duple pare koliko su vredeli pre samo godinu i po a nalaze se u užasnim, najgorim delovima naselja.
Za neke provereno znam da imaju budj, užasan smrad okolo od izlivanja hemije iz fabrike i kanalizacije. Zimi iskacu osiguraci jer nemaju lepo resen trafo a greju se na struju, u blizini su sakupljaci sirovina koji pale sta stignu itd...
Da ne nabrajam ali ono jezivi delovi u kojima da mi plate ne bih ziveo, ali eto izadje slika na kojem deluje da je relativno ok stan i ljudi se odmah zalete bez neke veće provere a posle kad vide boli glava.
Neće se ovo skoro smiriti dokle god smo toliko nagrnuli da uzmemo stan i reketirce nas jos duuugo duuugo dog god smo spremni i duplo da dajemo iz očaja.

Ja se vec polako mirim sa činjenicom vraćanja kod mojih jer da učestvujem vise u ovom ludilu nema smisla i pogubio sam sve živce. Čitava fora je da se napravi ludilo i pomama da ljudi misle sad il nikad i izgube razum.
Pare uložiti u neki biznis, opremu, znanje ma u bilo sta osim u tako neke rupe koje su ostale i jos dodatno se zaremiti kreditom.
 
Treba obratiti paznju i na prosecnu cenu stana, tu je apsolutna stagnacija i pokazatelj da ljudi jednostavno ne mogu preko ove cifre.
Kao i uvek, staogradnja daje najbolji uvid, ali opet, starogradnja je i drugi put prometovan stan u BnV koji jos nije ni izgradjen :D
Baš sam proverio za savski venac na rgz-u. Cene se kreću od 1000 do 2500e, a da nije bnv. Tako da izgleda ima normalno cenjenih stanova samo treba pratiti sve. Sad ne znam kakav je tačno stan ali za te novce...
 
Ma kakvi to su podrumi.

Koje ludilooooo ako ovoliko rastu cene sad kako ce tek biti kad krene Rivijera jos stanova u Kuli pa jos dodatnih zgrada do reke.
Opstina Zvezdara najjaci skok!!

@Wolf mozda da dodas negde i promet u apsolutnom iznosu. Na primer ovde gde je "broj prometa" da prepravis u "promet" i kad se predje misem da das informaciju i koliko je prometovano u novcu.
 
Vrh