Šta je novo?

Cene nekretnina

šta ćeš Savo ako neko dodje da ti otme motokultivator ili gorivo? Mora brate i neko naoruzanje 👊😏 ja se nadam da neće doći tako daleko
 
bunker ti fali ali neki da bude samo-odrziv ispod zemlje. Na primer mozes onaj bajs sto kad verglas proizvodi struju. :)

Ovo je opsta ludnica.
 
Pa, ako padnu cene, neces moci da isplatis kredit. To je problem. Ne mora da bude duplo, al ako si preplatio stan u startu...

Mnogo je tu parametara, koliko si siguran u svoj posao, koliko lako mozes da ga zamenis, koliko si ucesce dao... Svako mora da razmisli za sebe.
Naravno, uzima se u obzir da si dao bar 20% učešća i neku godinu otplaćivao kreit, pa i da padnu cene bar ćeš biti na nuli, jedino ako se ne zadesi neki rat ili zemljotres pa stanovi odu dole 70%. Šta je po tebi verovatnije? O tom preplaćivanju stanova slušam već 5 godina... Naravno u nekom trenutku će i pasti. Sve zavisi kada si kupio i kada će pasti, svako neka odradi kalkulaciju za sebe. Ko zna da ubode dno i vrh kao što ovde pojedini pričaju oni su već milioneri pa ne znam zašto piskaraju i dalje. A ne mali perica da priča kako je sve bolje sem kupovine jer je juče odgledao film. Uglavnom kapiram da će stanodavci (a takvih ovde ima dosta) uvek pričati kako je bolje izdavati. Evo da čak i cene padnu toliko da prodajom ne možeš otplatiti preostali kredit šta te sprečava da odeš kod svojih i isplaćuješ kredit za SVOJ stan umesto da si godinama bacao pare niz vetar stanodavcu? Čak stan možeš i iznajmiti i tako pokriti deo kredita.

Zanimljivo je da se na komentar da je bolje kupiti nego izdavati zalepiše odmah kao kad vradović napiše da čeka cenu od 5000e po m2 :) Pa se tako vidi kome igra ulogu da cene i kirije rastu. A sada da pitam te koji su se zabrinuli za zdravlje kupaca pa pričaju da je bolje izdavati zašto su oni kupili stan?
 
Poslednja izmena:
Naravno, uzima se u obzir da si dao bar 20% učešća i neku godinu otplaćivao kreit, pa i da padnu cene bar ćeš biti na nuli, jedino ako se ne zadesi neki rat ili zemljotres pa stanovi odu dole 70%. Šta je po tebi verovatnije? O tom preplaćivanju stanova slušam već 5 godina... Naravno u nekom trenutku će i pasti. Sve zavisi kada si kupio i kada će pasti, svako neka odradi kalkulaciju za sebe. Ko zna da ubode dno i vrh kao što ovde pojedini pričaju oni su već milioneri pa ne znam zašto piskaraju i dalje. A ne mali perica da priča kako je sve bolje sem kupovine jer je juče odgledao film. Uglavnom kapiram da će stanodavci (a takvih ovde ima dosta) uvek pričati kako je bolje izdavati.

Zanimljivo je da se na komentar da je bolje kupiti nego izdavati zalepiše odmah kao kad vradović napiše da čeka cenu od 5000e po m2 :) Pa se tako vidi kome igra ulogu da cene i kirije rastu. A sada da pitam te koji su se zabrinuli za zdravlje kupaca pa pričaju da je bolje izdavati zašto su oni kupili stan?

Pa bitno menja računicu da li si uzeo kredit pre 4 godine kad su cene bile duplo manje, a kamate minimalne i sad kad se nešto malo i dižu, a cene ni da mrdnu. Ko je siguran da može da izdrži potencijalnu volatilnost (uključujući i udar kad odu Rusi), svakako će biti dobar na dugi rok, tim pre što verujem da se stimulisanje nastavlja! https://finance.yahoo.com/news/stimulus-checks-63-americans-support-185447477.html

Mislim da od ovde aktivnih, niko ne priželjkuje rast cena, opet iz raznih pobuda.

Btw zemljotres bi podigao cenu stanova koji ostanu neoštećeni!
 
Sve skoro spremno, ima i bunker, i bicikl što pretvara 12v na 220, fale mi još neke sitnice.
HD-wallpaper-turtle-tank-tank-cgi-grass-animation-turtle-funny.jpg
 
Pa iskreno 2008 kad su me zvali na aukciju cene starog stana u naselju Lole Ribara na NBG sa početnom cenom od oko 2000€/kvm ja sam odložio kupovinu i kupio novogradnju 2011 po 1.200€/kvm sa nekoliko garaznih mesta…na kredit, kurs i 6M me poslužili, to može, ali i ne mora ništa da znaci jer su okolnosti sada drugačije … a i svako radi svoju kalkulaciju…ja verujem da ide mutan i turbulentan period i da su cene na vrhuncu trenutno…
 
Ne znam taj “vrhunac” se pominje vec godinama a pocele su cene da rastu na dnevnom nivou!

Uskoro ce biti kako refreshujes nove cene. Bukvalno vise nemas vremena ni agenciju da okrenes a ne daj boze da moras da “razmislis” dal da uzimas stan.


Jel moze APR baza da podrzi ovoliko stancovanje novih firmi?
 
Poslednja izmena:
Mene cudi sto stanovi za izdavanje uopste izlaze na oglase. Kako ih agentura ne uvali momentalno svojoj klijenteli sa lista cekanja.
A da, tako se gubi efekat histerije.

Novooglasene starogradnje zaista krenu sa zeljama nadojenim placenim clancima po novinama. U zdanje vreme, primecujem da brzo dolazi do korekcija od 10%-30% bolesno oglasenih cena, kako bi ipak neko pozvao i dosao da pogleda. Prosto, potrazenje ima ali su mogucnosti sve dalje od pustih zelja. Treger se ne moze nategnuti vise od ovoga.

Ispada da je pre korone, stanovanje bilo povoljno i da je treger bio labav. Da je bilo prostora uzimati dosta vise za rentu. Da li su svi stanodavci u to doba bili naivni ili humani a klijenti udruzeni u sindikate dogovorili da ne zele da daju vise. Ili je sada vestacki generisana histerija koja mora imati svoj kraj. Da, cena mora rasti sama po sebi a pogotovo kada ima stimulisucih generatora privremenog karaktera ali ekvilibrijum se mora vratiti na razumnu meru rasta kada privremeni faktori nestanu. Nije se svest ljudi promenila u dve godine. Ovo nije postao raj na zemlji od 2019. Ovo je i dalje najkorumpiraniji period od postanka ovog naroda.
 
Pa bitno menja računicu da li si uzeo kredit pre 4 godine kad su cene bile duplo manje, a kamate minimalne i sad kad se nešto malo i dižu, a cene ni da mrdnu. Ko je siguran da može da izdrži potencijalnu volatilnost (uključujući i udar kad odu Rusi), svakako će biti dobar na dugi rok, tim pre što verujem da se stimulisanje nastavlja! https://finance.yahoo.com/news/stimulus-checks-63-americans-support-185447477.html

Mislim da od ovde aktivnih, niko ne priželjkuje rast cena, opet iz raznih pobuda.

Btw zemljotres bi podigao cenu stanova koji ostanu neoštećeni!
Na zemljotres sam mislio da ti nestane stan, a Ja uglavnom govorim o kupovini za život, ne za investiranje. A od aktivnih ovde ima par struja ako izuzmemo one koje kupuju za život i ostavimo samo "investitore":

- oni koji priželjkuju kataklizmu jer čekaju sa kešom da kupe dodatni stan za izdavanje, nemaju dovoljno da bi ispratili porast cena jer su čekali da balon pukne
- oni koji priželjkuju porast cena, kupovali stan ili ne, da bi podigli i kirije jer će jednom delu stanovništva stan biti nedostupan za kupovinu, a imaju keša da kupe po ovim cenama
 
Najiskrenije, ja primecujem zasicenje i to u mojoj tzv najprogresivnijoj opstini. Dugo vec stoje nerealni oglasi cak i za atraktivne lokacije, koriguju se cene malo cesce nego pre.
Sledeci bitan udarac je novi obracunski period za 6M euribor svima onima koji su uzeli ovakve kredite. Dolazi vrlo brzo a povecanje rata u znacajnoj meri koje ce trajati dugo moze i imati osetniji uticaj na percepciju mnogih. Videcemo.
 
Malopre suprugu zove agent, kaze interesovali ste se za stan tu i tu pre 2-3 meseca. Mi brat bratu odustali od kupovine u maju, al ajde 😂
Nudi sad neki stan na 14. spratu na Vracaru, izgleda da se Rusi plase visine...
U svakom slučaju ovako sve kreće. Zanemarite hajpovane vesti.
Jesi gledao one solitere u Grčića MIlenka?
Koliku cenu ti nude, ako nije tajna?
 
U svakom slučaju ovako sve kreće. Zanemarite hajpovane vesti.
Jesi gledao one solitere u Grčića MIlenka?
Koliku cenu ti nude, ako nije tajna?
Poslednji put sam gledao stan u maju. Sad smo rekli da smo odustali od kupovine, nismo se interesovali za detalje. Ne znam ni gde pronadjose broj iz evidencije posle toliko vremena.
Pretpostavljam da je ovo stan u tim soliterima.
 
Izvini, zaboravio sam da pitam u kojim krajevima si gledao tu starogradnju za 10 15k vecu od one za koju bi prodali i koje su cife u pitanju ako nije tajna?

Moje iskustvo je da sam skoro pokusao da ubijem strarogradnju 40 kvadrata u Sremcici sa 48000 na 44 (jer je stan predstavljan kao 44 a realno je bio 40 kvadrata na koliko je i uknjizen) nisam dobio ni 100 eura smanjenje jer je bio u ok stanju. Dok sam došao kuci i razmislio stan je otišao to veče.

U Žarkovu u nekoj raspadnutoj uglavljenoj starogradnji (koja deluje kao da je iz 60ih a ne 2000ih kao sto jeste) 4ti bez lifta, gde se krov raspao i počela da se stvara budj u jednoj sobi, sam dobio ponudu od vlasnika sa 58000 na 56.
Samo sto naravno nije mi palo na pamet da uzimam to.

Da ne širim priču uglavnom samo na stanovima sa ozbiljnim falinkama je bilo nekog ali minimalnog spustanja.

Voleo bih da čujem iskustva.
Mozda se nesto promenilo u zadnjim mesecima, jer i meni ima smisla da prvo krene da pada starogradnja a i vidjam oglase koji se vrte mesecima,al ne menjaju cenu...
Konkretno sam imao taj slučaj skorije za jedan stan u Borči od 60kv, starogradnja, CG, lift, u izvornom stanju. Tražili u oglasu 90k dok sam u razgovoru sa agentom zaključio da bi ga dali za 80k sigurno a verovatno i manje ako ne bi skorije stigla ponuda od 80k. Taj stan je još uvek u oglasima koliko vidim. Takođe u Batajnici starogradnja (56kv) sa 70k spustili na 60k ali je na potkrovlju i krov prokišnjava pa smo odustali ali verujem da bi vlasnici oborili cenu za još koju hiljadu samo da bi prodali.

Vlasnici su svesni da traže daleko iznad realne vrednosti, bar kada je reč o takvim stanovima koji su gotovo uvek u izvornom stanju. Onda čekaju jaku ponudu vođeni ovom situacijom sa rusima i divljanjem cena jer jelte mogu da zarade pa što da ne. Tu zavisi koliko je kome hitno da proda i ima prostora za pregovore ako si spreman na kompromise u vidu lokacije / stanja samog stana itd.
 
Evo jedne budalaštine od članka:
Ko piše ove gluposti. Petosoban kod Vuka za 1.300.
 
To ili je neki suteren dva nivoa ispod groblja, ili je dupleks u potkrovlju. Izvorno stanje, izvire voda sa plafona. Mamac za naivne da idu na search, da vide sta ima u ponudi na njihovom sajtu.
 
Ne znam taj “vrhunac” se pominje vec godinama a pocele su cene da rastu na dnevnom nivou!

Uskoro ce biti kako refreshujes nove cene. Bukvalno vise nemas vremena ni agenciju da okrenes a ne daj boze da moras da “razmislis” dal da uzimas stan.


Jel moze APR baza da podrzi ovoliko stancovanje novih firmi?
Vradovicu znam da si "slucajno" zaboravio da kazes da tih predhodnih godina nije bio rast kamatnih stopa vec da su bile negativne a da jeRAST KAMATNIH STOPA koj je majka PADA cena nekretnina poceo od pre par meseci, i da jedino ta ruska privremena anomalija daje vestacko disanje ovom tumoru od cena ali ni on nece dugo, tako da predhodne godine i ova sa rastom kamatnih stopa su 2 situacije koje kao da poredjujemo babe i zabe😁 a kad odu ti rusi, pobeci ces u mishiju rupu sa ovog foruma😁😎
 
Cak je i u tekstu koji je vradovic okacio na ovoj strani receno da se izdaju stanovi do 1200-1500 evra, a skuplji od toga ne i da je ogromna ponuda istih. I to ima smisla, nema dovoljno ljudi koji bi iznajmljivali po ogromnim cenama.

U Briselu za 1500-2000€ mozete da iznajmite renoviran stari stan preko 100 kvadrata sa garazom u odlicnom kraju gde su smestene ambasade.
Iz te perspektive, meni ove cene deluju nebulozno (onaj bw residences od 4000 i ovaj iznad od 2000) ali sam i svestan da ljudima treba da iznajme/kupe stan u Beogradu, pa to sto je jeftinije u npr. Spaniji/Italiji/Belgiji je slaba uteha.
 
Vrh