Šta je novo?

Cene nekretnina

Defke izvini ako sam te smorio sa padom cena iz novosadskih oglasa pa si rekao da je vreme da idu na ignore, eto mozda jesam smorio sa padom cena trosobnih stanova jer ja takav stan planiram da kupim, ali bez brige, padaju cene stanova svih struktura a i kvadratura.
Vradovicu ovaj strucnjak za nekretnine Milic Djokovic iz clanka koji si objavio kaze "Nastavlja se tendencija rasta, tako da do pojeftinjenja kvadrata u narednom periodu neće doći. Jedino što je vrlo verovatno da taj skok neće biti drastičan, nego će povećanje ići umerenim tempom“.
Posto sam kao sto rekoh kao dokaz pada cena u Novom Sadu u prethodnom periodu objavljivao oglase trosobnih stanova evo, malo za promenu, jednosoban i dvosoban ful namesteni sa lepim snizenjem a uz ovaj drugi ide i parking, idealno kako za zivot tako i za izdavanje sto bi rekli agenti. Vodeci se savetima strucnjaka Milica Djokovica, ja mislim da je kupovina ova dva stana po ovim snizenjima jako dobra investiciona kupovina jer su stanovi namesteni a u cenu drugog je uracunat i parking tako da treba da se pozuri sa kupovinom dok nije opet pocela tendencija rasta cena sto bi rekao strucnjak za nekretnine Milic Djokovic... Ma salim se bre samo opusteno, novosadski, ne zurimo nigde. Snizenja su tek pocela i tek ce da pada promet a sa njim i cene stanova. S' postovanjem iz Novog Sada,

Pa gde vidis da je pojeftinilo, vidis da je poskupelo sa 86/113k dinara na 79/103k evra. ;)

Taman još nekih 60 000 da spusti, pa možda ima smisla da neko razmatra :LOL:
Inače, tu je u izgradnji kvadrat bio 1300-1400 pre 3-4 godine.

Ja bih stvarno bio radoznao da upoznam osobu koja bi na Karaburmi platila 2800 evra po kvadratu... za stan cija budzevina od spavace sobe nema prozora. :love:
 
Danas sam bio u agenciji za nekretnine na Bezanijskoj Kosi da uzmem kljuc od jednog stana. Pitam ih kako ide. Kazu nikako. Niko ne zove, totalno je stalo.
Ovo je drugi agent koji mi je to rekao u poslednjih 2 nedelje. Pretpostavljam da cemo ovo usporeenje trzista videti pre svega u podacima za april i maj jer moze da potraje od 2 do 3 meseca izmedju predugovora i realizacije ugovora za starogradnju koji se onda vidi u katastru.
 
Poslednja izmena:
Cena starudijogradnje se oslanja na cenu novogradnje.
Očigledno je da kupci starogradnje,ne prihvataju tako formiranu cenu i očekuju pad.
Onda ovi Kaćini tvrdoglavci,ne prihvataju predloge kupaca,jer je cena novogradnje i dalje takva kakva je,bez pada.
Sada je period odmervanja snaga, novogradnja vs starudijogradnja.
Novogradnja ima jednu prednost,jednostavno se može smanjiti obim izgradnje,da bi se kontrolisala cena.
Pad koji se očekuje kod starudijogradnje,po meni će se prvo videti,na krševima,koji nikada nisu ni vredeli,pa će sada u krizi ,prvi osetiti sve blagodeti svog kvaliteta.
Sličan pad novogradnje, se može očekivati za lokacije koje ili nisu dobre,ili kvalitet i sadrziji nisu dovoljni, da opravdaju cenu kvadrata.
Pa koje menjanje gradnje, najavili 2500 stanova na Voždovcu 😂
 
Gde će da udenu toliko naselje? Na livadu iza Stepe, ili će da popune pojas Kumodraškog potoka od Vitanovačke na jug?
 
Tri naselja,na 1km udaljenosti,sve u jednoj ulici.
Eliksir+Imperijal+Evolution=1244+rezervna klupa Smart= 80,preko 1.300 stambenih jedinica.
 
Au pa to pravi Vozdovac Na Vodi tj na potoku. Hoce li i tu biti neka velika kulcina?
 



Posebno zabrinjava nagli rast deficita u spolјnotrgovinskoj razmeni, koji je dostigao fantastičnih 11,4 milijardi evra.
 
Kriviti NBS ,zbog uvozne inflacije je van svake pameti,kao i povećanje cene energenata zbog tudjeg rata.
Nama su svi parametri pre rata i kovida,bili u uzlaznoj putanji.Nemamo nikakvu krivicu za kovid,rat i spoljne izvore inflacije.
Problem je sto nemamo dovoljno izvoznih kompanija,ciji bi finalni proizvodi bili u velikom delu ,od domaćih komponenata.

Jedno je sigurno,nekretnine će i dalje biti utočiste od inflacije.
 
Ovde se pominje kako je NBS podigoa kamate ‘tek’ u aprilu ‘22 a to je opet bilo dva meseca pre nego sto je ECB uradila isto.

Realno je da je NBS samo pratila svetske trendove, cak i reagovala malo brze u odnosu na njih.

Da drzava nije subvencionisala cene energije mozda bi sada inflacija bila u sipasku ali bi njen vrh bio jos visi i sok jos jaci. Nije bas da postoje idealna resenja u bilo kom trenutku. Negde je sve ovo moralo da se oseti.
 
Ta Magnolija je posejana,seme u nicanju ili???
Nisam tu skoro prolazio,ali imam insajdera na 10 metara odatle.
Sve okolne kuce iznad su,stara divlja gradnja.
Provericu cenu,da vidim kako se kotiraju.
 
Poslednja izmena:



Posebno zabrinjava nagli rast deficita u spolјnotrgovinskoj razmeni, koji je dostigao fantastičnih 11,4 milijardi evra.
Odlican pregled teske situacije. Jedino sto odrzava ovaj sistem je zaduzuvanje po milijardu, dve na svakih par meseci i to po visokim kamatnim stopama. Ono cemu se nadaju da ce ih spasiti bar privremeno je da prvo prodaju litijum i jos sta moze sto se i vidi po izjavama u medijima. Bez toga bi sledio turski scenario. Znamo sta se tamo desilo sa lirom, a sta sa nekretninama i pre one katastrofe od zemljotresa.
Da ne bude zabune, mene ovo uopste ne raduje.
Drastican pad prometa nije slucajnost. Kome jos treba ulaganje u beton kada shvati da nema para ni za zivot.
I sta prodavcima nekretnina preostaje kada im trebaju pare, a niko ne kupuje? Prvo ce da spustaju polako sve do nabavne cene, a onda i nize. Ima vremena za sve jer ce teska situacija nazalost da potraje.
 
Kaća u "minus" fazi :)




Od početka ove godine tržište nekretnina ’miruje’, došlo je do blagog zastoja, barem tako tvrde agenti za prodaju nekretnina.

- Nikada nije bilo ovako mirno na tržištu. Međutim, cene ne padaju iako se gotovo ništa ne prodaje. Evo, na primer, imam stan u Kneginje Zorke u Beogradu, troiposoban, za koji sada niko ni ne pita, a nekad se takav stambeni prostor prodavao za dan – kaže Katarina Lazarević, vlasnica istoimene agencije za promet nekretnina.

Na pitanje zašto je to tako, ona odgovara:

- Zato što su cene stanova i dalje jako visoke, ogromne. Ljudi nemaju para da to plate.

Prema njenim rečima, logično bi bilo da se, zbog smanjenog interesovanja, cene koriguju.

- Ali za sada se samo koriguju cene zakupa stanova i eventualno kod starogradnje. Investitori teška srca to hoće da urade. Oni čekaju – ističe Katarina Lazarević.

Iako pojedini akteri na tržištu nekretnina navode da će cene stanova i dalje rasti, naša sagovornica kaže da je to nelogično.
 
Kaže Kaća, investitori čekaju.
Naravno, i kupci čekaju. Njihova srca nisu ništa manje teška od srca investitora :)
Kad se nadju negde na pola puta, biće i prometa.
Ako budu tvrdoglavi do besvesti, nema para a ni prodaje. Kako kome je hića... ako želi neko nešto da prodaje u fazonu APP, neka prodaje još 10 godina ako hoće - i nikad neće prodati.
 
Ova Kaća, kao da vuče poreklo od nekog tute bugarina,prevrtljiva neka žena.

Prošle godine je pričala:
-Cene stanova su visoke,zato što to ima ko da plati.
-Logično bi bilo da požurite sa kupovinom,jer će biti još veće.
-Za sada se koriguje i cena zakupa na više,pa nikad bolje vreme za kupovinu investicionih stanova.

Ko je ne zna,skupo bi je platio.

Niko za 5 meseci ,nije ostao sada bez para,ni kupci ni prodavci.
Jedino su ovi prevrljtljivi agenti,ostali bez prometa,jer su cele prošle godine pumpali cene nekretnina,pa su ih na kraju prepumpali,i balon je pukao.
 
Kod svakog analiticara, nevezano od oblasti, treba razdvojiti cinjenice od interpretacije i predvidjanja. Prvo je mnogo vrednije od drugog.
 

Za @vradovic legendu... kako se isplati nesto kupiti za poklon cenu... ili za osminu cene ulozenog :) ovo nije jedini primer, mnogi gastarbajteri su prodavali budzasto... jer njihovu decu u Svabiji ne zanimaju lavovi i delfini na vrhu kapije a povrh toga sro ih emotivno nista ne veze za ovu zemlju
 
Zato su sada i presli na kupovinu stanova po Bg i NS, konacno shvatili da su lavovi bacanje para.
 
Ne kupuju gastosi toliko.
Rusi kupuju od gastosa za male pare, vidim veoma su sposobni. Znam ih ja dobro.
Ovaj sto je tresnuo 150.000, neki ruja s mozgom, dao pare za nesto sto vredi nekoliko puta vise. Nego da kupi stan u Bg za 150.000, a vredi realno 100 ilIi 120k.
 
Vrh