Šta je novo?

Cene nekretnina

Nece da plate jer je jednostavno previse i neisplativo. Problem se proteze na vise vlasti. Da je ideja neuspesna je bilo jasno jos 2011.

Vidim da je neisplativo. Svi jadni investitori na gubitku. Prodaju stanove za dz. Ajde malo da pofldignemo diskusiju. Prvo su kao platili, pa sad ipak nisu jer je neisplativo.
Trosak izgradnje luks stana je na nivou 1000 evra, a oni prodaju za 3000. Jadni nemaju za zemljiste da plate. Dosta vise sa tim manipulacijama.
 
Van pameti je da se u gradskom jezgru odvija industrijska proizvodnja, tim pre što je nedostatak stanova na tržištu pa je promena namene tih lokacija za stanogradnju svakako logicnije rešenje. Ako pođemo od pretpostavke da je to državno zemljište poklonjeno investitoru, onda je u tom slučaju oštećen državni budžet, a ne krajnji kupac stana. Sam si naveo da čak i državna stanogradnja ne ide ispod 3000 eur po m2 niti je moguće u današnjem trenutku graditi za manje novca. Ako pogledaš većinu velikih gradova u Evropi u zemljama gde je korupcija na mnogo nižem nivou od Srbije, jako je teško kupiti novogradnju za ispod 3000 eur po m2, tako da mislim da očekivanja da to kod nas može biti jeftinije, odnosno priuštivije širem sloju građana su puste želje.
Ko kaze da je krajnji kupac ostecen. Ostecen je drzavni budzet, odnosno svi mi kao poreski obveznici. Sto je jos tragicnije.
 
@Defke koliko god se ne slagao sa nekim tvojim stavovima, moram da priznam da si inteligentan i da se uvek trudis da iznosi argumentovane stavove koji i imaju nekog smisla. Ali sada si se totalno pokopao i sam sebe diskreditovao kao objektivni ucesnik u ovoj konverzaciji. Ako ti ne vidis problem u tome da neko za male pare kupi firme koje imaju pravko korscenja placa na dobroj lokaciji, pa im se ta lokacija pokloni (a sve je to vec unapred isplanirano), i tu ne vidis nikakvu razradjenu semu nego opravdavas tu mutljavinu komentarima da ta zemlja nista ne vredi, onda stvarno ne znam sta da kazem. Jadni investitori, troskovi izgradnje stana 1000 evra a prodaju za 3000 evra po kvadratu. Zar ne vidis da danas svaka susa koja dodje do velikih para ulaze u izgradnju stanova jer su zarade nenormalne, a preko ovakvih sema im se zarada jos visestruko povecava.
 
@Defke koliko god se ne slagao sa nekim tvojim stavovima, moram da priznam da si inteligentan i da se uvek trudis da iznosi argumentovane stavove koji i imaju nekog smisla. Ali sada si se totalno pokopao i sam sebe diskreditovao kao objektivni ucesnik u ovoj konverzaciji. Ako ti ne vidis problem u tome da neko za male pare kupi firme koje imaju pravko korscenja placa na dobroj lokaciji, pa im se ta lokacija pokloni (a sve je to vec unapred isplanirano), i tu ne vidis nikakvu razradjenu semu nego opravdavas tu mutljavinu komentarima da ta zemlja nista ne vredi, onda stvarno ne znam sta da kazem. Jadni investitori, troskovi izgradnje stana 1000 evra a prodaju za 3000 evra po kvadratu. Zar ne vidis da danas svaka susa koja dodje do velikih para ulaze u izgradnju stanova jer su zarade nenormalne, a preko ovakvih sema im se zarada jos visestruko povecava.
Investitori se bukvalno biju da dodju do bilo kakve lolacije, a mi ih poklanjamo. Jer toboze ne vrede nista. I to sve pod plastom opsteg dobra.
 
@Defke koliko god se ne slagao sa nekim tvojim stavovima, moram da priznam da si inteligentan i da se uvek trudis da iznosi argumentovane stavove koji i imaju nekog smisla. Ali sada si se totalno pokopao i sam sebe diskreditovao kao objektivni ucesnik u ovoj konverzaciji. Ako ti ne vidis problem u tome da neko za male pare kupi firme koje imaju pravko korscenja placa na dobroj lokaciji, pa im se ta lokacija pokloni (a sve je to vec unapred isplanirano), i tu ne vidis nikakvu razradjenu semu nego opravdavas tu mutljavinu komentarima da ta zemlja nista ne vredi, onda stvarno ne znam sta da kazem. Jadni investitori, troskovi izgradnje stana 1000 evra a prodaju za 3000 evra po kvadratu. Zar ne vidis da danas svaka susa koja dodje do velikih para ulaze u izgradnju stanova jer su zarade nenormalne, a preko ovakvih sema im se zarada jos visestruko povecava.
Gde su troškovi gradnje stana 1000 eur m2 i kako si došao do tog zaključka? Pa za 1000 eur više nema ni Iphone da se kupi a ne kvadrat stana bilo gde u Evropi!
 
Gde su troškovi gradnje stana 1000 eur m2 i kako si došao do tog zaključka? Pa za 1000 eur više nema ni Iphone da se kupi a ne kvadrat stana bilo gde u Evropi!
Toliko su. Imas novogradnje i za manje od 1000 evra u nekim mestima, u sta je ukljucena i zarada, sto znaci da troskovi gradnje mogu da budu i dosta nizi. Ostalo je samo napumpana cena zbog lokacije, a u ovom slucaju se lokacija poklanja. Klasican kriminal
 
@Defke koliko god se ne slagao sa nekim tvojim stavovima, moram da priznam da si inteligentan i da se uvek trudis da iznosi argumentovane stavove koji i imaju nekog smisla. Ali sada si se totalno pokopao i sam sebe diskreditovao kao objektivni ucesnik u ovoj konverzaciji. Ako ti ne vidis problem u tome da neko za male pare kupi firme koje imaju pravko korscenja placa na dobroj lokaciji, pa im se ta lokacija pokloni (a sve je to vec unapred isplanirano), i tu ne vidis nikakvu razradjenu semu nego opravdavas tu mutljavinu komentarima da ta zemlja nista ne vredi, onda stvarno ne znam sta da kazem. Jadni investitori, troskovi izgradnje stana 1000 evra a prodaju za 3000 evra po kvadratu. Zar ne vidis da danas svaka susa koja dodje do velikih para ulaze u izgradnju stanova jer su zarade nenormalne, a preko ovakvih sema im se zarada jos visestruko povecava.

Kako razradjena sema kad su jedni ljudi za vreme jedne vlasti kupili ta preduzeca za dz, ta vlast im onda naknadno nametnula placanje konverzije, druga vlast im dodatno otezala konverziju i tek sad posle 14 godina ukida istu, kada je jasno da je niko ne placa?

Mozemo mi sada pricati koja od niza gresaka je tu bila kljucna, da li je preduzeca uopste trebalo prodavati na taj nacin ili je od pocetka trebalo tretirati fabrike kao potencijalno gradjevinsko zemljiste.

Kao sto sam rekao, idealno bi bilo da to zemljiste opet ide na licitiranje, ali kako naterati one koji trenutno imaju pravo koriscenja na to? Kojim kriterijumom? Ako uslovi ne odgovaraju oni to zemljiste mogu da drze kao ‘taoca’ jos decenijama. Ako se krene u neku nacionalozaciju, to je opet kaubojstina, i dodatna prilika da se pritisne svako ko nije politicki podoban. Na stranu sto je to negativan signal i za investitore i za EU (koja je btw protiv ovog propisa o konverziji). Znam ja da je sentiment na temi ko sljivi investitore ali ozbiljne drzave ih ne teraju na taj nacin.

Btw, hvala na komplimentu :)
 
Profitne margine na velikim projektima (Beograd na vodi, Novi Dorcol, projekti GDS) su se kretale oko 20-30% u 2021, i to nakon sto se odbiju svi troskovi povezanih i drugih lica, koji takodje mogu biti vrlo profitabilni. Price o rastu cena zbog skupe konverzije zemljista ili troskova gradnje su nebuloze. Ne bih se iznenadio ako bi marze skocile blizu 40% u 2022:

2019.2020.2021.
Beograd na vodi doo20%-9%19%
Deka inzenjering doo8%10%30%
Gradjevinska direkcija Srbije7%13%23%

 
Gde su troškovi gradnje stana 1000 eur m2 i kako si došao do tog zaključka? Pa za 1000 eur više nema ni Iphone da se kupi a ne kvadrat stana bilo gde u Evropi!
U prokuplju je m2 NOVOGRADNJE 700e m2, sa sve zemljistem i zaradom!! Krajnja cena za kupca... Dakle investitori se rasturaju od para, a preduzimac mi je pre godinu ipo dana rekao da m2 sive gradnje je 300e, nakon toga je materijal poskupeo, pa pojeftinio, tako da je tu negde...
 
Kako razradjena sema kad su jedni ljudi za vreme jedne vlasti kupili ta preduzeca za dz, ta vlast im onda naknadno nametnula placanje konverzije, druga vlast im dodatno otezala konverziju i tek sad posle 14 godina ukida istu, kada je jasno da je niko ne placa?

Mozemo mi sada pricati koja od niza gresaka je tu bila kljucna, da li je preduzeca uopste trebalo prodavati na taj nacin ili je od pocetka trebalo tretirati fabrike kao potencijalno gradjevinsko zemljiste.

Kao sto sam rekao, idealno bi bilo da to zemljiste opet ide na licitiranje, ali kako naterati one koji trenutno imaju pravo koriscenja na to? Kojim kriterijumom? Ako uslovi ne odgovaraju oni to zemljiste mogu da drze kao ‘taoca’ jos decenijama. Ako se krene u neku nacionalozaciju, to je opet kaubojstina, i dodatna prilika da se pritisne svako ko nije politicki podoban. Na stranu sto je to negativan signal i za investitore i za EU (koja je btw protiv ovog propisa o konverziji). Znam ja da je sentiment na temi ko sljivi investitore ali ozbiljne drzave ih ne teraju na taj nacin.

Btw, hvala na komplimentu :)
Vidi covek samo ono sto hoce da vidi i opet iznosi neistine. Netacno je da su isti vlasnici u pitanju. U najvecem broju su se u medjuvremenu izmenili. Te su sada oni bliski trenutnoj garnituri. Opet pitam ko je vlasnik IMT i kada je postao? I od koga je kupio to zemljiste. Znas to vrlo dobro i sam, ali izbegavas da to kazes. Jer ce demantovati sve sto iznosis ovde.
A ako nece da plate konverziju neka stojo to zemljiste i hiljadu godina. Samo ce vise vredeti. Otvarace se druge lokacije. Racionalan investitor to nikada nece dozvoliti. On bi i u ovim uslovima platio tu konverziju jer bi uz njo dobro zaradio. Ali nece jer ceka da mu poklone ljudi bliski njemu.
 
i to nakon sto se odbiju svi troskovi povezanih i drugih lica
Ko zeli da vidi sve je marketwatcher ovde lepo napisao. Opste je poznato da se profit odatle izvlaci preko privatnih povezanihblica poput Milenijum tima, Ecoconstructiona itd... Pa nece valjda da ga zadrzavaju u licu gde jendrzava vlasnik pa da uplacuju u budzet. Vidis da su siroke ruke pa i poklanjaju zemljiste.
 
Vidi covek samo ono sto hoce da vidi i opet iznosi neistine. Netacno je da su isti vlasnici u pitanju. U najvecem broju su se u medjuvremenu izmenili. Te su sada oni bliski trenutnoj garnituri. Opet pitam ko je vlasnik IMT i kada je postao? I od koga je kupio to zemljiste. Znas to vrlo dobro i sam, ali izbegavas da to kazes. Jer ce demantovati sve sto iznosis ovde.
A ako nece da plate konverziju neka stojo to zemljiste i hiljadu godina. Samo ce vise vredeti. Otvarace se druge lokacije. Racionalan investitor to nikada nece dozvoliti. On bi i u ovim uslovima platio tu konverziju jer bi uz njo dobro zaradio. Ali nece jer ceka da mu poklone ljudi bliski njemu.
Pa kako su se promenili vlasnici? Magijom? Jesu i ti sto su preprodavali isto davali u bescenje ili po trzisnoj ceni? Koga treba juriti za pare, te prve ili druge?

Pa dobro, nek stoji hiljadu godina a ovde cemo kukamo na agente nekretnina, lazne oglase i pranje para, dok se neke imaginarne nove lokacije ne stvore u sred grada.
 
Pa kako su se promenili vlasnici? Magijom? Jesu i ti sto su preprodavali isto davali u bescenje ili po trzisnoj ceni? Koga treba juriti za pare, te prve ili druge?

Pa dobro, nek stoji hiljadu godina a ovde cemo kukamo na agente nekretnina, lazne oglase i pranje para, dok se neke imaginarne nove lokacije ne stvore u sred grada.
Pa preprodavali su firme koje imaju pravo koriscenja nad tim zemljistem. Vrlo jednostavno. Znaci imamo investitore koji ce da zidaju samo ako im se pokloni zemljiste. Lepo je perica napisao branjenjem neodbranjivog samo sebe diskreditujes. Bolje stani.
 
Pa preprodavali su firme koje imaju pravo koriscenja nad tim zemljistem. Vrlo jednostavno. Znaci imamo investitore koji ce da zidaju samo ako im se pokloni zemljiste. Lepo je perica napisao branjenjem neodbranjivog samo sebe diskreditujes. Bolje stani.
Ne vidim kako je tvoje ignorisanje realnosti posebno odbranjivo. "Neka stoji hiljadu godina"
 
Ne vidim kako je tvoje ignorisanje realnosti posebno odbranjivo. "Neka stoji hiljadu godina"
Cije realnosti?! Napredne? Gde invostitori hoce da grade samo ako im se pokloni zemljiste. Jer ako zarada nije stostruka od ulozenog nece da rade. Pa ne moraju. Neka se sklone u tom slucaju. Sigurno ima neko ko bi platio tu konverziju i gradio.
 
Vidi covek samo ono sto hoce da vidi i opet iznosi neistine. Netacno je da su isti vlasnici u pitanju. U najvecem broju su se u medjuvremenu izmenili. Te su sada oni bliski trenutnoj garnituri. Opet pitam ko je vlasnik IMT i kada je postao? I od koga je kupio to zemljiste. Znas to vrlo dobro i sam, ali izbegavas da to kazes. Jer ce demantovati sve sto iznosis ovde.
A ako nece da plate konverziju neka stojo to zemljiste i hiljadu godina. Samo ce vise vredeti. Otvarace se druge lokacije. Racionalan investitor to nikada nece dozvoliti. On bi i u ovim uslovima platio tu konverziju jer bi uz njo dobro zaradio. Ali nece jer ceka da mu poklone ljudi bliski njemu.
I da ti neki uzmu kajmak(mito)... Jer od njih mu zavisi kasnije i procedura - gradjevinska dozvola itd...
A ta priča kako nema stanova je baš smešna. Pa gde sad svi ti ljudi žive u Beogradu? Pogledajte oglase za izdavanje. To su prazni stanovi...
 
Cije realnosti?! Napredne? Gde invostitori hoce da grade samo ako im se pokloni zemljiste. Jer ako zarada nije stostruka od ulozenog nece da rade. Pa ne moraju. Neka se sklone u tom slucaju. Sigurno ima neko ko bi platio tu konverziju i gradio.
Ali zemljiste im nije poklonjeno, ljudi su kupili firme. U mnogim privatizacijama je na to zemljiste i recunato u kupovini jer nista drugo nije vredelo. Pa je onda naknadno 2009. uvedena konverzija, 2013. potvrdio sud a 2015. potvrdjeno zakonom. Svaki put sa najavama da ce da se sliju milijarde u budzet pa nismo dobili nista sem blokirane zemlje.

Sada drzava priznaje svoju gresku i ukida to, na nezgrapan nacin, ali se barem resava taj gordijev cvor. Prica da se tu gube neke milijarde jednostavno ne stoji jer te milijarde ocigledno niko ne bi platio.

Sta znaci to tvoje ‘neka se sklone’? Zasto bi se neko sklonio, ako je u pricu usao po tada vazecim pravilima, pa mu posle karikali namete redom? Naravno da niko nece biti dobri Samaricanin vec ce stiti svoje interese, u ovom slucaju blokirati do zemljiste decenijama. Drzava moze opet da menja pravila igre pa da otima to zemljiste nazad (i verovatno ga opet podeli politicki podobnim ispod cene), da daje signal i domacim i stranim investitorima da nije pouzdan partner, a moze i ovako konacno da resi tu stvar jednom za svagda i zapravo prihoduje od naknada i poreza.

Nije idealno resenje i ja bi voleo da se jos poradi na njemu, ali je bar mrdanje sa mrtve tacke.
 
Profitne margine na velikim projektima (Beograd na vodi, Novi Dorcol, projekti GDS) su se kretale oko 20-30% u 2021, i to nakon sto se odbiju svi troskovi povezanih i drugih lica, koji takodje mogu biti vrlo profitabilni. Price o rastu cena zbog skupe konverzije zemljista ili troskova gradnje su nebuloze. Ne bih se iznenadio ako bi marze skocile blizu 40% u 2022:

2019.2020.2021.
Beograd na vodi doo20%-9%19%
Deka inzenjering doo8%10%30%
Gradjevinska direkcija Srbije7%13%23%

Bilans uspeha malo toga pokazuje, posebno kod građevinskih firmi. Merodavnije je gledati novcane tokove, jer oni ne mogu priznati prihode sve dok ne predaju stan kupcu iako je vecina vec prodata. Npr Beograd na vodi na kontu 430 (primljeni avansi i depoziti) ima 24 milijarde dinara.
 
Au bre Defke, pa ako kupis fabriku u stečaju sa uslovom da nastaviš da se baviš tom proizvodnjom onda čemu ova prica o konverziji zemljišta… mada je neobično i prodati IMT firmi tek osnovanoj bez kapitala i vlasniku koji je do nedavno imao menjacnicu…pa se onda crvenimo na svim listama korupcije, jedina smo evropska zemlja kona je bila na crnoj listi oko pranja para pa se ima problema sa bankama …
Ta rana faza kapitalizma ili možda tranzicije u istocnoj Evropi koju tako srcano branis je u civilizovanom svetu davno završena …kod nas ko da je 1991 tek…
 
Ali zemljiste im nije poklonjeno, ljudi su kupili firme. U mnogim privatizacijama je na to zemljiste i recunato u kupovini jer nista drugo nije vredelo. Pa je onda naknadno 2009. uvedena konverzija, 2013. potvrdio sud a 2015. potvrdjeno zakonom. Svaki put sa najavama da ce da se sliju milijarde u budzet pa nismo dobili nista sem blokirane zemlje.

Sada drzava priznaje svoju gresku i ukida to, na nezgrapan nacin, ali se barem resava taj gordijev cvor. Prica da se tu gube neke milijarde jednostavno ne stoji jer te milijarde ocigledno niko ne bi platio.

Sta znaci to tvoje ‘neka se sklone’? Zasto bi se neko sklonio, ako je u pricu usao po tada vazecim pravilima, pa mu posle karikali namete redom? Naravno da niko nece biti dobri Samaricanin vec ce stiti svoje interese, u ovom slucaju blokirati do zemljiste decenijama. Drzava moze opet da menja pravila igre pa da otima to zemljiste nazad (i verovatno ga opet podeli politicki podobnim ispod cene), da daje signal i domacim i stranim investitorima da nije pouzdan partner, a moze i ovako konacno da resi tu stvar jednom za svagda i zapravo prihoduje od naknada i poreza.

Nije idealno resenje i ja bi voleo da se jos poradi na njemu, ali je bar mrdanje sa mrtve tacke.
Ajde ovako, mozda ces shvatiti. Hektar zemljista kad je njiva na njemu vredi 5.000 evra. Hektar zemljista kada je pod halom vredim milion evra. Hektar zemljista kada su stambene zgrade na njemu na atraktivnim lokacijama vredi 50 mln evra. Oni su kupili firme i tada zemljiste vredi 1 mln evra. Oni bi sada da po ceni od milion evra dobiju nestp sto vredi 50 miliona. Prijatelju plati razliku, a ne da ti mi poklonimo tih 49 miliona.
A koja je tu greska drzave bila u zakonu o konverziji. To sto traze da se plati ta razlika. Pa imvesticionom ambijentu ce najvisw da skpdi to sto jedni privilegovani dobiju dzabe zemljistw, a drugi placaju. A obojica se takmice na istom trziatu. Fer zar ne? Onda je drzava pouzdan partner, zar ne?
Daj ti to na trziste pa cemo da vidimo da li to hoce neko da plati. Pusti te vesicevske fore. I nemoj se vise ukopavati.
 
Gledam sad bas taj IMT, jeste fabrika otisla za nista, al zemljiste vala nije:

Bas mnogo. 70 mln evra lepa cifra. Za mene nestvarna. Ali za koliko zemljista. Za 40 hektara. Koliko je to po hektaru? 1,5 mln EUR. Kao da je fabrika na njoj, zar ne. Koliko stanova on tu moze da napravi? Barem 10.000. Koliko dodje cena zemljista po stanu? 7.000 evra. Koliko ce tu prosecan stan kostati? Barem 200.000. Koliko je ucesce znemljista u toj cifri? 3,5%. Zaista preveliki iznos. Ima sigurno investitora ovde. Koliko je njima zemljiste ucestvovalo na atraktivnim lokacijama u BG? Ako je manje od trecine dobro su prosli. Ovi su dobili za desetinu tw cifre, a hoce da im drzava i mi poklonimo ostalih 9/10. Aj da smo Katar pa i nekakako. Ali smo bednik koji zica pare na sve strane.
Ako hoces mozemo dalje. Jer branis neodbarnjivo i nastavljas sebe da ukopavas sve dublje i dublje.
 
Profitne margine na velikim projektima (Beograd na vodi, Novi Dorcol, projekti GDS) su se kretale oko 20-30% u 2021, i to nakon sto se odbiju svi troskovi povezanih i drugih lica, koji takodje mogu biti vrlo profitabilni. Price o rastu cena zbog skupe konverzije zemljista ili troskova gradnje su nebuloze. Ne bih se iznenadio ako bi marze skocile blizu 40% u 2022:

2019.2020.2021.
Beograd na vodi doo20%-9%19%
Deka inzenjering doo8%10%30%
Gradjevinska direkcija Srbije7%13%23%

To su profitne margine za mega projkte za mega firme koje su bliske vlasti. Ako neki privatni investitor zgradu srednjeg gabarita, smatra se uspehom ako mu je profit 7-8%.
 
Vrh