Šta je novo?

Cene nekretnina

Dnevna doza Euribora:

Euribor 6M: 0.908 %
Za 3 radna dana skocio sa 0.753 %.

Kada je od pocetka marta do pocetka juna, odnosno za 3 meseca, skocio za 0,5% i posle duuugo vremena postao pozitivan, izlazili su tekstovi upozorenja.
Sada je za manje od 3 meseca skocio za 0,9%.

U prevodu:
To je vec ozbiljno povecanje, na 30 godina to znaci vec 20% vecu ratu. A tek je krenulo.

Najvisa vrednost od pocetka jula 2012. godine:
chart (3).jpeg

Za mene je ovo dovoljno divlji skok, sto svedoci pad kreditnih kupaca u Q2, a rast se tek zahuktao u tom kvartalu.
 
Kad se kaže tako relativno, da se čovek uplaši, a onda pogledaš da je u apsolutnim vrednostima to manje od najniže tačke nakon subprime krize ore 15 godina. Poenta, to su nekada bile stimulativne stope!
 
Kad se kaže tako relativno, da se čovek uplaši, a onda pogledaš da je u apsolutnim vrednostima to manje od najniže tačke nakon subprime krize ore 15 godina. Poenta, to su nekada bile stimulativne stope!
Sve stoji sto kazes, ali dosta ljudi je u prethodnih 15 godina uzeo stambeni kredit na 20+, nadajuci se da ce referentne kamatne stope ostati iste (ne nuzno nulte). I sa ovim stopama velika vecina moze da otplacuje kredite, ali je pitanje sta ako se nastavi rast stopa, a nastavice se sigurno jer ECB zestoko kaska za FED-om, tek su pre mesec poceli da dizu, dok FED to radi od marta/aprila, cini mi se. Sledi jos par 50-75bps skokova, da bi bili egal sa USA, ali ne nuzno vise od toga, i ne nuzno iz meseca u mesec.
 
Slažem se, ja kažem da se prvi sad ne bih usudio, dok se ne stabilizuju stvari, ostaje nada da će to ohladiti i stabilizovati tržište. E sad koliko će to pogoditi naše tržište, gde je malo učešće kreditnih kupaca, videćemo.

Ipak, ti koji su u ovih 10 godina uzeli, prošli su fenomenalno. Nekretnina im vredi više od glavnice i svih kamata, zaradili na papiru + besplatne kirije. Sve uz ozbiljnu verovatnoću da će kamate možda morati nazad, brže nego što mislimo.
 
Ne verujem da ce kamate ici nazad dok traje inflacija, u najgorem slucaju mogu da stanu, a i tada ce biti pod velikim pritiskom da nastave da rastu.
U slucaju da spuste kamate u toku inflacije (ili ih zaustave na niskom nivou pri visokoj inflaciji), to ce biti znak i poslednjoj babi da su E/$ smece i da je magarac svako ko ih drzi, i krece stampedo izlaska iz tih papirica, e onda krece prava igranka, gde ce cak i deflaciona spirala izgledati kao privlacna opcija.
Mada sa ovim likovima koji danas vode Zapad, nikad se ne zna.
 
Kad se kaže tako relativno, da se čovek uplaši, a onda pogledaš da je u apsolutnim vrednostima to manje od najniže tačke nakon subprime krize ore 15 godina. Poenta, to su nekada bile stimulativne stope!
Nije problem što su to nekada bile stimulativne kamatne stope i jako povoljni krediti.

Kupci su sada budžetirali rate u odnosu na platu sa nultim ili negativnim EURIBOR-om i na 20 i 30 godina to pravi veliku razliku.

Jedini kreditni kupci koji neće moći da plaćaju ratu eventualno mogu da budu oni kojima je to prvi i jedini stan i već su imali nesrazmerno veliku ratu kredita. Oni kojima je to drugi ili peti stan za izdavanje mogu da rebalansiraju budžet.

Ali svakako svima menja računicu. Rast kamatnih stopa takođe povećava kamatu na kredite za privrednike koje investitor diže od banke.
 
Kad se kaže tako relativno, da se čovek uplaši, a onda pogledaš da je u apsolutnim vrednostima to manje od najniže tačke nakon subprime krize ore 15 godina. Poenta, to su nekada bile stimulativne stope!
Upravo tako, stopa je identicna kao najniza posle krize, jedino ima zackoljica sto je kvadrat sada duplo skuplji, a rast kamata je tek na pocetku.
Nije ti prijatno kad treba da udjes u kredit, a vrhunac rasta rate se ne nazire.
Slažem se, ja kažem da se prvi sad ne bih usudio, dok se ne stabilizuju stvari, ostaje nada da će to ohladiti i stabilizovati tržište. E sad koliko će to pogoditi naše tržište, gde je malo učešće kreditnih kupaca, videćemo.

Ipak, ti koji su u ovih 10 godina uzeli, prošli su fenomenalno. Nekretnina im vredi više od glavnice i svih kamata, zaradili na papiru + besplatne kirije. Sve uz ozbiljnu verovatnoću da će kamate možda morati nazad, brže nego što mislimo.
Mislim da je ponovljeno vise puta da, kada su stanovi u pitanju, kreditni kupci ucestvuju mnogo vise na trzistu nego sto ljudi to misle.
Niko ne spori da su ljudi koji su kupili prethodnih godina dobro prosli (ja sam jedan od njih), pricamo o ovom trenutku sada u vremenu. A koliko vidim i za ovaj trenutak sada se slazemo :)
Do koliko ce rast kamata da ide, koliko ce da stagnira i kada ce poceti da pada su vec teme za nagadjanje, pa ko ubode ubode :D
 
Dnevna doza Euribora:

Euribor 6M: 0.908 %
Za 3 radna dana skocio sa 0.753 %.

Kada je od pocetka marta do pocetka juna, odnosno za 3 meseca, skocio za 0,5% i posle duuugo vremena postao pozitivan, izlazili su tekstovi upozorenja.
Sada je za manje od 3 meseca skocio za 0,9%.

U prevodu:


Najvisa vrednost od pocetka jula 2012. godine:
Pogledajte prilog 143508
Za mene je ovo dovoljno divlji skok, sto svedoci pad kreditnih kupaca u Q2, a rast se tek zahuktao u tom kvartalu.

Da, rata za kredit na 30 godina je vec za 20% veca nego na pocetku godine. Vrlo lako se moze desiti da rata skoci jos 20-40%:

Rata kreditamarza 3% + RKS -0.54% (6M EURIBOR decembar)marza 3% + RKS 0.91% (6M EURIBOR trenutno)marza 3% + RKS 2.16% (1Y forward 6M EURIBOR)marza 3% + RKS 2.5% (trenutni Fed funds rate)marza 3% + RKS 3.8% (projektovani Fed funds rate)
100.000 na 20 godina530600670690760
Rast u odnosu na decembar+14%+27%+30%+45%
100.000 na 30 godina390470550570650
Rast u odnosu na decembar+20%+39%+45%+66%

Kad se kaže tako relativno, da se čovek uplaši, a onda pogledaš da je u apsolutnim vrednostima to manje od najniže tačke nakon subprime krize ore 15 godina. Poenta, to su nekada bile stimulativne stope!

To je irelevantno, kljucno je da porast kamatnih stopa znaci porast rata, a on znaci dalji pad traznje kreditnih kupaca.

Sve stoji sto kazes, ali dosta ljudi je u prethodnih 15 godina uzeo stambeni kredit na 20+, nadajuci se da ce referentne kamatne stope ostati iste (ne nuzno nulte). I sa ovim stopama velika vecina moze da otplacuje kredite, ali je pitanje sta ako se nastavi rast stopa, a nastavice se sigurno jer ECB zestoko kaska za FED-om, tek su pre mesec poceli da dizu, dok FED to radi od marta/aprila, cini mi se. Sledi jos par 50-75bps skokova, da bi bili egal sa USA, ali ne nuzno vise od toga, i ne nuzno iz meseca u mesec.

U ovom trenutku nisu bitni oni koji su vec uzeli kredit, nego oni koji ga nece uzeti.

Udeo kredita u ukupnim kupoprodajama stanova u Beogradu je vec pao sa 39% u Q2 prosle na 29% u Q2 ove godine. Uprkos tome traznja (broj transakcija) je ostala otprilike na istom nivou. To znaci da je pad broja kredita za 26% kompenzovan skokom kes kupovina. Medjutim pitanje je dokle pad prodaja iz kredita moze biti kompenzovan novim kesom.

Ako se povuku kreditni kupci, na trzistu ostaju oni koji se trampe (prodaju jednu a kupuju drugu nekretninu), a oni nemaju moc da guraju cene na gore, i oni koji investiraju novi kes, a oni to rade u ocekivanju daljeg rasta cena. Ako dalji rast kamata dovede do daljeg pada traznje iz kredita, i ako dalji pad traznje iz kredita dovede do pada ukupne traznje, ne vidim zasto bi cene dalje rasle, a ako ne budu rasle cene, to bi trebalo dovesti do smanjenja i investicionih kupovina, sto znaci jos veci pad ukupne traznje.

Pa upravo zato se i dizu kamatne stope - da bi se destimulisala traznja i smanjio pritisak na cene.

Oni koji su vec uzeli kredite i kupili stanove su u toj prici nebitni. Oni samo mogu da povecaju ponudu ako kojim slucajem rast kamata dovede do toga da ne mogu da otplacuju svoje kredite, ali trenutno, koliko znam, nista ne ukazuje na takav scenario.
 
Kupci su sada budžetirali rate u odnosu na platu sa nultim ili negativnim EURIBOR-om i na 20 i 30 godina to pravi veliku razliku.

Ali svakako svima menja računicu. Rast kamatnih stopa takođe povećava kamatu na kredite za privrednike koje investitor diže od banke.

Istina, ipak uleteti u kredit bez jasnog uvida koliko u nekoj budućnosti jedinični rast X utiče na rast Y, a i samo očekivanje da će takvo nenormalno stanje negativnih kamata potrajati, nije racionalno. :)

Ipak, kao što kažeš, postoji već velika margina dobitka u prethodnih par godina baš zbog niskih kamata i ogromnog skoka cena, ne očekujem probleme kao 2008. čak ni kod tih sa jednom nekretninom.

Slažem se i za privredu. Ipak što reče neko, nisu bitni ti sa kreditom, nego oni potencijalni koji otpadnu sa tržišta i smanje tražnju i pritisak na cene. Const imam utisak da su potezi premlaki, obzirom da sve ovo već predugo traje i moj utisak je da gase požar koficama vode, uplašeni da ne upadnu u stagflaciju. Em klizi privreda, em imaš inflaciju.
 
Kada imas primanja u USD (kao i veliki deo nase dijaspore) i kad preracunas ispadne da sada znacajno manje mora da se da novca u dolarima nego pre x meseci. Pogotovo za skuplje nekretnine. Trziste Srbije je postalo
jako atraktivno za kupce iz dijaspore koja je u Americi. Razlog tome je nenormalno jacanje dolara u odnosu na euro.

Nadam se da je sada jasnije.
Tesko. Jedino ukoliko pod ikada najjeftiniji mislis najjeftiniji u X meseci. A onda je to na nivou cestih tvrdnji da smo kao drzava prvi, posle nekog ko je npr peti. A definicija svega toga je manipulacija i obmana.
 
Treba sacekati jos. Uglavnom ovo sto uspevam da nadjem od informacija je da ce trziste pasti drasticno ali uglavnom za te drasticne poteze mora da se desi neka vest, neka varnica. Uglavnom se klade da ce to biti Kina i ponzi koji su napravili sa nekretninama.
 
Investitore podsticu kreditni kupci,jer im oni daju novac za dalju gradnju..aa kada ljudi odustanu od kredita ( zbog velikih kamata ) ili u najgorem slucaju nemaju uslov da podignu kredit investitori staju sa gradnjom i onda ce vuci za rukav da ti proda stan po znatno nizoj ceni saaaamo da zavrsi zgradu jer ima rok..
Ako EURIBOR jos samo malo skoci to ce biti kraj suludim cenama
 
Ti bese radis u SAD? Jesi kupio par stanova ovih dana u Bg? Sta cekas?
Cekam pad koji tvrdi vecina njih na forumu da ce se desiti :)

Na 1M meni je usteda 300k trenutno (jer menjao sam i preko 1.2 a kamoli 0.9 i to mi deluje prilicno znacajno). Verujem da je primamljivo i ostalima iz US.
 
Kad se kaže tako relativno, da se čovek uplaši, a onda pogledaš da je u apsolutnim vrednostima to manje od najniže tačke nakon subprime krize ore 15 godina. Poenta, to su nekada bile stimulativne stope!
zar nisu i sada stimulativne, pisao si tako?
Isto tako si pisao da nema šanse da dižu...

Šta ako vidimo iznenadni hike, bez najave sastanka?

Rizik koji nosi ekviti je veći od inflacije.

Baloni su se pumpali 4x brže nego inače, očekivano je gledati ispumpavanje od 4x...

Obveznice će lupiti o dno, i ne, obveznice nisu neki tamo aset kojim samo boomeri trguju...

Nekretnine najviše zaostaju zajedno sa komoditijem, tako da i njih čeka pakao. A, u Srbiji nema većeg balona i euforije nego zarade od +50% za godinu i kusur dana u nečemu što predstavlja nizak do srednji rizik investiranja.

Prestanite da se nadate, likvidnost je izašla sa tržišta, sledi pucanje.
 
Poslednja izmena:
Pa ja i kažem da su i ovo sad super stimulativne kamate, to što ljudi očekuju da euribir bude negativan, nije normalno!

Tačno je da sam verovao da neće biti dizanja kamata, ali to treba gledati u kontekstu, u tom trenutku niko slutio nije da će inflacija na 10+%, u tom smislu mnogo je gore nego što sam pesimistički predvideo, realne kamate su još negativnije! Ja i sad ne verujem da će dizati previše, ali da se razumemo, ako se inflacija još više otrgne kontroli i ne daj Bože krene neki blaži hiperinflatorni scenario, tad je i dizanje od npr 10% smešno.
 
Radi mi nesto majstor danas i caskamo. Kaze opet ide povecanje cene stiropora za 10-15% a i ostalog materijala......
Ne znam samo da li je cena novih projekata unapred ukljucila sva moguca i potencijalna poskupljenja ili nas ocekuje novih 10% u narednom periodu sto bi bio vrhunac ludila. Jedno je sigurno, svi investitori zure da zavrse postojece projekte.
 
Žure ne samo zato da bi uštedeli na materijalu i radnicima, nego i što se plaše kraha, čisto ekonomski ako cene idu gore, tražnja ide dole, za sada nema naznaka usporavanja iako je manje kreditnih kupaca, keš dominira.

"Žurim" i ja, kao neko kome se gradi, a imam utisak da se probijaju rokovi. Totalno sam nezainteresovan za cenu (jer verovatno ide u ponudu i zatim vezano u tražnju, tj prodaš skuplje, ali tako skuplje i kupiš i obrnuto), bitno mi je samo da se završi, a cena je porasla 30% od trenutka kada je potpisan predugovor u decembru, dakle za 9 meseci. Čovek ima 10 gradilišta, a na 2 projekta i blizu 50% rast u ceni. Dok je tako i dok se ne usporava tražnja, imaju oni i veću marginu profita i to za kraće vreme. Kad i ako stane, biće veselo...
 
Cekam pad koji tvrdi vecina njih na forumu da ce se desiti :)

Na 1M meni je usteda 300k trenutno (jer menjao sam i preko 1.2 a kamoli 0.9 i to mi deluje prilicno znacajno). Verujem da je primamljivo i ostalima iz US.
Cek, znaci vise verujes dezurnim pesimistima na forumu nego svojoj proceni koja je kontra tome i koju sve vreme pripovedas ovde?
 
Žure ne samo zato da bi uštedeli na materijalu i radnicima, nego i što se plaše kraha, čisto ekonomski ako cene idu gore, tražnja ide dole, za sada nema naznaka usporavanja iako je manje kreditnih kupaca, keš dominira.

"Žurim" i ja, kao neko kome se gradi, a imam utisak da se probijaju rokovi. Totalno sam nezainteresovan za cenu (jer verovatno ide u ponudu i zatim vezano u tražnju, tj prodaš skuplje, ali tako skuplje i kupiš i obrnuto), bitno mi je samo da se završi, a cena je porasla 30% od trenutka kada je potpisan predugovor u decembru, dakle za 9 meseci. Čovek ima 10 gradilišta, a na 2 projekta i blizu 50% rast u ceni. Dok je tako i dok se ne usporava tražnja, imaju oni i veću marginu profita i to za kraće vreme. Kad i ako stane, biće veselo...
Nisam bas najbolje razumeo. Uzeo si stan u izgradnji koji ces da prodas kada se zavrsi?
 
Pa ja i kažem da su i ovo sad super stimulativne kamate, to što ljudi očekuju da euribir bude negativan, nije normalno!

Tačno je da sam verovao da neće biti dizanja kamata, ali to treba gledati u kontekstu, u tom trenutku niko slutio nije da će inflacija na 10+%, u tom smislu mnogo je gore nego što sam pesimistički predvideo, realne kamate su još negativnije! Ja i sad ne verujem da će dizati previše, ali da se razumemo, ako se inflacija još više otrgne kontroli i ne daj Bože krene neki blaži hiperinflatorni scenario, tad je i dizanje od npr 10% smešno.
dizanje kamata dok gledaš recesiju u oci ne može da bude stimulativno, plus se nalaziš u balonu svih balona...

Kako niko nije mogao da sluti, pa je l sam pisao? Ti si uoči prekida QEa, i prvog dizanja pisao kako nema šanse da dižu dok se crveni januar. Sada gledaj kako dižu dok svi genijalci misle kako je počeo novi bull, i kako centralne banke ne smeju da guraju u recesiju.

Ne da ne smeju, nego će parni valjak da radi ako treba.

Zaboravljaš da ni ne moraju da dižu previše, pa i Druck sa 50 godina aktivnog iskustva na vrhu kaže da se u istoriji nije desilo da CPI pređe 5%,a da kamatna stopa nije u jednom trenutku sustigla, i da uprkos tome veruje da će to biti "violated"...

Ide iznad 4-5, ali ne preko CPI.

Važno je napomenuti da veliki deo CPI-ja čini volatilnost energije i hrane. Core CPI je verodostojniji, i zastrašujuće je da je na 6 i više posto. Da ne spominjem štelovanje..
 
Ko nam garantuje da neće preterati. To što ne moraju, ne znači da neće.
 
Ipak, ti koji su u ovih 10 godina uzeli, prošli su fenomenalno. Nekretnina im vredi više od glavnice i svih kamata, zaradili na papiru + besplatne kirije. Sve uz ozbiljnu verovatnoću da će kamate možda morati nazad, brže nego što mislimo.
i sad, dok inflacija divlja pričaš o kamatama koje idu u nazad...

svaka čast na 30%, ozb,👍👍

ja se ne bih neckao, definitivno bih prodao čim pre
 
Vrh