Šta je novo?

Cene nekretnina

Izbaci precenjene iz recenice koju sam napisao (podcenjene i realne nisam pominjao :) ) i sustina ce ostati ista. Ljudi nemaju bolju ideju, ne znaju neki biznis, nekako su dosli do para a jedino sto mogu da urade je da daju 200k za stan, koji ce da izdaju za 500 eur bruto. Zar ne bi bilo logicno da neko ko je dosao do tolike love vec ima znanje da pokrene svoju kompaniju, svoj biznis, da napravi neku inovaciju?
Mislim da je kupovina nekretnine i njeno izdavanje dobar nacin da se ima siguran dodatni prihod. Otvaranje kompanija, razvoj sopstvenog biznisa, mislim da je rizicnije, a da ne govorim o tome ako firma pukne pa na dusi nosis i porodice od kolega koji su ostali bez posla. Ovako oko stanova dal kupovina pa prodaja ili izdavanje je barem po mom misljenju uvek bolja varijanta.
 
Izbaci precenjene iz recenice koju sam napisao (podcenjene i realne nisam pominjao :) ) i sustina ce ostati ista. Ljudi nemaju bolju ideju, ne znaju neki biznis, nekako su dosli do para a jedino sto mogu da urade je da daju 200k za stan, koji ce da izdaju za 500 eur bruto. Zar ne bi bilo logicno da neko ko je dosao do tolike love vec ima znanje da pokrene svoju kompaniju, svoj biznis, da napravi neku inovaciju?
Tvoja pretpostavka je da je taj neko ‘nekako dosao do para’ a to ‘nekako’ najcesce i jeste neka pametnija investicija ili sopstveni biznis. Ne znam zasto mislis da se to iskljucuje.

Ono mini istrazivanje koje je shade uradio na par novogradnji upravo to i pokazuje, kupci su uglavnom preduzetnici.
 
Ne znam koji je izvor, ovo su zvanicni podaci:

2019 Q12019 Q22020 Q12020 Q22021 Q12021 Q22022 Q12022 Q2
Savski venac novogradnja29932950318230873033312033103650
Beograd na vodi329931273157329133573762
Kneza Milosa Residence31603126
Stari grad novogradnja240926072658278430003122
Novi Dorcol276027362754283231303513
K District2726258628203002
Novi Beograd starogradnja14091463152115971729177319352030

Sto se tice ranijih godina (2016, 2017, 2018):

- Zanimljivo je i da je prosecan kvadrat u Beogradu na vodi jos 2016. kostao 2900, dok je 2017. prosecna cena bila 2600, a 2018. oko 2800 evra. Pretpostavljam da su se 2016. prodavali soliteri uz reku, a 2017-2018. ovi soliteri u drugom redu, pa otuda pad cene.
- 2018. se Kneza Milosa Residence prodavao za 2800, a Skyline za 2700.
- 2019. je Beograd na vodi dostigao 3100, Kneza Milosa Residence 3000, a Skyline 2800. K District je 2019. kostao 2300.
 
Razumem ja to, prijatelju, po tvojem, a i mojem misljenju to ima smisla, jer ruku na srce i nismo neki preduzetnici (barem ja). Al me brine sto i ljudi koji su uspeli da nagomilaju 200k u kesu nemaju bolju ideju. :)
A mozda oni imaju vise iskustva i znaju da je bolje da ulaze u nekretnine nego da rizikiju kroz biznis u sadasnjim okolnostima?
 
Razumem ja to, prijatelju, po tvojem, a i mojem misljenju to ima smisla, jer ruku na srce i nismo neki preduzetnici (barem ja). Al me brine sto i ljudi koji su uspeli da nagomilaju 200k u kesu nemaju bolju ideju. :)
Nije stvar da li imas neku ideju.
Mnogi ljudi imaju vec posao sa kojim su zadovoljni i dobro zaradjuju. Nije ulaganje u novi biznis samo otvoris firmu i sve funkcionise.
Potrebno je da se tome posvetis, a ako vec imas posao to je veliki dodatni napor i mnogi ne zele takav zivot. Zato visak uloze u nesto pasivno.
 
Sve ok, ljudi, nema potrebe da objasnjavamo zasto je pasivan prihod dobar. Pomenuli smo da sada nekretnine ne kupuje bilo ko, nego 10% najsposobnijih, jbg kapitalizam, znaci ljudi koji uzimaju nekoliko stanova, koji kupuju u kesu i koji su bukvalno milioneri. Da bi postao milioner, moras da budes "ahead of the curve", da imas i znanje i poznastva i walkthrough za biznis koji ih je dodtle doveo. E sad, nije mi jasno zasto bi neko tog kalibra kupio starogradnju u npr bloku 33 u kesu? Mnogo toga meni nije jasno, al ok :) nisam ja tema. Malo je zastrasujuce ako i ti ljudi razmisljaju kao neko ko je 10 god cistio ribu na brodu u Norveskoj i vratio se u Bg, bez ikakvog znanja? Opet, cast izuzecima.
 
Kupovina stana bez garažnog mesta u ulicici kakva je Beranska i sa druge strane tramvajske sine i sve to na Trosarini, pakao u najavi…tu čak i da kupis GM će biti haos , parkirana auta ispred ulaza u garažu i ostalo… u nekom od kompleksa sam čuo da ljudi dodju do tagova i parkiraju na tudja mesta, a nema sistemskog rešenja kako to rešiti, komunalne nije nadležna, saobracajna nije nadležna , možeš krivičnu prijavu protiv N.N lica 😄
ne razumem. neko parkira auto na mom parking mestu u garazi i ja gledam taj auto tu, ne uzimam skalpel i ne pravim nekoliko krugova oko tog auta i ne proveravam mu gume nego se raspitujem ko je ''nadlezan''; to mi kazes?
bas su se naprasno promenili ljudi u beogradu onda. meni je drago zbog toga. sad svi zive ''uciniste jednome od ove moje najmanje brace i meni uciniste.''
 
Nema dokaza da se vecina stanova novogradnje kupuje iz legalnih izvora (biznisa), niti razlog da se kapital parkira zbog pasivnog prihoda...
Cak naprotiv.
 
Sve ok, ljudi, nema potrebe da objasnjavamo zasto je pasivan prihod dobar. Pomenuli smo da sada nekretnine ne kupuje bilo ko, nego 10% najsposobnijih, jbg kapitalizam, znaci ljudi koji uzimaju nekoliko stanova, koji kupuju u kesu i koji su bukvalno milioneri. Da bi postao milioner, moras da budes "ahead of the curve", da imas i znanje i poznastva i walkthrough za biznis koji ih je dodtle doveo. E sad, nije mi jasno zasto bi neko tog kalibra kupio starogradnju u npr bloku 33 u kesu? Mnogo toga meni nije jasno, al ok :) nisam ja tema. Malo je zastrasujuce ako i ti ljudi razmisljaju kao neko ko je 10 god cistio ribu na brodu u Norveskoj i vratio se u Bg, bez ikakvog znanja? Opet, cast izuzecima.
To ni meni nije jasno. Ali pretpostavljam da su nepoverenje i strah od prevare jedan od razloga.
I nedostatak novogradnje koja se prilicno brzo razgrabi, pa onda neki idu daj sta das, samo da kupim dok ne poskupi.

Npr moj rodjak koji ima oko 60 godina je sinu kupio stan u starogradnji iz klasicnih ubedjenja "to je bre puna cigla, nema da mrdne nigde, nekad se znalo kako se gradi". Secam se kako je ponosno pricao kako on zna sta valja i niko ga ne moze preveslati.
Pa je sada tako strucan kupio stan bez izolacije u krsu od zgrade, a kad se vraca sa posla srecni sin mu 15 minuta kruzi da nadje mesto za parkiranje. Ali komunisticka gradnja. Mada ima i realnih prednoati ako je na Nbg. Ali ovo njegovo nije.
I ja to razumem, 2000ih je novogradnja stvarno bila raspadanje, i to je ostalo u glavi nekih ljudi i novogradnja i danas ima takvu reputaciju. Iako je danas mnogo bolja od starogradnje, pogotovo ove skuplje zgrade.
 
Nema dokaza da se vecina stanova novogradnje kupuje iz legalnih izvora (biznisa), niti razlog da se kapital parkira zbog pasivnog prihoda...
Cak naprotiv.
Nema mnogo dokaza ni za suprotno, pa to uverenje ipak vlada. Par eksponiranijih politickih slucajeva i to je to. Ostalo su samo pretpostavke i glasine, iste jacine kao i pretpostavka da je neki privatnik iz svojih prihoda kupio stan.
 
I ja to razumem, 2000ih je novogradnja stvarno bila raspadanje, i to je ostalo u glavi nekih ljudi i novogradnja i danas ima takvu reputaciju. Iako je danas mnogo bolja od starogradnje, pogotovo ove skuplje zgrade.
Kako, kad su na ovom istom ofrumu bile postavljene sliek iz stanova u BhdNaH20, kupatila koja se raspadaju ili su uzasno lose uradjena.
 
Dešava se ono o čemu sam govorio u aprilu (rast cena goriva, hrane, gasa, drva), i ovo nije privremen rast, ovo će se nastaviti i dalje, stan više nije prioritet, već gola egzistencija za život.
 
Sada tu kao pricamo o legalnom/nelegalnom novcu, a ministar finansija uhvacen u velikom muljanju i nikom nista, nastavio na funkciji.
Pa ko bi normalan imao poverenja u takav sistem cak i da je nekim cudom sve ostalo cisto. Bolje da cutite i da se ne trudite da nalazite opravdanja jer vam bas i ne ide, samo smarate i gusite temu.
 
Dešava se ono o čemu sam govorio u aprilu (rast cena goriva, hrane, gasa, drva), i ovo nije privremen rast, ovo će se nastaviti i dalje, stan više nije prioritet, već gola egzistencija za život.

Samo si zaboravio da kažeš da si govorio da će nominalne cene stanova da idu u drugom smeru, tj da padaju, a ono vidimo obrnuto, rastu i dalje, ne procentualno kao resursi o kojima govoriš, a onda dolazimo do onoga što sam ja predvideo, stanovi će pojeftiniti u realnom obliku u odnosu na druga dobra, ali će nominalna cena biti ista ili veća!
 
ne razumem. neko parkira auto na mom parking mestu u garazi i ja gledam taj auto tu, ne uzimam skalpel i ne pravim nekoliko krugova oko tog auta i ne proveravam mu gume nego se raspitujem ko je ''nadlezan''; to mi kazes?
bas su se naprasno promenili ljudi u beogradu onda. meni je drago zbog toga. sad svi zive ''uciniste jednome od ove moje najmanje brace i meni uciniste.''
Slabo bi ti pomogao skalper, čovek drži sekiru u svakom od 3 auta koja ima…bez ijednog GM…a rekao na grupi da će traziti snimak sa kamera ako nadje oštećen auto, govorim o tome koliko neko normalan ima malo mogucnosti … ajd za par godina da gledamo šta će biti po BW kad prodaju sve stanove, meni je nestvarna ideja da staviš mehaničku zaštitu na svoje GM…
 
Slabo bi ti pomogao skalper, čovek drži sekiru u svakom od 3 auta koja ima…bez ijednog GM…a rekao na grupi da će traziti snimak sa kamera ako nadje oštećen auto, govorim o tome koliko neko normalan ima malo mogucnosti … ajd za par godina da gledamo šta će biti po BW kad prodaju sve stanove, meni je nestvarna ideja da staviš mehaničku zaštitu na svoje GM…
Tužite ga pa će na kraju platiti jednu četvrtinu garažnog mjesta na troškove postupka. To je paradoks da komunalna i saobraćajna policija nisu nadležne jer se radi o privatnoj svojini pa samim tim i o privatnim stvarima.
Ja sam imao slučaj da je čovjeku komšija parkirao auto u garažu koja nije imala garažna vrata i ovaj je preko noći zazidao ulaz u garažu. Ovome je auto bilo zarobljeno ne sjećam se koliko dugo dok je tekla parnica.
 
Lako se to rešava, nije krivična protiv NN lica, taj auto ima tablice valjda. Policija mora da izađe da konstatuje i napravi zapisnik koliko god puta treba, iako ne sme da rešava ništa, makar ti se u kuću uselio. Pa kad krenu da pljušte kazne, sudske takse...

Mi smo porodično imali sličan slučaj, ne za parking, ali slično, čovek hteo da se sudi posle prvostepene odluke na svim instancama, naravno sve izgubio, bilo pitanje vremena, evo već par godina plaća i plaćaće još koju...

Mogli smo da povedemo poseban postupak za tržišne kirije za korišćenje, ali nismo htrli da ga upropastimo, uako smo moralno imali sva prava na to...
 
Slabo bi ti pomogao skalper, čovek drži sekiru u svakom od 3 auta koja ima…bez ijednog GM…a rekao na grupi da će traziti snimak sa kamera ako nadje oštećen auto, govorim o tome koliko neko normalan ima malo mogucnosti … ajd za par godina da gledamo šta će biti po BW kad prodaju sve stanove, meni je nestvarna ideja da staviš mehaničku zaštitu na svoje GM…
Pa ne ostaje nista drugo, to je najlakse resenje. Ne znam da li sme da se stavlja i uvrce zastita u beton, ali nista drugo protiv takvih se ne moze. Mislim mozes da se sudis, ali ko zna ko je taj. Posle do kraja zivota da ima pik na tebe. Tskvi od kazne cvikaju jer nemaju osecaj kajanja i krivice, potpuno hladni, samo ces sebe nasekirati.
 
Poslednja izmena:
Haha pa kako ide tokom koji si opisao u aprilu, bukvalno si rekao da cene pocinju da padaju polovinom aprila, a one porasle. Cak mi se cini da si recimo u martu rekao ce se desiti slom trzista polovinom aprila.
 
Pa on ce svaki ekonomski potres i sitnicu koji procita pripisati ostvarenju njegovog predvidjanja. Eto pocelo je u aprilu, i sada ce uvod u propast trajati tri godine. A nista se ne menja. Ali i kad za 6-7 godina dodje do slabljenja trzista iz potpuno levih razloga on ce reci da je predvideo to jos u nekom tamo aprilu.

Ajde da docekamo i tu jesen, nije daleko. Pa kada se na jesen ne desi nista, bice " reako sam jesen ili zimu". I tako ce ponovo rok da se pomeri na april, neke izbore i sl.
 
Vrh