Šta je novo?

Cene nekretnina

Kojom logikom je bilo koji kupac BWa u proslosti izgubio 15% na vrednosti? Mozda ce cene u BWu biti nize za 2-3 godine al od pocetka projekta do sad su cene samo rasle. Takodje ulaganje u domacu berzu je presmesan savet, ajde da prica o alternativama americkoj (indijska berza ima po mom misljenju strasan potencijal) al kod nas jedino sto i treba razmatrati su nekretnine.
 

Cene only go down, ali za 2 najvise 3 godine i to jer - Stockholm!
Da je to tako imali bi navalu narocito stranih investitora koji grade po Beogradu samo za izdavanje. Za sada samo Skyline je uradio tako nesto koliko znam. Po celom Stokholmu privatne firme grade citave zgrade i komplekse samo za izdavanje. Znaci njima se vise isplati na takvom trzistu gde postoji uredjen sistem rentiranja nego kod nas gde mogu da rebnu koliko hoce. Na prvi pogled nelogicno, ali sigurno procenjuju da je ovakvo stanje kod nas neodrzivo i veliki investicioni rizik.
 
Da je to tako imali bi navalu narocito stranih investitora koji grade po Beogradu samo za izdavanje. Za sada samo Skyline je uradio tako nesto koliko znam. Po celom Stokholmu privatne firme grade citave zgrade i komplekse samo za izdavanje. Znaci njima se vise isplati na takvom trzistu gde postoji uredjen sistem rentiranja nego kod nas gde mogu da rebnu koliko hoce. Na prvi pogled nelogicno, ali sigurno procenjuju da je ovakvo stanje kod nas neodrzivo i veliki investicioni rizik.

Iskreno me zanima koliku će popunjenost imati Skyline. Meni ona lokacija zapravo i nije nešto za nekoga ko hoće da renta stan za luksuzno stanovanje u BG...
 
Znaju obrazovani amerikanci sta valja

 
Iskreno me zanima koliku će popunjenost imati Skyline. Meni ona lokacija zapravo i nije nešto za nekoga ko hoće da renta stan za luksuzno stanovanje u BG...
Cudna lokacija, mozda nisu mogli da dobiju bolje zemljiste, a zgrada je lepa. Bolje da je Skyline na mesto Kdistricta, bar bi licilo na nesto.
 

Screenshot 2024-05-06 at 3.36.59 PM.png
 
Buffett je prodao akcije Apple-a... Ne znam da li i zašto ne ulaze u nekretnine već uvećava kesh poziciju?

Buffet nije investitor koji ulaze u nekretnine, njegova trenutna kes pozicija je 20% i svakako na nju dobija fin prinos od 5% i ceka prave prilike za kupovinu value kompanija, i dalje je 80% investiran. Takodje prodaja Applea je mizerna procentualno, smanjio je ceo svoj udeo za 1%, ostalih 99% akcija koje je imao i dalje poseduje. Svakako su njegovi potezi irelevantni za trziste nekretnina.
 
A ja kazem - Cene nekretnina kod nas U RIKVERC! 👈 I videcete za 2 najkasnije 3 godine...
Da sam dobio dinar svaki put kada sam čuo tu frazu "za 2, naviše 3 godine" do sada bih bio milijarder. Na žalost, jedino sto se izvesno u narednih par godina je intenziviranje gradnje za Expo, kao i početak razvoja druge faze BNV. E sad kako veliki građevinski projekti na malom i plitkom beogradskom tržištu utiču na celokupnu cenu nekretnina, već smo imali priliku da vidimo prethodnih godina. Pametnom dosta.
 
A ja kazem - Cene nekretnina kod nas U RIKVERC! 👈 I videcete za 2 najkasnije 3 godine cene kvadrata iz 2019.
Ima fala bogu i podataka za kretanje cena nekretnina gde se vidi da su i cene pale, ne samo kamatne stope.
Ja sam bio sarkastican. Ovaj chart je klasican primer balona. Ako bi cene isle gore onda bi to znacilo da mora jaca parabola na gore da ide a to nije realno.
 
Buffet nije investitor koji ulaze u nekretnine, njegova trenutna kes pozicija je 20% i svakako na nju dobija fin prinos od 5% i ceka prave prilike za kupovinu value kompanija, i dalje je 80% investiran. Takodje prodaja Applea je mizerna procentualno, smanjio je ceo svoj udeo za 1%, ostalih 99% akcija koje je imao i dalje poseduje. Svakako su njegovi potezi irelevantni za trziste nekretnina.
Zar nije bar 1/3? Krajem 2023 je imao 370 milijardi investirano u akcije firmi?
 
Da je to tako imali bi navalu narocito stranih investitora koji grade po Beogradu samo za izdavanje. Za sada samo Skyline je uradio tako nesto koliko znam. Po celom Stokholmu privatne firme grade citave zgrade i komplekse samo za izdavanje. Znaci njima se vise isplati na takvom trzistu gde postoji uredjen sistem rentiranja nego kod nas gde mogu da rebnu koliko hoce. Na prvi pogled nelogicno, ali sigurno procenjuju da je ovakvo stanje kod nas neodrzivo i veliki investicioni rizik.
Cene rente su bile niske do Rusa. Obrati paznju narednih par godina koliko ce biti toga. Brixwell je prvi napravio zgradu za rentu na Vračaru, pre par godina.

Developeri su napredovali dosta ovde, koriste sve vise finansijske instrumente, tako da ce biti sve vise long lease objekata.

Grad Beograd pregovara sa par developera oko Expa ( residental ), u igri je oko milion m2 stanova i office-a. To bi moglo malo da vrati cene u normalu, uz čuveno ozakonjenje..

Info iz prve ruke, ako Srbija dobije investicioni rejting, ulazi jedna velika investiciona banka na nase trziste ( USA ). To bi otprilike znacilo i da ce nas ugurati u EU u nekom srednjerocnom periodu.
 
Kojom logikom je bilo koji kupac BWa u proslosti izgubio 15% na vrednosti? Mozda ce cene u BWu biti nize za 2-3 godine al od pocetka projekta do sad su cene samo rasle. Takodje ulaganje u domacu berzu je presmesan savet, ajde da prica o alternativama americkoj (indijska berza ima po mom misljenju strasan potencijal) al kod nas jedino sto i treba razmatrati su nekretnine.
YIeld je pao 10-15% na BNW-u, verovatno ce jos 5-6%. Kupuju ga trenutno 'manje obrazovani' investicioni kupci, aka ljudi sa viškom para
 
Generalno, nasim trzistem dominiraju 'manje obrazovani' sa viskom para.
 
Vrh