Šta je novo?

Cene nekretnina

Jel zna neko mozda koliko se krece kvadrat u Mileve Maric? Iskreno, ja gori kraj od ovog ne znam.. Kada vam u tri ujutru romi odvale cigansku Vendi na maximum, ispred kraja naprave pravi geto, padseca me cesto na one crnacke kvartove po Parizu. Deo naselja je totalno zapusten, trava u parku obrasla, gomila smeca na sve strane...Kako je neko uopste dozvolio da takve ljude naseli ovde?
 
Da se malo vratimo na konkretne projekte i cene u njima. Da li neko sa foruma ima iskustva sa novim kompleksima zgrada koje se grade "iza" Pionira ? Green residence je već delimično useljen, Palata Vizantija se sada gradi pored... Cene po kojima idu ti projektu mi deluju ok u odnosu na opšte stanje na tržištu. Naravno, trenutna mikrolokacija ima dosta mana (blizina mosta, gužva, industrijski objekti i luka okolo), ali objektivno dugoročno taj kraj može dosta da profitira od džentrifikacije luke beograd koja će neminovno kad tad doći, izgradnje metroa koji će tuda prolaziti, pa i tog linijskog parka koji bi trebalo da dopire sve do Pančevca... Stoji i činjenica da ste kroz despota stedana na samo 2km od trga republike. Kako se vama čini ovaj kraj i ovi kompleksi u odnosu na cenu stanova tamo ?

Odličan kraj za život. Pristojna cena u odnosu na lokaciju.

Loša stvar kod Palate Vizantije je što investitor traži više para ako si kreditni kupac, i još uslovljava kupovinu obaveznim parking mestom.
 
Da se malo vratimo na konkretne projekte i cene u njima. Da li neko sa foruma ima iskustva sa novim kompleksima zgrada koje se grade "iza" Pionira ? Green residence je već delimično useljen, Palata Vizantija se sada gradi pored... Cene po kojima idu ti projektu mi deluju ok u odnosu na opšte stanje na tržištu. Naravno, trenutna mikrolokacija ima dosta mana (blizina mosta, gužva, industrijski objekti i luka okolo), ali objektivno dugoročno taj kraj može dosta da profitira od džentrifikacije luke beograd koja će neminovno kad tad doći, izgradnje metroa koji će tuda prolaziti, pa i tog linijskog parka koji bi trebalo da dopire sve do Pančevca... Stoji i činjenica da ste kroz despota stedana na samo 2km od trga republike. Kako se vama čini ovaj kraj i ovi kompleksi u odnosu na cenu stanova tamo ?
Da li znaš za neki solidan projekat koji je dobio građevinsku u 2024?
 
Poslednja izmena:
Da se malo vratimo na konkretne projekte i cene u njima. Da li neko sa foruma ima iskustva sa novim kompleksima zgrada koje se grade "iza" Pionira ? Green residence je već delimično useljen, Palata Vizantija se sada gradi pored... Cene po kojima idu ti projektu mi deluju ok u odnosu na opšte stanje na tržištu. Naravno, trenutna mikrolokacija ima dosta mana (blizina mosta, gužva, industrijski objekti i luka okolo), ali objektivno dugoročno taj kraj može dosta da profitira od džentrifikacije luke beograd koja će neminovno kad tad doći, izgradnje metroa koji će tuda prolaziti, pa i tog linijskog parka koji bi trebalo da dopire sve do Pančevca... Stoji i činjenica da ste kroz despota stedana na samo 2km od trga republike. Kako se vama čini ovaj kraj i ovi kompleksi u odnosu na cenu stanova tamo ?
Vidim za Palatu Vizantija da su stavili i u opisu da će im biti Glavni Izvodjač firma ,,KOTO,, to mi je takodje jedna prednost to jest plus u ovom kompleksu(pokazali su se odlični u svom poslu i dosta stranaca poput BIG-a ih uzima kao Glavne aizvodjače)kao i statički ojačan sistem zbog medicinske ustanove u samom objektu. Možda bih jedino razmišljao da ne uzimam stanove baš iznad Euromedica....
 

Garaže nisu bile uslov, ali su se loše prodavale, pa su postale. Kaže članak.

Kao i:

Kada je reč o novim projektima, naš sagovornik ističe da se u oglasima može naći oko 300 stanova u naselju Beograd na vodi, što možda deluje kao velika brojka, ali kako je u tom projektu od 7.000 prodatih stanova, useljeno oko 3.200, u ponudi se nalazi praktično manje od 10% tih useljenih, što se može smatrati manjim procentom.

Prodaja ide, svi zadovoljni.
 
Screenshot 2024-05-06 at 4.06.07 AM.png


Od toga 15% dupli, 15% lazni oglasi.
manje od 200 stanova realno
 
Najvise utice da li ima vetra i kise u tom periodu. Kada imas vetra i kise onda nema zagadjenosti. Ali ljudi kod nas vole da kukaju teatralno i zbog toga se vesti o losem vazduhu tih dana kada je stvarno los sire kao kuga, a kad krene da duva vetar ili da pada kisa, odjednom nema nikog ko krece da uporedjuje BG sa drugim gradovima. Al se ti isti likovi ponovo jave kada nema vetra i kise pa vazduh bude zagadjen - pricam o zimskom periodu. Nadji mi dan kada je duvala kosava ili padala kisa, a da je bio zagadjen. Ne znam da li na ovim sajtovima ima nekih istorijskih podataka, ali ako ima, verovatno neces naci da se desilo istovremeno da duva kosava/pada kisa i da je zagadjenje visoko.

?! A kada dune vetar, i padne kiša, gde ode to zagađenje? Kada padne kiša, samo spere zagađenje u zemlju, tj. ne ide više u naša pluća, nego prelazi u hranu koju jedemo. Kada dune vetar, samo odnese zagađenje (koje smo mi stvorili) na neko drugo mesto. To je kao kada neko čisti ispred svog ulaza, pa ne pokupi smeće, već ga prebaci sa trotoara na ulicu.

Evo jedan zanimljiv sajt, u svakom trenutku se može videti koliko ugljen-dioksid (CO2) emisija se proizvede u svakoj zemlji, od proizvodnje električne energije. Sajt se ažurira konstantno, a vrednosti ugljen-dioksida se menjaju u zavisnosti od angažovanih proizvodnih resursa. Mapa je interaktivna, tako da može biti korisnia svima.

Ugljen-dioskid emisije od proizovdnje električne energije.png
 
Pre 10 godina nije bio ni M od metropole, ali u poslednjih 5-6 godina BG je metropola po svim parametrima. Ljudi iz BG koji mrze BG uglavnom ga mrze zbog aktuelne garniture na vlasti, ali to ko je na vlasti nije parametar za odredjivanje da li je neki grad metropola

Da li može, za mene neukog, definicija metropole?
 
Kako misliš šta je definicija metropole?

Pa očigledno je... ima autobusku i železničku stanicu, metro, zgradu opere...

Oh wait.
 
Nije, ima celu obuću "metro", kao i "metro cash and carry".

Presmešan balkanski wannabe bitan grad.
 
Nije, ima celu obuću "metro", kao i "metro cash and carry".

Presmešan balkanski wannabe bitan grad.
Pa u odnosu na gradove u okruženju očigledno da je i dalje na ceni. Sve te priče o veštačkom uvećavanju cena ne piju vodu- ili ipak kad umesto Deichmanna i Metroa dođu Louboutin i Blahnik , onda ćemo najzad imati bona fide pokriće za sulude cene stanova?
 
Pa u odnosu na gradove u okruženju očigledno da je i dalje na ceni. Sve te priče o veštačkom uvećavanju cena ne piju vodu- ili ipak kad umesto Daichmana i Metroa dođu Louboutin i Blahnik , onda ćemo najzad imati bona fide pokriće za sulude cene stanova?
Pljuju svi po Beogradu, a čeka se povoljna prilika da se uzme stan u istom. Kome se Bg ne sviđa, uvek ima druge opcije.
Oprečnosti na svakom ćošku.
 
Pljuju svi po Beogradu, a čeka se povoljna prilika da se uzme stan u istom. Kome se Bg ne sviđa, uvek ima druge opcije.
Oprečnosti na svakom ćošku.
Ne čeka se ni povoljna prilika, nego uslovi za dobijanje kredita, da bi se uzeo stan u nekim slučajevima po bilo kojoj ceni u nekoj takozvanoj lokaciji sa imenom koja ti donosi i ,,status,, neki u društvu, kojima ljudima dozvoli banka i korporacija/posao gde rade....
 
Pa u odnosu na gradove u okruženju očigledno da je i dalje na ceni. Sve te priče o veštačkom uvećavanju cena ne piju vodu- ili ipak kad umesto Deichmanna i Metroa dođu Louboutin i Blahnik , onda ćemo najzad imati bona fide pokriće za sulude cene stanova?

Na ceni je zato što je ostatak Srbije u još jadnijem stanju.

To što nekretnine koštaju toliko više govori o stanju zemlje nego o tome koliko je BG sjajan grad.
 
Poslednja izmena:
Sada vec nije glavni problem ni visa kamata. Koliko traze, 5% za fiksnu. Toliko je otprilike varijabilna u Svedskoj. Veci problem su prenaduvane cene. Evo gledam opet sta ima u Stokholmu, bez promena, izbor ogroman, od 2500e/m2 pa na vise i to siri centar, stanovi sredjeni kao novogradnje. Ja takve starogradnje iz doba Tita kod nas ne mogu da zamislim. Nase novogradnje stare par godina izgledaju gore.
Kod nas neko uzima ogromnu razliku izmedju troskova izgradnje i prodajne cene koristeci maniju koja je nastala u celom svetu i to je cela poenta. Ko bas mora neka trazi povoljnu priliku koja mu se uklapa u racunicu, a ko ne mora ne treba da se zalece bespotrebno. Mora uvek neko da preplati neku robu da bi odredjeni spekulanti zaradili, isti princip na svim trzistima. Da pare nista ne vrede ti spekulanti ne bi sada prodavali.
 
Pljuju svi po Beogradu, a čeka se povoljna prilika da se uzme stan u istom. Kome se Bg ne sviđa, uvek ima druge opcije.
Oprečnosti na svakom ćošku.
Ne bih rekao da vecina pljuje po Beogradu, nego da kaze da nije metropola, sa cime se i ja slazem. Istina, ima neke odlike metropole (svako ima verovatno svoju definiciju kojom definise metropolu), ali odsustvo metroa, raznovrsne hrane iz citavog sveta, stanovnika/turista iz celog sveta i mozda alternativnih kulturnih desavanja su po meni glavni nedostaci.
Ovde pricaju ljudi o turizmu i kako raste broj nocenja, sto je tacno i drago mi je zbog toga. Ali to je zato sto ceo svet mnogo vise putuje. Ljudima jednostavno nasa zemlja nije preterano privlacna turisticki, cak je vecina i ne razmatra kada razmislja gde ce na odmor. Po Parizu i Briselu su na svakom koraku reklame za hrvatsko primorje. Npr. moje kolege sa posla odlaze tamo, od bivse Juge jos odu do Slovenije i to je uglavnom to. Dodje poneko i kod nas, ali neuporedivo manje, barem iz zapadne Evrope.
Sad, Beograd jeste centar za Srbiju Makedonuju, Cg i Bih, pa mozda zato moze da nosi epitet metropole, ali onda se opet vracamo na to kako ko definise metropolu 🙂
 
Ne bih rekao da vecina pljuje po Beogradu, nego da kaze da nije metropola, sa cime se i ja slazem. Istina, ima neke odlike metropole (svako ima verovatno svoju definiciju kojom definise metropolu), ali odsustvo metroa, raznovrsne hrane iz citavog sveta, stanovnika/turista iz celog sveta i mozda alternativnih kulturnih desavanja su po meni glavni nedostaci.
Ovde pricaju ljudi o turizmu i kako raste broj nocenja, sto je tacno i drago mi je zbog toga. Ali to je zato sto ceo svet mnogo vise putuje. Ljudima jednostavno nasa zemlja nije preterano privlacna turisticki, cak je vecina i ne razmatra kada razmislja gde ce na odmor. Po Parizu i Briselu su na svakom koraku reklame za hrvatsko primorje. Npr. moje kolege sa posla odlaze tamo, od bivse Juge jos odu do Slovenije i to je uglavnom to. Dodje poneko i kod nas, ali neuporedivo manje, barem iz zapadne Evrope.
Sad, Beograd jeste centar za Srbiju Makedonuju, Cg i Bih, pa mozda zato moze da nosi epitet metropole, ali onda se opet vracamo na to kako ko definise metropolu 🙂
Jesi li u poslednjoj rečenici slučajno ili namerno izostavio HR i SLO? Ako je namerno, onda nam se definicije metropole razlikuju, jer je BG bukvalno velegrad za bilo šta što postoji u HR i SLO u bilo kojoj merljivoj kategoriji. Ako je slučajno, onda je to u suprotnosti sa prethodnom premisom, jer to što mesto X prihoduje znacajno više od mesta Y u domenu turizma, nije valjan argument da je to mesto veća metropola od tog drugog mesta.
 
Jesi li u poslednjoj rečenici slučajno ili namerno izostavio HR i SLO? Ako je namerno, onda nam se definicije metropole razlikuju, jer je BG bukvalno velegrad za bilo šta što postoji u HR i SLO u bilo kojoj merljivoj kategoriji. Ako je slučajno, onda je to u suprotnosti sa prethodnom premisom, jer to što mesto X prihoduje znacajno više od mesta Y u domenu turizma, nije valjan argument da je to mesto veća metropola od tog drugog mesta.
Namerno. Ali zato sto je to tacno. Napisao sam da je centar za ove drzave (misleci da stanovnici istih gravitiraju Beogradu). Stanovnici SLO i HR vole da dodju i da se provedu, jer Bg jeste za njih grad kakav nemaju, ali ne gravitiraju u smislu zaradio sam neke pare, daj da kupim stan u Bgu ili da mi deca tamo studiraju i sl. Ima naravno uvek primera, kao onaj Slovenac sto kupuje u BgH2O.
Edit: Nisam ni rekao da ako mesto X prihoduje vise od turizma od mesta Y da je veca metropola. Turizam je samo jedna stavka kada odredjujemo metropolu. Naravno, naziv metropola nije ISO standardizvan, pa zato i kazem da svako ima svoju definiciju :)
 
Namerno. Ali zato sto je to tacno. Napisao sam da je centar za ove drzave (misleci da stanovnici istih gravitiraju Beogradu). Stanovnici SLO i HR vole da dodju i da se provedu, jer Bg jeste za njih grad kakav nemaju, ali ne gravitiraju u smislu zaradio sam neke pare, daj da kupim stan u Bgu ili da mi deca tamo studiraju i sl. Ima naravno uvek primera, kao onaj Slovenac sto kupuje u BgH2O.
Pa turizam nije "daj da kupim stan u BG ili da mi deca tamo studiraju". Isto kao sto stanovnici Brisela i Pariza ne idu u HR da studiraju, ali posećuju tu državu više nego Srbiju, dakle HR ima razvijeniji turizam nego Srbija, što je dobro za njih, ali bespredmetno u kontekstu diskusije o metropolama. Niti jedan grad u HR niti SLO ne može imati M od metropole.
 
Pa turizam nije "daj da kupim stan u BG ili da mi deca tamo studiraju". Isto kao sto stanovnici Brisela i Pariza ne idu u HR da studiraju, ali posećuju tu državu više nego Srbiju, dakle HR ima razvijeniji turizam nego Srbija, što je dobro za njih, ali bespredmetno u kontekstu diskusije o metropolama. Niti jedan grad u HR niti SLO ne može imati M od metropole.
Ne znam odakle ti ideja da ja mislim da je turizam to sto si naveo? Ja kazem da je Beograd centar kome gravitiraju gradjani zemalja iz okruzenja i naveo sta mislim kada to kazem (odnosno zasto sam izostavio HR i SLO i mislim da njihovi stanovnici ne gravitiraju Bgu).
Takodje, nigde nisam naveo da su neki gradovi u HR ili SLO vece metropole od Beograda, samo da mislim da Beograd to nije. Cak sam i rekao da dolaze ovde jer nemaju takav grad kod kuce.
Turizam sam naveo kao jednu od stavki koju po meni metropola mora imati, a koju Beograd nema u dovoljnoj kolicini. Dubrovnik ima turizam za pozeleti, ali naravno da nikada nece biti metropola.
 
Poslednja izmena:
Namerno. Ali zato sto je to tacno. Napisao sam da je centar za ove drzave (misleci da stanovnici istih gravitiraju Beogradu). Stanovnici SLO i HR vole da dodju i da se provedu, jer Bg jeste za njih grad kakav nemaju, ali ne gravitiraju u smislu zaradio sam neke pare, daj da kupim stan u Bgu ili da mi deca tamo studiraju i sl. Ima naravno uvek primera, kao onaj Slovenac sto kupuje u BgH2O.
Edit: Nisam ni rekao da ako mesto X prihoduje vise od turizma od mesta Y da je veca metropola. Turizam je samo jedna stavka kada odredjujemo metropolu. Naravno, naziv metropola nije ISO standardizvan, pa zato i kazem da svako ima svoju definiciju :)
Ja sam otišao iz Srbije kao stipendista u jedan od najboljih azijskih univerziteta, misleći da će me tamo samleti. Na kraju, ispostavilo se da smo ovde u Bg imali daleko bolji kurikulum nastave, i da nisu znali pola onoga što sam znao. Naravno, dosta je do ličnih zasluga, ali mi se čini da nesvesno umanjujemo gotovo sve što možemo da dobijemo ovde, a uveličavamo sve što ne možemo.
 
Ja sam otišao iz Srbije kao stipendista u jedan od najboljih azijskih univerziteta, misleći da će me tamo samleti. Na kraju, ispostavilo se da smo ovde u Bg imali daleko bolji kurikulum nastave, i da nisu znali pola onoga što sam znao. Naravno, dosta je do ličnih zasluga, ali mi se čini da nesvesno umanjujemo gotovo sve što možemo da dobijemo ovde, a uveličavamo sve što ne možemo.
Sigurno je da postoje i ljudi koji pljuju po svemu nasem i da umanjuju sve sto je dobro. Kao i sto postoje ljudi koji za svaku kritiku misle da je pljuvacina. Prvi su energetski vampiri i smaraci, drugi su kocnicari napretka.
Ja sam samo rekao zasto smatram da Beograd nije metropola. Imam utisak da ljudi koji misle da Beograd nije metropola nisu izneli argumentaciju zasto to misle, pa zato deluje kao pljuvacina. Ja sam izneo moje argumente, a narvno da mogu i da budem u krivu.
 
Vrh