Šta je novo?

Careva ćuprija - hipodrom ili...

Odavno je "IN" otudjivanje drzavnog zemljista i izgradnja stambenih objekata na njemu, jer to "ide" i tu se moze "zaraditi".

Tako je oduzeto zemljiste zeljeznice u savskom amfitetatru i sad se tu grade stambene zgrade, pa ce tako vjerovatno biti i sa hipodromom.

A sto se tice NIS-a bojim se da su ta skladista tu zabetonirana prodajom NIS-a tako da nove zgrade mogu da niknu samo na mjestu hipodroma. I tako umjesto da se izmjesta skladiste nafte koje je potencijana ekoloska katastrofa, izmjestice konje. Bas smo konji.
 
Izvor: Beobuild.rs

Anketa : Beogradski hipodrom

Ponovo je aktuelizovana tema Beogradskog hipodroma i njegove održivosti na trenutnoj lokaciji. Ovo pitanje pokreće se sa vremena na vreme, a poslednji put o tome se govorilo tokom priprema za gradnju petlje u Radničkoj ulici, čije je komplikovano saobraćajno rešenje dobrim delom bilo uslovljeno postojećim objektima na ovom potezu (železnička pruga, naftno skladište NIS-a i Beogradski hipodrom). Ovog puta tema o nameni ovog zemljišta otvorena je povodom najave raspisivanja urbanističko-arhitektonskog konkursa za uređenje 55 hektara na Topčideru, prostorne kulturno-istorijske celine od izuzetnog značaja. Širi prostor obuhvaćen ovim planom, pored Hipodroma podrazumeva prostor Stare šećerane i NIS-ovih naftnih skladišta. Ipak, zahtevi konkursa neće uključivati promenu namene, već zadržavanje konjičkih sportova na ovoj lokaciji.

Paralelno sa novim konkursom koji se očekuje, još jedan povod pojačao je sumnju da bi moglo doći do gašenja Beogradskog hipodroma. Nakon što je Uprava ovog javnog preduzeća objavila da ove godine neće biti organizovana trkačka sezona, gradski čelnici najavili su i mogućnost ulaska privatnog kapitala u posed ovog preduzeća, što je mobilisalo deo zainteresovane javnosti na zaštiti objekta i njegove funkcije na ovoj lokaciji. Beogradski hipodrom je osnovan ukazom kralja Aleksandra 1920. godine i predstavlja najstariji sportski objekat u gradu.

Beogradski hipodrom zaista predstavlja dugu tradiciju, međutim dugogodišnjim zapostavljanjem nagomilani problemi doveli su ovu instituciju na rub opstanka. Ukoliko se na hipodromu neodržavaju trke, postavlja se pitanje svrhe postojanja tog javnog preduzeća, kao i budućnosti čitavog objekta. Osim što je javno preduzeće prestalo da vrši jednu od svojih osnovnih funkcija, izjave gradskih čelnika najavljuju uvođenje privatnog kapitala, što ukazuje da Grad ne pokazuje zainteresovanost da dalje održava rad objekta. Sa svega nekoliko trka godišnje na potpuno oronulom hipodromu biće to jako teška tržišna utakmica.

Sa druge strane, čak i ako bi se očuvala funkcija na ovoj lokaciji, prostorno ovaj objekat se nalazi u vrlo nezavidnoj poziciji. Okolna gradnja je u mnogome ograničila njegov budući razvoj, a sve moderne funkcije takvog objekta sa smeštajem životnja teško je zamisliti u punom kapacitetu na trenutnoj lokaciji. Šta je onda rešenje? Da li je možda spas Hipodroma upravo u njegovom premeštanju? Da li sam može da kapitalizuje prodaju vrednog zemljšta radi investicije u moderan objekat? Možda, ali ne bez jasne vizije i podrške gradske uprave.

Šta je vaše mišljenje? Da li vi podržavate ideju da se Hipodrom izmesti? Učestvujte u našoj anketi!

Anketa je aktivna na prvoj strani sajta ili u okviru vesti gde mozete videti fotografije hipodroma http://beobuild.rs/anketa-beogradski-hi ... p2705.html
170504-Hipodrom-Beograd-07.jpg

Anketa je aktivna na prvoj strani sajta ili u okviru vesti gde mozete videti fotografije hipodroma http://beobuild.rs/anketa-beogradski-hi ... p2705.html
 
Sve iznad hipodroma je stambena izgradnja
 
Izvor: Novosti

Careva ćuprija: Ništa od trka konja

Galoperi i kasači se ove godine neće takmičiti na hipodromu kraj Careve ćuprije. Vlasnici plemenitih životinja se "sele" u Šabac i Požarevac. Problem nastao zbog nedostatka novca.

POSLE skoro stogodišnje tradicije takmičarskog konjičkog sporta u prestonici, prvi put ove godine galop i kas neće se čuti sa beogradskog hipodroma. Konjički savez Srbije i udruženja, kao i ljubitelji konja, rešili su da ne pristanu na organizovanje trka, pa se 95. takmičarska sezona definitivno neće održati, a trkači će svoja grla odvesti u druge gradove Srbije i u inostranstvo.

Iako su postojale šanse da do prekida tradicije ne dođe, problem finansiranja takmičenja i celokupnog funkcionisanja Hipodroma razlog je za ovu odluku. Kako kažu iz Udruženja za kasački sport Srbije (UKSS), možda će biti simboličnih trka dan ili dva, ali i to je neizvesno.

- Postoji privatna inicijativa vlasnika konja da bude nekoliko trka da ovaj sport ne bi zamro, međutim, sistemskog takmičenja u Beogradu neće biti - kažu iz UKSS.

- Gradski čelnici moraju da shvate da hipodromi nigde u svetu nisu profitabilni bez pomoći države, a naša nije ulagala dovoljno. Mi ne vidimo da se išta radi na objektu što bi bilo u funkciji sporta, a otkazivanje sezone je dovoljan dokaz za to.

Umesto u prestonici, vlasnici konja, džokeji i treneri otići će na takmičenja u Požarevac i Šabac. Ova dva grada, za razliku od Beograda, preuzela su organizaciju takmičenja i platila su neke od trka. Tako će se nadmetanje za Galopski derbi najverovatnije ove godine održati u Šapcu. Takođe, mnogi takmičari otići će u Srbobran, Suboticu, ali i u Mađarsku.

- Prošle godine u Beogradu je bio sramotno mali broj gledalaca - kaže Vladimir Popović, urednik portala "Bg turf", koji je posvećen konjičkom sportu. - Publika je rasterana, na glavnoj trci je bilo jedva 600 ljudi. Za razliku od Šapca, koji je ukupno uložio 100.000 evra, kako za organizaciju tako i za nagradni fond, u Beogradu se čeka da neko donira novac.

TRAŽI SE REŠENjE ZA KOMPLEKS

LjUBITELjI konja i takmičari bili su uznemireni glasinama da će se Hipodrom preseliti na drugu lokaciju kako bi postojeće zemljište bilo komercijalizovano. Kako je "Novostima" nedavno rekao vršilac dužnosti sekretara za sport Zoran Jovanović, cilj je da se on postane deo turističko-sportske ponude. Grad će u narednim mesecima raspisati konkurs za prostorno rešenje za celokupan hipodromski kompleks.
 
Lepo hipodrom u Makis a fino ovde da provucemo metro kako treba a ne da pravimo egzibicije, uz zadrzavanje pretezno javne funkcije.
 
Javljaj mi se neki silni komercjalni kvadrati za metro nesmeta nista sve to moze fino da se upakuje
Obnovite hipodrom
 
Lepo hipodrom ovde gde i jeste a ''metro'' u Makis gde je i planirano. Ne kapiram ovo insistiranje na izmestanju. Niti je zarobljen saobracajnicama niti je skucen. Treba da se obnovi i to je to. Pogledajte malo satelitski snimak hipodroma u Budimpesti pa komentarisite skucenost i okruzenost drugim sadrzajima.
 
Живимо у доба тирјана, тупих и похлепних људи.
 
Kartaginu treba razoriti preorati hipodrom treba sacuvati
 
Izmjestite vi NIS-ovo skladiste pa cete dobiti prostor ugodan za stanovanje izmedju parka na Adi i Hipodroma.
 
Na kraju će ispasti da će pre iseliti hipodrom nego NISove rezervoare.

Ostaviće hipodrom par godina bez trka pa će se onda neko zapitati "što ovde ovo stoji neiskorišćeno? što ne bismo izgradili nešto?"
Eno, umesto Mihajlovca nešto niče. Danas je ograda postavljena. Caričin Grad je otišao, ostao prazan plac. Taj kraj se budi za gradnju.
 
Tako je.
Sve izgraditi.
To sto je golet pre 100 godina posumljavana je bila glupost.
Eto topciderska dolina i kosutnjak, kao stvoreni za stambeno poslovne objekte, pa zvezdarska i banjicka suma...
Na kraju krajeva, i Tasmajdan i pionirski park su suvisni, jer tu bi svakako bili atraktivni kvadrati
(sarkazam)...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Bolje da su ovim arapima uvalili hipodrom da srede oni ljudi vole konjicke trke a umesto nis-ovih rezervoara da naprave hotele i poslovne centre, a na mufte ih nagovore da srede i seceranu :p nego im oni dadose savski amfiteata...
 
Јуче-12.маја о.г. је објављена јавна набавка за „Урбанистичко-архитектонски конкурс за шире подручје Хиподрома". Предмет јавне набавке су: архитектонске услуге; инжењерске услуге; услуге урбанистичког планирања и пејзажне архитектуре; услуге техничког тестирања и анализа. Понуде се достављају до 15. септембра 2017. године.

Ето прилике да наше архитекте са форума дају свој допринос сређивању и улепшавању овог дела Београда.

Позив за учешће http://tenderi.beoland.com/images/nabav ... K-3-17.pdf
Конкурсна документација http://tenderi.beoland.com/images/nabav ... K-3-17.pdf

Pogledajte prilog 1
 
Након једне бензинске станице, дивљег постапокалиптичног бувљака који се ових дана преселио испод умп-а у блоку 42, укидање хиподрома је најсвежији допринос УМП-а урбанизму Београда.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hxIb0sfEu34[/youtube]
 
"Radi će se na tome da bude što (BRŽE)JAČE I BOLJE!"
Radi se ... 100%!

Trkalište tj hipodrom je dugo godina, u SFRJ pa i SRJ, bio najposećeniji sportski objekat u Beogradu, samo su za derbi "Marakana" ili "JNA" imali veću posetu!
 
Ima clanak u blicu kako ce biti neko sredjivanje hipodroma
 
Raspisan arhitektonski konkurs za šire područje Hipodroma - Bez promene namene konjičkog trkališta, na lokaciji Jugopetrola moguća gradnja komercijalnih zgrada
Obuhat područja koje je predmet konkursa
Direkcija za izgradnju Grada Beograda objavila je urbanističko-arhitektonski konkurs za šire područje Hipodroma, u opštini Čukarica. U pitanju je otvoreni, anketni jednostepeni konkurs, koji će sprovesti Udruženje arhitekata Srbije. Izabrana rešenja biće osnov za izradu urbanističko-tehničke dokumentacije i sprovođenje u skladu sa planovima detaljne regulacije, u obuhvatu konkursnog područja.

Cilj konkursa, kako je navedeno u dokumentaciji, jeste da se afirmišu potencijali lokacije, u skladu sa "prostornim ograničenjima, planskim i zaštitarskim usmerenjima i trendovima razvoja". U obuhvatu područja su lokacija bivšeg Jugopetrola u Radničkoj ulici, kompleks Hipodrom Beograd sa pratećim sadržajima, kao i kompleks DP Fabrika šećera u Radničkoj ulici. Ukupna površina područja u obuhvatu konkursa je oko 54,6 hektara.

Nakon neizvesnosti oko održavanja nove trkačke sezone, nedavno je ipak objavljeno da će na Hipodromu zasad ipak biti organizovane dve trke. Među ljubiteljima konjičkog sporta pojavila se bojazan da bi Hipodrom mogao da bude izmešten sa ove lokacije, te da bi ga mogli zameniti stanovi i poslovni prostor. Ipak, kako su tokom aprila rekli iz Urbanističkog zavoda Beograda, zasad nijedan važeći planski dokument ne predviđa izmeštanje sportske oaze sa Careve ćuprije, niti Grad ima lokaciju na koju bi Hipodrom preselio.

Reč je o prostorno kulturno-istorijskoj celini od izuzetnog značaja i zbog toga postoji obaveza raspisivanja javnog nadmetanja.

Lokacija nekadašnjeg Jugopetrola
Kako je navedeno u konkursnoj dokumentaciji, predmetno područje danas je u velikom delu devastirano i uzurpirano neadekvatnim sadržajima - izuzev kompleksa Hipodroma, koji je, iako zapušten i neadekvatno organizovan za savremene potrebe takmičarskog konjičkog sporta, zadržao prvobitnu namenu.

Namena površina u okviru konkursnog obuhvata je raznovrsna. Kompleks nekadašnjeg Jugopetrola i prostor između Fabrike šećera i tramvajske pruge su namenjeni komercijalnim sadržajima u zoni srednje spratnosti (K2), kompleks Fabrike šećera je namenjenim kulturi, a prostor kompleksa Hipodroma Beograd konjičkom sportu.

Konkursni obuhvat sastoji se iz više prostorno-programskih, ambijentalnih celina, za koje arhitekte treba da predlože rešenja.

Celina 1 - kompleks nekadašnjeg Jugopetrola u Radničkoj ulici - čija je osnovna namena komercijalna, ali na njoj nije dozvoljena gradnja objekata kao što su šoping centri, hipermarketi, šoping molovi, stanice za snabdevanje gorivom, distributivni centri, veletržnice, skladišta, pijace, komercijalne garaže i slično, niti je dozvoljeno uvođenje privrednih delatnosti i stanovanja. Dozvoljene kompatibilne namene su sadržaji iz oblasti kulture i sportski objekti i kompleksi.

Maksimalna spratnost objekata je određena na P+4+Ps, a dozvoljena je i izgradnja jedne podzemne etaže garaže, na planiranoj građevinskoj parceli.

Celina 2a - kompleks Fabrika šećera - čija je osnovna namena kultura i koji treba da "svojom specifičnošću i ekskluzivitetom bude i u funkciji turističke ponude Grada Beograda i Republike Srbije".

Lokacija Fabrike šećera
Planirani su sadržaji kao što su muzejske postavke, galerije (npr. Gradska galerija) i izložbeni prostori, pozorišta, bioskopi, biblioteke, umetničke kolonije, umetničke i edukativne radionice, specijalizovani centri (naučni centri, visokoobrazovne institucije) i kreativna industrija.

Dozvoljeno je uvođenje komercijalnih sadržaja kao što su ugostiteljski objekti, knjižare, prodavnice suvenira i reklamnog materijala i slično, ali nisu šoping centri, hipermarketi, šoping molovi, stanice za snabdevanje gorivom, distributivni centri, veletržnice, skladišta, pijace... Nije dozvoljeno uvođenje privrednih delatnosti, stanovanja niti bilo kojih intervencija, kojim bi se narušile spomeničke i ambijentalne vrednosti kompleksa.

Maksimalna spratnost objekata je određena na P+2.

Celina 2b - prostor između Fabrike šećera i tramvajske pruge - je takođe komercijalna zona u kojoj nisu dozvoljeni šoping centri, hipermarketi, šoping molovi, stanice za snabdevanje gorivom, distributivni centri, veletržnice, skladišta, pijace, komercijalne garaže i slično, ali je dozvoljeno stanovanje a maksimalna spratnost je P+4+Ps.

Celina 3 - kompleks Hipodrom Beograd sa pratećim sadržajima - za koji, prema konkursnoj dokumentaciji, nije dozvoljena promena namene sportskih objekata, kao ni smanjenje površina za sport.

Lokacija Hipodroma
Kompleks Hipodroma čine tri funkcionalne celine - trkalište sa gledalištem i upravom, prostor za smeštaj i negu konja i edukativno-trenažni deo.

Postojeći sadržaji na Hipodromu, haotično raspoređeni, neprimernog izgleda i lošeg boniteta (tribine, kladionica, sedlarnica..) izgrađeni su početkom 20. veka i do danas samo delimično obnavljani, planirani su važećom planskom dokumentacijom za rekonstrukciju, dogradnju i zamenu.

Planirano je uklanjanje svih postojećih objekata koji nisu od interesa za Službu zaštite, kao i bespravno podignutih objekata, posebno onih velikog gabarita i volumena koji narušavaju ukupan ambijent.

Rok za predaju radova je 15. septembar, a objavljivanje rezultata konkursa je zakazano za 29. septembar 2017.

www.ekapija.com/real-estate/1758220/KZI ... nih-zgrada
 
@ддддд, не пратиш на часу, ово смо већ објавили још 13. маја о.г. На истој овој страни имаш моју поруку везано за расписану јавну набавку архитектонског решења ширег подручја Хиподрома.
Пре неки дан (11. јула) тендер је допуњен прилозима за Шећерану и Хиподром.
 
Ovaj moj post od pre 10god. još uvek je aktuelan :

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=5066#p5066:1kpg1bwq je napisao(la):
dragan » 27 Apr 2007 08:06 pm[/url]":1kpg1bwq]..Grad treba da isvrši promenu namene lokacije 'Hipodrom' i dozvoli novim DUP-om 'stambeno - poslovnu' gradnju.

Onda se raspiše tender za prodaju 'Hipodroma' uz obavezu kupca da isplati sve dugove i izgradi novi Hipodrom na odgovarajućoj lokaciji ..
 
Sto dokazuje sta?
Da si nesto mudro predlozio?
Dalje ruke od kraljevog hipodroma!!!
;)


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Vrh