Šta je novo?

"BW Quartet" - Beograd na vodi

Kad će otvorit slobodan put prema vojvode milenka pocerca ili risanskoj.

Da se napokon mogu spustiti do Save bez vijuganja

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
Ako ovo pitanje znači "kada će produžiti ove ulice kroz Beograd na vodi ka Savi", odogovr je - samo Risanska će imati produžetak, ali samo do parka, ne dalje. Krivudanje ti ne gine
 
Thx. Ta me najviše i zanima jer se spuštam birčaninovom od kneginje zorke

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Zadovoljavanje uslova za dobijanje pasosa energetske klase A/A+ je trenutno izuzetno zahtevno i skupo usled ogranicenja infrastrukture u Beogradu. Ima nekih skorasnjih primera manjih stambenih objekata, uglavnom u ekstra zoni stanovanja, ali za srednje i velike stambene objekte gotovo da nismo imali prilike da vidimo vise od klase B. Pogledao sam projekat Marine Dorcol svojevremeno ali mislim da je od tad nekoliko puta menjan, ne verujem da ce originalan plan biti implementiran jer mi deluje da bi znacajno podigao cenu izvodjenja radova, treba sacekati konacno resenje i elaborat energetske efikasnosti. Imamo jedan primer na Starom gradu, mikro naselje Novi Dorcol, gde je primenjeno mesovito resenje u vidu prikljucenja objekata na sistem daljinskog grejanja i toplotnih pumpi koje pokrivaju samo mali deo ukupne povrsine i potreba za klimatizacijom (hladjenje/grejanje). Na kraju je rezultat slican, ostvarena je energetska klasa B.

Mozemo nesto da naucimo na primerima iz Nemacke gde je u poslednjih par godina evidentno da su napravili sistematske greske u planiranju. U vecini velikih nemackih gradova je svojevremeno dopustena izgradnja individualnih lozista na gas, naftu i/ili kombinovano sa elektricnim kotlovima. U poslednjih nekoliko godina javljaju se izazovi u odrzavanju i pravilnom funkcionisanju tih sistema iz vise razloga. Ako imamo u jednom velikom gradu npr. 5 toplana sistema za daljinsko grejanje, onda nam je potrebno 5 stacionarnih servisnih timova koji nadziru te instalacije, i najcesce se rezervni delovi nabavljaju unapred jer su jedinstvena resenja za svako postrojenje. Sa druge strane u npr. Berlinu postoji 20.000 individualnih lozista, sto za blokove zgrada, manja naselja, a u nekim slucajevima i za pojedinacne zgrade. Da bi se ovakav broj individualnih sistema opsluzio potrebno je stotine mobilnih servisnih ekipa, dovozenje/distribucija energenata do svakog, a cesto su instalacije razlicitih proizvodjaca, odnosno razliciti modeli za cije starije verzije nekada nema delova na trzistu. Sve ovo eksponencijalno povecava cenu odrzavanja i vreme potrebno za resavanje kvarova i redovno odrzavanje. Isti bi rezultat bio i kada bi primenili ovakav pristup u Beogradu - bez sistematskih promena u infrastrukturi nece biti sustinske razlike u energetskoj efikasnosti objekata. Naravno, stare zgrade sa skeletnom konstrukcijom gradjene prefabirkovanim armiranobetonskm blokovima u periodu od 60tih do 90tih godina bi imale koristi i od 5cm fasadnog stiropora jer trenutno bukvalno nemaju nista, ali to je vec druga tematika.

Da ne bude zabune, kada su u pitanju Quartet objekti, oni ce na svim spoljnim zidovima, bez obzira da li su oni armiranobetonski ili gradjeni Ytong termo blokovima, dobiti izolaciju od kamene vune na kojoj ce se potom raditi kombinovano ventilisana i kontaktna fasada (uz fasadne aluminijumske sisteme sa troslojnim niskoemisionim staklom punjenim argonom).
Mislim da će biti dvoslojno staklo i da je isto na ostalim sličnim projektima u Beogardu na vodi.
Proizvođač: Reynaers
 
Mislim da će biti dvoslojno staklo i da je isto na ostalim sličnim projektima u Beogardu na vodi.
Proizvođač: Reynaers
Hvala na informaciji! Na K-districtu je koriscen Reynaers-ov ConceptSystem 77 sa troslojnim staklom, da li mozda znate koji ce konkretno model biti ugradjen na Quartet-u?
 
Hvala na informaciji! Na K-districtu je koriscen Reynaers-ov ConceptSystem 77 sa troslojnim staklom, da li mozda znate koji ce konkretno model biti ugradjen na Quartet-u?
Ipak će biti troslojno staklo. Kako sam saznao, na pokaznom stanu je trenutno dvoslojno ali će u ugradnji biti troslojno.
Nisam saznao za model.
Vrata najverovatnije Bosalova.
 
Screenshot 2023-10-04 at 9.58.39 PM.png

Screenshot 2023-10-04 at 9.58.49 PM.png

Screenshot 2023-10-04 at 9.58.59 PM.png
 
Dobiješ prozore pa moraš da platiš da dobiješ instalacije :D

Nego, kad će da bude useljenje i šta je još važnije kada će da srede put iza i deo prema Risanskoj da mi otvore vezu sa parkom / rekom iz Birčaninove

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
IMG_7384.JPG
Zna li neko kakva je ovo ''rebrasta'' izolacija što postavljaju?

IMG_7392.JPG
Takođe i ova kamena vuna kao da već ima neki deo ''fasade'' na sebi?
 
Kamena vuna koliko sam ja do sada vidjao, a nije baš da sam u toj branši, je ista sa obe strane. Na ovoj se vidi kao neka mrežica i tanak sloj nekog lepka ili čega već...
 
Kamena vuna koliko sam ja do sada vidjao, a nije baš da sam u toj branši, je ista sa obe strane. Na ovoj se vidi kao neka mrežica i tanak sloj nekog lepka ili čega već...
moze biti neka vrsta propusne folije u zavosnosti od fasade, npr da li je ventilirajuca ili demit. A moze biti samo tako presovana za laksi rad, ima tu milion varijacija.
 
Kreće rad na fasadi Quarteta 1. Kombinacija raznih materijala, tvrdo presovana kamena vuna, neki akva paneli i stiropor (neka neko potvrdi). Sve to uz šmirglanje i čišćenje praha po Zimskoj bajci, valjda da da šmek da pada sneg. @vradovic mislim da slobdno možeš da pokreneš peticiju da se zabrani Zimska bajka u Savskom parku, ova kombinacija ti garantuje da ćeš čuti sve kao da su ti u dnevnoj sobi ;) Za pohvalu je to što su ozbiljno shvatili ravnanje fasade, na drugoj slici se može jasno videti razlika između izglačanog i neizglačanog dela.

WhatsApp Image 2024-01-02 at 16.54.23.jpeg
WhatsApp Image 2024-01-02 at 16.54.23 (1).jpeg
 
Meni zimska bajka ne smeta :)

Zapravo deluje mi bas predobro da mogu porodice sa decom ovako da prosetaju

Jedino sto mi zao trave ispod.
 
Kreće rad na fasadi Quarteta 1. Kombinacija raznih materijala, tvrdo presovana kamena vuna, neki akva paneli i stiropor (neka neko potvrdi). Sve to uz šmirglanje i čišćenje praha po Zimskoj bajci, valjda da da šmek da pada sneg. @vradovic mislim da slobdno možeš da pokreneš peticiju da se zabrani Zimska bajka u Savskom parku, ova kombinacija ti garantuje da ćeš čuti sve kao da su ti u dnevnoj sobi ;) Za pohvalu je to što su ozbiljno shvatili ravnanje fasade, na drugoj slici se može jasno videti razlika između izglačanog i neizglačanog dela.
Misliš da će zvučna izolacija biti loša?
Skroz čudno rade fasadu, kombinacija više različitih materijala... nisam to do sada viđao.
 
Da li je neko upoznat kako napreduju radovi na Quartetu 1? Koji je novi rok, jun/jul?
 
Vrh