Šta je novo?

"BW Galerija" - Beograd na vodi [ Tržni centar | 300 000m² ]

Meni je, generalno, velika misterija ponašanje stranih investitora kada je uslužni sektor u Srbiji u pitanju. Koliko god bili mali globalno, u regionu bivše Jugoslavije (+Albanija) smo najveće tržište, a kupovna moć nije više zanemarljiva (to se vidi i po značajnom rastu prometa u trgovini čak i kad se isključi inflacija). U najmanju ruku, svi koji posluju u Sloveniji, Hrvatskoj ili Bugarskoj, trebalo bi da budu zainteresovani i za Srbiju. Ne gubim dah pred masovnim lancima brze hrane ili velikim supermarketima, no za konkurentnost i ponudu su sigurno dragoceni.

Zašto u pomenutim zemljama posluju, recimo, Domino's, Subway, Pizza Hut, Burger King, Spar, Kaufland, Bauhaus, Mueller, a kod nas niko? Kako je, da se zaputimo dalje u zakavkaske "pitomine", siromašnija i manja Gruzija, na primer, poželjno tle za francuske pekare Paul, a mi jok? Hleb i kifle, njihovi epigoni/plagijatori, su im nesavladiva konkurencija?

A kada se, naposletku, u priču još uvedu Makedonija, Kosovo, Albanija i Crna Gora, onda stvari postaju zaista urnebesne. Tu mi se sve kosi sa zdravim razumom, izgleda da sam prespavao novo saznanje da 2+2 više nije 4.
Kako ne shvatate da nisu ni Mcdonalds ni Starbucks dosli ovde jer su hteli nego je neko kod nas otkupio fransize i otvorio. Isto vazi za vecinu radnji koje vidite. Na primer znam za ameriku da se za jedan Starbucks placa 250.000 i mora da se obavezes da ces otvoriti na 10 lokacija najmanje, znaci 2.5 miliona. To moze svako ako ima pare. Ocigledno ne postoji zelja nekog kod nas da verovatno sebi pravi konkurenciju za Mcdonalds da otvara Burger King a lokalne mafijoze ne zanima da otkupljuju razne fransize nego otvaraju svoje Madere i Boutique gde deru kozu
Evo ti definicija ako zelis da naucis nesto https://en.wikipedia.org/wiki/Franchising
 
Poslednja izmena:
Pitanje je da li onaj Albanac ima franšizu i za srpsko tržište (znamo da ima za MKD, AL, BIH, KS, možda i MNE?), ako ima, a pretpostavljam da je uzeo i Srbiju, kad su već sve ostale države okruženja pod njegovom kapom, moguće da tu leži odgovor na pitanje, zašto još nema BK kod nas.
 
Burger King ima veganske burgere sa relativno konkurentnom cenom zbog kojih će se konkurencija u Srbiji postideti.
Probao, bio u prvom skroz veganskom BK na Westbahnhof u Beču - nije ni čudo što je posle par meseci vraćen na "fabrička podešavanja". Na prvi zalogaj nema nikakve razlike, a onda kreće eksplozija odvratnih ukusa. Beč, kao grad gde su mlade generacije u velikom procentu vegetarijanci i vegani, mada i generalno populacija fura taj režim ishrane, nije bio dovoljno veliki za takav skroz veganski restoran od 20 kvadrata (da, zabili su ga u podzemnu stanicu između U6 i U3).
Malo su se zeznuli jer ima gomila veganskih restorana u gradu, jedan od njih Swing Kitchen - preporuka od mene ako neko bude u poseti.
 
Probao, bio u prvom skroz veganskom BK na Westbahnhof u Beču - nije ni čudo što je posle par meseci vraćen na "fabrička podešavanja". Na prvi zalogaj nema nikakve razlike, a onda kreće eksplozija odvratnih ukusa. Beč, kao grad gde su mlade generacije u velikom procentu vegetarijanci i vegani, mada i generalno populacija fura taj režim ishrane, nije bio dovoljno veliki za takav skroz veganski restoran od 20 kvadrata (da, zabili su ga u podzemnu stanicu između U6 i U3).
Malo su se zeznuli jer ima gomila veganskih restorana u gradu, jedan od njih Swing Kitchen - preporuka od mene ako neko bude u poseti.

Moj utisak da veganski meni imaju u svakom restoranu. Ja kod kuće često jedem Beyond Meat. Burger King veganski burgeri su jedino što ima bolji ukus, od onoga što sam do sad probao. Sve alternative kod nas (bilo zamrznuto u prodavnici ili u restoranu) su daleko od tih ukusa.

p.s. Nisam vegan, ali izbegavam previše mesa u ishrani, pogotovu domaći roštilj na ćumur.
 
Meni je, generalno, velika misterija ponašanje stranih investitora kada je uslužni sektor u Srbiji u pitanju. Koliko god bili mali globalno, u regionu bivše Jugoslavije (+Albanija) smo najveće tržište, a kupovna moć nije više zanemarljiva (to se vidi i po značajnom rastu prometa u trgovini čak i kad se isključi inflacija). U najmanju ruku, svi koji posluju u Sloveniji, Hrvatskoj ili Bugarskoj, trebalo bi da budu zainteresovani i za Srbiju. Ne gubim dah pred masovnim lancima brze hrane ili velikim supermarketima, no za konkurentnost i ponudu su sigurno dragoceni.

Zašto u pomenutim zemljama posluju, recimo, Domino's, Subway, Pizza Hut, Burger King, Spar, Kaufland, Bauhaus, Mueller, a kod nas niko? Kako je, da se zaputimo dalje u zakavkaske "pitomine", siromašnija i manja Gruzija, na primer, poželjno tle za francuske pekare Paul, a mi jok? Hleb i kifle, njihovi epigoni/plagijatori, su im nesavladiva konkurencija?

A kada se, naposletku, u priču još uvedu Makedonija, Kosovo, Albanija i Crna Gora, onda stvari postaju zaista urnebesne. Tu mi se sve kosi sa zdravim razumom, izgleda da sam prespavao novo saznanje da 2+2 više nije 4.
U pomenutim zemljama ne postoji konkurencija u vidu drugih franšiza, pa je zasigurno lakše da BK otvori restorane. Eno i u Hrvatskoj je Mek najviše rasprostranjen, dok ostali lanci brze hrane se jedva šire (Subway se čak i povukao). To sa restoranima je specifično i ne zavisi uvek od kupovne moći stanovništva, već i od navika. Eto kod nas je Starbucks napravio zanimljiv potez i deluje mi da im fino ide, dok su npr. u Italiji propali jer im je ispod časti da pored svojih kafeterija da idu u Starbucks.

Za ostale ritejl kompanije jedna od prepreka može biti što nismo deo zajedničkog EU tržišta, što rezultuje astronomskim cenama kod nas i padom potražnje. U Bugarskoj nije ne znam koliko veća kupovna moć nego ovde, a imaju sijaset stranih diskontera, prodavnica sa alatom, drogerija itd.
 
Бургер Кинг хамбургер јесте укуснији од хамбургера из Мекдоналда,
али сам у некој немачкој вуко***** један тај хамбургерчић, неки мало помфрит и велику кафу (тај комплет се зове Вупер или тако нешто) платио 11, 79 евра и после тога сам био и даље гладан, па купио неко парче пице на улици,

а за тих 12 евра могу да се купе 2 донера да се одвалиш од живота, а нема шансе та 2 донера ни да поједеш одједном.
 
Бургер Кинг хамбургер јесте укуснији од хамбургера из Мекдоналда,
али сам у некој немачкој вуко***** један тај хамбургерчић, неки мало помфрит и велику кафу (тај комплет се зове Вупер или тако нешто) платио 11, 79 евра и после тога сам био и даље гладан, па купио неко парче пице на улици,

а за тих 12 евра могу да се купе 2 донера да се одвалиш од живота, а нема шансе та 2 донера ни да поједеш одједном.
Ja kad god uzmem whopper meal nije mi dobro. Whopper je skoro duplo veci od mc burgera. Uvek se divim ljudima koji mogu mnogo da pojedu
 
Бургер Кинг хамбургер јесте укуснији од хамбургера из Мекдоналда,
али сам у некој немачкој вуко***** један тај хамбургерчић, неки мало помфрит и велику кафу (тај комплет се зове Вупер или тако нешто) платио 11, 79 евра и после тога сам био и даље гладан, па купио неко парче пице на улици,

а за тих 12 евра могу да се купе 2 донера да се одвалиш од живота, а нема шансе та 2 донера ни да поједеш одједном.
Whopper je naziv burgera, verovatno si uzeo neki posebni meni sa kafom i pomfritom (inače valjda ide kola). Kod njih mi je smešna i strategija da te uvek pitaju, ako naručuješ na kasi, da li želiš i sir. Na prvu loptu čovek pomisli "pa zar ne ide, naravno da hoću", ali onda kada kaže cenu, shvati da je taj sir bio da se doplati. I onda izađe skuplje meni nego bez sira.
I taj whopper uopšte nije mali, i generalno taj meni nije mali jer se dobija dosta pomfrita, a burger je prilično veliki - posebno u poređenju sa mekije.

A za doner, pa sad, možeš pojesti dva za te pare, ali je jedan sasvim dovoljno. A mora se i pažljivo birati, meni se nekoliko puta dešavalo da mi posle toga nije dobro.
 
Бургер Кинг хамбургер јесте укуснији од хамбургера из Мекдоналда,
али сам у некој немачкој вуко***** један тај хамбургерчић, неки мало помфрит и велику кафу (тај комплет се зове Вупер или тако нешто) платио 11, 79 евра и после тога сам био и даље гладан, па купио неко парче пице на улици,

а за тих 12 евра могу да се купе 2 донера да се одвалиш од живота, а нема шансе та 2 донера ни да поједеш одједном.
I tako ko brat od mog poznanika da bi ustedeo pare jeo dvaput dnevno doner 5 dana stekara jedna :LOL:. A lik ima pare i radi
 
U pomenutim zemljama ne postoji konkurencija u vidu drugih franšiza, pa je zasigurno lakše da BK otvori restorane. Eno i u Hrvatskoj je Mek najviše rasprostranjen, dok ostali lanci brze hrane se jedva šire (Subway se čak i povukao). To sa restoranima je specifično i ne zavisi uvek od kupovne moći stanovništva, već i od navika. Eto kod nas je Starbucks napravio zanimljiv potez i deluje mi da im fino ide, dok su npr. u Italiji propali jer im je ispod časti da pored svojih kafeterija da idu u Starbucks.

Za ostale ritejl kompanije jedna od prepreka može biti što nismo deo zajedničkog EU tržišta, što rezultuje astronomskim cenama kod nas i padom potražnje. U Bugarskoj nije ne znam koliko veća kupovna moć nego ovde, a imaju sijaset stranih diskontera, prodavnica sa alatom, drogerija itd.

U Italiji je verovatno više zbog navika, jer tamo se kapućino pije samo ujutro, a posle ručka brzi espreso za šankom.

Amerikanci i Severnjaci tuku taj kapućino i late od 5 eura tokom celog dana i prija im da idu gradom sa kofom kafe, dok se u Italiji to ne radi.

Što se tiče Mekdonaldsa i Burger Kinga, zaista mi nije jasno zašto bi iko kod nas išao to da jede kad imamo toliko puno izbora na svaki korak što se tiče brze, tj. ulične hrane. Razumem to u Zapadnoj i Severnoj Evropi gde ne postoji kultura ulične hrane, osim nekih hotdogova i kebaba.

U Španiji i Portugalu, recimo, ako ne sedneš u klasičan restoran da jedeš u određenom vremenskom okviru (ne služe ručak i večeru ceo dan kao kod nas), onda i nemaš drugog izbora nego da odeš u neki od tih američkih lanaca.
 
Galerija News:
- Otvorena "Zlatara Stefanović" na prvom spratu.
- Proširila se "Ekspedicija" na drugom spratu.
- Otvara se "HomeMade" pop-up poslastičarnica na prvom spratu.
ee41b0b72383e14024cfbe01763dcb24.jpg
a181967ebc5aa7b5132fd1f5a2b44183.jpg
121a1285cc6c2c6f88bdd6877b6ad352.jpg
82664f68fc42dbd6853df720bb9a3267.jpg


Sent from my SM-S926B using Tapatalk
 
Galerija News:

U prizemlju otvoren concept store za žene "Nicola's" (slika).

U prizemlju kod glavnog izlaza na reku otvara se restoran "Mia". Majstori rade.

Na prvom spratu otvara se prodavnica sportske opreme "World outdoor". Pored je već "Outdoor sports" (?!) (slika).
0deb8de995cc6c8ea4fa77fb9571fdf2.jpg
e550c264e93e61c894c8c52aa1144465.jpg


Sent from my SM-S926B using Tapatalk
 
Vrh