Šta je novo?

"BW Arcadia i Aurora - BW Verde i Aqua" - Beograd na vodi

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561833#p561833:3kwkdnq2 je napisao(la):
Mr.Awesome » 24 Aug 2018 05:53 pm[/url]":3kwkdnq2]
A kako to treba da izgledaju zgrade? Šta ste to očekivali? Šta ovde ne odgovara... Dimenzije? Oblik? To što su bliznakinje? Spratnost? Šta?
Kakva to zgrada treba biti po vašem mišljenju?

Ponajviše ne odgovara lokacija, jer se između Beograda i reke postavljaju redovi identičnih i bezličnih solitera. Naravno da nije problem što su bliznakinje, ali kada su dva susedna bloka bukvalno copy-paste, Vista-Parkview(koji zapravo nije pored parka)-Arkadija-Aurora, onda je to već jedan čist socrealistički prizor (baš kao što su recimo blokovi 45 i 70 identični, razlikuju se samo po imenu/broju).

Zabavlja me i Veliki Vračar sa tezom da je ova arhitektura daleko, daleko ispred socrealističkih solitera. Na čemu se zasniva takav zaključak. Pa kada su startovali prvi renderi za Vistu, crvenkaste boje, krenule su prozivke da su vizuelno maltene identični crvenim soliterima u 27. marta iza Poštanske štedionice. Onda su renderi promenjeni u nešto svetlije nijanse koje više ne vuku na crvenkasto, pa je sad najprimerenije poređenje sa belim soliterima na obali Dunava u Zemunu (zgodno je i s obzirom na lokaciju pored reke). Baš me zanima kako se kreće kvadrat u tim zemunskim soliterčinama sa pogledom na Dunav, u odnosu na cenu novog kvadrata u ovim Arkadijama, Aurorama i ostalim Avalama. Pretpostavljam da je to dobra indikacija koliko će vredeti Vista-Parkview-Aurora-Arkadija za jedno dvadesetak godina kada se ofucaju i kada izgube ekskluzivnost nakon što se i Savski amfiteatar pretvori u gusto izgrađeni deo grada. Idealna dugoročna investicija? Ma kako da ne.

Pošto Velikom Vračaru sreću kvare "degradirajuće informacije" kako je projekat Kule Beograd reciklirani SOM-ov projekat za jednu slilčnu kulu koja nije realizovana, podatak je apsolutno tačan jer su Beobuildovci svojevremeno dali link gde se to videlo na samom sajtu SOM-a. Možda nije bilo baš u Aziji, sad se ne sećam koji kontinent je u pitanju. Ali nemam sad pri ruci link (izuzev sećanja jer problematiku na Beobuildu pratim godinama) pa neka pretraži forum onaj kome je teško da poveruje u sve što kvari idilu koju emituju svi domaći mediji izuzev, jelte, N1 i Danasa...

Da stavimo sad na stranu brutalizam solitera na Banjici ili recimo 23. bloka, tu se ukusi razlikuju, evo zbilja bih voleo da me neko poduči po čemu su ovi BW soliteri korak napred u odnosu na solitere u 27. marta ili solitere na Zemunskom keju. Osim što su ovi sada novi i sa sumanutom cenom kvadrata, a u ove iz doba SFRJ zadnjih 30 godina ništa nije ulagano... Ni arhitektonski ni konstruktivno ne vidim po čemu su ovi u BW bolji.
 
Soliteri-nekad4243fb96a70471ab.jpg


Прошли век, данас недостижан.. :/
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561858#p561858:2447dyiu je napisao(la):
spatiotecte » 24 Aug 2018 07:50 pm[/url]":2447dyiu]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561807#p561807:2447dyiu je napisao(la):
mradulovic » 24 Aug 2018 04:40 pm[/url]":2447dyiu]Stranih projektanata na ovom delu projekta uopste nema. Danas sam sklapao projekte identichnih kula u parceli 18 i to je radio Masinoprojekt (ceo projekat), pa pretpostavljam da je i ovo radjeno slichno.Projekti su takvi kakav je investitor - oni misle da na prichu i lokaciju mogu da izvuku profit i bez vecih investicija u arhitekturu. Jedini strani deo projekta je Kula Beograd, za koju nam je SOM uvalio njihov stari projekat koji im nije prosao u Aziji.

Onda to znaci da nasi projektanti nemaju pojima.
nisi u pravu. ti kada projektujesh nesto ne projektujesh sa blanko cekom, nego projektujesh prema budzetu investitora. ako on hoce da da milion umesto milijardu evra (hiperbola), onda ti i projektujesh za milion evra. Ideja da je arhitekta alfa i omega autor izgleda arhitekture u Srbiji je smeshna i svetlosnim godinama udaljena od realnosti. I u svetu je to retkost sa izuzecima odredjenih starchitects, ali tu se radi o drustvima sa zdravim, nekorumpiranim trzistem gde se investitori otimaju o potencijalne zakupce i u toj igri veoma vazno je i ime arhitekte ali i estetika. Ovde to svakako nije slucaj
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561833#p561833:2j9eyr0c je napisao(la):
Mr.Awesome » 24 Aug 2018 05:53 pm[/url]":2j9eyr0c]Ja imam pitanje za sve koji su ogorčeni ovim zgradama...
A kako to treba da izgledaju zgrade? Šta ste to očekivali? Šta ovde ne odgovara... Dimenzije? Oblik? To što su bliznakinje? Spratnost? Šta?
Kakva to zgrada treba biti po vašem mišljenju?
Ako je fasada od stakla, onda je problem, "a zašto je staklena?"... Ako je više iskazan beton, onda je problem što je "betonjerka"...
Od čega to treba biti napravljena? Od keksa, čokolade? Dasaka? Ili da bude blatara?

Ne sendvicari jer u Srbiji postoji i dalje necenzurisani internet i svima je omogucen pristup portalima sa novostima iz arhitekture i gradjevine, pa uopste nije tesko videti sta je novo, moderno, cutting edge u tom svetu. A to je trebalo da bude gradjeno i u Savskom amfiteatru kao domacem zadatku stranim neimarima i magnetom za turiste
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561833#p561833:2bt41mi2 je napisao(la):
Mr.Awesome » 24 Aug 2018 05:53 pm[/url]":2bt41mi2]Ja imam pitanje za sve koji su ogorčeni ovim zgradama...
A kako to treba da izgledaju zgrade? Šta ste to očekivali? Šta ovde ne odgovara... Dimenzije? Oblik? To što su bliznakinje? Spratnost? Šta?
Kakva to zgrada treba biti po vašem mišljenju?
Ako je fasada od stakla, onda je problem, "a zašto je staklena?"... Ako je više iskazan beton, onda je problem što je "betonjerka"...
Od čega to treba biti napravljena? Od keksa, čokolade? Dasaka? Ili da bude blatara?

Treba da izgledaju onako kako izgledaju sve zgrade savremene arhitekture po zapadnoj i srednjoj Evropi. Ovo nije Azija, Bliski istok ili Latinska Amerika, ovo je Evropa i tako treba sve da izgleda.

Ovo su najobicnije copy-paste krmace na stereoidima nedostojne za ovu lokaciju.

BW Residences i moze jos nekako da prodje, ove Aurore, Viste i ostala copu-paste cuda prosto ne idu uz ovu zonu i tacka. Da je poslovni klaster, pa i nekako...ali ovo nikako.
 
Na 23:45 "Ja smatram da je sa humane i kulturne tačke gledišta unutrasnja arhitektura značajnija za čoveka od spoljašnje"
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=47up7PYLJyo[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561926#p561926:isb862cr je napisao(la):
zexland » 24 Aug 2018 11:25 pm[/url]":isb862cr]

BW Residences i moze jos nekako da prodje, ove Aurore, Viste i ostala copu-paste cuda prosto ne idu uz ovu zonu i tacka. Da je poslovni klaster, pa i nekako...ali ovo nikako.
I meni su Residens od samog pocetka ok jer vise podsecaju na hotele nego na stambene zgrade, i kula ce biti ok samo da ne izaberu onu varijantu sa talasastim terasama. Vistu i park sam na kraju svario ogradjujuci se da cu konacan sud dati kad zgrade budu komplet zavrsene, tj. kad vidim fasadu, ali jos jedan par identicnih zgrada u nastavku stvarno nemogu da razumem. Kakvi silni svetski arh. biroi pa ovo bi bilo kom od nas laika ovde prvo palo na pamet da se gradi pri popunjavanju prostora. Cetiri solitera jedan do drugoga u nizu sa tako prostim i prizemnim oblikom dominirace Savskim amfiteatrom! To je rezultat tih velikih arh. biroa i imena koja rade u njima.

Da se prisetimo nekih pocetnih rendera navlakusa koji su sluzili samo kao probijanje leda




Od svega toga osta ovo i to 4 u nizu a u planu je i W hotel, tj G-e hotel



Da li je za ovo bilo potrebno angazovati strane arh. kancelarije? Od nekakvih poslovnih klastera nema govora jer se ni jedna poslovna zgrada ne nazire u doglednom roku. Dakle vec sad mozemo slobodno reci da je ovaj projekat u cisto arhitektonskom pogledu jedna prevara. Kad se ovim G svemirskim dizajnima doda jos i onaj idiotski trzni centar koji ce zahvatati trecinu prostora izmedju Gazele i Brankovog mosta dojam je kompletan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561833#p561833:1mfjunb6 je napisao(la):
Mr.Awesome » 24 Aug 2018 05:53 pm[/url]":1mfjunb6]Ja imam pitanje za sve koji su ogorčeni ovim zgradama...
A kako to treba da izgledaju zgrade? Šta ste to očekivali? Šta ovde ne odgovara... Dimenzije? Oblik? To što su bliznakinje?

Nisu bliznakinje nego šestorke :mrgreen:
 
Ovakva arhitektura se ne gradi po Evropi? :D Onda nema šta dalje da pričamo. :)
Tako je! Svaka vam je na mestu... A usput pogledajte sebe - svoje stanove gde živite i dvorišta, pa onda zamerite drugima. ;)
 
Aha, važi... Sad si prešao na argument da su stanovi u BW dobri samim tim što su novi, jer u vašim starijim stanovima i dvorištima verovatno ima i pacova i zmija...
Ja se uglavnom krećem po Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj i da, promaklo mi je da se tamo grade ovakve dvadesetospratne spavaonice demitare, pogotovo ne u visokoj klasi kao što valjda treba da budu ove u BW, pogotovo ne na tako centralnoj lokaciji u gradovima. Nešto najsličnije u tom visinskom rangu video sam možda u Kelnu, Zollhafen, pa hajde da pričamo kakva je to stambena zgrada u odnosu na BW. Odnosno, da se poslužim tvojim zaključkom, onda nema šta dalje da pričamo :)

K%C3%B6ln%2C_Zollhafen_--_2014_--_1842.jpg


Ah da, naravno u Kelnu samo prva kula je stambena a druge dve su poslovne, jer nigde osim u Srbistanu urbanisti pri zdravoj pameti ne bi dozvolili da se obala reke na centralnoj gradskoj lokaciji gradi u 100% spavaonicu...

I da, ova obala u Kelnu je popločana istom kaldrmom kao i pre sto godina, spoj starog i novog, a bečka kaldrma koja je bila na starom pristaništu ispod BW Residences danas je jedno pet metara pod zemljom, odnosno rekom... Marva jedna...
 
Armatura, slikao si iz pravca Dojca preko Severinsbrücke :)
Da, zaista izgleda kao da zgrade u Zollhafen bez potpore stoje u Г :)

Elem gospodo BNV-ovska, da, to vam je urbanizam i arhitektura, a ne ovaj vaš bolivijski Lapaz na vodi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=562031#p562031:2fo0cq4r je napisao(la):
Mr.Awesome » 25 Aug 2018 06:04 pm[/url]":2fo0cq4r]Ovakva arhitektura se ne gradi po Evropi? :D Onda nema šta dalje da pričamo. :)
Tako je! Svaka vam je na mestu... A usput pogledajte sebe - svoje stanove gde živite i dvorišta, pa onda zamerite drugima. ;)
Mr. Awesome niste glup covek, absolutno se razumemo tako da nema potrebe za spinovanjem i absolutno vam je jasno sta ovde zelimo da kazemo. Ja koji sam ostrascen modernom visokogradnjom i verovatno prvi ovde koji bi voleo da se Beograd izgradi u repliku Evropskog New Yorka kazem da ovaj projekat sve vise tone u tezak fijasko i promasaj. Na moju veliku zalost tako je. Kom ludaku je palo na pamet da pored viste/parka gradi njihove nove dve replike??? Jel to taj vrhunac arhitekture koga u ovom trenutku nema nigde u okruzenju pa ni u Evropi?
 
iskreno grozne su ove Г zgrade. Koliko je bolje uradjeno u Beogradu na vodi neverovatno.
 
Tako je, vradovicu! Neka si nam rekao!
By the way, čini mi se da ti u BW Residences gori ono svetlo od terase, vidim majstori su uredno pogasili svetla po stanu, ali su tebi i još nekim komšijama ostavili napolju upaljeno to poziciono od terase, ne znam zašto. A valjda nisu više na građevinskoj struji.
 
Ovo u Kelnu je odvrtano. Seljana na kvadrat.
Lepše vam je švapsko gomno nego domaća pita.
Tipični ste ljudi muve.
Majstori da u cveću nađu gomno.
Budite malo ljudi pčele. Pa u đubretu nađite cvet.
 
aliii meetar moga sela, amerikaaa ceeelaaaa

Lepo je vradovic u startu iznapušavao takve kao ti koji sve nešto kao forsiraju domaće i tako na kraju dobijemo stolariju Jela Jagodina, požar u plastičnim cevima ispod alupanela zbog varenja čeličnih nosača klime na drvenoj terasi itd. itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=562107#p562107:2q4gr2qk je napisao(la):
stanislaw » 25 Aug 2018 11:40 pm[/url]":2q4gr2qk]aliii meetar moga sela, amerikaaa ceeelaaaa

Lepo je vradovic u startu iznapušavao takve kao ti koji sve nešto kao forsiraju domaće i tako na kraju dobijemo stolariju Jela Jagodina, požar u plastičnim cevima ispod alupanela zbog varenja čeličnih nosača klime na drvenoj terasi itd. itd.

Apsolutno netacno. Ja bas forsiram domace. Jedino sam pomenuo arhitektu koji je morao da "prilagodi" domacem trzistu stanove i tako napravio neproporcijalne velicine soba u odnosu na stan.
 
Vradovicu obavezno i u arkadiji da kupis stan ...
 
Zivi li neko sa ovog foruma uopste u Beogradu :roll: ?
 
Evo, čisto da uđe u zapisnik, iako sam samo ove godine radio u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj, ja još uvek živim u Beogradu i tu sam makar vikendom. Iako već godinu dana nisam zaposlen u Beogradu, ovo je još uvek moj grad i tu nemam nameru niti potrebu da bilo šta da menjam. Moja adresa je ovde, drugu nemam, a aviosaobraćaj je čudo.
 
Zezam se Stanislave, slazem se u vecini stvari koje si napisao, Arcadia kao i one sa pogledom na....su tezak krs arhitekture.
 
Vrh