Šta je novo?

Buvljak .. OTC blok 43

^^Pa Barbara je lepo napisala - time zaradjuju svoju platu.

Hvala ti Barbara na informacijama i dobro dosla na forum. Ti si nam sada insajder za Buvljak / OTC :)
 
@ . Barbara

Pošto svi koji tamo radite, znate da OTC neće ostati na toj lokaciji
na vreme zakupite lokal, ne čekajte da vam država nađe drugu lokaciju.
To što bude ponuđeno, neće vam se dopasti, jer vi hoćete centar za OTC.

U ovo vreme tranzicije je stotine hiljada ljudi izgubilo radna mesta.
OTC neće ostati na tom mestu, jer mu tu i nije mesto - to znate i sami.
Zato nađi u komšiluku neki lokal od 20-tak kv.met. i obezbedi dalji rad firme.
 
cosmic":2xbjz1fu je napisao(la):
Uz duzno postovanje, jedna stvar mi nije jasna.... Ukoliko vec zakupci tezgi ne dobijaju "nista", ukoliko su uz to uslovi toliko nepovoljni, marze toliko visoke, okolnosti u kojima rade nehumani, cemu toliko insistiranje na ostajanju na tom mestu??
@cosmic ...uz duzno postovanje jedna ispravka - nisam rekla tj napisala da su marze velike - male su.
Nenad ti je vec odgovorio u moje i ime mojih kolega, a ja da malo prosirim. Naime, koliko ljudi danas radi u podjednako losim uslovima kao i mi i usudjuje se da zbog toga da otkaz? To mesto nas vec 13 godina izdrzava, hrani,oblaci, skoluje decu ... Stalo mi je do njega jer je to izvor moje egzistencije. Ne vidim nista neobicno u tome.

@Nenade, hvala na dobrodoslici ! Prihvatam ponudjeno mesto sa zadovoljstvom.
;)

dragan":2xbjz1fu je napisao(la):
@ . Barbara

Pošto svi koji tamo radite, znate da OTC neće ostati na toj lokaciji
na vreme zakupite lokal, ne čekajte da vam država nađe drugu lokaciju.
To što bude ponuđeno, neće vam se dopasti, jer vi hoćete centar za OTC.

U ovo vreme tranzicije je stotine hiljada ljudi izgubilo radna mesta.
OTC neće ostati na tom mestu, jer mu tu i nije mesto - to znate i sami.
Zato nađi u komšiluku neki lokal od 20-tak kv.met. i obezbedi dalji rad firme
@dragane, kada bih sedela sa te strane tastature gde ti sedis, verovatno bi moj odgovor na moj predjasnji post ,podjednako zvucao kao tvoj. Hocu reci, na tvom mestu razmisljala bih podjednako kao ti, ali.....uvek postoji to ali.
Kako trenutno stoje stvari, mi na Otvorenom Trznom Centru imamo zagarantovane prihode, stalne kupce i razradjene radnje. Ponavljam : da je svaka radnja vezana samo za OTC i samo za odredjenu tezgu, sto znaci nema premestanja , vec - gasenja.
Odlazenje u bilo koji lokal znaci razradjivanje lokala i pridobijanje novih kupaca u vremenskom periodu od najmanje 6 meseci. Pri tom ,najmanje ulaganje u njegovo otvaranje ( najam lokala , otvaranje firme, fiskalizacija, izlazak inspekcije, roba, papiri,...bla,bla,bla) iznosi oko 5 000 eura. Sve to dovodi do zakljucka da je tvoj predlog sjajan ako si dovoljno ekonomski jak,ali....eto ga opet ali,......da li bi mi onda uopste bili na OTC-u i ja ovako zdusno branila njegov opstanak.
 
Barbara, samo pokušavam da dam dobronameran savet.

Jasno je da niko neće 'odbraniti' postojanje OTC-a na toj lokaciji.
Treba sa spremiti na vreme za obavljanje delatnosti na drugom mestu.
To će izazvati neke troškove, ali ne tolike ( 5.000€), jer 'radnju' već imaš
registrovanu i nema više plaćanja oko nje.

Zakup lokala za 6mes. je oko 6 x 200€, a na tebi je da 'razradiš' radnju
u kojoj ćeš da radiš 'ko'čovek' :) a, ne da stojiš na suncu i snegu, kiši ...
Još za vreme Velike inflacije držao sam radnju u Bulevaru K.A., a ispred
su radili na tezgama i znam kakav je to mukotrpan posao.

Od ovog što si navela : 'najam lokala , otvaranje firme, fiskalizacija, izlazak inspekcije, roba, papiri,...'
radnju, fis.kasu,pib,robu,papire .. već imaš, a lokal treba zakupiti ( za izlazak Insp.nije problem)
Tranzicija tvoje radnje će da uspe, ako se malo potrudiš, a bolje na vreme obezbediti posao.
 
@dragane,
da li ti čitaš moje postove , prelaziš preko njih ovlaš ili ja nerazumno pišem ?


dragan":3s6l1e48 je napisao(la):
To će izazvati neke troškove, ali ne tolike ( 5.000€), jer 'radnju' već imaš
registrovanu i nema više plaćanja oko nje.

.
Nemam !!!! Ona važi samo za OTC. Kada se OTC skloni sa tog mesta svi moramo da ugasimo svoje radnje , što povlači nove troškove gašenja firmi. Čak firme koje nisu navršile 5 godina, plaćaju dodatne takse i dažbine, po nekom ludom zakonu.

dragan":3s6l1e48 je napisao(la):
Od ovog što si navela : 'najam lokala , otvaranje firme, fiskalizacija, izlazak inspekcije, roba, papiri,...'
radnju, fis.kasu,pib,robu,papire .. već imaš,.
Nemam !!!! Moram da vadim sve ponovo kao da tek otvaram radnju.

dragan":3s6l1e48 je napisao(la):
Zakup lokala za 6mes. je oko 6 x 200€, .
Gde to ima? Sa konja na magarca. Lokal koji se nalazi na takvom mestu gde je podjednaka posećenost kao što je na OTC -u, košta najmanje 500 € i to 6 meseci unapred što je već 3000€, ostaju nam kasa i prateće stvarčice uz nju ( to ti je još minimum 500€, ),papiri, takse,fiskalizacija, bla-bla još 500€, i na kraju... roba, ili misliš da prodajem vazduh u radnji.?Sa 1000 €, koje mi je ostalo od onih 5000 teško da mogu da napunim i 5 kv.m, a kamoli onih 20 kojih pominješ. A da ne pričam koliki bi mi bili pazari i koliko bih i da li bih razradila lokal sa toliko robe u njoj.
 
Ok. neka je sve i tako ( namam sad vremena da zovem prijatelja Rep.Tržiš.inspektora)

Ali, valda ti je jasno da će OTC da se ukine na toj lokaciji.... ili misliš da neće?

Zato sebi obezbedi posao na drugom mestu, a tranzicija važi za sve pa i za vas na Buvljaku.
 
Barbara, bojim se da se nismo razumeli..... Primecujem da se ljudi, ciji je posao na bilo koji nacin vezan za OTC, u velikoj meri zale na slaba primanja, i upravo iz tog razloga sam postavio pitanje cemu insistiranje na ostajanju na tom mestu, umesto trazenje neke alternative. Ono sto je verujem i pticama na grani jasno jeste da se citav prostor oko OTC menja i krece u odredjenom pravcu u koji se OTC jednostavno ne uklapa. Svidjalo se nama to ili ne, sasvim je izvesno da je OTC izgubio bitku i da je njegovo preseljenje definitivno. U skladu sa tim, Draganov savet i treba shvatiti krajnje dobronamerno, bolje je na vreme razmisljati i naci nekakvo alternativno resenje kako bi se ljudi koji rade na OTC zbrinuli i osigurali svoju egzistenciju na vreme, a ne da se ceka 5 do 12.
 
dragan":362j6sl8 je napisao(la):
Ok. neka je sve i tako ( namam sad vremena da zovem prijatelja Rep.Tržiš.inspektora)

Ali, valda ti je jasno da će OTC da se ukine na toj lokaciji.... ili misliš da neće?

Zato sebi obezbedi posao na drugom mestu, a tranzicija važi za sve pa i za vas na Buvljaku.
:lol: Jasno mi je da me ne poznaješ da bi mi verovao, ali isto tako nemaš razloga ni da mi ne veruješ. Što se prijatelja tiče , za njih uvek mora da se nađe vremena.

:( Aha, sasvim mi je jasno da će OTC biti izmešten sa lokacije gde je i samim tim biti ukinut.

;) Hvala na dobronamernom savetu, tranzicija mora da važi za sve, ali ja ne radim na Buvljaku, već na Otvorenom tržnom centru Novi Beograd. To je isto kao TC Piramida, TC Kula, TC Stari Merkator,....samo što su oni zatvorenog tipa (pa ne bodu oči), a mi otvorenog. Zakon i pravila nadam se vrede za sve podjednako.

cosmic":362j6sl8 je napisao(la):
Barbara, bojim se da se nismo razumeli..... Primecujem da se ljudi, ciji je posao na bilo koji nacin vezan za OTC, u velikoj meri zale na slaba primanja, i upravo iz tog razloga sam postavio pitanje cemu insistiranje na ostajanju na tom mestu, umesto trazenje neke alternative. Ono sto je verujem i pticama na grani jasno jeste da se citav prostor oko OTC menja i krece u odredjenom pravcu u koji se OTC jednostavno ne uklapa. Svidjalo se nama to ili ne, sasvim je izvesno da je OTC izgubio bitku i da je njegovo preseljenje definitivno. U skladu sa tim, Draganov savet i treba shvatiti krajnje dobronamerno, bolje je na vreme razmisljati i naci nekakvo alternativno resenje kako bi se ljudi koji rade na OTC zbrinuli i osigurali svoju egzistenciju na vreme, a ne da se ceka 5 do 12..
:) Razumela sam ja Vas odlično, ali Vi mene ne. Da je tako loše, niko ne bi imao protiv preseljenja jer bi već svi pobegli.Lažu dušmani .Onako kako stoji i izgleda ,OTC-u zaista nije mesto tamo gde jeste.Međutim on nije samo tezge, roba,lokacija,....tamo ima i nas živih ljudi ( i po koja životinja).
Šta hoću da kažem : mogli bi da nas na vreme i zvanično obaveste kada će izvršiti egzikuciju, pa da se ko ljudi pripremimo ( imamo pravo bar na poslednju želju). Ne radi se ovde o tome da nađemo novi prodajni prostor (snaći ćemo se, mnogima od nas nije prvi put, koliko vidim izgleda ni zadnji), nego da nam olakšaju zatvaranje starog.
Bilo bi sjajno da nam daju da se samo prebacimo sa svim onim što imamo u novi prostor ( postojeće radnje, lager, papiri, kase, pečati,...) ali to ne može .

Ljudi, malo boli kada se o nama priča kao o suvišnim, starim, ishabanim i nepotrebnim stvarima. Čovek se pita: zašto?
 
otcmfb7.jpg
. insert iz GUP-a

Mi ovde ne pričamo o Vama koji tamo radite, već o lokaciji na kojoj je OTC, tzv. Buvljak.
Par ljudi koji tamo rade ili žive u blizini su počeli priču o socijalnom problemu.

GUP-om je predviđen UMP, nova Međugradska autobuska stanica sa parkingom i
Komercijalni - Gradski centar ( crveno), a ta lokacija će posle izgradnje planiranog
da se proda od strane Direkcije i novac dalje uloži u druge lokacije.

Mi se ovde bavimo praćenjem izgradnje i urbanizma u Bgd., a ne socijalnim temama.
 
Svakako treba se posvetiti paznja i socijalnim aspektom celog problema jel je on u ovom slucaju najizrazeniji i indirektno povezan sa gradjevinskim delom.

Situacija je uglavnom jasna i sigurno je da ce doci do izmestanja otc-a samo je pitanje trenutka i zato je bitno da se radnici posvete trazenju alternativnih resenja a ne da cekaju da se vlast "seti" da resava njihov problem.
 
sattb1.jpg


Ajd da vidimo 'socijalni aspekt' iz ugla Grada ( a, za koji se zalažem) :

U krugovima su dva divlja naselja, a obeležene su i dve lokacije na kojima
se prodaje sa zemlje - nije obeleženo da su izlazi na ž.stan. zatvoreni.
To nema ni u filmovima Kusturice - jad i beda neviđena.
I sve to pored Belville, Holidej In-a, ... itd., da reprezentuje ovaj grad.

Grad ima obavezu da vodi računa samo o 'svojim' radnicima, koji su u
Javnim preduzećima koje je grad i osnovao - čiji je vlasnik. ( GSP,Pijaca,Admin....)
Samo za njih po zakonu sprovodi neki 'socijalni program'.

Zašto bi Grad 'brinuo' za Privatne radnje ili firme? Ili za neke Da, a za ostale Ne.?!
Ja sam ( kao poreski obveznik) protiv tog da se pomažu radnje sa OTC Buvljaka.
Zašto bi 'posvetili pažnju' tim radnjama, a drugim ne bi - iz našeg komšiluka.
Mnogi 'Mini-Marketi' se zatvaraju, jer ne mogu da izdrže konkurenciju Velikih.
Ko o njima vodi računa ili ko im pravi 'socijalni program' i nove lokacije.... Niko!

'Udriženje OTC Buvljak' ima samo ideju da 'dobije' novu, dobru lokaciju u centru N.Bgd.
A, nema ideju da sakupe novac,kupe lokaciju i izgrade svoj OTC - nego da im Mi izgradimo.
 
Samo kratka dva komentara da ukazu na raznolikost mogucnosti u ovoj situaciji:
2000 trgovaca x 5000 evra = 10 miliona EUR
Prosecna kamata na orocenu stednju stednju za tu sumu (mada bi naravno mnogo pametnije bilo dati to na ivesticioni fond) - ali moze se dobiti bar 7-8% godisnje. Neke banke nude i kamatu unapred :) To je 800 000 evra - Sasvim dovoljno za zemljiste pored autoputa i za pocetak izgradnje jedne jednostavne montazne hale. Za dve godine, bez potrosenog dinara (evra), trgovci bi imali zemljiste i halu. Za tri godine, kad ugase OTC imali bi:
a) halu koju mogu da prodaju ba dalje da se bakcu sa kapitalom i vise da ne rade :D
b) halu U kojoj mogu da prodaju pored autoputa, gde su komunikacije bolje i brze. Inace, za tih ekstra godinu dana imaju i pare s kojima mogu i da organizuju autobuski prevoz iz centra grada za ljude koji ne bi putovali automobilom :)

Drugi komentar:
Imam osecaj, nazalost, da ce grad jednostavno najaviti jednog dana da hoce da "razjuri" ljude koji rade na OTC, umesto da napravi najave, neki konkretan plan i program, i da ga sprovede u dogovoru sa njima. Mislim da je javna percepcija OTC-a kao Buvljaka, a ne kao otvorenog trznog centra dovoljno snazna da se gradjani nece mnogo buniti, i to bi bila najgora varijanta. Ne zastupam nikakvu socijalnu pomoc, zbog toga sto pomoc niko drugi nije dobijao, a i mislim da to nije u redu, na kraju krajeva. Sa druge strane, vazno je ipak da se to ne dogodi iznebuha, vec planirano.

//mojih 2grosa
 
Barbara,pozdravljam te,posto najzad u "odbrani" OTC-a nisam sam.Dragan je pokazao da se ne razume u papirologiju oko otvaranja i zatvaranja radnji i koje to troskove donosi.Ponavljam vec ranije napisano,da svako premestanje OTC-dalje od 2-3km odatle,dovodi do neminovnog gasenja OTC-a kao takvog, i tu je Barbara potpuno u pravu.I nije mi jasno kako to Dragan jednostavno misli da zakupci nadju alternativne lokale.Pa gde ima toliko lokala na trzistu i po kojoj ceni.To nema nikakvog ekonomskog opravdanja.To sto se zakupci zale na slaba primanja,znaci da nemaju bolju alternativu,i da su i ovako na ivici poslovanja,a svi ih savetuju predjite na bolje...a niko ne kaze da li je to moguce(finansijski).Lako je sa druge strane tastature (sto rece barbara),deliti savete,kad ne zavisis od toga.Ako bi gradski oci rekli,gospodo imate 2 godine i kraj, to bi bilo fer,pa ko se snadje snadje.Ne bi voleo (a vrlo je moguce)da OTC sklone ,a da ta lokacija posle zvrji prazna dok se ne sete da nesto zapocnu.Nek prvo naprave most,pa pristupne saobracajnice,pa nek onda sklanjaju,a do tad ima fore.Barbara,obzirom da si zakupac,sta mislis o lokaciji pored kvantasa,imas sliku gore.
I ne zaboravite,nestanak OTC,mozda vodi nestajanju JKP gradske pijace,jer 40% prihoda ubiraju od OTC.Dakle samo od nove lokacije zavisi.
I na kraju malo sale:pa zasto stanicu ne grade na mestu delta city-ja,i zasto UMP ne prolazi preko njega ...he,he:)))))
 
beli01, ja sam prvo preduzeće otvorio 1989g., pa se malo i razumem u te stvari ...

Ti nisi razumeo poentu iz mog poslednjeg posta : šta će i gde će privatne radnje sa OTC-a
to uopšte nije briga Grada ( znaju Oni da su tu samo privremeno), a J.P. Pijace jeste i
one nikad neće 'propasti', jer ako treba Grad će ih finansirati ili izgraditi nove lokacije.
 
Pa ako se razumes,sto si onda pisao tako u vezi otvaranja radnji itd.
Kazes nije grad briga gde ce radnje sa OTC-a,a bilo ih je briga kad su im uvodili takse,kase,poreze,najamnine ,pa nek izvole i sad,nek rese to,ali na odgovarajuci nacin po zakupce.Sto grad ne isfinansira i novu lokaciju,pa posle nek ubira dazbine.Znaci nista ne moze da sto kazes propadne samo OTC moze.Ljudi shvatite ,nije to buvljak nego ipak OTC
 
^^^ Izvinite beli01, ali ako mogu samo kratak komentar. Grad je uzimao dazbine za privilegiju trgovaca da prodaju na OTC-u. Takodje je i drzava isto uradila sa kasam, porezima, itd... grad ipak ima pravo i da im doticnu privilegiju oduzme po isticanju placanja taksi i dazbina, ukoliko u inicijalnom resenju (ugovoru) nije naveden neki vremenski rok.

Inace, slazem se sa vama da to moralno nije u redu, i jos gore, nema veze sa kapitalizmom i slobodnom ekonomijom, ali tako funkcionise ceo zapadni svet, i to pitanje bas nije tema ovog thread-a. (niza? toka? ne znam pravilnu rec na srpskom) :)
 
beli01":o4qr3ran je napisao(la):
.Barbara,obzirom da si zakupac,sta mislis o lokaciji pored kvantasa,imas sliku gore.
)
Pre svega pozdrav tebi i svim ostalim istomišljenicima i neistomišljenicima.

Da, ta lokacija bi bila vrlo prihvatljiva, čak idealno rešenje. BIlo bi malo povuci - potegni na početku, ali za nekih 5--6 meseci bilo bi to-to. Najvažnije je da se sa preseljenjem ne ugasi, a mislim da bi ta lokacija bila OK.


dragan":o4qr3ran je napisao(la):
Ti nisi razumeo poentu iz mog poslednjeg posta : šta će i gde će privatne radnje sa OTC-a
to uopšte nije briga Grada ( znaju Oni da su tu samo privremeno), a J.P. Pijace jeste i
one nikad neće 'propasti', jer ako treba Grad će ih finansirati ili izgraditi nove lokacije.)
Verujem da si stručan i obavešten u mnogim stvarima, ali ima i onih o kojima nemaš poima. Bilo bi krajnje vreme da pozoveš onog svog prijatelja ( na koga se pozivaš od svog prvog posta i širiš dezinformacije, tipa roba bez porekla, nemamo papirologiju,..i sl.) i konačno razgovaraš ozbiljno sa njim.
JP Pijace su se svele na 3-4 pijace u gradu ( sve ostale su privatizovane), a 90% njihovih prihoda je od nas i veoma im je stalo gde će da nam daju lokaciju,jer faktički lokaciju dobijaju oni,a ne mi. Ako ta lokacija bude neadekvatna biće i neisplativa, a samim tim spremna za prodaju. JP Pjace se gase - nema više ! Boli uvo grad za pijace, on dobija svoj deo od najma privatniku, nema nikakve izdatke i a do to malo radnika što mu je ostalo u sektoru JP Pijace mu je stalo koliko i tebi do prodavaca i vlasnika tezgi OTC.
I još nešto od 1989 do 2007 su se promenile 4 države i nebrojano zakona. Mogao bi malo da obnoviš gradivo.

jovanvm":o4qr3ran je napisao(la):
^^^ Izvinite beli01, ali ako mogu samo kratak komentar. Grad je uzimao dazbine za privilegiju trgovaca da prodaju na OTC-u. Takodje je i drzava isto uradila sa kasam, porezima, itd... grad ipak ima pravo i da im doticnu privilegiju oduzme po isticanju placanja taksi i dazbina, ukoliko u inicijalnom resenju (ugovoru) nije naveden neki vremenski rok. )
:lol: Ti zaista imaš problem sa srpskim jezikom.
Jedno od osnovnih ljudskih prava je pravo na rad. Rad nije privilegija ni po kojim zakonima.
Grad ne sme da ima nikakve privilegije, već da se vodi po određenim zakonima i načelima koji treba da važe za sve podjednako. Uzmimo za primer da se ovo ne dešava OTC-u Novi Beograd, već TC Piramida. Kakve bi onda bile vaše reakcije? Samo nemojte da pokušavate da me ubedite da je to drugačije sa zakonske strane, jer nije. Razlika je samo u krovu nad glavom.
 
Barbara":1jpqrh4r je napisao(la):
Verujem da si stručan i obavešten u mnogim stvarima, ali ima i onih o kojima nemaš poima.
Bilo bi krajnje vreme da pozoveš onog svog prijatelja ( na koga se pozivaš od svog prvog posta i
širiš dezinformacije, tipa roba bez porekla, nemamo papirologiju,..i sl.) i konačno razgovaraš ozbiljno sa njim.
Da vidimo dal 'nemam pojima' , kad već hoćeš da znaš :
Juče je bio taj moj prijatelj kod mene ( rep.trž.inspektor, trenutno na N.Bgd. sa poslom), a
šta sve on zna i misli o prodaji na OTC-u, to ne smem sve ni da napišem.
Tačno je da vi tamo nemate registrovane radnje kao druge, već ste u nekoj slabo definisanoj zoni.
Otprilike 'kaubojski sistem' nabavke robe i papira za nju, prijavljujete smešno mali pazar i izbegavate
na sve načine legalnu trgovinu i plaćanje poreza .... ali, to i nije moja tema i poetna.

Barbara":1jpqrh4r je napisao(la):
JP Pijace su se svele na 3-4 pijace u gradu ( sve ostale su privatizovane), a 90% njihovih prihoda
je od nas i veoma im je stalo gde će da nam daju lokaciju,jer faktički lokaciju dobijaju oni,a ne mi.
Ako ta lokacija bude neadekvatna biće i neisplativa, a samim tim spremna za prodaju. JP Pjace se gase - nema više !
Boli uvo grad za pijace, on dobija svoj deo od najma privatniku, nema nikakve izdatke i a do to malo radnika što mu
je ostalo u sektoru JP Pijace mu je stalo koliko i tebi do prodavaca i vlasnika tezgi OTC.
I još nešto od 1989 do 2007 su se promenile 4 države i nebrojano zakona. Mogao bi malo da obnoviš gradivo.
Što si ti zabrinuta za JP Pijace? ... treba da vodiš računa o svom poslu,tj. kako da ga nastaviš
kad se bude ukinuo OTC-Buvljak ... što može da se dogodi već kod izgradnje UMP-a.
Grad će u interesu građana da obezbedi lokacije za pijace tamo gde treba, gde opštine to traže.

Za 'moje gradivo' nemoj da brineš - meni je dovoljno, brini za svoje i nauči kako da otvoriš
legalnu radnju ( oko 2.00din. je samo taxa) i da sebi obezbediš posao na drugom mestu.
Valda ti je jasno da od Grada ne ćete dobiti ništa ( lokaciju), jer zašto bi se trošile pare na vas, a
ne na ostale radnje koje su izgubile posao - vi ste privatnici, a ne socijalni slučajevi.

Uostalom, mene OTC interesuje iz ugla Urbanizma - nove izgradnje na toj lokaciji.
Zato nemam više nameru da polemišem o budućnosti privatnih radnji i njihovih vlasnika.
 
Barbara":2sp37555 je napisao(la):
lol Ti zaista imaš problem sa srpskim jezikom.
Jedno od osnovnih ljudskih prava je pravo na rad. Rad nije privilegija ni po kojim zakonima.
Grad ne sme da ima nikakve privilegije, već da se vodi po određenim zakonima i načelima koji treba da važe za sve podjednako. Uzmimo za primer da se ovo ne dešava OTC-u Novi Beograd, već TC Piramida. Kakve bi onda bile vaše reakcije? Samo nemojte da pokušavate da me ubedite da je to drugačije sa zakonske strane, jer nije. Razlika je samo u krovu nad glavom.
Molim vas, procitajte moj post ponovo. Izvinjavam se ukoliko moje jezicke sposobnosti ne uspevaju da prenesu sustinu onoga sto zelim da kazem - ovo je verovatno jedini medijum preko koga mogu da vodim neku smislenu debatu na srpskom, sto nisam radio godinama, te shvatam da mozda ponekad nisam jasan. :D
E sad, kada kazem "Grad je uzimao dazbine za privilegiju trgovaca da prodaju na OTC-u." sa koriscenjem predivnih funkcionalnih resenja moderne tehnologije, mozda vam je jasnije sta ja zelim da kazem?
Naravno da se slazem da postoji pravo na rad - to nam jemci clan 60. Ustava. Ukoliko pogledate malo bolje, videcete da nigde nije zagarantovano pravo na koriscenje prostora na kome osoba radi ukoliko ona doticni ne poseduje.
Ono sto sam ja rekao, je jednostavno da ukoliko grad (ili JKP Gradske Pijace, u svakom slucaju ne Udruzenje OTC) da dozvolu, najam, ili proda uslugu za nesto, on ima pravo doticno da oduzme po isteku ugovorne obaveze. Vama niko ne spori pravo na rad, ali vam se spori pravo na rad na tom mestu. Razumem kako se osecate, tako su se osecale i abadzije 1867. kada ih je plan Emilijana Josimovica zauvek proterao iz Savamale... ali, jednostavno, jedna od karakteristika urbanog planiranja je i odredjivanje svrhe koriscenja zemljista. Da vas neko zeli da protera da bi tu sagradio trzni centar, mozda bih se i slozio sa vasom analogijom TC Piramida, ali ovde ljudi zele da izgrade autobusku stanicu. Da neko odluci da srusi Piramidu da bi tu sagradio ... svemirsku luku, svejedno... mislim da niko ne bi imao nista protiv toga - ljudi bi debatovali o tome da li je to dobra lokacija za doticnu, da li se ona isplati, da li ona nama treba... Ali niko ne bi diskutovao o sudbini zaposlenih u doticnom trznom centru, jer, na kraju krajeva, covek moze biti siguran samo ako je svoj na svome. Izvinite, ali vi na tudjem (ili zajednickom) zemljistu nemate nikakva prava osim onih definisanih u delu II Ustava - kao sto i drugi nemaju na vasem.
 
Pre neki dan je bilo na TV-u,da ce autob.stanica biti izmestena do 2010.god.na mesto OTC-a.To je izjavio G.Bobic,gradski arhitekta,Da li to znaci da ce OTC,tu biti do 2010 god.???Imate neki komentar...
 
Rekao je i da će Grad naći lokacoju za novi OTC.

Ima još dovoljno vremena ( oko 2god.) da vlasnici radnji
mogu da se 'snađu' i ne budu iznenađeni, već planiraju svoju budućnost.
 
Da se vratimo na temu "buvljak ce propasti ako se premesti na drugu lokaciju"...

Ako je jeftinije, ne mare za redove
Vikend kupci spremni da prevale desetine kilometara i čekaju u redovima da bi neki proizvod kupili po nižoj ceni

Neke potrošače ne brine gužva u samoposlugama.

Od kada ima direktnu autobusku vezu sa Novim Beogradom, četrdesetogodišnja domaćica sa Čukaričke padine Dragica Tešić svakog vikenda zapuca preko Save u najmnogoljudniju beogradsku opštinu, u veliku nedeljnu nabavku namirnica.

Za ovu priliku kupila je i kolica sa točkićima i snabdela se čekovima, a u kom će hipermarketu pazariti, kako kaže, zavisi uglavnom od toga šta tog dana trgovci nude na popustu. Redovno prelistava reklamne brošure iz novina i upoređuje cene, ali pred kraj meseca mogućnost odloženog plaćanja najčešće prevagne u odlučivanju.

– Kada se striktno držite unapred pripremljenog spiska potrebnih namirnica i izbegavate gondole recimo sa kozmetikom, slatkišima i tekstilom ušteda je značajna. Da sve to kupite u obližnjoj bakalnici koštalo bi bar 20 do 30 odsto skuplje. Isplati se, čak i sve to maltretiranje po prevozu – kaže naša sagovornica.

Ovakvom potrošačkom logikom vodi se, po svemu sudeći, sve veći broj Beograđana koji se protiv stalnih poskupljenja hrane bore tako što sve strpljivije čekaju u dugačkim redovima. Ispred naplatnih kasa se čeka i do pola sata, a trgovci tih dana imaju i do 30 odsto više mušterija. Za većinu ovakvih „vikend” kupaca niža cena od 50 dinara za, recimo, kilogram pilećeg mesa dovoljan je razlog da se pređe pola grada.

Osim hrane u hipermarketima se subotom i nedeljom na „akcijskom” popustu može kupiti televizor za oko 5.000 dinara ili digitalni fotoaparat po ceni od 6.000 dinara (kao ovih dana u „Tempu”), jevtiniji klima uređaji, sezonska roba… Da li potrošači zaista veruju da će na ovaj način uspeti da zakrpe rupe u kućnom budžetu ili su ovo jedini dani kada imaju vremena za nabavku? Mnogi sugrađani ističu da ne vredi potrošiti celu subotu u iscrpljujućem lutanju po prodavnicama.

– Neki misle da su lokalne bakalnice preskupe, ali u radnji u mom kraju cene su prilično povoljne. I sa ponudom ne zaostaje ni malo. Na pijacama je ponuda povrća i voća mnogo bolja nego u hipermarketima. U kraju imam i diskont pića, kozmetike, čak i diskont suhomesnatih proizvoda. Ne isplati se da sa Vidikovca prevalim 20 kilometara do Zemuna ili do Borče kada sve mogu da nabavim u komšiluku za 15 minuta – komentariše mladić na jednom od blogova koji se bave ovim temama, dodajući da, ipak, sve zavisi u kom delu grada stanujete.

Izveštaji kontrole tržišne inspekcije pokazuju da su, u odnosu na prošlu godinu, lažna sniženja mnogo ređa. Ipak, potrošači se i dalje žale i traže od inspekcije da ispitaju pojedinačne slučajeve kada posumnjaju u prevaru.

– Sniženje je, ponekad, zaista sniženje od 50 odsto. Ali, trgovac nekada propusti da kaže da je pre rasprodaje bilo i jedno veliko poskupljenje tako da pad cena nema nikakvog značaja za kupca. Jedina poenta je da ga na kratko privuče u radnju – objašnjava sagovornik „Politike” iz beogradske tržišne inspekcije.

Ovo je slučaj najčešće sa prodavnicama skupljih proizvoda, nameštaja i bele tehnike, dok se kod konfekcije i obuće ponekada mogu pronaći i prave rasprodaje.

Pravila o objavi sniženja reguliše Zakon o oglašavanju, koji zabranjuje trgovcima da objavljivanjem lažnih rasprodaja, posebno u pogledu procenta sniženja, dovode potrošače i u zabludu. Trgovci su, takođe, dužni da označe koliko će rasprodaja trajati, koja je roba na popustu i da li su količine ograničene.

Obećanje poklona, upotrebom reči „besplatno”, „plati jedan, uzmi dva” ili „dva za jedan” dozvoljeno je samo ako se proizvod ili usluga nudi po važećoj, a ne višoj ceni. Ako se oglašava sniženje cene proizvoda sa nedostatkom mora se navesti da je niža cena uslovljena i lošijim kvalitetom.

Trgovinske kompanije popuste i akcije uglavnom organizuju zajednički sa proizvođačima ili uvoznicima koji se odriču većeg dela zarade da bi promovisale robu. U retkim slučajevima prodavci su spremni da od svojih pazara odbiju deo trgovinskih marži, pravdajući se da su njihovi troškovi za opremu i zaposlene ogromni.

I. Albunović
[objavljeno: 07/06/2008]
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.co.yu/rubrike/Beograd/Ako-je-jeftinije-ne-mare-za-redove.lt.html
 
Новобеоградски бувљак старудије
Лутка без ноге „придављена” каблом од неисправног телефона. Не, ово није призор из неког филма страве и ужаса, већ део понуде на импровизованој тезги у виду чаршава на бувљој пијаци старудије испод Железничке станице „Нови Београд”, код отвореног тржног центра.

– Откуд знам да ли ради, видиш да је овде све „стареж” – каже једна од продавачица, коју је муштерија упитала да ли препотопски вокмен, по цени од 100 динара, функционише. На питање због чега продају старе ствари, продавци најчешће одговарају „боље да радим, него да крадем”.
s4z57b.jpg

Телевизори домаће производње из друге половине прошлог века, радио-апарати по узору на оне које су партизани пленили од Немаца, мобилни телефони прекривени прашином на гомили, хрпа алата и секундарних сировина само су делић асортимана на овом месту, где робу „излаже” стотинак продаваца.

Када се зађе ван ограде која окружује овај простор, дуж оба тротоара улице Пролетерских солидарности, призор је сличан – један до другог начичкани су људи који продају све, од игле до локомотиве. За разлику од својих „колега”, они тврде да је њихова роба исправна.

– Баш ме брига за оне тамо што продају старудије, овај усисивач ради и можеш да га носиш кући за 500 динара – убеђује риђокоса жена радозналог купца. Иако у понуду нису урачунати црево, шипка и папучица, усисивач је могуће „допунити” неколико метара даље, где се један од ових елемената продаје по цени од 100 динара.

Понуда је и овде импресивна. Празне тегле коштају 20 динара по комаду, лимени плехови су око 300, чарапе дају по стандардних 100 динара за три пара. Одећа, обућа, накит, сатови, писаћа машина без неколико дугмића, стрипови, све се овде може наћи, чак и бојлер запремине 50 литара по цени од хиљаду динара. У случају да артикал који купите ипак не ради, продавци вам, наводно, гарантују повраћај новца.

Оговарају једни друге, али трговце са обе стране ограде ипак уједињује неповерљиви дух подозривости наспрам посетилаца. Дозвољено је питати само за цене, уз неизбежно ценкање. Свако сувишно питање буди сумњу код трговаца у намере потенцијалне муштерије.

„Дивља” пијаца код бувљака само је једна од неколико у Новом Београду. Ипак, Милош Хетлеровић, заменик председника општине Нови Београд, тврди да је локална комунална инспекција у сарадњи са тржишним инспекторима свакодневно на терену. Он се залаже за појачавање казнене политике која би већим казнама санкционисала нелегалну продају на улици.

– Наши инспектори дежурају код бувљака, испред здања старог „Меркатора” и у Блоку 70 код кинеског тржног центра. Проблем је што су њихове надлежности мале, јер не могу да одузимају робу и само уколико накупци то хоће могу да наплате мандатну казну од 2.500 динара. То се, међутим, ретко догађа, па се против тих људи воде дуги судски поступци – каже Хетлеровић.

Коначно решење овог проблема, према речима нашег саговорника, уследиће после усвајања закона на основу којег ће ред на улицама увести комунална полиција, што је најавио Милан Марковић, министар за државну управу и локалну самоуправу.

Д. Буквић – Д. Спаловић
[објављено: 06/11/2008]
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Novobeogradski-buvljak-starudije.sr.html
 
Vrh