Šta je novo?

Brza saobraćajnica Sombor - Kikinda (Osmeh Vojvodine "Smajli")

Eno sa Mađarske strane kamiondžije samo što ne polete "smajlijem". Čekaju kao zapete puške.
 
Evo, što se tiče eksproprijacije:
- 186 km, neka je širina puta i putnog pojasa 100 m (što je preterano, ali hajde neka bude). To znači da je potrebno oko 1.860 ha zemlje da se ekspropriše.
- neka je cena za 1ha 70.000 EUR.
To nas dovodi do cifre od oko 130.200.000 miliona evra. Neka sudski i administrativni troškovi budu još 5 miliona, dakle oko 135.000.000 miliona evra za ekproprijaciju, ako ne grešim.
Kolika je cena zemljišta u Bačkoj i Banatu? Ja mislim da nisam mnogo promašio... Koliko bi onda koštao put kroz ravnicu, recimo neka je 32 širina kolovoza, to mu dođe oko 600 ha zemljanih radova, kamenja, šljunka i asfalta. I + ne znam koliko mostova... Da li je cena od 2 milijarde opravdana?
Цена пољопривредног земљишта прилично варира, није све прва класа. Зависи како ће се нагодити и колико ће понудити, вероватно нешто више од тржишне која је на западу Бачке тренутно у зависности од више фактора 8.000-40.000€.
Много већи проблем представају парцеле које су у власништву крупнијих играча и које имају систем наводњавања каналима или које имају или су на њима планирани центар-пивот заливни системи. Када траса сече такву парцелу онда и такав систем наводњавања пада у воду.
 
Много већи проблем представају парцеле које су у власништву крупнијих играча и које имају систем наводњавања каналима или које имају или су на њима планирани центар-пивот заливни системи. Када траса сече такву парцелу онда и такав систем наводњавања пада у воду.
Ma ne Sever nisi u pravu. ;) Pa ova deonica ide skroz idealnom putanjom. Samo će proleteti mašine ovim parcelama. Daće gospodin mesar i ostali džaba svoju zemlju. Igraju se narodnim parama. Sve bi se ovo izbeglo da su ga provlačili kontra stranom gde nema gopodara zemlje. Trebao je Matijević da menja ovu zemlju za Hotel Slaviju i Jugoslaviju zajedno. Da mu samo predaju ključeve. Taj potez je sa najskupljom zemljom. Mislim da veliki deo kroz Bezdanski, Bereški i Kolutski atar hvata Matijevićevu zemlju tj zemlju bivšeg PP Bezdan. Za zemlju bivšeg Graničara nisam siguran ko sad radi ili je u zakupu ali koliko sam čuo od nekih Gakovčana i tu deonica hvata dobre komade ove zemlje.. Znači i ovde neće biti mala cena. Mada bilo je tu stotine igara prilikom razvrgavanja i davanja u najam zemlje. A do od Kljajićeva prema Sivcu rade Arapi. Uložili su milione. Baš će velikodušno dati zemlju po niskoj ceni. Te parcele se navodnjavaju na celoj površini. Zamislite koja će ovde biti cena.
 
Ma ne Sever nisi u pravu. ;) Pa ova deonica ide skroz idealnom putanjom. Samo će proleteti mašine ovim parcelama. Daće gospodin mesar i ostali džaba svoju zemlju. Igraju se narodnim parama. Sve bi se ovo izbeglo da su ga provlačili kontra stranom gde nema gopodara zemlje. Trebao je Matijević da menja ovu zemlju za Hotel Slaviju i Jugoslaviju zajedno. Da mu samo predaju ključeve. Taj potez je sa najskupljom zemljom. Mislim da veliki deo kroz Bezdanski, Bereški i Kolutski atar hvata Matijevićevu zemlju tj zemlju bivšeg PP Bezdan. Za zemlju bivšeg Graničara nisam siguran ko sad radi ili je u zakupu ali koliko sam čuo od nekih Gakovčana i tu deonica hvata dobre komade ove zemlje.. Znači i ovde neće biti mala cena. Mada bilo je tu stotine igara prilikom razvrgavanja i davanja u najam zemlje. A do od Kljajićeva prema Sivcu rade Arapi. Uložili su milione. Baš će velikodušno dati zemlju po niskoj ceni. Te parcele se navodnjavaju na celoj površini. Zamislite koja će ovde biti cena.
1. nek im isplate 150 din. kvadrat kao običnim smrtnicima
2. uzima se samo pojas uz koridor, znači deoba parcela pa eksproprijacija
 
1. nek im isplate 150 din. kvadrat kao običnim smrtnicima
2. uzima se samo pojas uz koridor, znači deoba parcela pa eksproprijacija
Са великим играчима ће се брже договорити, експропријација иде брже јер су у питању углавном велике парцеле и поседи али зато и кошта много, много више. Замислиш да имаш посед од, рецимо, 300 хектара, спојио си парцеле и добио приближно квадратни облик. Поставио си или планираш да поставиш центар пивоте као најекономичнији систем наводњавања а онда ти траса качи или сече посед и онемогућава те да тај систем користиш.
 
Poslednja izmena:
Vrh