Šta je novo?

Brankov most

Извањавам се за упадицу, само ви наставите, и иначе је постало досадно на форуму, али морам да кажем да су радови на уређењу камене фасаде данас потпуно непотребни, и то из неколико разлога:

1. Ако нисте приметили послови пескирања и фарбања од пре две године су пропали, конструкција и даље прокишњава, па ма како средили камене стубове они ће брзо пропасти

2. Испод моста и даље пролази теретни транзит (ма како уредили фасаду брзо ће да пропадне)

3. наше данашње друштво је очигледно неспособно да реконструкције обави како ваља, зашто онда уопште замазавати

4. само фали да посаде палму испод моста па да угођај буде потпун
 
jovanovm":jx5u30ey je napisao(la):
Luka, pa daj čoveče. Niko ne govori ni o kakvom rušenju. Viktorijanski staklenici su inače veoma energetski efikasni, probaj da koristiš primer koji poznaješ prvo ako hoćeš da se praviš pametan ekstremnim primerima. Inače, u stvarnosti se Rembrandtova dela (i mnoga druga) prefarbavau zaštitnim slojevima da ne bi morala da se drže pod staklom u posebnim mikroklimatskim uslovima.. ako nisi znao...

Elem - mi nismo utvrdili da li je i kako neko nešto uopšte uništio. Jedino što imamo od toga je to što si ti REKAO. Foto dokaza nema, niko drugi to nije ni rekao niti potvrdio. Archangel te je demantovao fotografijama.... Hajde pokaži nam lepo šta je to urađeno, pokaži nam da ako se farba da to NIJE antigrafit lak (ili samo pozovi službu koja je zadužena za restauraciju mosta pa ih pitaj), tj. daj nam nešto drugo osim postova na forumu. Ili ćuti, molim te, jer ovako sigurno ne doprinosiš diskusiji.
Milose, citaj sve postove. Ja svoje slike nisam okacio samo zato sto smo se svi uverili na archangelovim fotografijama da je uradjeno upravo ono sto sam ja rekao. A taman i da nema fotografija, ovde nije niko na optuzenickoj klupi da bi se igrali sa pravilom in dubio pro reo. Video sam Roma sa kanticom i kamen kako nestaje iza masne farbe i to je to. Ne vidim zasto bi izmisljao takve stvari kao sto i ne vidim zasto bi vazila pretpostavka da bilo ko montira fotogfrafije pre nego sto ih ovde okaci. Ja dobro znam sta sam napisao za Rembrandta (prefarbavanje, ne nanosenje zastitnog sloja - i ako cemo pravo ne da ne bi bila u posebnim uslovima vec zato sto ne postoje dovoljno dobri uslovi), a sto se tice staklenika, svaki staklenik nije dobar, pa ni viktorijanski. Samo, i upravo je u tome poenta, postoji pretezniji interes da bude ocuvan.

Ne razumem tu stalnu potrebu da nam prezentiras da je jezik, pa i svaka izjava viseznacna. Mozda treba da se pomiris sa tim da nemas istovetan kulturni kod, istu semu razumevanja kao nasi ljudi i da si mozda upravo zato stalno diskusiju na kojima se pojavis se pretvaraju u potpuno bespotrebna objasnjavanja sa tobom oko stvari koje su drugi unatoc svoj dvoznacnosti sasvim ispravno razumeli (npr. zasto su bolji stapici od slonovace nego plasticni stapici i jesu bolji mnogo bolji jer su manje glatki), kao sto i pokoja devojka iz Amerike kada dodje u Evropu ne moze da razume da je ljudi pitaju gde je sinoc izasla ili da joj neko bez seksualnih pretenzija kaze da lepo izgleda.
 
Savršeno razumem i Lucifera i jovanovm i kontekst u kojem ostavljaju svoje komentare tako da ne moraju da se brinu zbog publike.

Luci, reci ti meni, da li ti tražiš nekog šefa gradilišta tu ili odeš u zavod za zaštitu spomenika da im iskažeš nezadovoljstvo radovima i ukažeš na greške ili se samo zadovoljavaš da ostaviš komentar na forumu?
 
ključni subjekt u ovoj temi je je Rom sa kanticom, koji se pojavljuje ko Volant u Majstoru i Margariti odjednom i tako isto i nestaje :D
 
shmeksi":1gnni1ov je napisao(la):
Savršeno razumem i Lucifera i jovanovm i kontekst u kojem ostavljaju svoje komentare tako da ne moraju da se brinu zbog publike.

Luci, reci ti meni, da li ti tražiš nekog šefa gradilišta tu ili odeš u zavod za zaštitu spomenika da im iskažeš nezadovoljstvo radovima i ukažeš na greške ili se samo zadovoljavaš da ostaviš komentar na forumu?
za neke stvari se naravno bunim i iznosim nezadovoljstvo nadleznima, za druge ne. jedna stvar je neka jadna modernicstika zgrada koju prepuste nekoj polu-firmi iz leskovca da je prekreci... ali mi imamo jedan ovakav most i ako i tih par kamenih ploca nisu u stanju da saniraju i zastite, nekako mislim da nema ni svrhe tamo nekog kontaktirati. oni sede tamo na onom kalemegdanu zasticeni od urbanog i ljudskog, zaseli su tamo preko kojekakvih veza osamdesetih, na fakultetu su ucili pretezno o slikarstvu a sada renoviraju gradjevine iz perioda do kojih na studijama nisu ni dosli, o gradjevinskim materijalima i postupcima znaju koliko i mi o preradi naftnih derivata... drugim recima ta ekipa iz tog cardaka kalemegdanskog je poptuno benzadezna.
 
Mozda treba da se pomiris sa tim da nemas istovetan kulturni kod, istu semu razumevanja kao nasi ljudi i da si mozda upravo zato stalno diskusiju na kojima se pojavis se pretvaraju u potpuno bespotrebna objasnjavanja sa tobom oko stvari koje su drugi unatoc svoj dvoznacnosti sasvim ispravno razumeli
Ad hominem. Jel to fer?

Postove sam čitao detaljno, i nisam stigao do istog zaključka kao i ti. Ja prihvatam da mogu da grešim, ali u ovoj diskusiji je sasvim svejedno šta je bilo sa kamenom. Ono što sam hteo da dodam je da problem nikada nije samo jednostran (stoga ovo o štapićima), i da možda, ukoliko ti je ovo stvarno važno (meni nije, ali razumem taj poriv jer pišem o stvarima koje mi jesu važne), treba da se obratiš institucijama koje su nadležne za to prvo, pa onda forumu. Čisto jer se tako grade institucije koje su onda korisne svim građanima, a ne samo tebi. Ili bar da odeš do onog čoveka tamo i da ga pitaš šta to farba, kad si ga već video, umesto da prosipaš mržnju tako flanerski. :)

A za Archangela jedna LOLčina.
 
Провоциран до сада постављеним фотографијама, још једном постављам питање са претходне стране:

"Луцифере, где је овде густа зеленкасто-браон боја коју је нанео симпатични Ром кога си видео пре него што си се онесвестио?"
 
vi svi redom ne citate, ali volite da pricate. dakle nije rec o jednoj boji, vec kao sto sam od pocetka rekao vise boja razlictih nijansi braon i zelene. a covek-rom je u trenutku nanosio jednu boju, jer u kanticu staje samo jedna boja. i sad prepricano: ploce na brankovom mostu su kamene, svaka ima svoju strukturu, sare, boju i nije jednobojna. restauracija se vrsi tako sto se preko ostecenih ploca nanese malter, a zatim preko svih - i ostecenih i neostecenih - nanese boja i to tako da svaka ploca bude jednobojna, neka zelena, neka braon, neka svetlobraon, neka siva itd... sto se lepo vidi na ovoj slici:

p1010582i.jpg


e sad, posto vi ovde volite da brkate loncice: ja ne kazem da je nije lepo sto sve nije iste boje i sto su uopste dosli do ideje da tako usarene ploce, samo tvrdim da je uopste idiotski farbati kamene ploce i toboze ih restauirati prefarbavanjem. ako nista drugo, kamen se lako pere, a ovako ce biti nanosen nov i nov sloj boje do izoblicenja.
 
Да бих ти доказао да сви ми читамо, а да ти (попут Циге из твоје приче ;) ) покушаваш да ретушираш чињенице, преносим твоје речи:

"Danas sam pao u nesvest kada sam na Brankovom mostu video simpaticnog Roma-radnika kako drzi koficu sa gustom bojom i premazuje sarenkasti kamen dajuci mu jednoliku zelenkasto-braon boju."

Извини, можда си ти у својој глави имао свест да "nije rec o jednoj boji, vec kao sto sam od pocetka rekao (каква масна неистина :grand:) vise boja razlictih nijansi braon i zelene", али тако нешто ниси написао. Води рачуна да неко треба да разуме шта желиш да кажеш, а не да гледа у пасуљ и тек после 50 постова почне да схвата шта хоћеш.

Оно што сам успео да разаберем после десет дана твог изливања једа и напада на сваког ко покуша да мисли својом а не твојом главом, јесте да тврдиш да су камени блокови на врху стубова Бранковог моста премазани густом бојом, али не исте нијансе. Тврдиш да се испод ње не види природна текстура камена, али по сликама се то не би рекло. Можда си у праву, али дозволи да је можда реч о некаквој заштити или премазу који се наноси пре пескирања или шта знам чега. Кад неко проба да речју или сликом доведе у питање твоје категоричне тврдње, скачеш за очи и свађаш се. И уместо да се распиташ код надлежних о чему је заиста реч, изливаш јед на наш сајт. Разумем да те нешто нервира (ни мени не би било мило да је све баш онако како ти кажеш), али...
 
"Danas sam pao u nesvest kada sam na Brankovom mostu video simpaticnog Roma-radnika kako drzi koficu sa gustom bojom i premazuje sarenkasti kamen dajuci mu jednoliku zelenkasto-braon boju."

@sizif шта овде не одговара истини, на слици се управо то и види.

Шта није истина:
- камен (дакле један камен који је некад био природно шаран) је добио слој јаке боје који га чини да изгледа као вештачки
- повештачење камена није извео Ром већ Босанац са великим носом?
- Луцифер није пао у несвест

Накнадно сазнајемо и видимо на слици да сваки камен заправо има и своју персонизовану нијансу, информација више.

Сад камен уместо природног има изглед вештачког, јефтиног, скоројевићког...
 
Нурко, погледај каменове (намерно не кажем камење) под металном конструкцијом на сликама, тамо где је грб Београда. Мислиш ли да су и они фарбани, па после нечим избељени, или су само пескирани. Ако нису фарбани, онда они природно имају различиту, али хомогену боју - жућкасту, црвенкасту, антрацит...

Мислим да смо сви схватили из Луциферовог првог поста да је реч о збирној речи "камен" (који се сав боји сиво-зеленкастом густом фарбом из кантице), а не о само једној коцки (јер, што би неко отварао подфорум због једног камена?). Кад после видиш на сликама да стубови нису у једној боји, онда поставиш питање: "Луцифере, где је овде густа зеленкасто-браон боја коју је нанео симпатични Ром кога си видео пре него што си се онесвестио?"

Ја нисам негирао могућност да је Луцифер у праву, али сам, као и још неки форумаши, за то да се прво провери о чему се ради, па тек потом да се пљује. Нисам болећив према стоки у градским предузећима, и сам сам је псовао када приликом проширења Савске није водила рачуна о затрављеним трамвајским баштицама, рецимо. Али тада су ствари биле јасне: тешки камиони на новим шинама, грађевински материјал на травњаку, поломљене прскалице... У овом случају, међутим, мислим да нико није сигуран о чему се заправо ради.
 
@sizif

Посматрај за тренутак само један камен, он је природно прошаран, а после интервенције бојом из кантице он добија једнолику интезивну боју. Почиње да личи на вештачки, ламелни као што се да видети у напуцаним кладионицама и кафићима.
Каменови испод грба су изгледа само пескирани и природни.

Луциферово мишљење ја много ценим јер често не даје суд по томе да ли му се нешто свиђа или не, да ли је лепо или ружно, већ покушава оценити из стручног угла да ли је нешто урађено према архитектонским нормама.
 
sizif":1a8k6mno je napisao(la):
Да бих ти доказао да сви ми читамо, а да ти (попут Циге из твоје приче ;) ) покушаваш да ретушираш чињенице, преносим твоје речи:

"Danas sam pao u nesvest kada sam na Brankovom mostu video simpaticnog Roma-radnika kako drzi koficu sa gustom bojom i premazuje sarenkasti kamen dajuci mu jednoliku zelenkasto-braon boju."

Извини, можда си ти у својој глави имао свест да "nije rec o jednoj boji, vec kao sto sam od pocetka rekao (каква масна неистина :grand:) vise boja razlictih nijansi braon i zelene", али тако нешто ниси написао. Води рачуна да неко треба да разуме шта желиш да кажеш, а не да гледа у пасуљ и тек после 50 постова почне да схвата шта хоћеш.
sizife, ja ne znam zasto ti je tesko da razumes - skandalozno je da kamen bude prefarban pa makar i u hiljadu boja. a covek o kome govorimo i koji je bio rom je u tom trenutku imao kanticu sa sivom bojom i njom farbao npr. svaki treci kamen. sutradan je verovatno dosao sa braon bojom itd. Sta tu tebe buni? Nijednog trenutka nisam tvrdio da se most farba jednobojno, niti smatram da je uopste bitno u koje se boje farba - ne sme uopste da se farba.
 
sizif":3tz0nxtu je napisao(la):
Нурко, погледај каменове (намерно не кажем камење) под металном конструкцијом на сликама, тамо где је грб Београда. Мислиш ли да су и они фарбани, па после нечим избељени, или су само пескирани. Ако нису фарбани, онда они природно имају различиту, али хомогену боју - жућкасту, црвенкасту, антрацит...
aman covece, shvati da nemaju, kamen na brankovom mostu je bio svuda isti (barem na delu o kome govorimo, sa ove strane reke)- neka vrsta trosnog pescanika i nije imao homogenu boju. svojim iocima sam gledao kako zute kamene ploce prosarane crvenim zilama nestaju iza sloja farbe. uostalom ako te ne mrzi, sa strane mosta ka zeleznickoj stanici restauracija jos nije pocela, pa idi pa uporedi.
 
Бранков мост, окт09
Старо
DSC_5230.jpg

DSC_5248.jpg

DSC_5262.jpg

DSC_5282.jpg

DSC_5295.jpg

DSC_5471.jpg


Ново
DSC_5340.jpg

DSC_5343.jpg

DSC_5389.jpg


Екипа
DSC_5271.jpg

DSC_5493.jpg

Окружење
DSC_5487.jpg
 
Meni se čini da je kamen peskiran, a zatim premazan nekom zaštitom koja daje efekat "mokrog" kamena (kao na primer kada bi neki kamen premazali bezbojnim lakom).. Ta zaštita je intenzivirala boju kamena, zato je neko pomislio da je kamen ofarban. Pada mi na pamet da je korišćen neki od bezbojnih premaza kao na primer Sikagard® 700 S, Sikagard® 702 W ...
 
@roger

Јок. Мени се ипак чини да је Луцифер неки дан паo у несвест када је на Бранковом мосту видео симпатичног Рома-радника како држи кофицу са густом бојом и премазује шаренкасти камен дајући му једнолику зеленкасту-браон боју.

Лаганим погледом на камен у средини доњег реда на следећој слици, установи да je офарбана само његова десна четвртина.

DSC_5384.jpg


И хоћеш рећи да Сика буди оно демонско у камену, па сваки осване у другој нијанси?
 
Ex, тај је камен некад изгледао да пожелиш да те закопају испод.

DSC_5507.jpg

DSC_5464.jpg


Сахрани ме поред пута где пролазиш чешће пута...
 
Meni se čini da je u pitanju zaštitni sloj, jer izgleda kao da je farban kamen iznad, pa je u procesu majstor spustio četku uz ivicu niz sledeći kamen, a oni su ipak različite boje...

DSC_5384.jpg


No, možda grešim. Je l' nekom palo na pamet da ih pozove?
 
@Nurko7000

Uvek ispadnem naivan. U pitanju su molerajsko-farbaroški-dekorisani radovi.
 
Reklo bi se pranje para .Nego vidje ste li onu gomilu smeca izmedju stepenica i mosta zadnja slika u Nurkovom postu strasno :bash:
 
Naravno da je pranje para, isto kao i sa biciklistickim stazama. One glupe rampe na semaforima farbaju 2-3 puta godisnje.
 
nurko700, je l su ovo tvoje slike? ako jesu možeš li mi reći kojim si aparatom slikao?


inače,meni se čini da su koristili neku vrstu farbe da bi dodali te nijanse (upoređujući sa slika pošto ovih dana nisam imao vremena da zagleđujem most kada sam ga prelazio)
 
Vrh