Šta je novo?

Brana, Akumulacija Stubo-Rovni

Ovo je oduvek bio lud covek jos dok je bio u manastiru...
 
laki72":13fvfi62 je napisao(la):
Moj prijatelj koji zivi u neposrednoj blizini brane tvrdi da je ona ovakva nezavrsena spasla Valjevo i okolinu od jos mnogo vece bujice i poplave.
Ja verujem u to .

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
Управо тако, и мој ортак у послу, који је из Ваљева, слично је рекао за ову брану. Каже и то, да је још пре пар година брана била скроз завршена, спасила би сад цело Ваљево и шире.
 
Tacno trzili su prosle godine cini mi se 200 miliona dinara da se uzmu vrata za ustave nea brani , i da im nisu dali pare vec su to protracili na neke glposti inace valjeva nema na tv kakva je tamo situacija
 
Imas na netu strim Tv Mars i Tv Valjevo plus.
Sam grad je imao srecu da se reka nije izlila totalno i to bukvalno 'za malo', ali je prigrad stradao sto od poplava, sto od klizista koja se javljaju... postojala je i opasnost da voda odnese glavni most u gradu... pruga od Lajkovca nije u funkciji... putevi osteceni bujicama i odronima...
ma strasno kao i u vecem delu Srbije...
Ovo sve prenosim informacije koje mi je dao prijatelj.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Kako smo nezvanično saznali, sveštenici manastira Valjevska Gračanica Serafim i Sergej sinoć su napustili manastir. Oni su prethodnih dana počeli iseljavanje da bi sinoć i definitivno spakovali drva i ovce u dva kamiona i zauvek otišli iz Gračanice. Ovim činom Valjevska crkva, verovatno završava priču o potapanju manastira, i iseljavanjem sveštenika otvara vrata završetku radova na brani Rovni i punjenju akumulacije.

befunky_892326806505efd5cd65af578834438_orig.jpg.jpg

http://www.ugradu.info/index.php/valjev ... i-manastir
 
Pa sto ga drzava nije preselila, bar danas to nije problem!?
 
@loyola

šta je konkretno strašno.

@raso

država im je napravila novi manastir.
 
To sto potapaju manastir iz 13og veka. Zato sto nasu drzavu zabole patka za nase nasledje.
 
Egipat je premestio Abu Simbel kamen po kamen zbog izgradnje brane na Nilu pre više desetina godina, a mi ne možemo jedan manastir...

Poslato sa telefona
 
loyola":2b8m2d5g je napisao(la):
To sto potapaju manastir iz 13og veka. Zato sto nasu drzavu zabole patka za nase nasledje.

Cuj, crkva se saglasila sa ovim projektom.
Jeste, ja sam od onih koji se kunu u nasledje, ali sa druge strane treba uzeti u obzir tekuce potrebe stanovnistva. Seti li se iko od nas manastira koji su poplavljeni izgradnjom hidrocentrala kada ukljuci neki od uredjaja na struju???
Jesenas sam bio u Valjevu poslom i upoznao nekolicinu divnih ljudi. Vecinom su bili protivnici pustanja brane u funkciju. Pricali su o magli, povecanoj vlaznosti, uticajimi na mikroklimu... Valjevo inace ima odlicnu pijacu vodu, pa je i to bio jedan od argumenata da njima ta brana nije potrebna.
Kada sam ih upitao dal bi po toj logici Obrenovcani i Lazarevcani trebali da ugase kopove i vecinu blokova u termoelektranama jer nemaju potrebe za tolikom strujom, a imaju jalovista i pepelista, onda su se zamislili...
Ne kazem da je ovo idealno, verovatno je imalo nekih propusta tokom izgradnje, nekih stvari koje su se mogle bolje i pametnije odraditi, ali potrebe za kvalitetnom vodom po Srbiji su sve vece a to zahteva izgradnju akumulacija. Ko je jedan dan bio 'zedan' razumece o cemu pricam.


Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
loyola":2bhh1c6k je napisao(la):
To sto potapaju manastir iz 13og veka. Zato sto nasu drzavu zabole patka za nase nasledje.
A to što hiljade domaćinstava u kolubarskom okrugu nema tekuću vodu, kao da su u Srednjem veku, no Crkva sve želi da nas vrati u Srednji vek, kad su bili glavni autpritet.
 
A kako se to crkva saglasila, kada nekog stisnete da se saglasi. Kakve veze ima crkva sa tim sto neko nema vodu, sta lupas? Crkva je i sada autoritet za vernike, ne znam zasto samo povezujes srednji vek i crkvu, te komunjarske fore ostavi.
 
Molim bez unošenja, samo argumenti. I to čuveno, čim nisi naš onda si njihov. Ako nisam za Crkvu onda sam sigurno komunjara. Šta ako sma musliman, agnostik, jevrejin, pravoslavac skeptičan prema crkvi? Manite se toga da je svaki stav sa kojim se ne slažete pretnja i potencijalan napad na vaš ili autoritet nekog koga poštujete.
 
@tragac
Pa iskreno ne vidim ni da si ti naveo argument da crkva tezi da nas vrati u srednji vek.
Zato spustimo lopticu na zemlju. Kada sam rekao da se crkva saglasila sa ovim projektom, vrlo dobro znam o cemu govorim. Ovaj projekat se dovoljno dugo realizuje da je crkva (da je to zelela) bila vise puta u prilici da ga stopira.
Nije to uradila, jer ma koliko nam 'neki' zeleli da nametnu pricu o otudjenosti crkve, i ma koliko bilo pojedinaca koji su zloupotrebili mantiju, cinjenica je da SPC nece preduzimati nikakve radnje koje su u suprotnosti sa interesom gradjana.
Brana je potrebna, voda je ljudima neophodna!!! Tacka ;-)

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Ne znam da li je Crkva institucionalno blokirala gradnju brane, ali se pre tri ili četiri godina organizovalo skupljanje potpisa protiv brane. Ko je iza toga stajao, da li Crkva ili neko ko je zloupotrebljavao Crkvu možda?
 
Moglo je to i drugacije da se resi a ne da potapaju manastir. Ako je skupljala potpise protuv brane to znaci da oce da odvede ljude u srednji vek?
 
Ti nisi svestan koliko ima domaćinstava bez tekuće vode u Zapadnoj Srbiji, a ova brana bi rešila taj problem. U selu iz koga je moj otac već godinama nema ni pitke vode ako živite na brdu, svi idu kolima 20 i više km do banje da natočee vodu. To traje godinama. Kad je sušna godina, kao 2011 ili 2013., nema ni tehničke vode. Sve vreme istovremeno traje i OPSTRUKCIJA ovog projekta. Ko drugi sproodi opstrukciju nego Crkva? OK, da ne ispadnem jeretik i partizanski prvoborac, ostaviću mogućnost da su to bili ljubitelji manastira, verski fanatici ili ovi iz Dveri. Crkva bi više trebala da se bavi moralnim uzdizanjem stanovništva nego opstrukcijom razvojnih projekata i politikom. To se tako moglo u vreme Nemanjića ali više nisu ta vremena. Eto zato sam pomenuo Srednji vek.
 
Hej, Vas dva?! Rekoh li ja 'tacka' ?!
;-)salim se naravno, al zaista probajte bez prozivanja i uvreda na bilo ciji racun. :)

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Ja sam te pitao kako to hoce da vrati ljude u srednji vek zato sto nece da joj se potopi manastir iz 13. veka koji je vezan i za Srbiju, ne samo za pravoslavlje. Ako tako razmisljas, onda da potopimo i sve ostalo po Srbiji ako moze da pomogne, ko smirgla nasu istoriju, kulturu i naciju.
 
Pa vec smo i potapali kad je trebalo, pa ne vidim da danas žalimo zbog toga. Zavojsko jezero pre nego sto je postalo jezero bilo je naselje sa crkvom, skolom i svim drugim sto cini jedno naselje....


Danas kad dobijamo jeftunu struju iz obnovljovih izvora znamo da je to bilo vredno žrtvovanja.

Po nekim megalomanskim projektima trebala je i cela bajina basta da se potopi....
 
Zalaganje ,,protiv,, jezera zbog sebičnih razloga
je ne moralno upravo prema narodu koga ipak na neki način vode
daleko bi mi bilo draže i daleko opravdanije da su se zalagali protiv jezera , zato što:

1.-Zato sto je rok upotrebe vrlo kratak nekih 50 god. u odnosu na drasčnu promenu mikro (regionalne) klime
a time promenu biljnog i životinjskog sveta, a po isteku roka zbog tih smena gubimo kuniinutiet ekolol. lanca.
2-Zato sto će zagatiti prodiranjem površ. voda u ogromne podzemene najcistije rez. pijace vode.
3-Zato sto nije projekat kompletaran za delimično samoodržavanje i samoisplatljivost.
4.-....

Od svih razloga protiv, taj sebičluk je jadan

Naravno projekat brane-jezera ima gomile i gomile vrolo pozitivnih efekata i blagodeti koje pruža
1.- žedene ce da napoji
2.- uveliko razviti okolno povrtarstvo , ratarstvo kao i stocarstvo a time
3- dirketno povecava pozitivnu ekonomiju u svim slojevima okolnog društva
4.-...

Ono sto je zapravo naj potrebnije je mudrost da pravilno proceni
da li više gubimo ili više dobijamo

a izabrali su grešan sebičluk ne damo kamen ,
a koj je mogao biti i preseljen za ove silne godine 100-200 metara iznad da su hteli....
 
Bilo je u na više mesta
Osnovne tehničke karakteristike projektovane brane i površinske akumulacije „ Rovni “
imaš u prvom postu u kome je ,,ispuštena,, stavka o veku trajanja:
– projektovani vek trajanja je 50 godina
imaš i u ,,zelenim novinama Valjeva koje (nažalost) baš i nisu ,,naklonjene,, brani
evo linka : http://zelenenovine.wordpress.com/aktue ... d-valjeva/
 
Vrh