Šta je novo?

Brana, Akumulacija Stubo-Rovni

Ne Laki, pogrešan ti je primer jer izjednačavaš situacije u kojoj je život tj mnogo života ugroženo sa situacijom u kojoj nije. Ne znam kome je menjač u podrumu spasao život ali hitro saniranje brane ispod koje živi mnogo ljudi, a u čemu su veliku ulogu igrale mašine, je u Orovilu sigurno spasilo živote jer je sprečen kolaps dela brane. Videli smo u tandemu akciju na glavnoj prelivnoj stazi ali istovremeno i mašine kako saniraju. Naravno, i jedan drugi bezbednosni sistem je bio u funkciji spasavanja ljudi tamo, a to je organizovan sistem upozorenja i evakuacije. Da je prvi sistem sa mašinama i glavnom prelivnom stazom popustio, drugi bi bi spasao mnogo života. Srećom prvi sistem obezbeđenja popravkom brane mašinama je spasao sve živote i imovinu.
Možda bolje da sam jedan drugi primer osiguranja dao: da li se isplati trošiti na hranu koja se čuva u ostavi, za slučaj ako dođe do nekih naglih poremećaja snabdevenosti hranom i nestanka hrane u prodavnicama. Možda je to trošak i možda se nestašica hrane neće desiti narednih 20 godina ali it istorije znamo da će se kad tad desiti. Zar nije onda bolje svake godine žrtvovati 50 evra na konzerve i imati hranu kada dođe nestašica nego uštedeti za 20 godina, a 21-e dovesti porodicu u poziciju da crkava od gladi. (izgubljenom u Sahari flaša vode vredi milijardu evra, nije sve u parama i troškovima). Dakle to je princip i suština značenja osiguranja. Ja sam naime, upravo i završio smer (finansije) bankarstvo i osiguranje u kojim se puno radi sa verovatnoćama, tj istorisjkim, statističkim, prošlim verovatnoćama. Znači napravi se računica kolko mora koštati pokrivanje naknada na kolko osiguranika, da osiguravajuća kuća ne bi propala u minus, i onda se na osnovu toga računaju visine premija. Ali :) Problem je što se jednom u , recimo,100 godina uvek pojavi niotkud ona velika, neočekivana velika verovatnoća i potopi ceo sistem koji je baziran na verovatnoći. U konteksu ove teme se u to u žargonu kaže "stogodišnje ili hiljadugodišnje vode". Naravno može biti i zemljotres ili bilo šta drugo neočekivane jačine. Problem je što se "hiljadugosišnja voda" otapanja sa planina recimo, ne mora javiti za 1000 godina nego za 3 godine. Zato treba biti spreman i za malu sumu osiguranja sprečiti veliki rizik. Vrlo prosta i relativno jeftina strategija koja u jednom momentu spašava život.
Ako su prihodi ove brane, lupam, godišnje 1 milion evra, a 1 bager, koji bi služio za hitne potencijalne intervencije, trajao 10 godina košta recimo 200.000 evra, to znači da bi cena tog "osiguranja" gidšnje bila svega 2% prihoda ove brane (200.000 evra : (10 god x 1 mil evra)). To onda nije skupo.
 
I samo da navedem još jedan kontraargument za one koje misle da organizacije koje se bave vodenim projektima, tj. kanalima i branama, uključujući i ovu branu, ne treba da imaju mehanizaciju, da je to skupo, nepotrebno i slično. SAD imaju tri glavne agencije koje se bave vodenim projektima i gradile su mnogo velikih brana po SAD, a to su : U.S. Army Corps Engineers koja je za te poslove nadležna od 1824. godine, zatim Bureu of Reclamation osnovana 1902. i Tennessee Valley Authority osnovana 1933. Samo prva od ove tri agencije ima oko čak 2.000 građevinskih mašina! (nabrojanih u knjizi koju imam: Construction Equipment Management fo Engineers, Estimators and owners). hehe, a ovde čujemo stručnjake koji kažu da nama ne treba ovde ni jedna :) Možda kod nas važe drugačiji zakoni fizike pa njima treba a nama ne treba ;)
 
Ajd ovako.
Hipoteticki da se desava havarija na nekoj od nasih brana, pa makar to bila malecka akumulacija tipa pariguz u Resniku.
Sta jedan bager moze?
Pri tom, trosak nije samo kupovina tog bagera (i ti to jako dobro znas), vec i njegovo odrzavanje, bez obzira na to sto se ne koristi.
Takodje, dzaba bager, ako nemas deturnog bageristu na lokaciji, zar ne?
Ali da bi imao dezurnog bageristu, to je 21 smena nedeljno, a to su 4 osobe (i fali ) i dodatno da honorarno angazujes petog, 4 meseca u godini (dok ovi iskoriste godisnje odmore),
a sve to pod uslovom da se ni jedan nikada ne razboli.

E a sta da radimo ako brana popusti bas u trenutku kada je neki od ovih radnika virozan i od temperature ne moze da gleda na oci, pa je ostao kuci?

Pa naravno dovescemo ljudstvo i mehanizaciju sa prvih najblizih lokacija.
E to cemo uraditi i u ovom slucaju.

Jasno je da nesto od masina svakako postoji u svakom ovakvom preduzecu, neka kombinirka, koja ce ocistiti slivnik, izvuci neku trulu granu, spustiti nesto u masinsku sobu, odrzavati okolinu jezera, nakon intezivnih kisa i nekog lokalizovanog klizista.
Ali ocekivati da ovde ceka na stby 'dezurna ekipa inzinjerije' je po meni previse.
Uostalom ni na djerdapu, ni drugim branama nemamo takve dezurne ekipe.
Ili imamo ?


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Na djerdapu ima dizalica kran za remont koja je ugradjena kad i brana takodje imamju dezurstva zbog otpada koji rijeka donosi itd
 
Da, ima i ima ledolomac, vlasnisvo EPS-a
Daleko bilo, da se neki problem sa nekom od brana ukaze, sjatilo bi se sve raspolozive mehanizacije , trebali ili ne u roku od par sati.
A nekada jednostavno nema leka i toga moramo biti svesni.
Ali to ne znaci da treba od svega da odustanemo i vratimo se u kameno doba.
To je moje misljenje.


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Pa upotrebni rok ove brane je jos samo 48 god
A sa svakom ekstrrmnnom stuacijom a koja utice na kompaknost cvrstinu jacinu stabilnos...
rok joj se jos vise skracuje na 20. 10. 5...
Te brane kao ova sa tako kratkim upotrebnim rokom tj. Jeftne i ne tteba praviti
al druga je prica sto smo siromasni pa nam je sve skupo
 
Ljudi manite se brana nisu to pravila mala djeca ako vas nas interesuje pravac institut jaroslav cerni
 
А, бре, људи! Што Земљаном убијате наду? Таман видео прилику, до сада му непознату, да ували неку машинчину. Па који проценат рабата и ето лепе годишње платице. А ви нашли да му рушите снове.
 
Pa čekaj Sizif, pa ne ide to tako, pa ne možeš iz fotelje prodati mašine u Valjevu forumašima iz Beograda, pa čekaj, polako gde to ima pameti... ;)
 
Sizif i meni to palo na pamet. :D
Zemljani dobro ti ide. Prvo širenje panike pa širenje ponude. :kk:
I na onoj slici sve sam krš i staro gvožđe.
 
Lepo... al sad u prolece je na redu poribljavljanje
kako bi dno jezera imalo sto manje trave i usporilo zamuljavanje (uplicavanje)
Pitanje je da li Valjevci išta rade na tome
ili i za to čekaju Bgd
 
slikao:Miroslav Jeremic
Proviri i T.A Obrenovac kad je bistro vreme,gledano iz Pocute.(na drugoj fotografiji)
 
Каква је ово невероватна лепота, како неко при здравом разуму може бити против овога? :grand:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439593#p439593:3l83uslv je napisao(la):
trialin » Pon Mar 13, 2017 11:33 am[/url]":3l83uslv]slikao:Miroslav Jeremic


file.php

file.php

Ove kuće ispale fenomenalno. Sad koliko njima predstavlja smetnju ili dobitak ?
 
Kao i uvek +1 :)
Nisi odgovorio za poribljavanje jezera al hajd da pitam znaš li bar ovo ?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439585#p439585:kg4hxp2j je napisao(la):
trialin » 13 Mar 2017 09:59[/url]":kg4hxp2j]slikao:Miroslav Jeremic
Proviri i T.A Obrenovac kad je bistro vreme,gledano iz Pocute.(na drugoj fotografiji)
file.php
Postoji li ikakav plan za ozelenjavanje devastirane litice
davno sam gledao neki tv prilog da se takva mesta polivaju iz auto cisterne nekom lepljivom bio masom
koja prione na stenu i iz nje nikne trava hvatajuci se za stenu...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439740#p439740:1zmf3kwl je napisao(la):
boca-ica » 13 Mar 2017 10:32 pm[/url]":1zmf3kwl]Kao i uvek +1 :)
Nisi odgovorio za poribljavanje jezera al hajd da pitam znaš li bar ovo ?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439585#p439585:1zmf3kwl je napisao(la):
trialin » 13 Mar 2017 09:59[/url]":1zmf3kwl]slikao:Miroslav Jeremic
Proviri i T.A Obrenovac kad je bistro vreme,gledano iz Pocute.(na drugoj fotografiji)
file.php
Postoji li ikakav plan za ozelenjavanje devastirane litice
davno sam gledao neki tv prilog da se takva mesta polivaju iz auto cisterne nekom lepljivom bio masom
koja prione na stenu i iz nje nikne trava hvatajuci se za stenu...


Poribljavanje kad odluce gradske vlasti mozda na leto.A to za stenu ko zna ako republika da pare ali tesko sumnjam.
 
Direktor brane rece da ce se poribiti kada se zavrsi probno punjenje (do vrha levka) pa kada se voda vrati na operativni nivo (nekoliko metara ispod vrha levka?)
Bilo kako bilo, cuvari vec obilaze ribolovce i kontrolisu ko ima dozvolu. Imam osecaj da ce ribolovci uskoro zaratiti sa kormoranima koji kao da su iz celog regiona dosli u nas kraj.

Meni najvise smetaju cuvari sa brane koji mi ne dozvoljavaju vise da se sa kajakom spustim do vode. Teraju me da obilazim jezero i da umesto 13km prevalim 26. Taj pandurski duh je svuda prisutan:
na granici sa Crnom Gorom
Prijavom Boravka
Urbanizovanom i nepristupacnom obalom
Naplata takse za nacionalni park kada iz Bosne ulazim u Srbiju
pa i na Petnickom jezeru gde kazu da je jezero samo za ribolovce.
 
Zna li o tom ,,teranju,, kajakaski klub i savez ,
verovatno da mogu da dosta pomognu u uredjivanju odnosa prema sportistima
 
Vrh