Šta je novo?

Brana, Akumulacija Stubo-Rovni

ufff.... ne počinji opet :).

Nisam siguran da sam kolega al' ajde da probam>

Koliko sam ja razumeo ocenjeno je da crkva nema narocito veliki kulturno istorijski znacaj da bi imalo smisla da se seli , sa time se složila i SPC i zavod za zastitu spomenika. Sama crkva je nekvalitetno gradjena i u gradjevinskom smislu je vec bila ostecene strukture ( koliko sam razumeo kupola je "nevešto oslonjena" i doslo je do ostecenje strukture zidova pa bi preseljenje bilo dodatno poskupljeno tj verovatno bi morali da je sele kamen po kamen.
Mnogi su bili voljni da protestvuju ali se nija nasao niko ko bi bio voljan da plati preseljenje.
 
Zato što je SPC dao saglasnost da se potopi, i data im je lokacija za izgradnju nove crkve.

Procenjeno je da nije od prevelike vrednosti da se vrši premeštaj, jer sama crkva je novijeg datuma napravljena na mestu gde je nekada davno bila bogomolja.
 
Хвала. А јесу ли извршена археолошка истраживања, ако је локалитет из 15. века?
 
Nisam siguran, ali činjenica je da postoji još sigurno desetak sličnih lokaliteta iz tog perioda, ako ne i stariji koji se ne istražuju, pa se može zaključiti da nema interesovanja za takve lokalitete :(
 
Bilo je istrazivanja i "cuvari Gracanice" su ih ometali.
 
Вожд":2ru9paxv je napisao(la):
Хвала. А јесу ли извршена археолошка истраживања, ако је локалитет из 15. века?
Jesu, vozde.
Postoje ostatci starije bogomolje na istoj lokaciji. Niti SPC niti druge sluzbe (zavod, istoricari, sl.) nisu procenili da je lokalitet potrebno "preseljavati" .
Crkva je preseljena u novi prostraniji objekat koji je sagradio investitor (kao sto je i ugovoreno), u nju su preneti ikonostas i drugi vredni predmeti iz starog, potopljenog objekta.
Pitanje koje "cuvari" ali i drugi dusebriznici ne postavljaju je zasto vladika valjevski Milutin novi objekat crkve drzi zakljucanim?
Posledicno, stanovnici okolnih sela ove parohije su sada 'bez crkve' .
Mogu da nagadjam razlog, ali me i kao coveka i kao vernika uzasava i zabrinjava amaterizam koji je sve prisutniji u SPC.
Dok je novoizgradjena bogomolja stoji zakljucana, pojedini predstavnici nase SPC se bave politikom ili biznisom i to 'uspesno', a sinod i patrijarh na sve to ne reaguju.
Cak Patrijarh dopusta da bude uvucen u igre oko vec iseljenog objekta crkve...
Jako nepromisljeno i naivno...




Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
dsc07133.jpg
 
Bice to Divno jezero, verovatno ce cak i nastati razni mitovi zbog potpljene crkve koja je definitivno obelezila nastanak ovog jezera, e sad da li ce biti prokleto jezero ili jezero cuda zbog potopljene crkve vreme ce pokazati u kom smeru ce se ovo jezero brendirati s obzirom na njegove lepote :D
 
Moгла би црква да организује нпр. ронилачка венчања у цркви, познајем једног студента богословије који се бави роњењем.
 
Tu ideju sam i ja imao na nekom postu ranije :) Plus turističko ronjenje do crkve.
 
Лепо би било, али небезбедно јер је црква само по себи била већ грађевински нестабила (зато је нису ни селили) а натопљена водом, неће дуго издржати.
 
Tako je , kontam da ce je voda rastvoriti, trebali su da razmisle o ojacavanju crkve, al dobro sta je tu je..
 
Prelepo

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Vidim da će ubrzo vikendice da niknu. Da su pametni da odmah podignu ogradu oko jezera.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Vrh