Šta je novo?

Brana, Akumulacija Stubo-Rovni

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=386447#p386447:2n4aqujh je napisao(la):
Zoran Arsenijevic » 16 May 2016 09:35 pm[/url]":2n4aqujh]Veslajuci jezerom, cuo sam bozansko pojanje kakvo nisam cuo od detinjstva. Radi se o horovima zaba koje su uveliko naselile jezero.
Tako mlado jezero a tako puno zivota.
Napisi im to na sajtu ako budu hteli da objave :mrgreen:

https://istinoljublje.wordpress.com/
 
Da li bi Obrenovac bio potopljen 2014. Godine da je ovo jezero bilo u funkciji?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
dsc05782.jpg

dsc05798.jpg

dsc05799.jpg


Док Грачанички стражари учвршћују плутајући Крст причвршћен за куполу Светиње Грачанице који ће остати као обележје над срамно потапаном Светињом све док се мутна вода из бандитске бране Ровни не испразни на безбедни и свима корисни ниво…

dsc05760.jpg

dsc05745.jpg


Данас су у току једног од уобичајених дана Грачаничких стражара, масонски политичари послали машине да асфалтирају прилазни пут њиховој проклетој води са бране Ровни… Што само по себи сведочи да је сврха језера масонски туризам Душана Михаиловића и њему надређених белосветских антихришћанских масона- а не наводна вода за пиће…

https://istinoljublje.wordpress.com/
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=386454#p386454:qxzlrdkz je napisao(la):
MilisaV » 16 May 2016 09:50 pm[/url]":qxzlrdkz]Da li bi Obrenovac bio potopljen 2014. Godine da je ovo jezero bilo u funkciji?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока


Mozda ne bi toliko bilo razarajuce...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=386466#p386466:ntoif40i je napisao(la):
trialin » Mon May 16, 2016 9:33 pm[/url]":ntoif40i]
dsc05782.jpg

dsc05798.jpg

dsc05799.jpg


Док Грачанички стражари учвршћују плутајући Крст причвршћен за куполу Светиње Грачанице који ће остати као обележје над срамно потапаном Светињом све док се мутна вода из бандитске бране Ровни не испразни на безбедни и свима корисни ниво…

dsc05760.jpg

dsc05745.jpg


Данас су у току једног од уобичајених дана Грачаничких стражара, масонски политичари послали машине да асфалтирају прилазни пут њиховој проклетој води са бране Ровни… Што само по себи сведочи да је сврха језера масонски туризам Душана Михаиловића и њему надређених белосветских антихришћанских масона- а не наводна вода за пиће…

https://istinoljublje.wordpress.com/

Da li si ozbiljan sa ovim propratnim tekstom?
 
Izvinjavam se onda, nisam uopste kliknuo na link. Previse sam iznenadjen reakcijom ljudi na to potapanje crkve i na opstu neinformisanost u vezi sa celom pricom, pa me ovakvi tekstovi prosto iznerviraju. :) U petak bih trebao proci tim pravcem ka Bajinoj Basti pa ako budem u prilici napravicu par fotki
 
Međutim, u celoj stvari je zanimljivo da ta crkva nije srušena pre potapanja. To se uobičajeno radi, možete naći film o izgradnji brane na Đerdapu i potapanju nekoliko mesta, između ostalog i celog jednog grada, Donjeg Milanovca. Konkretno u Donjem Milanovcu crkva je morala da bude minirana i srušena. Sanitarna zona jezera bi trebalo pre punjenja da bude ispražnjena od ljudstva i objekata. Ovde to nije urađeno.
 
Gde to piše? Neki član zakona koji to reguliše?

Koliko znam, krovovi kuća se vide u potopljenom Milanovcu kada je nivo vode nizak.

ps: Neću ni da pomislim kakve bi proteste izazvalo rušenje crkve.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=386528#p386528:14heeni8 je napisao(la):
jezda » 17 May 2016 12:19 pm[/url]":14heeni8]Međutim, u celoj stvari je zanimljivo da ta crkva nije srušena pre potapanja. To se uobičajeno radi, možete naći film o izgradnji brane na Đerdapu i potapanju nekoliko mesta, između ostalog i celog jednog grada, Donjeg Milanovca. Konkretno u Donjem Milanovcu crkva je morala da bude minirana i srušena. Sanitarna zona jezera bi trebalo pre punjenja da bude ispražnjena od ljudstva i objekata. Ovde to nije urađeno.


Na Djerdapu plove brodovi ovde nece ploviti nista sem kajaka...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=386531#p386531:1b5tn35i je napisao(la):
astrodule » Tue May 17, 2016 12:42 pm[/url]":1b5tn35i]Gde to piše? Neki član zakona koji to reguliše?

Koliko znam, krovovi kuća se vide u potopljenom Milanovcu kada je nivo vode nizak.

ps: Neću ni da pomislim kakve bi proteste izazvalo rušenje crkve.

Piše u građevinskim knjigama, dno jezera bi moralo da bude očišćeno od bilo kakvih objekata. Potpuno je logično, nije potrebno biti građevinski inženjer da bi se pretpostavilo zašto. Posebno u akumulacijama odakle će se crpeti voda za preradu. Usput, ne vide se krovovi, nego temelji, Donji Milanovac je detaljno porušen.
2305_Donji_Milanovac.jpg
 
Spiranje zemlje sa strmih obala ce praviti ozbiljan problem ovom jezeru. Nakon mulja dolazi trska a onda - bara. Veliki delovi prelepog jezera Medjuvrsje kod Ovcar Banje imaju taj problem. Oni su taj problem pre dve tri godine pokusali da rese tako sto su otvorili donje cepove na brani misleci da ce to povuci decenijama natalozeni mulj, naravno mulj nije ni mrdnuo, samo je izletelo toliko ribe da su ljudi ispod brane tovarili rukama u burad. Tako da bih ja pri preduzecu koje je nadlezno za branu organizovao i ekipu za razmuljavanje u startu a ne kad bude kasno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=386674#p386674:3aydbqhe je napisao(la):
Sreda » 18 May 2016 07:18 am[/url]":3aydbqhe]Spiranje zemlje sa strmih obala ce praviti ozbiljan problem ovom jezeru. Nakon mulja dolazi trska a onda - bara. Veliki delovi prelepog jezera Medjuvrsje kod Ovcar Banje imaju taj problem. Oni su taj problem pre dve tri godine pokusali da rese tako sto su otvorili donje cepove na brani misleci da ce to povuci decenijama natalozeni mulj, naravno mulj nije ni mrdnuo, samo je izletelo toliko ribe da su ljudi ispod brane tovarili rukama u burad. Tako da bih ja pri preduzecu koje je nadlezno za branu organizovao i ekipu za razmuljavanje u startu a ne kad bude kasno.


Ima jedno takvo vec kod Valjeva
800px-Fishing_on_the_lake_Petnica.JPG


Petničko jezero ili jezero Počibrava je akumulacija nastala pregrađivanjem potoka Pocibrava 1990. godine u istoimenom selu Petnica, na udaljenosti od 5km od Valjeva.
Nalazi se u istoimenom selu na 5km od Valjeva. Ovo je malo veštačko jezero površine oko 2 hektara nastalo pregrađivanjem 2 manja potoka sa prosečnom dubinom oko 4m a najvećom oko 11m, koja je sad prilično smanjena zbog višegodišnjeg zamuljivanja. Obale su pristupačne i zbog blizine grada dosta je posećeno. Na jezeru se odvija ribolov, a oko samog jezera nekoliko vrsta ptica selica i močvarnica pronašle su svoje stanište.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9F%D ... 1%80%D0%BE
 
PotopcrkveI.jpg




Ево како је изгледао Доњи Милановац пре потапања. После је и црква срушена.
 
MojaulicaPartizanska.jpg


A evo kako je izgledalo pre rušenja. Ceo grad, a sad je ovde pometnja oko jedne crkvice.
 
HAhahahahahahahhahahahahahahahahhahahahahahahahhahahahahahahahah pa ovo se vec granici sa tematikom filma iz kog je propratna muzika. Nemam reci za granice koje doseze ljudska glupost i neobrazovanost.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=387095#p387095:2sluljyf je napisao(la):
trialin » Fri May 20, 2016 7:04 pm[/url]":2sluljyf]
s-Akumulacija.jpg
Od kad je ovaj snimak?
 
Pokusao sam doci putem is Kunica ali mi se nije svideo. Usko i ne asfaltirano ali nije lose za neki malo visi auto ili terenac. Par stotina metara pre dolaska do same vode nalazi se bedem preko koga terenac moze lako preci ali ne i moj auto. Vratio sam se na branu i koristio sam rampu kod upravne zgrade.

Temperatura vode 16C na dubini oko 30 cm u plicaku. Pravo zadovoljstvo pred zalazak sunca.
 
Jezero brane Rovni nalazi se trenutno na koti 347 i puni se kako je to i očekivano. Sve opštine potvrdile potrebu za vodom iz ovog jezera čije svakodnevne analize pokazuju da je odličnog kvaliteta. JP Kolubara ovih dana traži sredstva za nastavak izgradnje cevovoda pijaće vode.

Trenutno punjenje akumulacije stiglo je do kote 347 što podazumeva da u akumulacionom jezeru trenutno ima oko 27 miliona kubika vode. „ Svi radovi potrebni za ovu akumulaciju su završeni i u toku je tehničko ispitivanje samog objekta i opreme. To podrazuemva merenja, dotok vode, brzina dotoka, potpuna analiza vode koja podrazumeva, bistrinu , hemijski kvalitet, ph vrednosti . To radi komisija i za sada su svi paramtri jako dobri i nema odstupanja. Sledeće godine kada dostignemo kotu 364 , sva ispitivanja završena tada možemo dobiti tehničk dozvolu i brana može biti stavljena u funkciju.“kaže direktor JP „Kolubara“ Miodrag Marković koji dodaje da je po pitanju hemijske ispravnosti vode poslednja uradjena analiza pokazala da je voda boljeg kvaliteta i hemijske ispravnosti nego što je ima izvorište Paklje.

Velike kiše ove godine dovode do povećanog dotoka vode što dovodi do atipičnih primera izdašnosti reka koje pune jezero , ali ta činjenica ne utiče niti bitnije menja plans punjenja akumulacije . Projekat predvidja za narednu godinu i plansko poribljavanje jezera kada se dostigne količina vode od 51 miliona kubika koja će potom biti spuštena na količinu od 40 miliona kubika što će biti i održavana količina vode. „ Ta razlika od 10 miliona kubika će biti slobodna i služiće upravo kao zaštita od jakog poplavnog talasa. Kada se stabilizuje količina vode na tim parametrima jezero će biti i poribljeno“, objašnjava Marković.

Nakon dobijanja tehničke dozvole uslediće faza izgradnje cevocvoda pijaće vode , odnosno njegovog daljeg nastavka. JP „Kolubara“ trenutno traži sredstva za nastavk gradnje. „ Videćemo da li ćemo ove godine uspeti da nadjemo sredstva za dalju gradnju cevovoda jer do sada smo stigli do Slovca i to je kraj i projektne dokumentacije i cevovoda koji je bio predvidjen. Aplicirali smo i ove godine kod Direkcije za vode koja je finansijer celog hidroakumulacionog sistema , za sredstva izgradnje cevovoda do Lazarevca i Mionice stim da smo do Mionice uspeli da uradimo projektnu dokumentaciju , dobijemo gradjevinsku dozvolu i otkupimo zemljište kroz koje će cevovod proći.Mionica je praktično prva destinacija koja bi mogla da koristi vodu posle Valjeva.. Ukoliko dobijemo sredstva mi ćemo vrlo brzo moći da završimo taj cevovod prema opštinama koje su i predvidjene samim projektom“, kaže Marković.

jezero2.jpg


Na pitanje Vamedie da je tačno da je bilo koja opština odustala s obzirom da se u javnosti spekuliše takvom pričom Marković decidno tvrdi da nijedna opština nije odustala. „ Mi smo imali sastanak na kome su bili svi predstavnici opština učesnica i svi su do jedne potvdili nameru da učestvuju sa nama u apliciranju za sredstva . Oni su potvrdili da imaju potrebu za vodom , pogotovo Lazarevac i Lajkovac pa i Ub . Oni su izrazili nameru da nastavimo sa ovim projektom i dovedemo ga do kraja“, odgovorio je Marković.
On potvrdjuje da je Valjevo većinski vlasnik, a država jedini finansijer pa i da će akumulacijom upravljati onaj koga za to ovlaste država i Grad Valjevo.
Za preostalu projektnu dokumentaciju neophodno je oko 40 miliona dinara dok preostala izgradnja cevovoda treba da košta od 5 do 6 miliona evra.
„ Mi smo u podbranskom delu već uradili manju fabriku za preradu vode koja je identična onoj koju Valjevo ima samo je manjeg kapaciteta i mi već sada možemo da snabdevamo vodom meštane Stuba i Rovni . Sve dozvole su pribavljene i ta fabrika može da snabdeva vodom oko 7000 stanovnika ovih sela i prema Poćuti . Mi smo tražili sredstva i za taj cevovod i mislim da ćemo ih dobiti jer u tom zahtevu imamo podrđku i grada Valjeva“, zaključio je Marković.

S.V.

http://www.vamedia.info/index.php/home/ ... -kvaliteta
 
Brana napunjena više od pola

brana-650x400.jpg


VALJEVO- Brana i akumulacija “Rovni”, zbog obilnih padavina, puni se mnogo brže od planiranog tempa i u jezeru trenutno ima 27 miliona od projektovanih 51,5 miliona kubika vode. Nivo vode u akumulaciji brane „Rovni“ trenutno je na koti 347 metara, a sledeće godine kota bi trebalo da bude podignuta na 364 metra i tada bi trebalo da bude završeno probno punjenje brane. “Tada će biti ispitan šahtni preliv, a količina vode bi trebalo da bude 51,5 miliona kubika. Nakon će brana i akumulacija ’Rovni’ dobiti tehničku i upotrebnu dozvolu, a objekat će biti stavljen u funkciju”, kaže Miodrag Marković, direktor JP “Kolubara”, koje upravljanja izgradnjom brane i akumulacije “Rovni”.

Marković kaže da Komisija za tehnički prijem objekta i opreme radi merenja, analizu vode, dotok, brzinu, količinu, bistroću, kiseonik u vodi, PH vrednost vode i napominje da su svi rezultati u projektovanim vrednostima, tako da nema nikakvih odstupanja.

Za sada je izvesno da će vodu iz akumulacije i brane “Rovni” koristiti građani Valjeva i Mionice, koji jedini do sada imaju uslove da koriste vodu iz akumulacije. “Što se tiče ostalih opština, projektna dokumentacija za izgradnju cevovoda do Lajkovca, Uba i Lazarevca bi koštala između 30 i 40 miliona dinara, dok bi izgradnja cevovoda koštala od pet do šest miliona evra. Konkurisali smo kod Direkcije za vode, koja je finansijer celog hidro-akumulacionog sistema, za sredstva za nastavak izgradnje cevovoda čiste vode do Lazarevca i Mionice, s tim što smo do Mionice uspeli da uradimo projektnu dokumentaciju, da dobijemo građevinsku dozvolu i otkupimo zemljište kroz koje će proći cevovod”, kaže Marković.

Marković kaže da, prema njegovim saznanjima, Mionica, Lajkovac, Ub i Lazarevac, nisu odustale od projekta regionalnog vodosnabdevanja.

http://patak.co.rs/brana-napunjena-vise-od-pola/
 
Vrh