Млади научници старе чекајући станове
Од седам зграда за стамбено збрињавање истраживача, колико је планирано 2003. године, усељене су само две. – Рок за завршетак трећег објекта померен трећи пут
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Трећа зграда у Блоку 32 – Универзитетско насеље
Жељко Томановић, професор на Биолошком факултету, десет година чека кључеве стана у новобеоградском Блоку 32, у згради коју је држава обећала да ће подићи за младе научнике. У тај објекат, чија је градња започета 2011, са седам година закашњења, он и још 133 породице, изабране на конкурсу 2003. године, требало је да се уселе почетком године. Тај рок је пролонгиран за септембар, а како објекат још није завршен, улазак у нове домове је, каже Томановић, померен за пролеће 2013. године.
–Застој у градњи правдан је недостатком новца, проблемима са пројектом и грађевинском дозволом. О усељавању се углавном причало пред изборе, тада су полагани камени темељци, а касније су сви заборављали на нас. Деценију живимо у неизвесности као подстанари. Док чекамо да држава испуни обећање 50 научника је напустило Србију – објашњава Томановић, представник будућих станара зграде 3-Б.
Од седам предвиђених објеката, у којима би се станови нудили младим истраживачима по условима повољнијим од тржишних како би имали подстрек да остану у земљи, до данас су усељене само две. Оне су завршене 2004. и 2007. године, изградња је финансирана из буџета Републике Србије, а инвеститор је била Фондација за решавање стамбених потреба младих научника Универзитета у Београду. После дугогодишње паузе, градња трећег објекта настављена је пре две године захваљујући кредиту Банке за развој Савета Европе. Тај посао, одлуком владе из 2010. године, поверен је Јединици за управљање пројектом (ЈУП), у којој су потврдили да је рок за изградњу станова за младе научне раднике у Универзитетском насељу продужен за 60 дана од 3. октобра „због усаглашавања пројектне и техничке документације и технологије изградње”.
– Спољно уређење комплекса, као и прикључак објекта на инфраструктуру, завршени су. Преостало је усаглашавање са јавним комуналним службама, као и прибављање неопходних сагласности, од чега ће зависити и динамика завршетка радова. Очекујемо да ће извођач радова поштовати предвиђене рокове и да ће први станари ускоро добити кључеве – навели су у ЈУП-у у писаним одговорима „Политици” и додали да је вредност инвестиције 10 милиона евра.
Ко ће од истраживача изабраних на конкурсу 2003. године добити кључеве, одлучује Фондација за решавање стамбених потреба младих научника Универзитета у Београду.
– Ондашњу ранг-листу морамо ревидирати. Поједини су се одселили, купили станове, не раде више на универзитету или су умрли. Осам имена смо скинули са листе, а стамбена комисија разматра још тридесетак који треба да доставе документацију. На празна места ћемо додати истраживаче који су у првом рангирању остали испод црте. То ће се завршити за месец дана – каже проф. др Миодраг Поповић, председник Управног одбора фондације и проректор за финансије Универзитета у Београду.
Томановић и његове колеге који испуњавају услове да на овај начин дођу до властитог крова над главом незадовољни су радом фондације зато што станове није расподелила раније, а брине их и цена по којој ће плаћати квадрате. Страхују да не буду оштећени у односу на око 250 колега који су се уселили 2004. и 2008. године.
– Према првобитном договору из 2003. године, људи су могли да бирају да ли ће плаћати закуп, који је износио око 100 динара по квадрату, или ће откупити стан. Узимали су кредите по повољнијим условима и квадрат није био скупљи од 800 евра. Пре три године Уредба о решавању стамбених потреба се променила и постоје назнаке да ћемо једино по тржишним условима моћи да купимо стан. То је неприхватљиво и у чему је онда помоћ државе – огорчен је Томановић.
Њихов страх чини се оправдан јер, како каже Поповић, уредба се не допада ни управи универзитета али нико за сада не може да каже да ли ће квадрати у новој згради бити скупљи него у претходне две”.
– Станови ће се изнајмљивати по приступачним ценама на пет година, после чега ће млади истраживачи имати прилику да их откупе и неће моћи да их продају наредних пет година. То прописује уредба као и да ће цену квадрата одредити Пореска управа у висини тржишне вредности на тој локацији. Тражићемо да се уредба промени како би научни радници по повлашћеним условима могли да откупе станове – најављује проф. др Миодраг Поповић, председник Управног одбора фондације.
--------------------------------------------------------------------
До сада обезбеђено 25 милиона евра
Изградња становa за младе истраживаче финансира се из буџета Републике Србије, кредита Европске инвестиционе банке и зајма Банке за развој Савета Европе. До сада је обезбеђено 25 милиона евра, од тога ће десет бити потрошено на изградњу стамбене зграде 3Б, пише у одговорима „ЈУП Истраживање и развој” нашем листу.
– Уговор који смо потписали са Универзитетом у Београду и Фондацијом за решавање стамбених потреба младих научних радника прописује да се преостала четири објекта у Универзитетском насељу финансирају фазно, у складу са међунардоним уговорима и предвиђеним новцем у републичком буџету – навели су у ЈУП-у.
Колико ће коштати њихова изградња и када ће она почети још није познато јер пројекти нису завршени.
Далиборка Мучибабић
објављено: 13.10.2013.