Šta je novo?

Blok 13 - Filharmonija

Ima toliko orkestara, ansambala, izvođača, malih i velikih, kojima je ovakav prostor preko potreban, a on će da pripadne Filharmoniji umesto da bude gradski. A Filharmonija em ima već svoje prostore, em već uživa povlašćen položaj.
 
Ljudi, realno, zgrada u kojoj je FHM trenutno ne ispunjava standarde. Ni "Kolarac" ne ispunjava standarde. Beograd nema nijednu "dobru" koncertnu dvoranu. Kada je puštena u rad sala 1 Doma Sindikata (kako god se to sada zvalo), bilo je nekih pokušaja da se nešto sa njom uradi po pitanju koncerata klasične muzike. Ispostavilo se da je prostor "gluv" (na stranu što su orgulje konzervirane i što još nisu u upotrebi).
 
Naročito mi se dopada kako je rešen park oko zgrade, sa jezercetom i novim stazama.
Obrazlozenje projekta koje nalazimo u medijima je potpuno skrajnulo parterno resnje, koje je integralni deo projekta i koje ima duboko znacenje i vrlo je bitano za ceo koncept i same zgrade Filharmonije. Autor resenja je vrlo blisko radio sa timom AL_A i jedno bez drugog ne treba gledati. Inace autori pejzazne arhitekture VDLA je zapravo Vladimir Djurovic Landscape Architecture (biro iz Bejruta, Liban), a ne Van Dyke Landscape Architects kao sto se navodi u medijima.
 
 
Obrazlozenje projekta koje nalazimo u medijima je potpuno skrajnulo parterno resnje, koje je integralni deo projekta i koje ima duboko znacenje i vrlo je bitano za ceo koncept i same zgrade Filharmonije. Autor resenja je vrlo blisko radio sa timom AL_A i jedno bez drugog ne treba gledati. Inace autori pejzazne arhitekture VDLA je zapravo Vladimir Djurovic Landscape Architecture (biro iz Bejruta, Liban), a ne Van Dyke Landscape Architects kao sto se navodi u medijima.
Meni je prvotaj render iz vazduha zapao za oko:

BelgradePhilharmonic_5-1280x960.jpg.pagespeed.ce.2Hctq1GEp5.jpg

Nisu se pravili pametni sa stazama, nego su vodili računa o postojećim pešačkim tokovima (ka MSU, tržnom centru, Bulevaru Mihaila Pupina i SIV-u), a naročito bih izdvojio nivu široku stazu ka Večnoj vatri, čime se ovaj spomenik dodano naglašava, a nadam se i posle toliko vremena izlazi iz senke Mirjane Marković i počinje da predstavlja ono što bi i trebalo.

Jezero, baš na toj strani, me je veoma obradovalo. Prvo što je to "specijalni efekat" samoj Dvorani, koja će se reflektovati u njemu, a zatim što su vodene površine u beogradskim parkovima, posle WWII, iz nekog razloga postale tabu. Naročito bi se ovde, na ušću, uvek potegao argument "pa šta će vam jezerce kad je tu odmah reka", a vodena površina ovde baš ima smisla i smislen je omaž močvarnom tlu koje su tu nekada nalazilo.

Isto je zako zanimljivo da su na sva četiri kraka dvorane različiti parkovski sadržaji - ka Bulevaru je plato/trgić, ka Ušću je prostor za koncerte na otvorenom (piknike), ka Večnoj vatri je jezerce, a ka SIV-u ne mogu da provalim baš šta je ona siva površina - neki popločan plato?

A sama zgrada je omaž i ušću Save i Dunava, i Beogradu kao "raskrsnici svetova", i Palati "Srbija", pa i ex-YU modernizmu uopšte, a istovremeno je nešto vrlo savremeno i dah svežeg vazduha u arhitekturi grada.

Zamerka mi je samo što nema mnogo vizualizacija enterijera, naročito velike dvorane (bar ne objavljenih u medijima i na internetu).

I posle dugo vremena imam utisak da je na konkursu zaista izabrano najbolje rešenje. Drugi favorit su mi Norvežani (Snohetta).

Evo ostalih:

Bevk Perovic Arhitekti

0.jpg1.jpg3.jpg4.jpg


Diller Scofidio


7.jpg8.jpg9.jpg11.jpg12.jpg


Estudio Lamela

0.jpg1.jpg2.png3.jpg4.jpg5.jpg

MVRDV

0.jpg1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg

Snohetta

0.jpg240.jpg241.jpg238.jpg
 
Ta jeste jako lepa, al nekako mi ne deluje kao da se uklapa u estetiku Novog Beograda i Srbije generalno. Više me podseća na neki ambijent Indokine.
 
Ако иједан град на свету нема кохерентну естетику већ је склепан од наразличитијих могућих то је Београд

То је и мој фаворит мада је јако близу Snohetta, потенцијално би могло и да превагне у зависности од коначног исхода
 
Pored prve nagrade, Snohetta je jedina dobra.

Berk Perovic, u ime oca… :(
 
Jezero, baš na toj strani, me je veoma obradovalo. Prvo što je to "specijalni efekat" samoj Dvorani, koja će se reflektovati u njemu, a zatim što su vodene površine u beogradskim parkovima, posle WWII, iz nekog razloga postale tabu. Naročito bi se ovde, na ušću, uvek potegao argument "pa šta će vam jezerce kad je tu odmah reka", a vodena površina ovde baš ima smisla i smislen je omaž močvarnom tlu koje su tu nekada nalazilo.

Isto je zako zanimljivo da su na sva četiri kraka dvorane različiti parkovski sadržaji - ka Bulevaru je plato/trgić, ka Ušću je prostor za koncerte na otvorenom (piknike), ka Večnoj vatri je jezerce, a ka SIV-u ne mogu da provalim baš šta je ona siva površina - neki popločan plato?
Eво какав визуелни ефекат даје језерце у Валенсији, интересантна су и ова импровизована места за седење која су увек заузета. Апсолутно се слажем и за парковски садржај.
1.JPG

А кад смо код језера, архитекте у Алхамбри су били мајстори за поигравање за мини језерима, некад је то очигледно а некад је потребно ствари посматрати из жабље перспективе
2.jpg
 
Језиво.


Елем, свакако бих био срећнији да је београдску Калатрава пројектовао 2011. када су га доводили.

 
Било је, наравно, али није на одмет подсетити се..

132032882_2295666120578024_7339480084368667278_n.jpg
maketa-muzeja-revolucije-naroda-i-narodnosti-jugoslavije (1).jpg
PROJEKTI-NACRTI-FOTOGRAFIJE-PROJEKTA-MUZEJA-REVOLUCIJE_slika_O_127082829.jpg
 
Ima pojedine elemente koji mi se dopadaju, i neke koje koje su mi totalni trash.
Grad Pariz ima orgoman budzet, ukljuce sve najbolje arhitetkte i na kraju se odluce za ovo.
To samo govori da je danas stvarno tesko sagraditi nesto izuzetno, bez obzira koliki budzet stoji na raspolaganju.
 
Treba imati na umu i da je izuzetnost u oku posmatrača. To ne negira ono što si napisao.
 
Чувена британска архитектица Аманда Левете представиће рад свог лондонског студија и њихову визију за нову београдску концертну дворану

S.jpg

Четвртак, 9. јун 2022.
Амфитеатар
Универзитет у Београду – Архитектонски факултет

Izvor: Arhitektonski fakultet
 
Се*** се себи ја језик и прсте, али ово је стварно добро. Како раде презентације, свака им част! Три бих направио одмах
 
Vrh