Šta je novo?

BITCOIN kriptovaluta (?!)

@vradovic, јел ти купујеш крипто искључиво као инвестицију ради зараде, ил верујеш у потенцијал технологије?
 
Ja verujem u potencijal Blockchain telehnologije 101% samo sto volim da nasi ljudi usput zarade pa se radujem tome!
Blockchain tehnologija moze da se primeni na mnogo nacina i iskreno mislim da ce promeniti mnogo toga.

Moje vidjenje je da ces aplikacije pokretati decentralizovano kao i da ces hostovati sajtove decentralizovano a ne ovako kao sad. Neko napise nesto svevisnji posalje policiju u mCloud doo Beograd, Studentski trg 4 i zabrane website.

Mislim da ce se mnogo toga promeniti u buducnosti. Imaces otvoreni internet i overlay nad internetom koji ce osiguravati da su podaci decentralizovani tj sigurni. Drzavama kao sto je Kina, Severna Koreja se to nece svideti. Pogotovo situacija sa Trumpom nas je naucila da nije dobro da imas centralizovane sisteme.

Svakako mnogo aplikacija ce se izroditi iz BlockChain same tehnologije decentralizacije ali kripto kao kripto treba posmatrati kao investiciono sredstvo umesto da ides na IPO da mozes i direktno da investiras u projekat. Naravno zbog nedostatka regulative podlozno je spekulativnim uticajima koje je jako tesko ispratiti ili kontrolisati.

Sakako trenutno smo jos previse rano od neke vece i masovnije primene tj bice samo treba vremena.
 
Одлично, мада се не слажем да је блокчејн добар за сајтове и апликације јер је превише кабаст а не доноси неку предност у односу на постојеће технологије, првенствено мислим на TOR који је буквално оно што је интернет требао да буде, али није био, значи нема плаћања закупа домена, port forwarding-a, и тако тих глупости.

Него што се тиче финансија, не знам да ли си чуо за монеро, ал укратко, монеро је оно пто је биткоин требао да буде, и какав се представља у медијима: анониман, сакривен, и не може да се прати. Уз то има прегршт других погодности као што је ASIC resistance па је децентрализованији, јер није фора да ти 90% мреже држи неколико мултимилијардерских фирми са хангарима ASIC-a, а има и tail-emission, значи кад експоненцијална крива падне на нулу код биткоина, мајнери ће да раде само за transaction fee, јер је block reward 0, а код монера не пада на нулу него на 0.6XMR, па неће доћи до апсурдно великих цена трансакције као што је случај код биткоина.

Наравно најважнији аспект је приватност, "a-ali ja nemam sta da krijem kmee", можда за сад ал код транспарентних чејнова трансакције остају заувек, па ако се за пар година открије да ти је неко послао паре од дроге, за шта ниси могао да знаш, тебе ће полиција да гузи због "саучесништва".
 
A šra vi sa kineskom kriptovalutom. Dosta se o tome pisalo prošle godine, ali se sada sve stišalo. Da li je slučajnost to što država im ograničava rudarenje bitcoina? Kao da se igraju neke igrice
 
https://www.b92.net/zivot/komentari.php?nav_id=1866303

i posle neko kaze kripto je prevara :)

Уз то има прегршт других погодности као што је ASIC resistance па је децентрализованији, јер није фора да ти 90% мреже држи неколико мултимилијардерских фирми са хангарима ASIC-a

Mozda nema hangare ASIC-a ali ima hangare cpu botova i ostalih. Ako ces anonimno imas i dash.
 
Zakon o kripovalutama, malo prežvakan ali poente su tu
Bojim se da nisu ostavili previše rupa u zakonu

Zakon o digitalnoj imovini Republike Srbije

17. decembra prošle godine je usvojen Zakon o digitalnoj imovini koji je počeo da se primenjuje krajem juna ove, 2021.godine. Zakonom se uređuje i obezbeđuje jedinstveno tržište, pravni položaj učesnika, obligacioni odnosi i zaštita digitalne svojine.


Zakonski propisi i kriptovalute


Najvažniji razlozi za uređenje tržišta kriptovaluta su:

Regulisanje tržišta kriptonovca radi njegovog uređenja i sprečavanja zloupotreba digitalne imovine u kriminalne svrhe
Razvoj tržišta kapitala korišćenjem digitalne tehnologije
Sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma
Omogućavanje finansiranja uz pomoć investicionih tokena

Dakle, naša država želi da napravi pravne okvire i ograniči zloupotrebe u trgovini kriptonovca, ali ujedno želi i da omogući da više firmi i pojedinaca ima mogućnost da prizna neke od valuta i koristi ih u realnim tokovima plaćanja.


Šta je to digitalna imovina?

Zakon je definiše kao vlasništvo nad nečim u digitalnom obliku. Reč je o digitalnom zapisu vrednosti kojim se digitalno trguje, prenosi i koristi radi razmene ili ulaganja. Digitalna valuta je virtuelna imovina koju nije izdala ni jedna Narodna banka, ali je fizička i pravna lica prihvataju kao vredno sredstvo za razmenu. Čuva se elektronski.

Digitalni token je takođe digitalna imovina i predstavlja nematerijalno imovinsko pravo da vlasniku tokena budu pružene neke usluge.

Ovim zakonom se ne odobrava korišćenje kriptovaluta kao legalnog sredstva plaćanja. Reč je o nadziranju naše Narodne banke i Komisije za hartije od vrednosti, o postavljanju pravnih okvira za ovakve alternativne izvore finansiranja.

Dobit ostvarena trgovinom kriptonovcem se oporezuje po stopi od 15% i definiše se kao kapitalna dobit. Vlasnici valuta su u obavezi da prijave dobit Poreskoj upravi u najkraćem roku. Oni su zaštićeni Sudom, tj. mogu da povedu spor ako su im prava ugrožena. Oporezivanjem se gubi anonimnost

Prijavom stečenog dobitka od digitalne imovine NBS se mora dostaviti:

Adresa virtuelnih valuta
Koji je osnov sticanja (trgovina, rudarenje…)
Kada je dobijena valuta
Kada je prodata…

Vlasnici ulaze u legalne finansijske tokove i postaju jasno vidljivi u registru Imaoca virtuelnih valuta. Koliko će ljudi biti spremno da odustanu od anonimnosti, a koliko njih će svesno kršiti zakon otkrićemo u godinama koje slede.


Šta je sa imovinom stečenom rudarenjem?

Novi zakon kaže da majneri nisu u obavezi da prijave stečenu imovinu niti potencijalni prihod sve dok samo drže valutu. U slučaju trgovine i rudari su dužni da plate porez od 15% na kapitalnu dobit.

Kada se nešto stavi pod zakone jedne zemlje, sa jedne strane su u obavezi da se pridržavaju ograničenja, ali postoje i brojni benefiti - taj priliv novca se smatra legalnim i moguće je da se dalje koristi u finansijskim tokovima.

Da li je zakon idealan? Ne, nije, naročito zato što je ovo jedan od prvih propisa u Evropi i svetu. Dolaziće do novih izmena i tačnijeg definisanja članova. Slično će se dešavati i na nivou EU i državama sveta jer trgovina kriptovalutama sve više utiče na realne finansijske tokove. Samo Bitcoin vredi preko 39.000 €, a postoji na desetine drugih virtuelnih valuta koje imaju posredan uticaj na poslovanje.

Ovakva ograničenja će sigurno oboriti vrednosti kriptonovca i smanjiti zainteresovanost za trgovinu, ali će i omogućiti da virtuelna valuta postane legalno sredstvo plaćanja. Velike kompanije poput Majkrosofta i Epla odavno svoje proizvode prodaju za BTC, ali sa zakonodavnim okvirima vlasnici bi mogli u svakoj trgovini plaćati na ovaj način.

ceo tekst na https://www.srbijaspace.rs/blog/zak...–-sta-donosi-nova-pravna-regulativa-1684.html
 
možeš da se verifikuješ ali ne rade kartice i sve ostalo. ja koristim AdvCash koji neka proviziju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Retko koja menjačnica radi iz Srbije ako koristi njihove kartice tj mislim da ne radi nijedna jer nismo EU. Opcije su preko posrednika sa provizijom, adv, cex, lično ili neke online banke sa sedištem u EU tipa n26, vivid i slično.
 
kucoin ми је за сад добар, узео линка па да видимо. Мада јаке провизије имају мајку им, један цео ми скинули само да га пребацим на новчаник на компјутеру
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871419#p871419:10jhsrwt je napisao(la):
nensav » Pet Avg 13, 2021 10:29 am[/url]":10jhsrwt]Zakon o kripovalutama, malo prežvakan ali poente su tu
Bojim se da nisu ostavili previše rupa u zakonu

Zakon o digitalnoj imovini Republike Srbije

...

Prijavom stečenog dobitka od digitalne imovine NBS se mora dostaviti:

Adresa virtuelnih valuta
Koji je osnov sticanja (trgovina, rudarenje…)
Kada je dobijena valuta
Kada je prodata…

Vlasnici ulaze u legalne finansijske tokove i postaju jasno vidljivi u registru Imaoca virtuelnih valuta. Koliko će ljudi biti spremno da odustanu od anonimnosti, a koliko njih će svesno kršiti zakon otkrićemo u godinama koje slede.

...

ceo tekst na https://www.srbijaspace.rs/blog/zak...–-sta-donosi-nova-pravna-regulativa-1684.html

свесно кршим и свесно ћу кршити овакав закон, који уз KYC регулације сматрам чистим фашизмом, фашистичкијим од националсоцијалистичке немачке 1942. године...
 
photo_2021-08-28_05-05-31.jpg
 
Zdravo, pošto imam nešto izrudarenog kripta a nemam dovoljno vremena za trgovinu, molim poznavaoce da mi preporuče nekog proverenig posrednika koji bi to radio. Hvala unapred.
 
Poslao sam ti privatnu poruku pouzdane osobe/firme za zamenu. Gde ja inace menjam da ne reklamiram ovde.
 
Najbolje mesto gde možeš da se informišeš je reddit. Ima puno subreddita, na engleskom i na srpskom na primer https://www.reddit.com/r/kriptovaluteonline/. MIslim da je od svih društvenih mreža na njemu mogu da se nadju najrelevantnije informacije. Kada ideš preko posrednika budi spreman da platiš proviziju, to valjda i sam znaš.Koristi njihove usluge dok ne naučiš kako ide, posle za manje sume možeš i sam
 
Pozdrav,invest feed brokerska kuća imam kod njih zaradjen novac,koji su mi navodno uplatili pre 4 dana,ali su mi tražili proviziju prvo da uplatim,koju sam uplatio,posle koliko vremena treba da legnu pare na moj račun, jel ima neko iskustva.Poceo sam da sumnjam da nije prevara,ako neko zna neka mi odgovori
 
Prijatelju vradovic, kako bi mogli da se čujemo, nov sam sve me interesuje,kada možeš ti pošalji poruku na privatan broj
 
Нигде коментара о утицају кризе у Казакхстану на криптовалуте?
 
Odlučio sam da napravim moju prvu investiciju u kriptovalute kupovinom bitcoina za 100$ :D (probe radi)
Da li je ova CEX menjačnica dobar izbor za početak?
Hoću da se pripremim da ako bitcoin padne na 30000$ mozda udjem malo ozbiljnije :)
 
Pa dobar je momenat, očekuje se bull opet...ovo sa Kazahstanom je bioo očekivano još pre par nedelja.

I CEX je bila moja prva menjačnica gde sam ja kupio svoj prvi kripto...uglavnom zbog opcije sa karticama...ali bih ti ipak preporučio Binance i AdvCash opciju...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koje su prednosti ove dve koje se mi preporučio? Manje provizije? ili?
Da li je procedura registracije komlikovanija?
 
Čuvena mantra u kriptosvetu - ''sve je to očekivano''. I naravno ''sa' će bull''.

Inače nema to veze samo sa Kazahstanom nego i sa svetskom energetskom krizom, i širenjem svesti da dok svi ponaosob širom planete brojimo i štedimo svaki MEGAvat-čas, u svetu se baca 160 TERAvat-časova na gluposti koje osim toplote iz računara ništa materijalno ni intelektualno ne stvaraju.


Kad na leto ili jesen dobijemo skuplje račune za struju ili neku drugu naplatu ovog skupog uvoza struje pred izbore da bi se izbegle restrkcije i opšta buna, važno je da ljudi imaju svest kome da se najviše zahvale za to. Ja već neko vreme ljudima u svojoj okolini (koji nisu baš tehnološki najupućeniji) govorim da se za ovo, između ostalog, treba zahvaliti i kriptoprevarama i rovatorima. Da znaju kako i zašto kad im uskoro stignu veći računi na već uvećane cene namirnica.
 
Vrh