Šta je novo?

Bezbednost u gradu i kriminal

442doBGD

Higher intermediate
Učlanjen(a)
28.03.2008.
Poruke
506
Pohvaljen
4
Napadnuti nemački državljani na Adi
12. avgust 2010. | 09:26 -> 10:56 | Izvor: B92 Beograd --
Grupa nepoznatih je prošle noći na Adi Ciganliji napala dvojicu državljana Nemačke, od kojih je jedan teško ranjen, a drugi lakše povređen.

Policija je obavila uviđaj i u toku je potraga za napadačima, rečeno je u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije.

Napadači su odneli lične stvari i dokumenta stranih dzržavljana. Incident se dogodio jutros oko 3.30 na Adi Ciganliji, kada je 25-godišnji mladić izboden nožem u leđa.

Portparol Kliničkog centra Drago Jovanović rekao je jutros za B92 da je stanje teško povređenog mladića stabilno ali da je on zadobio teške povrede u predelu grudnog koša i da se odlučuje da li će biti operisan ili ne.

Prema njegovim rečima, mladić je svestan i komunikativan.
Izvor: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=08&dd=12&nav_id=451347



Svaki dan slušamo o napadima i ubistvima domaćih i stranih državljana u Beogradu. Grad koji se nekad ponosio da važi za jedan od najbezbednijih u Evropi postaje mesto opasno po život. Bilo da je reč da ste nekoga pogledali u lice, prešli ulicu na pešačkom prelazu, ili se jednostavno zadesili na pogrešnom mestu u pogrešno vreme.

Da li mislite da je Beograd bezbedan grad, ili su ovo samo "slučajni prolaznici"?
 
Pazi ovako, mislim da ne treba generalizovati stvari... Mada cinjenica je da su sve cesci napadi na strance u nasoj prestonici. Setite se libijca, napda na britance na Kalemegdanu ili oni sto su nastradali na splavovima.

Uvek i svuda mozes da naletis na budale, koje iz ko zna kojih razloga napadaju ljude. e sad, nekad se desi da na njih naleti neki stranac, koji ne zna kako da odreaguje...
Naravno, ne iskljucujem ni mogucnost da su bili isprovocirani ili mozda napadnuti bas ti koji su im naneli povrede u samoodbrani. To ce pokazati istraga. Za sada, ajde da se drzimo po strani, kao neutralni posamtraci i vidimo kako ce se stvari dalje odvijati.
 
Nemojte ovaj post odmah shvatiti pogresno. Ovo nije osuda nikoga. Samo analiza.

Beograd s vremenom postaje sve vise jadna klasicna metropola.
Kriminal na ulici moze biti povezan sa vise faktora koji se trenutno mogu posmatrati u Beogradu.
Vrsta kriminala koja se sve vise pojavljuje u medijima, nije organizovani kriminal. Mahom ( sve vise ) se radi o ulicnim razbojnistvima.
U poslednje vreme sve ucestaliji su napadi nozem i vrlo cesto s ledja. S ledja podvuceno, jer to uglavnom znaci da zrtva u trenutku uboda ne moze da se brani. Dakle, ili napad nekoliko ljudi, ili napad dok je zrtva na zemlji ( posebno jeziva pomisao ), ili prosto napad u prolazu, koj god motiv bio. Medjutim kad pricamo o razbojnistvima uglavnom se sve svodi na motiv.
To je cinjenica koja mene sve vise zabrinjava povodom razbojnistava koje se sve vise dogadjaju u nasem gradu.
Motivi su uglavnom za jednog razumnog coveka potpuno besmisleni. Medjutim nacin na koj se izvode razbojnistva su u najblazu ruku monstruozni. Slomiti palicom nekom glavu, ili nekog izbosti nozem je za jednu psihicki zdravo formiranu osobu potpuno nenormalno ( sem u ekstrenmnim situacijama samoodbrane i afekta, ali i tad ce vrlo tesko zdrav karakter ubosti nekog nozem ).
Izmedju ostalog motivi su banalni, a nacini na koj se razbojnistva izvode monstruozni.
Sta je uzrok takvom ponasanju? Da li nas stizu devedesete? Da li je finansijska kriza kod nas mnogo dublja nego sto mi shvatamo?
Da li je obrazovanje mladih potpuno pogresno? Da li su to samo izolovani slucajevi, ili je to vrsta kolektivnog ludila? Da li televizija i mediji doprinose tome? Mozda forsiranjem takvih vesti se to pretvara u svakodnevicu i po jednostavnom nahodjenju ( posmatranog u vise situacija i istrazivanja ), kad on moze nekog da zakolje moze onda i neko drugi to da uradi. " Kud svi turci tu i mali Mujo "?
U svakom slucaju svedoci smo sve veceg broja razbojnistava. Svedoci smo sve veceg broja nezodovoljnih ljudi. Cak i voznja ulicom moze biti izuzetno opasna jer narod sve manje ima postovanje prema drugim gradjanima. Sve vise se protura licni interes. Zajednoca i interes zajednice je u potpunosti potisnut! Svest gradjana ( o ponasanju u zajednici i svest o bilo cemu ) se pukim prezivljavanjem, losom edukacijom, suzavanjem mogucnosti spusta na zabrinjavajuce nizak nivo. Na sve to dolaze i vrlo losi izgledi za buducnost, selektivno i ne primereno sprovodjenje zakona, ili cak u mnogo slucajeva uopste ni ne sprovodjenje istog! Da ne zaboravimo i migraciju ogromnog broja ljudi, koja se dogodila poslednjih 20 godina. Koja za sobom neminovno povalci i promene u kulturi i ponasanju zajednice uopste.
Da li je to izolovano samo na nase podrucje? Zapanjujuce, ali nije. U mnogim gradovima mnogo razvijenijih drzava se sve vise mogu posmatrati vrlo slicna monstruozna razbojnistva potpuno banalnih motiva.

Odgovor na pitanje...
Moj licni utisak je kao da se ponovo nalazimo u devedesetim kada je bilo previse gladnih ljudi i previse oruzija na ulicama Beograda. Kada je statusni simbol bila Kappa trenerka i Nike AIR MAX 2 patike ( potpuno poremecene vrednosti ). Naravno covek ne treba da zivi u strahu jer strah zagadjuje zivot, ali bezbednost se lagano ali sigurno u nasem gradu spusta ispod nivoa razuma.
I mislim da je situacija sve vise zabrinjavajuca...
 
"Ne zelim da verujem da je ovo stvarnost i ako je sve oko mene susta relanost..." Licno se osecam bezbedno ili makar tako zamisljam tj vise se plasim pasa lutalica nego ljudi i potencijalnih problema sa njima ali treba biti oprezan u svakom slucaju ali nikako paranoican ili nesto sl
 
nazalost, moramo priznati da je nasilje generalno u porastu, ne samo prema strancima. VIdeli ste i sami kako su unakazili onu, jadnu, zenu u rostiljarnici u Bulevaru, pre neki dan.... Siguran da je veliki broj faktora odgovoran za ovakva desavanja, ali sam josh sigurniji da se na prvom mestu nalazi OGROMNA nezaposlenost (ako je ovako u prestonici, onda mogu da zamislim kako je negde u provinciji, recimo Majdanpeku ili Senju), besparica koja radja bes, ogorcenost, iracionalnost...

a u kakvom smo drustvu, i koliko smo se, putujuci u tu Evropu, vratili u 90te, najbolje ilustruje ovaj video - http://www.youtube.com/watch?v=eH-FOU_DV7s
 
Mislim da nema mnogo veze sa nezaposlenošću - ipak je ekonomski situacija bila mnogo gora 90tih godina, posebno pred kraj. Problem je u ogromnoj partizaciji države, neradu pravosuđa, sistemu "veza i vezica", i možda najvažnije, apatiji građana. Ne osećam se nebezbedno, ali često vidim velike grupe mladih ljudi koji ispoljavaju nasilničko ponašanje.

Možda je u pitanju i nedostatak strategije bavljenja omladinom, i prepuštanje prosvete i obrazovanja zadnjoj rupi na svirali. To je teško pitanje na koje je teško naći odgovor. Deo tog odgovora možda treba tražiti u čitankama istorije i srpskog jezika, koje glorifikuju nasilje, rat, i ubistvo, i u masovnoj kulturi koja glorifikuje novac, zaradu, i lični interes. Spoj ksenofobičnog nacionalizma i neregulisanog (ili bolje rečeno, partijski regulisanog) kapitalizma je u ovom slučaju ubitačan.
 
jovanovm":3nb8kthy je napisao(la):
Mislim da nema mnogo veze sa nezaposlenošću - ipak je ekonomski situacija bila mnogo gora 90tih godina, posebno pred kraj. Problem je u ogromnoj partizaciji države, neradu pravosuđa, sistemu "veza i vezica", i možda najvažnije, apatiji građana. Ne osećam se nebezbedno, ali često vidim velike grupe mladih ljudi koji ispoljavaju nasilničko ponašanje.
90tih je nezaposlenost, koja jeste bila veca nego sada ali ne puno, dosla ipak preko josh svezeg drustva u kome su se sredom gledali Opstanak,Dzon Belami, Branko Kockica, Laku Noc deco...

Sada, 2010te, se ta nezaposlenost vratila u drustvo u kome je najveca vest i frka poslednjih mesec dana, realno, bila ova farsa oko Granda i Pinka i gde najvecu gledanost na TVu, ubedljivo, ima ona Stochna Farma. iako sam agnostik, parafraziracu jednu englesku izreku - Zaludan um je djavolje igraliste
 
mradulovic":2z3k7h64 je napisao(la):
Zaludan um je djavolje igraliste
Upravo. I Belamy je bio David, ne John :) pravio je sjajne emisije :kk:

Beograd polako teži da postane ne bezbedan grad. Mnogo je gore nego što je bilo, a ne sluti na dobro u budućnosti.
Incideneta ima sve više i sve su besmisleniji,ali njihov broj je još uvek manji nego u "pravim" metropolama.
 
Ништа посебно паметно, само неке набацане мисли, везане за тему...

Ја сам још из психологије учио (мада је то било већ поодавно :/, неки од чланова форума би у то време били сврстани у сексуалне девијанте и перверзњаке:D) да 4% људске популације постаје деструктивно већ самим чином рођења, кад први пут закмечи. У кризним временима проценат деструктивних особа се скоро дуплира, због окружења у коме се људска јединка налази. Дакле, Београд би по тој дефиницији требало да има око 100 хиљада потенцијалних кримоса, а Србија скоро пола милиона. Читава армија. Наравно, у том броју су и деца, жене, старци и они који због разноразних околности нису у прилици да реализују свој потенцијал.

Не бих желео да плашим ни себе ни колеге с форума, али Београд је самим законом великих бројева предодређен за све и свашта. Коле и Мрадуловић су лепо набројали разлоге због којих је криминал у порасту, а који би се можда могли сажети у једној тачки: у рушењу једног система вредности (помало перверзне комбинације социјалистичког и традиционалистичког) и неспособности да се успостави нови.

То што Београд, који је 60-их, 70-их, 80-их био екстремно безбедан, још увек није досегао размере класичног криминала карактеристичне за неке западне и источне метрополе може се објаснити "инерцијом" која кроз породицу, пријатеље, наставнике (такви су, какви су) код одређеног броја људи још увек успева да одржи реликте традиционалног. Међутим, ако се погледа степен корупције, злоупотреба, поткрадања на послу итд, схвата се да није у питању мање учешће олоша, већ је добар део "проблематичних" пронашао безболније канале за своју делатност. Мој ћале се стално чуди када чита новине: "Бре, одакле оволики број лопова? Сваки дан хапшења и стално ничу нови!"

Ја сам у вери и божјим заповестима изабрао да имам модел по коме се треба понашати у овом кратком периоду од првог плача до склапања очију, изабрао сам да постојање има смисла, да имам неку малецну улогу у том постојању, да постоји нешто што се не ради, да имам од кога и од чега да се плашим... Мислим искрено да је без Бога свет ништавило у коме је све дозвољено, у коме је императив искључиво задовољење сопствених апетита, у коме нема милости за друге, нити поштовање интереса других. Поштујем другачије декларативно опредељење агностика, уколико они у суштини деле вредности сличне мојим, али имам осећај да је без потпоре у вери много теже одолети искушењима.

Да моје филозофирање завршим једним примером. Када су се у пролеће 1989. преко студената на Тјенамену обрачунавали радикални и умерени реформатори у Кини (стаљинисти су већ били поражени), један од главних аргумената умерених био је да би се наглим отварањем "Кина расула као песак на ветру". Управо због опасности да се разори постојећи, пре него што се изгради нови систем вредности. Мудри отац нације Денг Сјаопинг тада је преломио. Стао је на страну партијског шефа Ху Јаобанга (кога је убрзо уклонио), а сменио њему лично дражег радикалног модернизатора премијера Џао Цијанга. Прва последица такве одлуке била је крв студената на Тјенамену. Друга последица - Кина која после две деценије постаје друга светска сила, држава од чијег напретка застаје дах.
 
Država u kojoj bogati imaju sve, a siromašni ništa. Država u kojoj, ako nisi u partijskoj strukturi, si manji od mrava. Država u kojoj ljudi izvršavaju samoubistva u fabrikama u kojima rade za manje od 5 dolara na dan, ukoliko su tako srećni da imaju posao.

Žao mi je, ali država zasnovana na krvi, u krvi i živi. Tako je i sa današnjom Srbijom.
 
jovanovm":14pxo1bs je napisao(la):
Država u kojoj bogati imaju sve, a siromašni ništa. Država u kojoj, ako nisi u partijskoj strukturi, si manji od mrava. Država u kojoj ljudi izvršavaju samoubistva u fabrikama u kojima rade za manje od 5 dolara na dan, ukoliko su tako srećni da imaju posao.

Žao mi je, ali država zasnovana na krvi, u krvi i živi. Tako je i sa današnjom Srbijom.
Bravo Jovanovm !!!
 
kole":39gxg7iu je napisao(la):
Nemojte ovaj post odmah shvatiti pogresno. Ovo nije osuda nikoga. Samo analiza.
Odgovor na pitanje...
Moj licni utisak je kao da se ponovo nalazimo u devedesetim kada je bilo previse gladnih ljudi i previse oruzija na ulicama Beograda. Kada je statusni simbol bila Kappa trenerka i Nike AIR MAX 2 patike ( potpuno poremecene vrednosti ). Naravno covek ne treba da zivi u strahu jer strah zagadjuje zivot, ali bezbednost se lagano ali sigurno u nasem gradu spusta ispod nivoa razuma.
I mislim da je situacija sve vise zabrinjavajuca...
upravo.. nekako je sve to polako nestajalo i ponovo se naglo vratilo :(
 
ocelot":25681uxg je napisao(la):
kole":25681uxg je napisao(la):
Nemojte ovaj post odmah shvatiti pogresno. Ovo nije osuda nikoga. Samo analiza.
Odgovor na pitanje...
Moj licni utisak je kao da se ponovo nalazimo u devedesetim kada je bilo previse gladnih ljudi i previse oruzija na ulicama Beograda. Kada je statusni simbol bila Kappa trenerka i Nike AIR MAX 2 patike ( potpuno poremecene vrednosti ). Naravno covek ne treba da zivi u strahu jer strah zagadjuje zivot, ali bezbednost se lagano ali sigurno u nasem gradu spusta ispod nivoa razuma.
I mislim da je situacija sve vise zabrinjavajuca...
upravo.. nekako je sve to polako nestajalo i ponovo se naglo vratilo :(
Nista od `90-tih nije nestalo, samo je par godina bilo zaliveno u oblandu nazvanu nada u bolje sutra, koja nas je i drzala par godina 2000-itih. Medjutim, kako narod polako shvata da se zapravo nista ne menja, tako oblanda polako puca i atmosfera `90-tih se nazalost ponovo moze osetiti kako preti u vazduhu.
Zasto je Beograd 70-tih i 80-tih bio sigurniji nego danas, a evropski gradovi su sve vreme menje-vise jednako (ne)sigurni? Zbog tadasnjeg sistema, koji jednostavno i nazalost nije dozvoljavao neke gradjanske slobode, ali zato, na srecu, nije dozvoljavao ni kriminal. Danas, posto smo deo sveta, kako to mnogi vole da kazu, imamo sve gradjanske demokratske slobode, ali ih moramo zato platiti izlozenoscu kriminalu i nasilju. Pravi primer vam je slucaj cuvenog Beogradskog fantoma. Decko je bio buntovnik, i postao je urbani heroj, ali je iskocio iz sistema i morao je biti uklonjen. I uklonjen je. I kao rezultat toga, posle njega vise niko nije divljao kolima po ulicama. Za razliku od tog vremena, danas imamo pun grad pomahnitalih divljaka na motorima i sa dzipovima koji ispred policije divljaju po ulicama i trotoarima. A zasto? Zbog njihove gradjanske mogucnosti i prava da plate advokate koji ce ih oslobotiti svake odgovornosti.

To je jedna od razlika izmedju dva sistema: komunistickog i demokratskog, i ima jako malo veze sa ratovima i krizom. Primer vam je svaki veci americki grad. Nisu osetili rat u svom dvoristu, jos od gradjanskog rata, a imaju poprilicno nebezbedne gradove.
 
Pa da umotani u oblandu od nade. Cekali smo da nam se zvezde spuste i miluju lice. Ali neko nam je debelo prodavao dvadeset godina muda za bubrege i sad nam to polako postaje sve jasnije ( sjasio Kurta da uzjasi Murta ). Pa dok smo jos zivi da se domognemo bilo cega. Makar i preko leseva. Kako svi turci tako i mali Mujo.
Ali avaj, nije to demokratija i gradjanske slobode. To se zove anarhija! To se zove " Grandovizija i Farma ". Kako bi @mradulovic rekao. Bezumlje i izopacene vrednosti.

Nisu nam se spustile zvezde. Ponovo isplivava mulj da nam zagadi baru...
 
jovanovm":am507umh je napisao(la):
Država u kojoj bogati imaju sve, a siromašni ništa. Država u kojoj, ako nisi u partijskoj strukturi, si manji od mrava. Država u kojoj ljudi izvršavaju samoubistva u fabrikama u kojima rade za manje od 5 dolara na dan, ukoliko su tako srećni da imaju posao.

Žao mi je, ali država zasnovana na krvi, u krvi i živi. Tako je i sa današnjom Srbijom.
Koja moderna drzava nije zasnovana na krvi? Nema takve...nit to ima veze. Za ostalo se slazem.

Problem broj jedan u Srbiji je apatija - i izgubljena nada za bolje sutra. Koliko puta sam cuo - "jeste da je 90ih bilo lose, ali bar je postojala nada da ce biti bolje kad se smakne Sloba" ili "jeste, 90ih je bilo sranje ali bar si nekako znao, bila je nakakva podela - mi i oni. Mi, dobri, koji ocemo promene i nesto bolje, i oni zli, koji su bili protiv nas. Sad se vise ne zna ko je s kim..."

Politicari su uspeli da ubiju bilo kakvu nadu u bolje sutra, jer njima odgovara da gacaju u intertnoj kaljuzi, da muljaju. Izbrisane su i granice izmedju politickih "blokova", pa tako moze i nezamislivo, da DS i SPS sede u istoj vladi, da Mrkonjic i Djelic budu kolege ministri. Ne postoji slika, velika, o tome kuda ide drustvo, zemlja, gde cemo, sta cemo - jedina pokretacka drustvena ideja je put ka EU. I sta onda? Niko ne prica o tome sta posle. Zeleo bi da vidim koje ce to teme biti na izborima nakon ulaska u EU?

Paralelno s tim, kao sto si primetio, unistena je i vera u bolje sutra na tom mikro planu. Jer ne mozes, kao u nekim drugim drzavama, da jednostavno ignorises politicare i radis za sebe i svoje, da pustis drzavu i drustvo generalno i da gledas kako bar sebe da unapredis, smestis - jer sve zavisi od tih politicara i njihovih organizacija. Uvek treba clanstvo u stranci, veza vamo, veza tamo....

Mi smo presli iz sistema gde je drzava brinula o svemu, u sistem gde ljudi moraju sami da snalaze, uz jedan veliki problem: nije im dozvoljeno da se sami snalaze na posten, legalan, i miran nacin.
 
beograd spada medju najbezbednije gradove na svetu. klasicnih ulicnih prepada prakticno i nema, izuzetno mali postotak seksualnih napada sve je manji u proteklih 30 godina. to naravno ne znaci da u beogradu nema kriminala, jer kriminal cine i razni oblici koji ne spadaju u nasilnicki i ulicni kriminal - korupcija, trgovina zasticenim antikvitetima, zloupotreba polozaja, velika trgovina drogom itd.
 
Ja bih samo zeleo da dodam da u slucajevima napada na strane drzavljane nije u pitanju to koliko je Beograd bezbedan ili nebezbedan, posto je ovde ocigledno rec da je jedini i iskljucivi razlog za ovakve napade netolerancija i mrznja prema drugacijem - u ovom slucaju stranom! Na osnovu ovog, a na zalost i mnogih drugih obelezja, Beograd zasigurno nije metropola, niti je na putu da to postane u jedno dogledno vreme.
 
hazard":26d6p47y je napisao(la):
Mi smo presli iz sistema gde je drzava brinula o svemu, u sistem gde ljudi moraju sami da snalaze, uz jedan veliki problem: nije im dozvoljeno da se sami snalaze na posten, legalan, i miran nacin.
+ za ovo. Susta istina.
 
mastercat":n9ucl0vn je napisao(la):
Ovo si rekao kao da svakodnevno tuku na terazijama strance kao turisticku atrakciju
Naravno da ne.
Samo one za koje odmere da su gejevi i ako je prilika zgodna.
Na Terazijama je malo nezgodno u običnim okolnostima. Ali zato ko zna šta će doneti sledeća veća utakmica s inostranim klubom.

A što se uopšte teme bezbednosti tiče, rekao bih da će biti sve gore. Mene razvoj Beograda i Srbije mnogo podseća na Meksiko.
Imamo jedan minimizireni Meksiko Siti (BGD) koji usisava stanovništvo iz ostatka zemlj. U uslovima ortačke privrede i dođem-ti-dođeš-mi države, bez izgleda na skoro poboljšanje, stvarta se sve veći sloj gradske sirotinje. (Ne obavezno statističke, ali jasno je na šta mislim,)

Sve je stvar siromaštva. Nije u Americi nebezbedno u bogataškim četvrtima, nego po naseljima gde žive ljudi s manje novca. Siromašni ljudi jesu i osećaju da jesu ugroženi sa svih strana, zauzimaju napadni stav da bi izgledali neranjiviji, kraći je fitilj zbog svakodnevnih muka, afekti se slabije kontrolišu zbog surovosti u kojoj se živi. A kontrola afekta kao civilizacijsko dostignuće i nije mnogo potrefila Srbiju, osobito ruralne predele iz kojih stalno pristižu novi i novi stanovnici i to u grad koji već jeste u urbanoj krizi. I onda nije nikakvo iznenađenje da neko uradi ovo ili ono. Da ne govorimo o podršci koju mu društvo daje u povratnoj sprezi. (Nek mu je pokazao, ispao je muško i slična sranja.)
 
Sprema se vruća jesen. Evo dva zanimljiva slučaja u poseldnja dva dana.
Počela školska godina, počela huliganska godina. Izgleda da im je ovo omiljeno vreme:

Blic piše:
Šestorica sa mesarskim čekićem pretukli gej mladića u centru Beograda

Nekoliko nepoznatih napadača pretuklo je gej mladića V.M. (25), u parku u Fruškogorskoj ulici u Beogradu. Policija je pretučenog mladića zatekla u polusvesnom stanju. Ekipa Hitne pomoći žrtvu napada je prevezla u Urgentni centar gde mu je konstatovano više teških telesnih povreda - kontuzija glave, istegnuće vrata, naprsline na zubima donje vilice, više masnica, podliva, oguljotina po licu...

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/34...ekicem-pretukli-gej-mladica-u-centru-Beograda


Juče:
Huligani mesecima zlostavljali radnike kioska: Prete da će im napasti decu ako ih prijave
Jovana Babić | 08. 09. 2012. - 08:00h | Komentara: 187

U lokalu brze hrane u Borskoj ulici, u beogradskom naselju Kanarevo brdo, juče u četiri sata podmetnut je požar, kad su nepoznati piromani kroz dimnjak ubacili flašu sa benzinom. U požaru nije bilo povređenih, a vlasnica lokala Miladija Savić sumnja da je vatru podmetnula grupa momaka iz kraja, za koje tvrdi da joj skoro svakodnevno kradu robu i maltretiraju radnike.


http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/34...a-Prete-da-ce-im-napasti-decu-ako--ih-prijave
 
hazard":3suqc2mw je napisao(la):
Mi smo presli iz sistema gde je drzava brinula o svemu, u sistem gde ljudi moraju sami da snalaze, uz jedan veliki problem: nije im dozvoljeno da se sami snalaze na posten, legalan, i miran nacin.

Ne mislim da smo presli u bilo kakav novi sistem, samo se stari malo promenio.

Drzava nikad nije brinula o svemu, vec su drzavnici uvek brinuli samo o sebi.

Samo se setim kad sam u doba velikog uzdignuca Draskovica i pomena Kraljevine Srbije pitao baku:
"Pricaj mi malo kako je bilo ziveti u vreme tog kralja, jel vam sve bilo lepo, kakav je on bio covek?"
Ja hteo lepu pricu, a dobio jednu recenicu: "Ma obican lopov koji je samo gledao koliko moze da nas pokrade, kao sto se i ovaj bradati pojavio da nas placka kao sto je i on."
To je bila cela pricica koju sam dobio...

Sve je isto, samo oblik drugaciji, za vreme kralja visoki nameti, prakticno kao robovlasnicko drustvo, posle toga Titov sistem "navodne demokratije i blagostanja" a ustvari ko zna koliko je hiljada ljudi nestalo u mraku ili na Golom otoku samo zbog toga sto su drugacije mislili ili nesto za danasnje vreme beznacajno rekli, poput recimo pljuvanja politicara po novinama ili ovakvim forumima. Danas opet imas tu neku slobodu da pricas svasta, ali su svi toliko oguglali da niko nikog vise i ne slusa, to je vise vid zanimacije pa se onda za one ratnicki nastrojene moralo nesto pojaviti. Tu se masovno javljaju alkohol i droga koji u ovom drustvu gde je ljudima prilicno"dosadno" prestavljaju odlican okidac za raznorazne gluposti. Najvise mi je zao tih ljudi, ne mogu da razumem koliko ustvari nemaju svesti ni o cemu tako opijeni i nadrogirani, a neduzni ce zbog njih stradati.

Tako da se sve svede na to: isto sranje, drugo pakovanje.
 
Генерално, захваљујући непостојању оштре класне, па и расне сегрегације, Београд је један од безбеднијих великих градова.
 
Na ovu temu navele su me česte vesti o obračunima kriminalaca, dizanju automobila u vazduh itd.

Recimo

U eksploziji džipa u Ulici omladinskih brigada na Novom Beogradu teško je povređen Strahinja Stojanović koji je kasnije podlegao povredama u Urgentnom centru. Stojanović je od ranije poznat policiji, i više puta je osuđivan, a pre dve godine je izašao iz zatvora.


Tema se odnosi na bezbednost.

Postoje li opasni delovi grada
Kako sprečiti obijanje stana.
Gde je opasno ići.
Šta sa džeparošima.
Neki misle da je to samo izmedju kriminalaca, ali koliko ima istine u pričama da svaki deo grada ima svoje bande.

itd.

Svako ima neku ideju, neki tip, kako se zaštititi, šta izbegavati itd.
 
Vrh