Šta je novo?

Bezbednost u gradu i kriminal

Ja bih spojio temu o protivpožarnoj zaštiti i ovu i napravio jednu jedinstvenu, sa tematikom vezanom za bezbednost i sigurnost.
MUP, vatrogasne službe, spasilačke službe i uopšte, sve vezano za javnu bezbednost.
 
Najbitnija je stvar ne pokazivati svoje imovinsko stanje. Pođimo od primera ovih što skidaju točkove sa parkiranih kola - oni uglavnom biraju nove i skuplje modele automobila, posebno one na kojima stoji ime neke firme ili organizacije, da se zna da ne mogu nekome iz podzemlja da se zamere, a podebno džipovi su na meti zbog većih a samim tih i skupljih guma i felni. Isto tako ne poklazivati se pred previše ljudi i ne prihvataj olako ljude za prijatelje, neki od njih su ti doušnici. Rezultat su mnogi slučajevi gde su obijeni stanovi a lopov je lako i brzo našao najvrednije stvari -- dakle ili je znao stanare ili je neko blizak stanarima tipovao za njega.
 
У нас нема сад опасних делова града. Идиоти су прилично равномерно распоређени по граду, за разлику од Запада.

Може се рећи да сваки крај има своју "банду" али те приче не држе воду после 2000их
 
Тачно тако, криминала има можда једнако свуда. Сваки крај има дилере, зеленаше, макрое, наркомане. Џепароши су по гужвама - чворишта јавног превоза, оптерећеније линије, потез Славија-Аутокоманда, Теразије-Зелени венац и око Ушћа. Обијања станова и крађе аутомобила су можда чешће по перифернијим насељима претежно са зградама где је ноћу мањи промет људи, мада није да их нема и по центру.

Што се тиче криминалних обрачуна и ликвидација, могу се десити било где, како на Цераку тако и у кругу двојке.
 
Meni se cini da ima sve vise obijanja stanova. Kod nas na Dorcolu obijena su 3 stana u dve susedne zgrade u zadnjih godinu dana. U poslednjem slucaju obijanja, pre par dana, obijen je stan kada su ljudi bili unutra (u prizemlju). Provalnik je na srecu odmah pobegao kad ih je video.

Primeceno je ostavljanje dlake ili papirica na kvake. To je trik preko koga provalnici otkrivaju da li nekoga ima u stanu.

Ja bih preporucio svakome, ko ima prazan stan, da useli nekoga, makar i za dzabe, samo da placa troskove.

Takodje, cini i se da ima sve vise oruzanih obracuna.

Posebno zabrinjavaju kriminalci koji imaju "licence to kill", odnosno bliski su vladajucim elitama i nedodirljivi su.

Kako se odbraniti?
Dobra komunikacijama sa komsijama je svakako najbitnija, Najbolje komsije u tom smislu su penzioneri koj i "sve vide i sve cuju".
Za zene je dobro da imaju biber sprej.
Kursevi samodbrane imaju smisla, ali vam nece pomoci ako ste meta skaljarske ili kavacke ekipe.
 
Ех, тешко ће на тебе такви ако већ и сам ниси муљатор. Немој ни да заборавиш битност наоружања
 
Koliko je zaista tesko biti nauruzan vatrenim oruzjem. Mislim da nije dozvoljeno nositioruzje izvan kuce.
Da li covek ima sansu sa hladnim oruzjem?
Da li je hladno oruzje dozvoljeno. Nekad su postojala ogranicanja vezana za ostricu noza.
 
Meni je dovoljno što imam lak za kosu kupljen specijalno za saoodbranu a stoji odmah na ulazu u stan. Uostalom, ne plašim se nikoga i ničega pa... kako bude.

MC_
Npr. čula sam da se leptir nož od običnog tzv. skakavca znatno razlikuje i tretira. I sada razmišljam, neko može biti ubijen kuhinjskim nožem a neko leptirom tek zakačen. Kako to zakon reguliše?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=776226#p776226:2z6gznz1 je napisao(la):
Ksenija » Sub Sep 19, 2020 5:14 pm[/url]":2z6gznz1]Meni je dovoljno što imam lak za kosu kupljen specijalno za saoodbranu a stoji odmah na ulazu u stan. Uostalom, ne plašim se nikoga i ničega pa... kako bude.

MC_
Npr. čula sam da se leptir nož od običnog tzv. skakavca znatno razlikuje i tretira. I sada razmišljam, neko može biti ubijen kuhinjskim nožem a neko leptirom tek zakačen. Kako to zakon reguliše?


Sta je to leptir noz?

Moj drug je imao pored vrata kratku vatrogasnu sekiru.
"Duge ruke i sekira, za odbranu prava stvar", tako je govorio.
 
Лептир нож, ако се не варам нож на преклапање где се дршка склапа. Мада мислим да би полиција правила проблеме за поседовање било ког хладног оружја на улици, па чак и неког алата.
 
Ево једног стручног текста о лептир ножу. Иначе и криминалци воле лептир нож.

Sve što treba da znate o leptir nožu
https://www.militaryshop.rs/sve-sto-tre ... ptir-nozu/

лептир нож.jpg
 
Nije bitno koji je tip noža već dužina sečiva.
Evo ja kao mlađi stanovnik NBGa koji je relativno često na meti policije/interventne mogu da kažem da problem prave i za nož od 3cm koji se nalazi na multitool-u sa otcaračem za pivo takao da ne znam šta bi bilo da kod mene nađu leptira makar i "dozvoljene" dužine.
Takođe, neki predmeti se smatraju za oružije u određenim situacijama iako to nisu - npr. Bejzbol palica ili neki sličan predmet u gepeku ili još gore kabini kola.

Ličan savet je da nikada ništa osim suzavca ili tejzera ne treba nositi sa sobom ukoliko se brinete za svoju bezbednost.
 
Prevencija protiv kriminala u Srbiji je promena vlasti, koja generise ovaj nabujali kriminal.
Secamo se da je Tomislav Nikolic pomilovao na hiljade kriminalaca (kazu 3 000), cime je regrutovana vojska, koja sada cini najprljavije poslove za vlast. U to spadaju i clanovi mafijaskih klanova i najvijacke grupe, koje su za vreme DSa razbijale parade ponosa.
Sve dolazi sa vrha piramide. Zbog toga je Srbija postala drzava u kojoj se ne kriminalci ne kaznjavaju, cimi se ohrabruje kriminalno ponasanje i cinjenje krivicnih dela.
 
Običan biber sprej je sve što je dovoljno za efektivnu samoodbranu u stanu u 80% slučajeva.
Veći domet nego bilo kakva... ahem, oruđa... zatim, brži je od svih tih oruđa, lako se koristi, može da ima faktor iznenađenja (jer je mali i lako se izvuče) i ne izaziva situacije gde prekomerna upotreba može da rezultira novim slučajem Saše Bogeskog.
 
Bolje uložiti u dobra vrata nego držati sekirice i suzavce na ulazu. Ne znam šta će vam noževi i palice po ulici i kolima, bijete se i bodete kad vas neko iseče u saobraćaju? Tejzer je dozvoljen? Od kad?

Što se tiče pitanja da li postoje opasni delovi grada, mislim da postoje delovi grada gde će vam pre skinuti delove sa auta, to sam skoro čula da se dešava.

Meni je baš super što mogu opušteno da se šetam po bg, bez bojazni da će mi se nešto desiti.
 
Tejzer iliti šoker je dozvoljen od pre dve godine, isto kada je dozvoljen i biber sprej.

S tim što je ispravan termin ipak ''šoker'', pošto se on odnosi na džepni električni šoker koji mora da se prisloni da bi delovao. Dok se termin ''tejzer'' koristi za pištolj sa električnim punjenjem koji ispaljuje elektrode i obično ima domet od po par metara.

Kao i u većini sveta, šoker (bez dometa) je kod nas dozvoljen za prodaju građanstvu. Ali tejzer nije i rezervisan je samo za policije i službe sa posebnim dozvolama (premda ih naša policija još uvek ne koristi, što je i dobro).

Ne znam na koga se odnosi ostatak posta ali ja nisam ljubitelj ni jednog ni drugog ni trećeg. Da se ja pitam, običnim građanima bi -do daljnjeg - bila dozvoljena prodaja samo biber spreja i ničega preko toga. Šoker je ipak mnogo ozbiljnija stvar koja može da se zloupotrebi na previše načina. A o tejzeru naravno da ne pričam.

Kola nemam, još uvek, a i da imam, stavio bih u njih eventualno jedan biber sprej, ako se ikad desi da naletim na nekog pravog varvarina. A nije da ih nema po Beogradu. Inače nisam za nošenje biber spreja sa sobom, osim eventualno ako nose ženska lica koja se boje da se vraćaju sama ili imaju loša pređašnja iskustva. Lično do sada nisam imao potrebu ni za jednim od takvih ''metoda'' već sam sve uspevao da rešim sam, ili razgovorom ili svojim rukama. Jedino za šta razmatram da kupim biber sprej je da imam u stanu za slučaj da mi nekad zatreba radi samoodbrane. I to je to.
 
Nisam znao da su dozvoljeni sad biber sprejevi i tejzeri. Dobro je
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=776332#p776332:1ldvojzd je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Sep 20, 2020 9:57 am[/url]":1ldvojzd]Evo potvrde i od MUPa:

http://arhiva.mup.gov.rs/cms_lat/sadrza ... oodbranu.h

S tim što opet ponavljam, valja koristiti izraz ''šoker'' jer je tejzer pištolj sa elektrodama koji je ipak slična ali dovoljno drukčija vrsta sredstva.

Da. Bolje zvuci tejzer ali ovo je tejzer. Cisto ako nekog zbunjuje da stavim slike
_108472287_tv055930885.jpg


A ovo shocker
s12-stun-guns-led-flashlight-signal-120db-3-in-1.jpg
 
Da ne bih citirao, gore je pomenuta zloupotreba šokera.
Moram da pitam - pa šta? Zar već nemamo zloupotrebu vatrenog oružja od strane države i kriminalaca?
 
Pa dobro, niko nije rekao da moraš da se složiš sa svih 100% mog posta i stava.

A drugo, jesam napisao da bih dozvolio samo biber sprej ''do daljnjeg''. U smislu pustio bih prvo njih par godina, da vidim kako će to da se odvija, onda prošao kroz statistiku i izveštaje policije, i potom prešao na korak dozvoljavanja i šokera. Mislim, kad bih bio pravnik, upravnik policije ili zakonodavni organ, naravno. Ovako kao običan smrtnik mogu samo da nagađam i pričam na osnovu onoga što znam i pretpostavljam.

Na kraju krajeva, postoji razlika između vatrenog oružja i šokera, jer vatreno oružje ne sme da se nosi (jako je malo civila kojima se to dozvoli). I za njega je neophodna dozvola. Odnosno, ako te uhvate s njim bez dozvole, slede sankcije. I zato ih niko ni ne nosi osim punokrvnih kriminalaca, a i oni ih često drže skrivene ili u kolima. A nije baš isto ako neko agresivan i opičen može da ide po gradu sa šokerom u džepu kojim može lako da onesposobi žrtvu.
 
Taj koji je agresivan ili opičen može već sada da ide po gradu i sa biberom i sa šokerom, ali nešto ne primećujem takve slučajeve.
Problem je što su neki povlašćeni u odnosu na druge, a građani nemaju pravo na samoodbranu. Upadne ti lopov u stan, želi da ti odnese bebu, ti nemaš pravo da ga sprečiš.
 
To razumem. Ali baš zato što je sve to izuzetno kompleksna tema u kojoj, po mom mišljenju, nema samo jedna ispravna odluka (nije ili-ili, nego postoji više uspešnih modela i rešenja) ja kao običan smrtnik koji nema uvid u rad državnih organa, zakonodavne niti izvršne vlasti, tome pristupam oprezno i postepeno.

Zato i kažem da bih uvodio korake jedan po jedan i konstantno pratio razvoj situacije. I opet, ne kažem da je moj model jedini ispravan. Postoji više kombinacija.

Kompleksne su to teme. Pričao sam u više navrata o tim temama sa pravnicima, do te mere da smo analizirali i upoređivali američki model sa našom, i drugim državama po svetu. I uvek bih našao dosta argumenata na svakoj strani. O tome definitivno ne može i ne treba da odlučuje jedan čovek, pogotovu ne neko ko nije stručan. Već tim ljudi koji će tome pristupiti stručno i objektivno. (da, znam da naši poslanici i vlasti to nisu, samo kažem kako bi bilo u nekom razumnom uređenju)
 
Iz našeg iskustva znamo da timovi ljudi samo zakomplikuju i napišu tone papira koje opet svako može da tumači na svoj način, pa i stručnjaci.
Zar nije jednostavnije obezbediti ljudima puno pravo na samoodbranu? Zloupotrebe će biti naravno, uvek bilo i biće, ali ne u toj meri kako se sada zamišlja da će budale ići sa oružjem po ulici i pucati u svakoga koga stignu. U krajnjem, već sada postoji zloupotreba koja se veoma toleriše od strane države (kriminalci, bombe, prebijanja, oružje...)
 
Vrh