Šta je novo?

Beogradske reke i priobalja

Ove stare slike samo pokazuju koliko su zlo splavovi, minimum bi bio da se njihov broj spusti na 30% trenutnog broja, sa većim razmakom između njih da možeš da uživaš u reci, i naravno da se postave jasni kriterijumi za njihov izgled i veličinu.
 
На питање када ћe бити успoстaвљeни критeриjуми зa пoстaвљaњe oбjeкaтa нa вoди, заменик градоначелника је рекао да очекује да и тaj зaкoн уђe у мajу у скупштинску прoцeдуру.

– Кaдa будe усвojeн, у oбaвeзи смо дa дoнeсeмo плaн пoстaвљaњa oбjeкaтa. Грaд je дoбиo нaдлeжнoст дa урeђуje прoписe и нaплaћуje нaкнaду зa пoстaвљaњe oвих oбjeкaтa, зa кoje oд 2011. гoдинe ниje нaплaтиo ни динaр. Вoдићeмo рaчунa дa сви сплaвoви дoбиjу лeгaлнe прикључкe зa вoду и струjу, дa нe смejу фeкaлиje дa избaцуjу у рeку, кao и дa буду у oбaвeзи да чистe приoбaљe. Дa би дoбили мeстo, нoви сплaвoви мроаће дa имajу сaглaснoст Зaвoдa зa урбaнизaм – прецизирао је Весић.

Он је навео да још није одређена висинa тaксe, aли ћe тo бити рaзумнa цeнa кojу ћe мoћи дa плaтe и бићe дoгoвoрeнa сa удружењимa угoститeљa. Сплaвoви jeсу пoсeбнoст прeстoницe, aли мoрajу дa буду урeђeни, кao и свe другo.

izvor: beograd.rs
 
Svi ovi ekoloski problemi poticu od nemoci zajednice da se suprotstavi kapitalu pojedinca ili grupe.
 
И шта ће тачно да се деси када схвате да они испуштају неке загађујуће материје? Шта су по њима те материје? Фекална канализација?
Не очекују ваљда да ће сваки сплав да направи постројење да пречишћавање или неку скептичку на води? Мени делује као шупља прича. Кеј изгледа као Бангладеш а сад је битно да се контролише што се неко покакио и опрао руке сапуном директ у реку.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=847224#p847224:1bqnbwo3 je napisao(la):
solecar » Wed May 05, 2021 9:25 am[/url]":1bqnbwo3]На питање када ћe бити успoстaвљeни критeриjуми зa пoстaвљaњe oбjeкaтa нa вoди, заменик градоначелника је рекао да очекује да и тaj зaкoн уђe у мajу у скупштинску прoцeдуру.

– Кaдa будe усвojeн, у oбaвeзи смо дa дoнeсeмo плaн пoстaвљaњa oбjeкaтa. Грaд je дoбиo нaдлeжнoст дa урeђуje прoписe и нaплaћуje нaкнaду зa пoстaвљaњe oвих oбjeкaтa, зa кoje oд 2011. гoдинe ниje нaплaтиo ни динaр. Вoдићeмo рaчунa дa сви сплaвoви дoбиjу лeгaлнe прикључкe зa вoду и струjу, дa нe смejу фeкaлиje дa избaцуjу у рeку, кao и дa буду у oбaвeзи да чистe приoбaљe. Дa би дoбили мeстo, нoви сплaвoви мроаће дa имajу сaглaснoст Зaвoдa зa урбaнизaм – прецизирао је Весић.

Он је навео да још није одређена висинa тaксe, aли ћe тo бити рaзумнa цeнa кojу ћe мoћи дa плaтe и бићe дoгoвoрeнa сa удружењимa угoститeљa. Сплaвoви jeсу пoсeбнoст прeстoницe, aли мoрajу дa буду урeђeни, кao и свe другo.

izvor: beograd.rs

Ovo će samo da dovede gomilu novih splavova jer će gledati da uzmu što više para od naknade (i reketa), isto kao sa baštama kafića.

Splavovi su ruglo prestonice a ne posebnost kao što Vesić potencira, samo još jedan produkt divljine ovde, oteta reka od građana, na Dunavskom(Zemunskom) keju tek je onaj zadnji deo bez splavova human i deo gde možeš da uživaš u Dunavu (sve pre toga da bi "bio na reci" moraš da platiš piće na splavu), Savski u blokovima je urnisan splavovima, Dorćolski u većem delu je raj jer imaš mir od tih splavova i čist pogled na reku.
 
Ono zamuljavanje NBgd Savskeb obale kod mosta, šro je ostalo iza splavčine ,,Kolos,, i dan danas nije uklonjeno....
Čist mulj od muljačine
 
Vesić: Regulacijom Kijevskog potoka građani zaštićeni od izlivanja fekalija

Na predlog građana i Opštine Rakovica doneta odluka da se zacevi Kijevski potok i na taj način spreči izlivanje fekalne kanalizacije.

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić obišao je radove na drugoj fazi regulacije Kijevskog potoka u Rakovici i razgovarao sa građanima o problemima i planovima za to naselje.

Vesić je rekao da kroz ovaj deo opštine Rakovica protiče Kijevski potok, pritoka Topčiderke, koji je decenijama unazad pretvaran u pravu fekalnu kanalizaciju.

– Neprijatni mirisi i svi problemi koje nosi fekalna kanilazija ovde su bili prisutni, tako da smo doneli odluku, na predlog građana i Opštine Rakovica, što je potom i uradilo JVP „Beogradvode”, da zacevimo potok i sprečimo izlivanje fekalne kanalizacije. Na ovaj način građani su zaštićeni od neprijatnih mirisa. Ono što je najvažnije, regulisali smo ovu pritoku i ona više ne može da plavi kuće, što se dešavalo tokom velikih poplava – istakao je Vesić.

Reč je o novih 200 metara koji se rade, a pre toga je urađeno 250 metara, istakao je Vesić i dodao da je vrednost ovog posla 45 miliona dinara te da je to samo deo projekta uređenja kompletne reke Topčiderke sa svim pritokama.

– Pre nešto više od godinu dana uradili smo Plan generalne regulacije uređenja reke Topčiderke sa svim pritokama. Sada ćemo polako u fazama uređivati pritoku po pritoku, odnosno samu reku Topčiderku. Nastojimo da čitava reka bude uređena kako ne bi više bila fekalna kanalizacija, a samim tim bi građani bili zaštićeni. Nekome će izgledati da ovaj projekat nije toliko veliki i važan, ali za građane Kijeva je možda i najvažniji. Na nivou grada to je mali problem, ali za građane koji ovde žive sigruno najveći. Tako da nema malih i velikih problema, već samo da li nudite rešenje ili ne, a mi ga ovde imamo i drago mi je što smo to zajedno uspeli da ostvarimo – zaključio je Vesić.

Radove su obišli i državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Milosav Miličković i predsednik opštine Rakovica Miloš Simić.

kijevski-potok-rakovica-radovi-bi.jpg


izvor: Studio B
 
Izvor: Politika

Kako su splavovi „pojeli” gradske obale
677z381_splavovi-tj.jpg

Početkom osamdesetih na plutajućim kafanama svirali su tamburaši, a danas je violine i gitare zamenilo moćno ozvučenje. ‒ Sve je počelo od Peđe Isusa i njegove „kuće na drvetu”

Kada je 1985. snimio „Jagode u grlu”, Srđan Karanović verovatno nije slutio da će ovaj film postati svojevrsna himna dunavskih i savskih boema, pre svega ljubitelja noćnog provoda na splavovima koji su tih godina počeli da zaposedaju obale naših reka, ipak, ni izdaleka toliko masovno kao što je to slučaj danas. U šali se često pričalo da je scenom u kojoj se splav sa glavnim protagonistima odvezuje i kreće nekontrolisano da pluta Savom, uz zvuke čuvene Arsenove „O, mladosti”, Karanović postavio „domaći zadatak” raznim veseljacima koji su upravo tako zamišljali kraj jedne lude noći.

Mnogo godina docnije površine beogradskih reka zaparali su razni ploveći objekti noseći gomile mladih koji su na njima priređivali velike žurke. Ovo se pokazalo kao naročito „uspešan” način da se u jeku epidemije virusa korona izbegnu zabrane masovnih okupljanja, budući da se takve epidemiološke mere nisu odnosile na vodu. Kasnije su vlasti i ta okupljanja zaustavile.

No, da se vratimo na početak. Te čudesne kućice na vodi počele su da niču prvo na obalama Save, uz Adu Ciganliju, negde s kraja sedamdesetih i početkom osamdesetih godina prošlog veka. Veoma brzo plutajuće kafane postale su simbol beogradskog noćnog života. Njihovu popularnost nisu umanjili ni potezanja vatrenog oružja, požari ni drugi sporadični incidenti koji su se na njima događali. Splavovi su u svojevrsnom ugostiteljskom „blickrigu” preuzeli primat od najpopularnijih gradskih klubova, kafana, čak i od Skadarlije, i postali stecište noćobdija željnih ludovanja do ranih jutarnjih sati.

Vlasnicima u to vreme malobrojnih splavova išlo je naruku što su njihovi objekti ipak nekako „zavučeni” i udaljeni od prvih stambenih zgrada tako da ni buka nije u toj meri, kao danas, dopirala do usnulih žitelja prestonice. A najveći problem za „splavaše” bio je povratak kući ‒ trebalo je prepešačiti preko Ade Ciganlije pa do prve autobuske stanice, a vozači su smišljali razne cake kako da izbegnu bliski susret sa saobraćajnom policijom čije patrole su gotovo redovno u sitnim satima bile postavljene na samom ulazu u najpopularnije gradsko izletište.

Većina hroničara života pored vode slaže se da je temelje svemu ovome udario legendarni beogradski arhitekta Predrag Ristić zvani Peđa Isus kada je još 1962. napravio „kuću na drvetu”, negde na špicu Ade Međice. Time je praktično dao ideju desetinama svojih sugrađana kako da provedu vikend van gradske vreve. Pored njegove počele su da niču i kućice na vodi. Isprva se tu kuvala čorba za odabrano društvo, ali vremenom su počeli da navraćaju i nepoznati gosti i tako se rodila nova ugostiteljska delatnost.

Veruje se da se prva plutajuća kafana pojavila 1983. godine na plaži takozvanog kupališta na Adi, tamo odakle putnički čamci prevoze do Novog Beograda. Na toj istoj strani poluostrva ubrzo su se pojavili i drugi splavići ‒ „Argument”, „Brankovo”, „Kapetan” i ostali čija se imena i vlasnici više i ne pamte. Zavidnu popularnost i pažnju medija izazvao je i čuveni orkestar „Blek pantersi” koji je nastupao na mnogo splavova pre nego što su 1990. otvorili sopstveni. Bili su glavni na Adi sve dok 2008. godine kućica na vodi nije nesrećno izgorela.

Uglavnom, na ovaj malo očekivani prodor privatizacije u zemlji samoupravnog socijalizma država je brzo odgovorila ‒ na istoj lokaciji nacionalna avio-kompanija JAT postavila je svoj, državni splav koji ipak nije stekao neku osetniju slavu.

Manji privatni splavovi nikada nisu prevaziđeni. Imali su dušu, mirisali su na prženu ribu i riblju čorbu, na njima se točilo vino i pivo, a među često na brzinu sklepanim daskama odjekivali su zvuci tamburaških orkestara koji su svirali dok ne svane, pa i posle toga. Sticao se utisak kao da se svi gosti poznaju, znali su uglas da zapevaju omiljenu pesmu. Tek godinama kasnije njihovo mesto zauzele su grdosije na više spratova, najblaže rečeno neobična arhitektonska rešenja, u koje je moglo da stane i više stotina ljudi. Rođene su prve diskoteke na vodi, poput „Pingvina”, „Estrade”, „Tritona”, „Lukasa” i sličnih objekata u čije uređenje je uloženo više novca nego u osrednju stambenu gradu. Zaposeli su gotovo sva prazna mesta uz obale Save i Dunava.

Romantika je prepustila mesto industriji zabave, violine i gitare zamenilo je moćno ozvučenje, takozvani žestoki momci sa asfalta kao da su proterali neke obične ljude. Splavovi su se toliko namnožili da su gotovo „pojeli” beogradsko priobalje. Nije im dosta bilo to, pa su mnogi uzurpirali i dobar deo kopna koristeći ga za restoranske bašte ili druge sadržaje za trošenje novca. Bile su to devedesete, godine koje će se na ovom podneblju pamtiti po zlu.

Koliko god da ih je bilo, beogradski splavovi bili su krcati. Plutajući restorani i diskoteke poslednjih godina postali su pravi magnet za turiste, uglavnom mlađe, a poseta nekom od splavova postala je neizostavni deo svakog putnog aranžmana. Sve gradske vlasti koje su upravljale prestonicom u poslednjih nekoliko decenija pokušavale su da uvedu red na Savi i Dunavu. Moglo bi se reći da nijedna nije uspela. Naprotiv, urbanistički priobalni haos postajao je sve veći...

http://www.politika.rs/sr/clanak/479671 ... dske-obale
 
25. maj 25. maja.

Mnogo mi se sviđa što je divlje livadsko cveće (korov?) izraslo duž obaloutvrde. Ali se isto tako pitam da li to vremenom može da nanese neku štetu.
 

Prilozi

  • rsz_20210525_142031.jpg
    rsz_20210525_142031.jpg
    440,9 KB · Pregleda: 1.444
  • rsz_20210525_141930.jpg
    rsz_20210525_141930.jpg
    424 KB · Pregleda: 1.428
  • rsz_20210525_141839.jpg
    rsz_20210525_141839.jpg
    443,9 KB · Pregleda: 1.432
Lepo je, ali moze da nanese stetu.
U doba mrskog socijalizma, svake godine su to cistili.
 
Posle restorana Stenka prema Sajmu kad se krene bici stazom.
Ceo taj potez je katastrofa prljav i pun đubreta

IMG-20210527-074058.jpg


IMG-20210527-074056.jpg
 
Odavno su te ptice odleteli. Ne mogu da verujem da gradska vlast OVO tolerišuje!
 
Ja bas verujem da "gradska vlast" to tolerise.
 
Прослављена глумица Светлана Цеца Бојковић изјавила је да је потпуно природно да се сваки човек бори за заштиту своје животне средине.
Бојковић је казала да ако је животна средина нападнута, „ви морате да је браните, као што се брани свако дрво или свака зелена површина“.
Глумица је у среду својим телом спречила камион да на Бари Реви, у београдском насељу Крњача, истовари грађевински отпад. Она је тим чином пружила подршку грађанима, који данима протестују због дивље депоније на левој обали Дунава.
„Бара Рева је јединствена еколошка оаза којој депонија отпада прети да прерасте у еколошку катастрофу. То је станиште биљног и животињског света, а у близини живе и људи. Све то бива поремећено јер се ту свакодневно истоварују на тоне шута“, казала је Бојковић.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=853614#p853614:1l1nhckf je napisao(la):
astrodule » Čet Maj 27, 2021 10:43 am[/url]":1l1nhckf]Što je najgore, taj potez je neka zaštićena zona jer tu neke retke ptice prezime, ili svraćaju za vreme seobe.
I onaj deo posle komande rečne policije gde su splavovi, puna voda plastičnog otpada i ostalog đubreta.
Užas na šta taj deo liči.
 
Бојанa Радаковић, градскa секретаркa за урбанизам:

– Издала сам привремену грађевинску дозволу 12. јануара ове године. Привремена грађевинска дозвола, иначе, да знате, важи три године и може се још једном продужити. Видела сам да се грађани буне, знам о чему причате. Видела сам да су на Н1 господин Бакић и остали позивали грађане. Као и увек, све што ваља, они ударе на то што ваља – рекла је она, а затим и наставила:

– Апсолутно се не ради о дивљој депонији, Привремена дозвола гласи на сепарацију агрегата. То је један плато где се довози сав шут од рушења зграда и било ког објекта, прерађује се и користи се даље за насипање. Приликом издавања те дозволе ми смо добили услове свих имаоца јавних овлашћења који су релевантни за то – од Србија воде, Заштите животне средине, што је најважније и не знам шта је ту спорно. Јер, не ради се о прављењу депоније, него о супротној ствари. Да се не би правиле нелегалне депоније, којих је раније било, овде се ради да се шут и сличне ствари искористе у добре сврхе. Вероватно је то један од њихових трикова да направе све што је добро лоше – испричала је градска секретарка за урбанизам.
 
Тај плато за сепарацију агрегата су онда могли да направе у било којој пустари од бројних око Београда. А не уз Дунав.
 
Nakon Bojanke izjave, šta reci ?
Osim : Pa, pa ... Tupče .... :lol:
 
Vrh