Šta je novo?

Beogradske reke i priobalja

Београд

Нетакнута природа на савској обали – приватизована

Лева обала Саве, на простору од Блока 45 до Остружничког моста, некада је била ненастањена заједничка површина, а данас је прекривена ограђеним викендицама. – Прилаз реци онемогућен

Пред раскошним бетонираним двориштем паркирана су три луксузна аутомобила и један џип. Иза капије пространу викендицу чувају два повећа пса, а на путићу који води до овог приватног, добро заштићеног раја постављена је рампа са натписом „приватни посед”. Одмах иза ових плацева, кроз које би сем власника смели да прођу само најхрабрији авантуристи, назире се река – лева обала Саве узводно од новобеоградског Блока 45 до Остружничког моста одавно је постала доступна само онима који су овде стигли да ограде парче земље. За остале посетиоце пролаз до реке не постоји.

Потез који је некада важио за заједничко царство нетакнуте природе у непосредној близини солитера претворен је у приватни градић. Овде су обједињене монтажне сојенице, скромније бетонске куће, сплавови и ресторани на води, али и различите архитектонске „егзибиције”, попут копије средњовековног замка или авангардне застакљене собе на високим стубовима. Власници грађевина кажу да их многи посетиоци овог дела престонице без основа оптужују да су нелегално запосели заједничке површине.

sava-vikendica-foto-D-JEVREMOVICH.jpg



Замак на обали Саве Фото Д. Јевремовић

– Док нисмо дошли и уредили прилазе, овде је владала „џунгла” од које нико није могао да се приближи реци. До места на којима су сада викендице било је могуће доћи само чамцем. Сада нас оптужују да смо бесправно запосели земљиште, а када смо стигли овде, „Зеленилу” смо плаћали таксу за коришћење зелене површине – каже један од домаћина, не желећи да се представи.

Као и његови суседи, вешто избегава да каже на основу којих је дозвола подигао своју кућицу у близини канала „Галовица” и да ли је на легалан начин дошао до овог поседа. Како год да се то догодило, он и његове комшије воду црпе из оближњих рени-бунара, а дивље су се прикључили и на струју, мада ни за једно ни за друго немају никакву документацију.

Да убедљива већина викендица на овом простору није легална потврђују и у ЈВП „Београдводе”, које је надлежно за прописивање услова за постављање привремених објеката у приобаљу. Како наглашава Милош Миловановић, директор те установе, на већем делу обале, од Блока 45 до Остружничког моста, не би требало да буде било каквих сојеница. Он каже да постоје и локације на којима је постављање могуће.

– Тренутно процењујемо који објекти би смели да остану, а са којих површина је неопходно да буду трајно уклоњени. Власницима не наплаћујемо никакве таксе, како сутра не би могли да се позову на то да су платили, а да њихову имовину третирамо као незакониту. Када је реч о одбрани Београда од поплава ови објекти не представљају велику опасност. Они ипак не би смели да се налазе у форланду – између реке и бедема, пре свега, због безбедности оних који у њима бораве – објашњава Миловановић.

Пошто нелегалне викендице на левој обали Саве нису приоритет, надлежни ће на њих послати багере тек када преуреде приобаље у ужем делу престонице и уклоне незаконито постављене сплавове у централним градским зонама.

------------------------------------------------------------------------------

Полулегално 20 од најмање 250 објеката

Највећи део викендица узводно од Новог Београда постављен је пре него што је ова локација припојена ЈВП „Београдводе”, у време када је овде било надлежно ЈВП „Србијаводе”.

– До половине 2009, на подручју од блока 45 до Остружничког моста издали смо око 20 дозвола за постављање привремених објеката – каже Никола Марјановић, директор „Србијавода”.

Према овим дозволама, подносиоци захтева могли су да поставе монтажне објекте попут марина, али не постоји пропис по којем у ову категорију спадају сојенице на обали, још мање бетонска здања. Чак и са овом документацијом власници су били дужни да прођу кроз сложену процедуру и набаве још хрпу папира у лучкој капетанији.

Упркос томе, према незваничним проценама, на некада нетакнутом природном терену, од блока 45 до Остружничког моста, данас се налази најмање 250 викендица.

----------------------------------------------------

Зидане куће без темеља у закону

Док је по постојећим прописима на левој обали Саве узводно од Новог Београда могуће добити само потврде којима се легализује постављање привремених монтажних објеката, ни по једној законској одредби не постоји могућност да се овде подигну зидане, трајне куће. Упркос томе, овакве грађевине нису реткост, нарочито у делу форланда од канала Галовица до Остружничког моста.
Н. Белић – В. Вукасовић

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Netaknuta-priroda-na-savskoj-obali-privatizovana.sr.html
 
E hvala bogu da je neko progovorio i o ovom besramlju u Beogradu!

Svako je privatizovao svoj deo priobalja i ima svoj mali "zabran", kao nahijski oborknez! Nadlezni se naravno, prave gluvi, jer su ti isti uzeli debela mita da zazmure pred ovom pojavom.

U samom tekstu stoji da njihovo uklanjanje "nije prioritet", a "prioritet" koji pominju je jos kakvo mafijasko osinje gnezdo u koje tek nece smeti ni da taknu!
 
znaju svi i da naš predsednik ima sojenicu odnosno zidani objekat odmah posle Bloka 45, a društvo mu pravi i veća ekipa iz Privredne komore. Tako da se bojim da je to samo pričam ti priču jer ne mogu da se dogovore ko je nadležan za priobalje iliti korito reke. Uz to neke bi rado i uklonili a neke neće i ne smeju.
 
O..... i cenjena novinska kuca ,, Politike,, počela da isčitava ovaj naš BB :dil:
 
A zna se i čije su sve kuće u 45 bloku u onom zidanom nizu i na delu gde je postavljena solarna ulična rasveta.
 
Jbt ja nisam ni znao da tamo imaju kuce neke... :shok:
 
Ја не знам чије су куће, а било би ми занимљиво да сазнам. Можда ће неко да напише?
Претпостављам да су сви власници носили гајбе као млади.

Иначе, дан пре Политикиног текста, возио сам бицикл насипом и не одолех да направим неколико сличица из руке, мобилним телефоном.

Уживајте!








 
Ovaj nisan čini mi se da je to 370Z, osnovna verzija košta oko 45 000 evra. :bash: Lepa obala save očigledno je postala omiljeno mesto gangstera i kriminalaca. Užas živi, i da li će neko iz gradskih vlasti smeti da poruši to? Čisto sumnjam. Beaveru plusić od mene za slike svaka čast, ja da sam bio na tvome mestu ozbiljno bih razmislio pre nego što bih se usudio da uperim kameru na njih.
 
Ja sam se jednom spustio jednim asfaltnim putićem između dve sojenice, gde sam posle video da se pravi neka marina a ima i mali kružni tok!!!! I dok sam tako gledao prekoputa i uživao u pogledu, najednom 3 ćelavca bildera sa kajlama me okružiše, i kao "š'a radiš tu". Tek posle vidim nekoliko džipova i elegantno se povučem sa lokacije. :bash:
 
eeee, izgleda da nisam dobro čuo, jer sam bio šokiran izgledom tih hominida, najblaže rečeno.
:lol:
 
I ja sam se spustio tu gde je ova X6-ica da predahnem malo ali na srecu nije bilo nikoga. Sve u svemu uzas, jedno su splavovi a drugo devastiranje obale. Mozda je ovo deo strategije spustanja na reke. :kafa:
 
Kao prvo to nisu sojenice već zidane kuće. Drugo, da su to oni kriminalci onda bi znali skim tačno imamo posla. Ali je problem što je tu gospoda iz raznih javnih preduzeća, agencija, komora, uprava, ljudi bliski vlastima i slični. Spustite se malo uz reku kod ateljea 212 i prošetajte. Za fotoaparat ne garantujem.
 
GOJE":1q8fikrj je napisao(la):
Ja sam se jednom spustio jednim asfaltnim putićem između dve sojenice, gde sam posle video da se pravi neka marina a ima i mali kružni tok!!!! I dok sam tako gledao prekoputa i uživao u pogledu, najednom 3 ćelavca bildera sa kajlama me okružiše, i kao "š'a radiš tu". Tek posle vidim nekoliko džipova i elegantno se povučem sa lokacije. :bash:
Ili nastup broj 2:Matori,ima li kakvih problema,a?
 
Tekst iz Politike o bazi rečne flotile
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Vojni-brod-medju-splavovima.sr.html

– Сарађујемо са цивилним структурама, посебно када је реч о безбедности на реци, али мислим да има још простора за унапређење те сарадње. Надам се да ће и цивилне структуре препознати наше могућности. Наши бродови технички су опремљени за гашење пожара са воде, имамо дизалицу ЛДИ-50 носивости 50 тона, која је превезена са Јадрана, а могла би се, на пример, користити за уклањање олупина које наружују обале и угрожавају пловидбу. На дизалици постоје услови за боравак људи током извршавања дужих задатка, а опремљена је и ронилачком барокомором – истиче мајор Ружић показујући са палубе РПЧ-213 потонуле објекте на Сави, низводно од Бранковог моста.
 
Izgleda da je Politika baš "zapela" da se reši slučaj nelegalne gradnje uz Savu

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Nelegalne-kuce-na-obali-Save-cvrsce-od-zakona.sr.html

Не само што држава не успева да их поруши, него се овим објектима не секу ни нелегални прикључци на воду и струју, коју краду из рени бунара. Уместо да се прихвате маказа, у „Београдском водоводу и канализацији” кажу да прикључке још нису укинули јер у овом тренутку не могу тим објектима да обезбеде „алтернативно законско решење”, као да је уопште њихов посао да га траже. „Електродистрибуција Београд” чека, како су одговорили „Политици”, било какво законско решење о нелегалности тих здања да би им, кажу, моментално уклонили прикључке. Да су нелегални, јасно је и без државног указа свакоме ко је завирио у закон.
 
astrodule":1fc9f4xm je napisao(la):
Čišćenje obale Save

U gradskoj komunalnoj inspekciji saznajemo da su počeli da opominju vlasnike spavova da očiste smeće oko svojih splavova.

Posle reportaže Studija B, o prljavštini koja je usled niskog vodostaja preplavila dobar deo savske obale sa novobeogradske strane između mosta Gazela pa sve do Ušća, u gradskoj komunalnoj inspekciji saznajemo da su počeli da opominju vlasnike spavova da očiste tone plastičnih flaša, automobilskih guma i granja oko svojih objekata.

Jutros su ekipe gradskih komunalnih preduzeća počele čišćenje smeća u tom delu grada.

Na istom prostoru, jednom od najlepših beogradskih šetališta kako smo primetili, na donjem nivou uz samu reku, nema ni jedne jedine kante za otpatke.

Posle celodnevnog nastojanja da saznamo u čijoj je to nadležnosti, iz Gradske čistoće su nas uputili na gradsko Zelenilo, a u tom preduzeću smo konačno saznali da bi kante trebalo da postavi preduzeće Beograd Vode, gde su nam najavili da će to uraditi u roku od nekoliko dana.

http://studiob.rs/info/vest.php?id=78715&kategorija=Beograd

Iz ove vesti se vidi koliko neki ne rade svoj posao:

Zasto tek sada opominju?
Zasto samo opominju?
Zasto uz jedno dugacko setaliste nema nijedne kante za djubre?

Prolazim uz reke vrlo cesto i stvarno je haos.


Za vikend sam prošao duž donje šetališta kod blokova.

Oba puta su sve kante za smeće bile pretrpane, i pored njih je bilo đubreta (neko stavio na vrh gomile, pa ispalo). Očigleno nije postavljen ni približan broj potrebnih kanti.
Interesantno je da osim oko tih kanti, okolo đubreta gotovo da nema. Čak sam se prijatno iznenadio, u jedom prolazu sam video troje vlasnika pasa kako kesama skupljaju izmet.

Dakle, nije problem u ljudima, problem je u sistemu.
 
Bila je i reportaža na Beogradskoj hronici o sojenicama u pojasu između nasipa i reke (forlandu?).

Ovo je samo medijska zanimacija od tri dana.
 
[box]Ovo je samo medijska zanimacija od tri dana.[/box]
Baš tako.
Jednom godišnje daju jedan takav prilog od pola satai tako je to već 10 godina. Dotle neimari podigoše i nasipe i kuće i okućnice. Sad su se i organizovali pa ćemo dobiti novu kaludjericu i Altinu pored vode. Onda legalizacija, ali besplatna jer ih mnogo. Ko je zgrabil, zgrabil je .Prvo su krenuli sa šacovanjem svog parčeta obale i reke, onda plašljivo a sad već bahato i grandiozno. Da se vidi.
 
Čekajte samo da se završi Kinez
Ja cu medju prvima da zabodem četiri kočoća s one strane
Kad može u Bgdu na Savi može i na Dunavu :p
 
samo dunav više plavi pa ćeš do svoje sojenice češće dolaziti čamcem nego kolima.
 
Šalio sam se :)
nego me nervira opšta otimačina čiji primeri su i ovde spomenuti :notok:

Upravo sam se vratio sa ne dovršenog Zemunskog keja i Radeckog,
Dunav malo spao, a Kineski most tako blizu
baš fali ona staza do tog mosta, da bi šetnja bila prava
 
Ја предлажем да скупимо неке паре, купимо бетон, рецимо колико стаје у једну ауто-мешалицу, набавимо мало цигли, камена и почнемо да зидамо кућу где ће се скупљати доконо друштво са Беобилда. Неку врсту Беобилд клуба.
Кућа не мора да буде велика - стотинак квадрата у основи, на два-три спрата.

За локацију будућег клуба имам неколико предлога:
1. Трг републике, где се паркира ЗЗТ аутобус.
2. Шумица наспрам Палате Србија (бивши СИВ) на обали Дунава.
3. У парку Ташмајдан, између споменика Павићу и финансијеру.
4. У паркићу између Градске скупштине и Председништва.
5. На Калемегдану (кале, брдо), на платоу код Победника.

Дакле, истоваримо бетон, почнемо да бушимо хилтијем, кренемо са зидањем. Ако може тамо неки лик из ДС-а на савској обали, зашто не можемо ми где се нама свиђа? Како ће да нас спрече?
Скупиће се новинари и волео бих да чујем одговор надлежног лица на питање зашто ми не можемо да сазидамо кућу на јавној површини без икакве документације, а тамо неко може.

У међувремену, ја ћу да обезбедим писмену сагласност Скупштине станара моје зграде на овај план. На тај начин имаћемо ваљану документацију таман колико имају и они на савској обали.

:blah:
 
Vrh