Šta je novo?

Beogradske reke i priobalja

Апел грађанима да изместе своја возила из зоне Куле Небојша


На Ванредној седници Републичког штаба за ванредне ситуације, одржаној 16. септембра, поводом хидролошко-метеоролошке ситуације у региону и Републици Србији, одлучено је да сви субјекти из Оперативног плана одбране од поплава спроводе редовне активности и мере и налазе се у стању приправности за поступање у случају евентуалних непредвиђених околности, саопштено је из Секретаријата за послове одбране,ванредних ситуација и координацију.

Како се наводи, активно се спроводе оперативне мере, обилазе критичне деонице, а механизација, опрема, пумпе великог капацитета и пунилице са џаковима расподељени су према приоритетима на терену. Ове активности изводе се превентивно, како би се водотокови на територији Републике Србије и града Београда припремили за пријем поплавног таласа, који долазе из централне Европе.

У циљу спровођења активности у условима уведене редовне одбране од поплава на водној јединици Београда – десни насип и обалоутврда уз Дунав од Куле Небојша до Бастиона Светог Јакова (у дужини од 0,34 км), апелује се на све грађане да изместе своја возила и да их не паркирају у овој зони од суботе, 21. септембра до 18 часова.

Возила која буду остала и након наведеног времена, биће измештена од стране екипа ЈКП „Паркинг сервис”. Ове активности потребно је реализовати како би се омогућио неометан рад екипама водопривредних предузећа на извођењу превентивних активности на овој локацији.

Ова појава је уобичајена за овај део града и оваква ситуација, на овом делу акваторијума Дунава, дешава се учесталије него што је то случај са осталим деловима обале, с обзиром на то да се ради о најнижој тачки града Београда. Према прогнозама свих релевантних институција, нема опасности од изливања реке.

Градски штаб за ванредне ситуације на територији града Београда и екипе водопривредних предузећа константно прате ситуацију на терену и грађани ће благовремено бити обавештени о свим битним информацијама, наводи се у саопштењу.

 
1000037297.jpg
 
Ако ништа, добро је да су постављени како јесу, има да боду очи свима, па за 3 године кад истекне уговор, сиктер.
 
Danas sam prošetao ovim delim keja kod špica!
Razmere devastacije ovog prostora su nenormalne!
Potrebna je kompletna rekinstrukcija keja.
Ja ne vidim kako je moguće srediti ovaj prostor sem totalne obnove.
Fristajler ostaviti kao spomenik.😂
Ali isto ovako bi verovatno izgledao i Zemunski kej kada bi zabranili splavove.
Splavari su pravi uzurpatori prostora koji se ne odnose domaćinski prema prostoru koji su dobili.Pogledajte prilog 211210
Video sam u jednom video zapisu, stvarno je jezivo. Nadam se kompletnoj revitalizaciji keja na tom potezu, bez dalje uzurapcije obale od strane splavova
 
Kad sam predložio da se tunel Beton hale pretvori u kombinaciju izložbene galerije, alternativnih, pokrivenih staza za pešake i bicikle, i puta za snabdevanje restorana, neki su me pitali odakle mi ideja da se magacinima ranije moglo prići sa zadnje strane. I na ovoj skici vidite je baš tako bilo zamišljeno i napravljeno. Levi železnički tunel je bio za utovar i istovar magacina, a u desnom su bili prolazni koloseci. Pruga uz obalu je ako se želi direktni pretovar iz brodova u vagone, bez privremenog korišćenja magacina.

Ulaz u beton halu, idejna skica.png
 
Ко те је то питао, па зна се да се могло прићи са задње стране.
 
Prilično sam siguran da ovo što ometa vodu da oteče je - originalni betonski element.... a nešto se ne sećam da se tu stvarala bara u vreme žutog pontona, pre Teatra na Savi..

Ova konzolna "platforma" je i napravljena pod nagibom upravo da se ne bi zadržavala voda kada se Sava povuče posle visokog vodostaja, tako da negde mora da da postoji neki prolaz za oticanje vode, samo je sada blokiran.
 
Pa ja verujm da je nadogađeni objekat verovatno odgovoran za ovaj betonski zub, moguće vrlo da nije bio deo originalnog objekta. Sama platforma se i vidi da ima pad ka reci
 
Ne bih rekao, ova nova ograda je postavljena na istom mestu kao i stara, a na ovim fotografijama nakon rušenja objekta

se vide samo pločice do same stare originalne ograde - i koliko se sećam, taj srušeni objekat nije imao zid sa te strane (samo stolariju ?).
Ispada da su sada olupali ove keramičke pravougaone pločice od poda objekta i došli do kvadratnih kamenih ispod njih, ali da nisu oslobodili prolaz za oticanje...
 
Evo u upoređenje, fotografija koju se snimio "10K" 2. marta, i jedna koju mi je drugar poslao jutros

5BB541D4-599E-451A-BE53-9D4458956504.jpeg


20240930_172623 - 2.jpg


i ovde


1689787_294776654064162_1214816912811761119_n.jpg


se jasno vidi da je objekat bio podignut unutar ograde, tako da je ovaj "zub" - original, samo treba da se nađe gde je nekad bio odvod....
 
Само да ураде као што је било пре, без БнВ ограда и мобилијара.
 
Vjerovatno je zapusen treba pogledati ivicu ka reci
Ograda je zamenjena novom. što je normalna stvar koja je morala da se uradi - odmah. Ali:
- ograda je maksimalno isfušerisana (vidi zavarene spojeve, ovo ni jedan ozbiljan majstor ne bi ovako radio)
- nije rešeno oticanje vode - voda se zadržava i stvara se velika bara koja obesmišljava ceo ovaj plato... pa i ove nove klupe koje su postavljene
- niko nije primetio da su kod zamene ograde otpali komadi betona - sada voda može da prodire u konstrukciju i da je vremenom razara. A mogli su odmah da popune, isto kao što su mogli odmah i da otvore prolaz za vodu.

Bilo bi interesantno videti koje dobio da radi ovaj posao i koliko je ovo plaćeno... pa ja koji sam prvi i poslednji put zavarivao na praksi na fakultetu bi bolje ovo odradio gledajući u priručnik iz Mašinskih materijala koristeći brusilicu i aparat sa elektrodama iz Lidla, nego ovaj "državni posao"....
 
Vrh