Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Idealna 3d rekonstrukcija Kastruma legije IIII Flavijeve u Singidunumu je u početnoj fazi. Krenulo se od JI Kapije (porta decumana ) čiji su ostaci otkriveni ispod Biblioteke grada Beograda. Jedan njen deo (deo SI kule i deo prolaza sa vodovodnim kanalom) je vidljiv u Rimskoj dvorani.
Trenutno se crtaju i promišljaju gabariti (Autocad, Sketchup), kao i odnosi sa otkrivenim ostacima bedema (Kod Rakićevog spomenika i u Pariskoj ulici).
https://flic.kr/p/2kWQYoi
 
Deluje obećavajuće, ma da sam svestan da je to ogroman posao izmodelovati.
 
Za razliku od nekadašnjih vremena kada su vojna lica iz VM ozbiljno doprinosila razvoju naučnih i saznanja u kulturi (Dušan Pribaković, Milorad Prelević) i držali pod kontrolom interese vojske i u krajnjem slučaju njene sopstvene istorije, izgleda da novija uprava, u poslednje dve decenije, nema više taj osećaj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=847372#p847372:iqlw2smb je napisao(la):
spatiotecte » 05 Maj 2021 08:03 pm[/url]":iqlw2smb]Deluje obećavajuće, ma da sam svestan da je to ogroman posao izmodelovati.
Meni ono sa slike deluje kao napravljeno pomocu fotogrametrije ili 3D skeniranja, a ne 3D modeliranja.
 
Da, to je oblak tacaka napravljen na osnovu fotogrametrijskih snimaka. Postovao sam samo kao ilsutraciju sta je deo kapije u rimskoj dvorani, pošto mnogi i ne znaju da to postoji.A 3d model bi trebalo da bude fotorealističan. Ipak je 21. vek. :D>
 
s-l1600.jpg

https://www.ebay.de/itm/393310647628?ha ... SwBlhgmMyQ
 
Данас; Француска амбасада припрема нешто, поставили су уз фасаду према башти металну конструкцију и платна, и јаче обезбеђење на улици.



У жардињере на степеништу и огради терасе још ништа није посађено:







Зоран Николић са групом коју води у разгледање:





Ради Јапанска чесма после дужег времена.
 
Мене је изненадило то што амбасада Француске има базен у дворишту.
 
Toga sam se plašio od prvog trenutka kad sam video projekat Beograda na vodi. Visoki vertikalni zid tik uz Savu koji će potpuno uništiti tobože zaštićeni pogled na grad sa Kalemegdana i iz viših zgrada Novog Beograda. Iako smo imali idealnu topologiju za gradski pejsaž velike dubine i najviše moguće vizuelne vrednosti, dakle teren koji se blago uzdiže naviše što je dalji od posmatrača. I vidikovac sa Terazija je takođe uništen. I uništen potencijali za još jedan most preko Save i potencijali za mnoge javne zgrade koje bi na takvom centralnom položaju bile od koristi svima, a ne samo nekolicini najbogatijih. Plus mogućnost dovoljno široke, zdrave i zelene obale, koja grad priprema za predstojeće klimatske promena i nove potrebe jednog budućeg zaista mnogoljudnog međunarodnog centra, dakle zona uz reku koja je i rekreativno, a ne samo usko komercijalno orjentisana... i to bukvalno usko, pošto se sada ni na obali reke ne mogu mimoići više od dva para ljudi a da in ne pregazi bicikl, električni trotinet ili trkač. Klasična neoliberalna ideologija totalnog prezira prema "masi" i kulturi bilo koje vrste: Nije bio problem da ostatak hiljadugodišnjeg grada postane nevidljiv za sve sa obe strane ovog zida samo da bi nekolicina novih bogataša monopolisali dobar pogled samo za sebe, tako što ga bukvalno ukradu svima ostalima, iako je bar to oduvek bilo javno dobro. Gde god ima i malo savesti i razuma, ovako visoke zgrade se nikada ne stavljaju tik pored reke. Pošto je to za sve posetioce i turiste nepogrešivi, i sada već trajni znak nedemokratskog društva i prezira prema javnom dobru. Mesci upozoravanja i pisanja protiv toga, i sve uzalud.

20210515-155038-HDR.jpg

CrEn - 564825.jpg
 
Ооодавно рекох да се на простору СА требао направити београдски централ парк..

I zbog vizura i zbog ekologije i zbog zdravlja i kulture i iz još mnoogo razloga.
 
Bravo Zuma! Napisao si antologijski komentar!

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=850461#p850461:1jifxdtq je napisao(la):
Zuma » Ned Maj 16, 2021 10:17 pm[/url]":1jifxdtq]Toga sam se plašio od prvog trenutka kad sam video projekat Beograda na vodi. Visoki vertikalni zid tik uz Savu koji će potpuno uništiti tobože zaštićeni pogled na grad sa Kalemegdana i iz viših zgrada Novog Beograda. Iako smo imali idealnu topologiju za gradski pejsaž velike dubine i najviše moguće vizuelne vrednosti, dakle teren koji se blago uzdiže naviše što je dalji od posmatrača. I vidikovac sa Terazija je takođe uništen. I uništen potencijali za još jedan most preko Save i potencijali za mnoge javne zgrade koje bi na takvom centralnom položaju bile od koristi svima, a ne samo nekolicini najbogatijih. Plus mogućnost dovoljno široke, zdrave i zelene obale, koja grad priprema za predstojeće klimatske promena i nove potrebe jednog budućeg zaista mnogoljudnog međunarodnog centra, dakle zona uz reku koja je i rekreativno, a ne samo usko komercijalno orjentisana... i to bukvalno usko, pošto se sada ni na obali reke ne mogu mimoići više od dva para ljudi a da in ne pregazi bicikl, električni trotinet ili trkač. Klasična neoliberalna ideologija totalnog prezira prema "masi" i kulturi bilo koje vrste: Nije bio problem da ostatak hiljadugodišnjeg grada postane nevidljiv za sve sa obe strane ovog zida samo da bi nekolicina novih bogataša monopolisali dobar pogled samo za sebe, tako što ga bukvalno ukradu svima ostalima, iako je bar to oduvek bilo javno dobro. Gde god ima i malo savesti i razuma, ovako visoke zgrade se nikada ne stavljaju tik pored reke. Pošto je to za sve posetioce i turiste nepogrešivi, i sada već trajni znak nedemokratskog društva i prezira prema javnom dobru. Mesci upozoravanja i pisanja protiv toga, i sve uzalud.

20210515-155038-HDR.jpg


file.php
 
Ovaj novi vidik sa Kalemegdana će me uvek podsećati na slične slike socijane nepravde i neracionalnog korišećenja javnog dobra, recimo iz Brazila, mada ih ima u svim takvim zemljama gde ogromne mase ljudi, ako su siromašni, ne znače ništa. Tužno je kad to počne da se vidi i na prvi pogled, gde god čovek pogleda. Tako se rastaču i poslednji tragovi socijalne kohezije društva, a onda većina prestaje da smatra svojima i da čuva i javna dobra. Zašto bi, ako im se polako uzima sve što u gradu vredi, čak i sam vidik i obale reka ili mora? Onda polako počinje ulično nasilje, vandalizam, nesigurnost, parkovi se noću zaključavaju, čuvari su na svakom koraku, nije poželjno ni preporučljivo biti ne mnogim mestima u gradu ... Zašto bi neko u TAKVOM sistemu čuvao ono tobože zajednično, ako to čak ni prividno više nije njegovo, niti od toga ima ikakve praktične koristi?

2361799355_9f90be1d58_b.jpg

Gate-of-Heaven-View-in-Rocinha-Favela-in-Rio.jpeg
 
Ovo je sjajno. Najlepsa su resenja koja su jednostavna i logicna u isto vreme.
 
Препреке између погледа и природе не почињу на десној обали Саве са најновијим солитерима или у подножју К - алемегдана, сплавови на левој обали стоје већ више од две деценије,такође и билборди на улицама, трговима, чак и на Ади, али и нове каналисане улице, као Јужни булевар, Гагаринова и друге у којима уместо погледа на природне целине преостаје поглед на улични зид новоградњи.

Уместо односа према природи која има разна значења, као што је и сам изглед предела, тзв. екологија се према природи односи фрагментарно и математички, све се своди на - број, стабала, индекса загађења, проценат болесних, број угрожених врста... А лепота не може да се изрази бројем, исто као и здравље.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=850565#p850565:20l5aek5 je napisao(la):
sergio-m » Пон Мај 17, 2021 11:20 am[/url]":20l5aek5]kako ovo ne voleti??!!!

https://www.facebook.com/bvgbeograd
Ovo jeste ono čemu treba težiti - vraćanju vodenih površina u Donji Grad (pristaništa) i vodenih površina oko zidina, kao što je bilo nekad (sada bi to bile zatvorene vodene površine bez dodira sa rekom (bio je, doduše, i predlog sa prevodnicom ka Dunavu). Ovo na slici je Vidin-kapija i deo koji je sada u Zoo-vrtu, kao i deo starog pristaništa.
To bi značilo i obnnovu mostova preko vode i rekonstrukciju pokretnih mostova.

Ipak, tek sa potpunim završetkom arheoloških istraživanja bi bilo moguće pristupiti ovome... Pohvale za uloženi trud, sjajno :)
 
Мени се исто свиђа, али се плашим да ћео вако изгледати први дан кад пусте новинаре да сликају. Чим крене експлоатација, биће графита, пластичних кеса и флаша, жабокречине...
 
Да било би сјајно, али као и обнова деспотовог замка и подграђа, у односу на стање свести и праксу, вероватност изводљивости је једнака појави диносауруса, правих не оних од пластике...
 
Али то не значи да сваку лепу замисао треба да у зачетку бацимо или исмејемо, посебно не због неких лоших нехигијенских појава и навика, јер тога има у свим градовима мање више, као што је увек било и код нас, то је ствар која треба посебно да се решава, о чему је на форуму пуно писано и пише се.
 
Hteo bih samo da dodam da arheološka istraživanja ovde nisu tolika prepreka kao promenjeni nivo voda. Trasa gde bi bila vodena površina (pristanište i uz bedene) je već bila korišćena u te svrhe tako da su tu trase uglavnom arheološki čiste jer su svi slojevi uklonjeni... Koliko je promenjen nivo terena vidi se po Pristanišnoj/Ribarskoj kapiji od koje se danas vidi samo vrh portala. Duboko bi trebalo kopati da se dođe do originalnog nivoa terena vodenog bazena što je danas vrlo nezgodno uz toliko viši nivo Dunava. Iako su mi stručni ljudi rekli da je to izvodljivo, ne mislim da je realno očekivati da do toga i dođe.
 
Vrh