Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

video od danas

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0aZrDBHjeAs[/youtube]
 
Сва коцка у Сахат-капији је дигнута, а ради се и у делу код Стамбол-капије и с обе стране према Војном музеју:



 
https://www.rts.rs/page/oko/ci/story/32 ... -1688.html

Једно изузетно, али заборављено уметничко дело, приказ хабсбуршког освајања Београда 1688, настало у Мексику две године касније да би њиме била украшена палата вицекраља Нове Шпаније, показује како је свет чак и пре три века био повезан – тадашњи најмоћнији човек Америке идеолошки оправдава своју власт имитирајући јапанску уметност и сликајући Београд
 
U ove niše u kapijama bi mogli da stave figure ljudi i ratnika iz različitih perioda i kultura kako su izgledali i da stave staklo ispred. Sa lepim osvetljenjem to bi jako lepo izgledalo i bilo bi interesantno svima.
 
Јуче, постављена је нова коцка у Сахат-капији и између мостића и Стамбол-капије, у којој је још асфалт:



























 
Дино-парк се улепшава и допуњује дечјим игралиштем, новим стубићима, клупама и другим. Уместо да поправљају и отварају запуштене пролазе и капије, власти преграђују и гуше Тврђаву на овај начин, као да не постоји онолики празан простор у Доњем граду:























...........................

Палме према Уметничком павиљону:



 
Da je prezivelo samo ono sto je postojalo pre 1. Sv rata, danas bi imali znatno vise sadrzaja.
 
О овим парапетима уза степенице сам говорио и објавио слике прошле године; ево опет - кошта ли више од 10.000 динара да се омалтеришу?







Исто важи и за предугачке гране иза којих се крије скулптура; ту се ради нешто у земљи:



Овде је довезен шут од замене коцке у Сахат капији и на стазама према Војном музеју:



обновљена стаза


нова стаза








Рекло би се да је капија према Сахат-кули разваљена - катанац поломљен и жица истргнута:



Не видим потребе за оволиким металним оградама - тамо где постоји широк и пола метра висок парапет; има много опаснијих и виших места на Тврђави која би ваљало тако оградити, које посећује много више грађана; уместо плоча од овако обрађеног камена могле су да буду цигле и старе камене плоче ...:







Права продавница на правом месту (у Стамбол капији):



Преграђено ...:





Нови борићи на Савском шеталишту:

 
160943986_3657297811053793_6961848841721586428_o.jpg
 
Ispod Sahat kapije, sa leve i desne strane nalaze se topovske supe.
Nekada davno, prema V. Muzeju, u tim supama su se mogli videti lica "na ugovoru" u JNA, pa cak i vojnici ur adnim kombinezonima, kao da nesto popravljaju.
Zanima me sta je danas u njima? (Osim Muzeja sprava za mucenje)
 
Скоро сам вирио кроз прозор једне од тих шупа и видео унутра неке као запреге.
 
Ево још слика из исте шетње Тврђавом; овај део на првим сликама ме подсетио да је крајње време да се отворе и очисте још неке споредне капије и пролази на Тврђави - не воле сви да се све време шетају истим путем, било би занимљивије, било би више простора када опет крену туристи да долазе, отвориле би се нове туристичке путање:

Диздарева кула, улаз











Од каквог је значаја овај део зидина кад је овако изложен и заштићен стаклом?



Овде је остало доста посла, с унутрашње стране огољен зид:









Жућкасти песак изнад новопостављене коцке:









Ограда Парка диносауруса:





Мали Калемегдан

 
И мени је прослеђено без извора са овим потписима, али по интернету се може наћи да су његови наследници сачували део фонда међу којима су и остале сличне фотографије Београда у боји, па претпостављам да је из те збирке, јер у досадашњим издањима његових фотографија од стране државних институција ових фотки нема.

Хвала великом фотографу на таквој заоставштини.
 
Inače, u najavi je knjiga - album fotografija u boji Riste Marjanovića, ali obzirom šta se sve dešava, načekaćemo se.
 
da malko sam guglao i u pitanju je stvarno retko blago videti beograd u boji od pre rata....hvala mu zaista!
jedna od najlepsih koju sam video kao iz nekog holivudskog filma!

foto Rista Marjanovic
 
Kada i ako izađe knjiga, biće još ovakvih, pa i Kalemegdana i Tvrđave... :)
 
Vrh