Šta je novo?

Beogradska predgrađa

Evo i moja dva centa ;)
Od svih satelitskih naselja, preporucio bih Indjiju, Dobanovce, Nove Karlovce ili neko slicno mesto, gde se za veoma male pare moze dobiti odlicna kvadratura, sa svom potrebnom komunalnom infrastrukturom. Zapravo, moguce je kupiti i veliki plac, ili dve spojene kuce sa imanjima, to spojiti, pa eto ti pravi hebeni manor house sa malim feudom! Samo josh kmetove da nadjesh, i da vidish miline! :laugh:

Lokacija ima veliki broj prednosti, kao sto su izgradjena komunalna infrastruktura, blizina autoputa, brz pristup Beogradu, kao i obilaznici i aerodomu, kao i cinjenica da je vazduh veoma cist, i jako puno zelenila. Uzmes nekog arhitektu, da ti napravi kucu po meri, umesto njive lepo uredis travnjak, a mozes i da napravis i bazen... Milina, kvalitet zivota je neuporedivo visi nego u Beogradu.

http://www.dunavnekretnine.com/
http://www.rjfontana.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1
 
To savršeno funkcioniše ovde u Francuskoj ali u Srbiji je infrastruktura katastrofalna. Da postoje brze magistrale ili autoputevi od predgradja/udaljenih naselja do centra Beograda onda bi to bilo to o čemu pričaš ali ovako, veoma teško. I ja sam o tome razmišljao jer mi prija život u predgradju a da imam brz "access" do grada ali ne bih da se vozim starim putem 20km kada mi nešto zatreba.
 
^^^ Pa iz naselja koja sam naveo postoje dva autoputa koja vode ka BG, a postoji i pristup i jednoj polovini poluautoputa, tj. obilaznici. ;)
 
Pored dva autoputa, sremska naselja imaju jos jednu prednost - Beovoz. A i aerodrom je u Sremu :)
 
Oduvek sam se pitao zasto beovoz nije siren na jug i istok beograda,dobro bi pokrio Bolec i Vincu,specificno jer je u Vinci naucni institut.
 
Тунел према Карабурми је и замишљен као почетак пруге ка Смедереву која не би ишла преко Велике или Мале Крсне (не знам преко које сад иде), него уз Дунав.
 
Ti komunisti i njihove megalomanske ideje,sram ih bilo. /sarcasm off
 
vucko":1i6wo01t je napisao(la):
Oduvek sam se pitao zasto beovoz nije siren na jug i istok beograda,dobro bi pokrio Bolec i Vincu,specificno jer je u Vinci naucni institut.
To sam se i ja pitao. Pogotovo, sto sad treba da prebace gomilu nuklearnog otpada zeleznicom u Rusiju.....a kako ce to da izvedu to je pravo ekolosko pitanje.....Mada znajuci komunjare, garantujem da postoji tunel do Beograda.
 
Pa da ... kažu ima jedan ostao napravljen od metroa ... a treba lo je da olakša saobraćaj sa prigradskim naseljima
:lool: :laugh: :lool:
 
Nov sam na forumu. A kao interesantna satelitska naselja se nameću Čenta, Opovo i Sefkerin - sva tri su stara banatska sela (za razliku od PKB-ovih Besnog foka, Vrbovskog i Padinjaka) i izgradnjom mosta na Dunavu će se približiti i Zemunu i Novom Beogradu.
 
Ljudi vi toliko spominjete metro u svakoj temi, znaci pocecu da ga sanjam.Dabog da se nikad ne sagradio. :p
 
Novi vrtic u Kaludjerici:

image.jpg


i mala slika kako je ispao na kraju:

Decja%20ustanova%20u%20KaludjericiT.jpg


I novi Dom zdravlja u Kaludjerici:

1a-body.jpg


1b-original.jpg


DSC_1517-body.jpg


Izvor Saobracjni institut CIP

Polako civilizacija stize i na ovu stranu grada.
 
Могао бих ја да представим место у коме живим :)
Заклопача је насеље у општини Гроцка у Граду Београду. Према попису из 2002. било је 2252 становника (према попису из 1991. било је 2197 становника).


Историја

Место се налази западно од Гроцке. Заклопача није од увек на данашњем месту. У селу има два селишта, и ту је, по предању, раније било село. На месту Ћелијама била је некада црква и ту и данас налазе немачки новац. Село је добило ово име, веле, по томе, што је са свих страна окружено брдима, „заклопљено“. На два километара североисточно од данашњег села било је прво насеље које се сада зове Селиште или Старо село. На томе месту се при орању налазили на пстатке од посуђа, алата, накита и т.д. Са овога места село је премештено недалеко од данашње Заклопаче, западно, у Воћа, а због тога што су у Старом Селу били на удару Турцима, који су пролазећи друмом често навраћали у село. Са овога су места, како предање каже, пре скоро два века прешли да данашње место.
Први су дошли и село основали преци Максимовића, који су раније презивали Узберовићи; не зна се од куда су дошли. После њих су дошли из околине Рудника Пејаковићи. Веле да су отуда овде дошли због глади.
Заклопача је имала 1818.г. 67 кућа. a 1822.г. 75 кућа. По попису из 1921.г. село је имало 248 кућа са 1356 становника. (подаци крајем 1921. године).

У насељу Заклопача живи 1846 пунолетних становника, а просечна старост становништва износи 41,2 година (40,3 код мушкараца и 42,0 код жена). У насељу има 690 домаћинстава, а просечан број чланова по домаћинству је 3,26.
Ово насеље је у великим делом насељено Србима (према попису из 2002. године), а у последња три пописа, примећен је пораст у броју становника.
Извор:Википедија :)

Тачан број становника не знам, јер по попису из 2002 Заклопача има 2252 становника, а по попису из 2011 има 2247. :rolleyes:
 
Тренутно их нема пуно, али потрудићу се да направим неколико добрих :)
Црква Свете Тројице
crkva-svete-trojice-u-zaklopaci-1.jpg

crkva-svete-trojice-u-zaklopaci-3.jpg

Унутрашње сређивање
crkva-svete-trojice-u-zaklopaci-2.jpg

А ево и болне тачке Заклопаче, превоз! -.-
images

images

И сад мало курчења :D
50256_190475402156_2990130_n.jpg
 
@Somi303
+1 :) za predstavljanje i +1 :) za sličice (nadam se da ce ih biti još )
Voleo bih da se prestave i drugi
lični paradoks, (verovatno BG klasika)
video sam predgrađa nekih evropskih metropola a nisam video svoja :bash:
 
Ако ме не буде мрзело ићи ћу сутра да сликам школу и дом културе :) (који не ради већ годинама) :mad:
 
У једном делу се сада налази канцеларија месне заједнице. Некада се у њему налазио и биоскоп и ту су се одржавале приредбе и сва већа дешавања, као концерт локално КУД-а. Тај КУД више не постоји и део са том бином (биоскоп) је затворен. Да би се он оживео потребно је само обрисати прашину, и средити прилаз ( јер је бетон испуцао). До тада иза њега ће се наркомани дрогирати :rolleyes:
 
Некада је децентрализација заиста и постојала. Ето, једно насеље величине Заклопаче је чак имало и биоскоп.
Када узмемо у обзир данашњу технилогију, и цену пројектора од 50 евра, срамота је што ти мали народни биоскопи више не постоје.
Наравно, корпорације су појеле све. Јер, да би приказивао филм јавно, треба продукцијским кућама да платиш беснословне и претеране суме новца, које могу приуштити само велики биоскопски ланци, који опет, рокну цену карте, и то иде ланчано......

Тако да, чак и уз велку жељу, тешко да таква места могу поново оживети.
 
Ali mogu da se prikazuju dokumentarni i drugi filmovi, da se osnuju seoske galerije i da se ljudi na konstruktivan način društveno organizuju. Nekome očigledno nije u interesu to okupljanje „od dole", naročito u selima. Politički sistem traži anonimnog pojedinca utopljenog u masu
 
stf":3i3qwsi7 je napisao(la):
Некада је децентрализација заиста и постојала. Ето, једно насеље величине Заклопаче је чак имало и биоскоп.
Када узмемо у обзир данашњу технилогију, и цену пројектора од 50 евра, срамота је што ти мали народни биоскопи више не постоје.
Наравно, корпорације су појеле све. Јер, да би приказивао филм јавно, треба продукцијским кућама да платиш беснословне и претеране суме новца, које могу приуштити само велики биоскопски ланци, који опет, рокну цену карте, и то иде ланчано......

Тако да, чак и уз велку жељу, тешко да таква места могу поново оживети.

Некада је био Дом културе, а сада наркомана и румуна/бугара/цигана! У сред лета кад поменути дођу да раде направе излет испред дома, леже по клупама, трави, бетону и праве депонију! :mad:
 
stf":yo9ovg6k je napisao(la):
Некада је децентрализација заиста и постојала. Ето, једно насеље величине Заклопаче је чак имало и биоскоп.
Када узмемо у обзир данашњу технилогију, и цену пројектора од 50 евра, срамота је што ти мали народни биоскопи више не постоје.
Наравно, корпорације су појеле све. Јер, да би приказивао филм јавно, треба продукцијским кућама да платиш беснословне и претеране суме новца, које могу приуштити само велики биоскопски ланци, који опет, рокну цену карте, и то иде ланчано......

Тако да, чак и уз велку жељу, тешко да таква места могу поново оживети.

Sa tako pesimističnim stavom, naravno da je teško. Jesi čuo nekad za Donju Toponicu?

Prvu među njima, grupu Kobre iz Donje Toponice, predstavio je Milan Stojiljković. Kobre su u početku bile karate klub, da bi kasnije postale neformalno ekološko udruženje mladih. Njihova prva značajnija aktivnost bila je smena rukovodstva lokalne Mesne zajednice. Naime, Kobre su putem Interneta saznale za projekat „Milion stabala” i ponudili su lokalnim vlastima njegovu realizaciju. Kako su bili odbijeni, krenuli su u kampanju od vrata do vrata i pozvali građane na protest, nakon čega je smenjeno rukovodstvo Mesne zajednice. Članovi grupe Kobre prošli su 3 kursa za obuku aktivista nevladinog sektora, a ubrzo su počeli sa konkretnim volonterskim akcijama. Očistili su dve deponije, sa kojih su uklonili 30 kubika otpada, a zatim su organizovali aukciju predmeta sa deponije, kako bi uticali na svest građana o nužnosti čuvanja životne sredine. Na lokacijama bivših deponija napravili su dečji park i centar za rekreaciju, čije održavanje meštani sami finansiraju. Renovirali su i Dom kulture, u kojem organizuju izložbe zanatskih radova i razne kulturne programe, a u planu je i uređivanje centra Donje Toponice. Neizmerni entuzijazam grupe Kobre rezultirao je brojnim nagradama, među kojima je i nagrada Ministarstva omladine i sporta za najbolju volontersku akciju na Fejsbuk stranici.
http://www.kogradigrad.org/susreti-gradskih-entuzijasta-i-majstora-2-deo.html

Dakle, potreban je entuzijazam i velika energija u startu! Očigledno može da uspe!

Šomi, ako se organizuješ sa meštanima/drugarima da pokrenete neku inicijativu, pa makar to bilo i samo čišćenje smeća, ja sedam u 303 i dolazim!
 
Ја и моји другари смо спремни и већ смо једном покушали у сарадњи са школом да средимо игралиште (фудбалски терен). Траву смо ручно покосили :lool: , из школе смо донели старе прозоре за свлачионицу и касније је све стало. Затим је један бизнисмен хтео да среди исто то игралиште и среди свлачионицу и обнови ФК 4 Јул, али требала му је дозвола становника Заклопаче. МАТОРЕ СЕЉАЧИНЕ које ништа од тога не би ни користиле су га отерале. И како сад ја и пар мојих другара да поред хиљаду сељака средимо игралиште и дом културе? :rolleyes: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash:
 
Vrh