Šta je novo?

Beograd je svet? - o toleranciji

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

ivana

Higher intermediate
Učlanjen(a)
16.05.2007.
Poruke
576
Pohvaljen
0
Lokacija
Beograd
dobro je da bg vise nema tih dzamija u samom centru grada..pa ovde bi izginuli svi a na sta bi licio bg?? na azerbj.a ne na evropsku prestonicu! divno..
 
ivana-bg":23ccyrzc je napisao(la):
dobro je da bg vise nema tih dzamija u samom centru grada..pa ovde bi izginuli svi a na sta bi licio bg?? na azerbj.a ne na evropsku prestonicu! divno..
Meni je, naprotiv, žao što nije sačuvano bar nekoliko najvećih i najpoznatijih džamija. One su takođe deo istorije našeg grada i ne treba se stideti toga.
Ne treba zaboraviti ni to da ovde živi oko 200.000 naših komšija koji su muslimanski vernici tako da bi im one svakako danas dobrodošle.
 
@ivana-bg

Sramim se da kao moja sugradjnaka ne razumes osnovnu tekovinu evropske civilizacije, a to je suzivot. Verski, drustveni, politicki. U Carigradu po centru grada je puno crkava, i to ne samo pravoslavnih, vec i katolickih, adventistickih, evandjelistickih... i zato je taj grad lep i evropski. Samo divljaci ruse istorijske zgrade zato sto im ne odgovaraju iz nekog razloga. Ja ne zelim da Beograd lici na Kijev ili Moskvu! Da sam to hteo, otselio bih se u te daleke i hladne krajeve. Meni srce zaigra kad u Budimpesti vidim kako Madjari odrzavaju Veliku sinagogu i Djul-Babino Turbe, oni imaju jedno jedino, pa izgleda predivno i donosi im mnogo turista, a mi nasa porusismo, a za ova dva ostala nas bas briga.

Da ne spominjemo da su to bile arhitekturalno i kulturno lepe gradjevine, u jednoj od njih je trebao da bude prvi Arhiv Srbije.

Nego i dalje mislim da treba obnoviti sve objekte u Donjem Gradu Kalemegdana koji su unisteni eksplozijom baruta posle austrijskom bombardovanja 1863... Otici na jug Srbije, naci gomilu kazandzija, opancara, poslasticara, znaci svih mogucih starih zanata, i besplatno im dati pravo na koriscenje ukoliko se i dalje bave tim zanatom, napraviti malu trgovacku carsiju koja ce biti mamac za turiste... malu marinu sa rekonstrukcijom anticke trireme sa grba grada ili srednjevekovnog broda...

Posle nekog vremena, rekonstruisao bih Mitropoliju despota Stefana, i dzamiju Sulejmana Velicanstvenog, seo na NBG stranu i plakao od srece za time kako mi je lep grad.

P.S. Plus, zamislite 6-7 kafana nacionalne kuhinje a-la Znak pitanja u takvom kraju... uhhh :)
 
Jovanovm-prekini da nam svima drzis predavanja o pol.korektnosti i otvorenosti prema drugim narodima kulturama verama..
Ja imam pravo na svoje misljenje i nema tebe sta da bude sram mene! Ja ih ne volim u svojoj okolini iz svojih privatnih razloga a verujem da bi se mnogi beogradjani slozili sa mnom..a i ti nemoj da se foliras sa tom americkom filozofijom!
 
Nije ovo mesto za ove diskusije, iskreno se nadam da ce obrisati sve nase postove, ali isto se nadam da ces procitati ovo. Nije to americka filozofija, vec hriscanska. Suzivot. Ali u pravu si, ti ne moras da verujes u Boga, ne moras da volis svog suseda, ne moras da verujes u mir, ljubav, oprastanje. Ti imas pravo na svoje misljenje, a ja imam pravo da ti kazem da ti je misljenje glupo. I da me se ne ticu tvoji privatni razlozi, jer o kulturnoj bastini grada ne treba da odlucuju nikakva licna osecanja i nahodjenja. Ovo je Beograd, i ovde ima mesta za sve, i uvek ce biti, ili ovaj grad vise nece biti Beograd. I ako takvi koji misle kao ti i sledeci put odluce da zare i pale, blokiraju, protestuju, neka znaju da cu ja biti tu da branim cast mog grada. Necu biti jedini.

EDIT: Izvinjavam se, moj post je bio bas van teme. Hvala na podrsci, Ambassadore i zhabo, cenim to stvarno, ali molio bih da obrisete ovaj post, jer se plasim da ce pokrenuti neku diskusiju.

EDIT 2: Ovako je najbolje! Hvala, Stevo.
 
Tolerancija iznad svega!!! NIje to americka filozofija, vec nasa netrpeljivost prema svemu sto je razlicito, a kada to branimo odmah je u pitanju americki uticaj!!!??? Nasledje je potrebno cuvati, i uopste nije vazno o kojoj civilizaciji govori. Nase je! I apsolutno se slazem sa Jovanovm, u Beogradu mora da ima mesta za sve da bi bio prava metropola. Mi moramo da damo dobar primer da bi drugi rekli- E to je grad! I tako se brani cast- dobrim primerima, otvorenoscu, nediskriminacijom, borbom protiv predrasuda. Ivana-BG razmisli malo o svojim stavovima... Neki od nas smo zbog takvog nacina razmisljanja zauvek otisli. Ja licno bih voleo da se vratim u moj grad u kome cu biti prihvacen. Na zalost verujem da cu pre docekati penziju.
Paznju treba da usmerimo na borbu protiv javasluka, nerada, korupcije, kicha i neukusa, jer to su teme koje za nas arhitekte prevashodno imaju smisla. NIje Barselona metropola zato sto su spanci prvo katolici pa onda romani pa ne znam ni ja.. evropljani. Vec zato sto su ljudi ovde LJUDI; otvoreni za nove ideje, nove ljude, zato sto su pozitivni i iznad svega TOLERANTNI. Bez toga ne bi Barsa bila takva velicina, budite u to sigurni!
 
to je tačno, samo netolerancija prema različitosti, kako tebi smetaju iz privatnih razloga džamije, meni mogu da smetaju katoličke crkve, sinagoge, pravoslavne crkve... ili na kraju krajeva Palata Albanije, čiju sam grupu na facebooku video za promenu imena..... To je samo nekozmopolitizam koji se ovde gajio poslednjih par decenija...
 
Mene je moja baka naučila da su svi ljudi jednaki i da sve treba razumeti.Uvek mi je govorila da kao gradjanin Beograda moram biti kosmopolita i primer drugima u ljubavi i toleranciji.Večno sam joj zahvalan na tome. :)
 
Interesantno je kako su neki za veliku netolernaciju tudjeg dok se cude kako je neko tako netolerantan prema nama. E pa oni su netolerantni prema nama zato sto i kod njih postoje ljudi kao sto si ti.
 
Slazem se za toleranciju ali danas (nekadasnjih) 270 dzamija ne bi odslikavalo strukturu vernika u gradu. Ako ne gresim u vreme kada ih je bilo 270, u beogradu je postojala samo jedna crkva iako su hriscani bili velika vecina stanovnika. Dakle ni tada kao ni sada 270 dzamija u begradu ne bi imalo smisla. Mi danas imamo luksuz da na tih 270 dzamija gledamo samo kroz arhitekturu ali one (kao ni crkve) nisu obicne gradjevine vec imaju veliku simbolicnu vrednost i snagu. Zato su ih Turci kao sumanuti gradili a austrijanci i srbi ih posle (za danasnja shvatanja) divljacki rusili i zato ih je nekad bilo 270 a danas je ostala samo jedna. U oba slucaja (ali po meni mnogo vise u prvom!) zloupotreba ni krivih/duznih dzamija u cilju nasilne promene veroispovesti beogradjana... :grand:

U svakom slucaju mislim da je puno interesantnije razmisljati kako i gde treba graditi nove dzamije u beogradu i kako one treba da izgledaju. Na primer u Sloveniji se vodi zucna rasprava o tome da li treba dozvoliti gradnju prve dzamije(!!) u Ljubljani i da li ista sme da ima minaret koji bi po mnogima narusio „evropski” duh grada i ide se toliko daleko da se trazi od lokalne IZ da dzamija svojim izgledom ne provocira versku netrpeljivost i mrznju gradjanstva!!! Toliko o verskim slobodama u EU i ja ovo osudjujem jer bi se naivnom dalo pomisliti da ovako odvratna drzavna ksenofobija u EU nije moguca. Mislim da mi ne treba da budemo kao slovenci nego da nasa IZ gradi onoliko dzamija koliko je potrebno muslimanima u Beogradu i isto tako ne uslovljavati izgled dzamija zato sto se ne uslovljava ni za crkve, iako mislim da bi bilo dobro za grad kad bi i verske zajednice morale da postuju neka pravila pri izgradnji dzamija/crkava i da je Jusufspahicu kao i ovim drugima ocigledno potrebna pomoc strucnjaka... :D
 
U Beogradu nikada nije bilo 270 dzamija, vec oko 40 u 17. veku kad je grad u svom vrhuncu imao 100.000 stanovnika, od cega su vecina bili muslimani. To su vecinom bile manje zgrade, bez munare, koje su sluzile za okupljanje, kao i za podelu hrane i vode siromasnima. Do 19. veka, ocuvalo se oko 11, u razlicitom stanju, ali se sastav stanovnistva bitno promenio. Smatram da bi bilo idiotski rekonstruisati svih 11, da ne spominjemo o neprakticnosti tako necega.

Mislim da se ovde govori vise o tome da, ako IZS zeli da izgradi novu dzamiju za vernike, treba joj pomoci da umesto nekog novog resenja rekonstruise neku od onih koje su srusene u 1863 ili kasnije... Mislim da jedna ili dve nove dzamije su maksimalno ono sto je potrebno Beogradu, a bilo bi dobro spojiti lepo sa korisnim, pokazati duh tolerancije i u isto vreme rekonstruisati nesto lepo iz nase istorije sto je poruseno. Uvek mi je zao kad citam ovakav tekst:

”18. maj 1869. godine; juče na noć srušena je Batal-džamija. Kafedžija Panđalo dao je Cincarima 230 dukata da je poruše.”
Jer onda pomislim sta se sve moze srusiti iz danasnjeg Beograda - mozda neko odluci da su zapustele i nepodobne zgrade Konak knjegine Ljubice i kafana Znak Pitanja, kao sto su srusene i zgrade istog stila koje su se nalazile pored nje.

Da ne spominjemo da rodjenog Dorcolca, g. Jusufspahica, sefa jedne religiozne zajednice koji je ozenjen hriscankom (to je tolerancija na delu), veoma kulturnog sugradjanina, treba podrzavati umesto reakcionara i fundamentalista iz brda oko Novog Pazara...

Za Sloveniju se slazem da je tu prisutno dosta ksenofobije, mada u prikrivenom EU zargonu... ali treba napomenuti da cela Slovenija ima 50 000 muslimana, dok ih samo u Beogradu ima bar duplo vise po svim procenama, mada su mnogi sekularizovani i ne upraznjavaju veru.

U sv. slucaju, slazem se sa tobom, uimekolektiva, samo ti je broj malo uvecan - Evlija Celebija je bio poznat po preterivanju i tihom humoru kojim se rugao nadmenim zvanicnicima mesta koje je posecivao :)
 
:bash:
jao boze boze boze boze...
Ja bih pre u taj Kijev ili Moskvu nego u dosadnu budipmestu..
naravno, nasao se sada pametni ambas.da podrzava jovana...njih dvojica nigde ne idu na forume a da ne odrze medjusobnu lekciju o ljubavi i toleranciji...
Nasli ste pogresnog ucenika decice moja! Ja sam itekako tolerantna i znam tacno o cemu pricam..naravno ne moze se to dokazati preko kuckanja...ko je razumeo moju poentu o dzamijama razumeo je! Samo vi cenite dzamije i ostalo ali dalje od bg jer verujte srbi su bas izgubili mnogo toga jer su bili 'tolerantni' a taj zapad kojeg vi toliko velicate je bas velik jer je znao tudjeg da postavi na mesto a svoje da uvelica a pritom da nam isto tako zamaze oci da mislimo da nas uvazio!
 
Nikad necu zaboraviti tokom mojih studija u inostranstvu, kad mi je turkinja profesorka rekla ...Otoman empire je bilo najmirnije i najlepse carstvo za sve zemlje..dolazili su u miru! aaaaaaaaaaaaaa kada bilo koje osvajacko carstvo dolazi u miru i daje sve drugima..pa oni nikad ne bi pokorili nekog da su dolazili iz ljubavi...najveca glupost koju sam cula! Ali turcima je zatrovan mozak kao i nama! sta su nasoj zemlji dali za 500godina?? nista! sve poljane i njihov islam..bar je austrougr.izgradila skole, ustanove..i sta sve nije..gradove..ja bih pre da smo bili pod kolonijom smrdljivih engleza...jer to je narod koji je znao da uzima a u isto vreme da bude toler.za vasu veru jezik itd..i samim tim davao..gradio..
 
ivana-bg":2kuw4emh je napisao(la):
Nikad necu zaboraviti tokom mojih studija u inostranstvu, kad mi je turkinja profesorka rekla ...Otoman empire je bilo najmirnije i najlepse carstvo za sve zemlje..dolazili su u miru! aaaaaaaaaaaaaa kada bilo koje osvajacko carstvo dolazi u miru i daje sve drugima..pa oni nikad ne bi pokorili nekog da su dolazili iz ljubavi...najveca glupost koju sam cula! Ali turcima je zatrovan mozak kao i nama! sta su nasoj zemlji dali za 500godina?? nista! sve poljane i njihov islam..bar je austrougr.izgradila skole, ustanove..i sta sve nije..gradove..ja bih pre da smo bili pod kolonijom smrdljivih engleza...jer to je narod koji je znao da uzima a u isto vreme da bude toler.za vasu veru jezik itd..i samim tim davao..gradio..
Donijelo ti je 80% kulture koje imas. Kuhinju koju oslanjas sa srpski ondosno srpska sarma, srpski cevapi, sve to draga moja nema veze sa Srbijom. Sto se tice tvoje netrpeljivosti prema islamu, sjeti se da li koristis rimske ili arapske brojeve, kao i medicina.
 
osvojenom narodu, odnosno ljudima koji zive pod tudjem vlascu, svako tudjinsko carstvo podjednako je nepodnosljivo. kategorije 'mi smo njima doneli civilizaciju' itd. su proizvod (u to vreme) apologeta imperijalizma i (danas) povrsnih istoricara. kladim se da bi se srbi jednako bunili protiv nemaca, engleza, spanaca, japanaca ili turaka.

e, sad, to ne menja cinjenicu da je ogromna vecina dzamija u beogradu srusena ne zato sto su bile zapustene ili su necemu smetale, nego prosto kao cin post-revolucionarne potvrde hriscanskog, ne-turskog identiteta srbije, zapravo da se bukvalno fizicki izbrise svaki trag muslimanskog/turskog prisustva u beogradu. i da je to jedna istorijska nepravda, isto kao sto su na primer rusenje manastira sv. arhangela kod prizrena, ili pretvaranje sv. sofije u istambulu u dzamiju takodje istorijske nepravde (i, da dodam, pocinjene iz istih razloga).

ali, posto je ovo 21, a ne 14. ili 19. vek, jedino sto mi kao danasnji beogradjani mozemo i treba da uradimo je da cuvamo ovu jednu preostalu dzamiju, da je branimo od hordi ludaka koji bi da je spale ili sruse, i da se, u dijalogu sa nasim sugradjanima muslimanima, postaramo da im bude omoguceno da sagrade jos neku bogomolju ako im treba. a ako je na taj nacin moguce obnoviti neku od porusenih dzamija, makar i na drugom mestu, time cemo ispraviti bar deo nepravde.
 
Rave....ti si pomesao malo teme...
kako su ljudi ovde predvidljivi? zasto sam vec znala da ce neko da mi na nos nabije srpsku 'tursku' sarmu?
izvini po tvojoj logici...ko je od koga uzeo vrstu hrane to je pitanje...lebanon ima isto sto i turska kao i iran..isto tako moze i gruzija i jermenija i rumunija i bugarska i grcka...a onda nemacka francuska engleska belgija isto imaju slicno..nema tu moje tvoje...
mozda bi srbi imali nesto svoje da su ih ovi ostavili na miru..ali sta ce..uzese ono sto ostade...
Nisam u turskoj jela srpsku sarmu..naprotiv, totalno je drugacija...samim tim ta sarma je srpska a ne turska, jer je jedinstvena u ukusu iako deluje slicno po obliku turskoj...
to se moze reci i za milion drugih nacija...sve je to slicno..
Ja ne bezim od Islama, naprotiv imam puno prijatelja muslimana..neka imaju dzamiju u bg, samo ne u centru grada. Svoje se mora zastiti.
Isto tako, ako bas kazes da bezim od te vere...to je moja licna stvar, npr.i da bezim..kakve to veze ima sa hranom..ako ne volim tu veru, zasto moram da se odreknem i hrane..
 
rave, donelo je i tvojoj kulturi 99% ono sto je cg sada...
nemoj imati komplex od srbije..to je tako ocigledno u tvojim postovima DRAGI
 
Ne hranite trola. Ja sam pogresio, pa eto da i vi isto ne uradite. I po ranijim postovima se vidi da ovog korisnika ne zanima inteligentna rasprava vec samo zeli da potencira svoj stav i da ga propagira na forumu. Iz broja nas koji se protivimo tome se vidi snaga i lepota naseg Beograda.
 
jovanovm":22d49rnz je napisao(la):
Ne hranite trola. Ja sam pogresio, pa eto da i vi isto ne uradite. I po ranijim postovima se vidi da ovog korisnika ne zanima inteligentna rasprava vec samo zeli da potencira svoj stav i da ga propagira na forumu. Iz broja nas koji se protivimo tome se vidi snaga i lepota naseg Beograda.
:kk::kk::kk:
U pravu si.
Ne treba iznositi lične frustracije na ovom forumu.
 
No ja cu ipak pokusati kvalitetnim argumentima da makar malo uticem na doticnu personu.
Tacno je da su turci prema svojim provincijama imali jedan vrlo brutalan odnos, da su ih smatrali delovima svoje teritorije koji trebaju da sluze da se cuva centar. Da u njih nista nisu ulagali, vec rusili. Da za razliku od arapa koji u Spaniji podizu najlepse spomenike svoje kulture oni sve najlepse stvari podizu u Carigradu, dakle svom centru. Ali to su naravno negativni primeri! Nije Srbija sve izgubila sto je davala sta je imala, vec zbog svog inata i preke naravi, koja nekad jeste i donela dobroga. Ali samo ponekad. Dajmo da pogledamo dobre primere. Dosadio sam vise i Bogu i narodu sa primerima iz Spanije. Dzamija u Kordobi i Sevilji su u samom centru grada i ponos su cele spanije. Alhambra dominira Granadom i jedan je od najposecenijih spomenika cele Spanije. Da li se oni stide 700 godina okupacije Islama? Ne, i opet u redu, jesu arapi doneli znatno vise pozitivnih stvari njima nego turci nama, ali su ipak hteli da preobrate celo drustvo u islam i, ipak, iz danasnjeg konteksta bili okupatori.
Stav da se nema nista protiv necega ali dokle god ja to nesto ne moram da gledam je prikrivebi fasizam. NIko tebe svojim postojanjem ne moze da nervira, da ti bode oci. U stavri moze ako sa tobom i tvojim pogledima nesto nije u redu. Zamisli ne daj Boze dete ti bude ometeno u razvoju, pa kad krene da odrasta a sva druga deca mu se podsmevaju. Jel to pozitivno? Ne nego takvo dete lepo treba drzati sto dalje od pogleda, po mogucstvu nekom podrumu zakljucanog.
Nista ne fali Bajrakli dzamiji u centru grada, skromna je i nenametljiva, pa i da nije sta ima veze. Puno vaznije od toga sto je u pitanju bas dzamija je podatak da je to najstariji sacuvani objekat van tvrdjave u celom gradu. On tako puno govori u Beogradu tog davnog 16, veka. Ne bi nam nista falilo da je ostala jos koja.
Nemojmo se povoditi za negativnim primerima. Oni sluze da bi se ukazalo na ono sta ne treba da radimo. Trudimo sa da nadjemo one pozitivne i da krenemo i sami da ih pravimo. Svako od nas moze da da doprinos da se svi zajedno zivimo u boljem svetu. Nije to nikakava propaganda to je realnost. Pozdrav!
 
@jovanovm i goldstein

...I ne treba dopustiti jednom (uistinu motivisanom) kompleksasu da ukiseli mentalnu sliku crnogoraca kod nas koji smo na ovom forumu. Mislim da su crnogorci prijateljski narod s kojim smo nekad delili drzavu i koji i dalje vole beograd i rado dolaze i ostaju da zive ovde. I to je potpuno ok jer beograd i treba da nastavi da se razvija u istinski centar regiona. Ps. Pozdrav svim crnogorcima na beobuildu! (delimicno pozdravljam i sebe jer mi je baka bila crnogorka....i to ona prava!) ;)
 
zhaba":1b4vdqjz je napisao(la):
Nista ne fali Bajrakli dzamiji u centru grada, skromna je i nenametljiva, pa i da nije sta ima veze. Puno vaznije od toga sto je u pitanju bas dzamija je podatak da je to najstariji sacuvani objekat van tvrdjave u celom gradu.
zhaba je ovim pogodio poentu tolerancije. kamo srece da nam je ostala i sefardska sinagoga, i bar fasada Pirincane (dvora Eugenija Savojskog), i jos mnogi drugi ostaci tzv. "orijentalnog" Beograda. Grad bi nam bio lepsi i vredniji zbog toga...

@uimekolektiva
Bez brige, ja o Crnogorcima i Crnoj Gori sve najbolje mislim!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh