Šta je novo?

Belgrade City Hall

bigvlada

Advanced
Učlanjen(a)
29.06.2007.
Poruke
2.610
Pohvaljen
14
Lokacija
Beograd - blokovi
Gradska uprava raštrkana u osam zgrada, vrednih više od 80 miliona evra
Izgradnja Gradske kuće najlogičnije rešenje
Autor: D. Krstić - S. Tasić | Foto:D. Grubin | 29.10.2008. - 10:46

zgrade-mapa.jpg


Gradske službe “raštrkane” su u osam različitih zgrada u centru prestonice, koje zajedno vrede oko osamdeset miliona evra. Gruba računica pokazuje da je jeftinije smestiti ih pod jedan krov i da zgradnja jedne “zajedničke” zgrade ne bi koštala više od četrdeset miliona evra. Ako bi se to dogodilo, Beograđani, koji u većini podržavaju ovu ideju, mogli bi da zaborave na šetnje sa gomilom papira u ruci i muke sa parkiranjem, a rad gradske službe bio bi efikasniji.

zgrade-1.jpg


1. STARI DVOR - NEPROCENJIVO

Osim rezidencijalnog objekta u Starom dvoru, Skupština grada i njene službe smeštene su na Trgu Nikole Pašića 6 i u zgradama sa sledećim adresama: Tiršova 1 i 3, 27. marta od broja 43-45, Masarikova 5, Golsvordijeva 35 i Mekenzijeva 31. Prostorije gradske uprave u ovim zgradama zauzimaju po nekoliko spratova, a ukupna površina na kojoj radi gradska administracija iznosi oko 32.200 kvadrata (bez Starog dvora).

zgrade-2.jpg


2. TRG NIKOLE PAŠIĆA 6 - 16 MILIONA EVRA

Sve izraženiju ideju da se svi prestonički činovnici smeste pod isti krov, odnosno da Beograd, po ugledu na svetske metropole, dobije “City hall” (Gradsku kuću) podržava i gradonačelnik Dragan Đilas.
- Znam za tu ideju, razgovaramo o njoj. Smatram da je objedinjavanje gradskih službi pod jednim krovom najlogičnije rešenje za upravu, jer bi tako bila efikasnija, a i za građane koji bi na jednom mestu mogli da obave sve poslove. Međutim, još ne znamo kako ćemo i kad to rešiti – rekao je gradonačelnik za „Blic“.

zgrade-3.jpg


3. MASARIKOVA 5 - 20 MILIONA EVRA

Za gradnju nove, zajedničke gradske kuće je i bivši gradski arhitekta, sada odbornik Demokratske stranke u Skupštini grada Đorđe Bobić.
- Ideja je odlična i postoji odavno. Za nju sam čuo još pre dvadeset godina. Međutim, nikad nije realizovana, jer bi „Gradska kuća” bila „zamašna” zgrada koja zahteva velike investicije – kaže za „Blic” Bobić.
On kaže da ne zna na kojoj lokaciji bi mogla da se gradi „Gradska kuća”, ali smatra da bi trebalo naći parcelu u centru grada, kao što je Trg Nikole Pašića ili Ulica 27. marta.

zgrade-4.jpg


4. 27. MARTA 43-45 - 26 MILIONA EVRA

Stručnjaci beogradskih agencija za nekretnine procenjuju da prostorije u kojima rade gradski službenici vrede najmanje 80 miliona evra. Oni takođe, smatraju da bi izgradnja ovakvog novog zdanja upravu koštala duplo manje nego što ukupno vrede sadašnje prostorije. Razlog za to je, tvrde oni, što bi Grad snosio samo troškove izgradnje, a sam bi sebi platio gradsko građevinsko zemljište, sumu koju bi mogao da iskoristi za izgradnju. Prodajom sadašnjih prostorija gradske vlasti obezbedile bi novac potreban za izgradnju „Gradske kuće”.

zgrade-5.jpg


5. GOLSVORDIJEVA 35 - 6 MILIONA EVRA

Zoran Alimpić, šef odborničke grupe DS, međutim, ističe da postoje i zakonke prepreke, koje u budućnosti možda mogu biti rešene, a ideja realizovana.

zgrade-6.jpg


6. MAKENZIJEVA 31 - 8 MILIONA EVRA


1. STARI DVOR, DRAGOSLAVA JOVANOVIĆA 2 (oko 4.600 kvadrata)
- Služba za skupštinske poslove i propise
- Služba za javne nabavke
- Kabinet Gradonačelnika
- Kabinet predsednika Skupštine
2. TRG NIKOLE PAŠIĆA 6 (oko 5.300 kvadrata)
- Sekretarijat za finansije
- Uprava javnih prihoda
- Sekretarijat za kulturu
- Sekretarijat za upravu
- Služba za opšte poslove
- Agencija za budžetsku reviziju
3. MASARIKOVA 5 (oko 5.600 kvadrata)
- Sekretarijat za privredu
- Sekretarijat za sport i omladinu
- Sekretarijat za zdravstvo
- Služba za informisanje
- Agencija za saradnju sa NVO i evropsku harmonizaciju
4. 27. MARTA 43-45 (oko 13.000 kvadrata)
- Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove
- Sekretarijat za imovinsko-pravne poslove i građevinsku inspekciju
- Sekretarijat za saobraćaj
- Sekretarijat za zaštitu životne sredine
- Sekretarijat za inspekcijske poslove
5. GOLSVORDIJEVA 35 (oko 1.500 kvadrata)
- Sekretarijat za stambene i komunalne poslove
- Služba za komunikacije i koordinaciju odnosa sa građanima
- Beokom servis
6. MAKENZIJEVA 31 (oko 1.700 kvadrata)
- Sekretarijat za obrazovanje
- Agencija za poslovni prostor Grada Beograda
7. TIRŠOVA 1 (oko 4.000 kvadrata)
- Zavod za informatiku i statistiku
- Gradsko javno pravobranilaštvo
8. TIRŠOVA 3 (oko 1.100 kvadrata)
- Sekretarijat za socijalnu i dečju zaštitu


Novi Sad već razmatra ideju o gradskoj kući
Novosađani imaju sličan problem kao Beograđani. I njihove gradske službe su “raštrkane” na čak 11 mesta u gradu. Međutim, čelnici Novog Sada već uveliko pripremaju za realizaciju ideju o jednoj zajedničkojh zgradi gradske uptrave. Predstavnici gradske vlasti Novog Sada su sa Ministarstvom pravde počeli razgovore na ovu temu još u septembru. Kako je nedavno izjavio Igor Pavličić, gradonačelnik Novog sada, namera je da se na jednoj od slobodnih lokacija izgradi posebna zgrada u kojoj će biti smeštene kako gradske službe koje su sada raštrkane na 11 lokacija.


Šta mislite o ideji da se izgradi „Gradska kuća”?
MILORAD RADOVANOVIĆ
primenjeni umetnik (54)
Odlična ideja. Sada su sve službe „razbacane” po gradu, pa ljudi da bi obavili jedan posao izgube ceo dan.
LJUBICA STANKOVIĆ
službenik (67)
Ne bi bilo loše. Međutim, plašim se da bi se tada videlo da u administraciji radi više ljudi nego što je potrebno.
OLGA MARTINOVIĆ
penzioner (55)
Mislim da je savršeno. Od maja ne mogu da sredim neke „papire”, a potrošim po nekoliko sati obilazeći službe.
DRAGANA GADŽIĆ
inženjer (45)
Ne mora na jednom mestu, ali bilo bi dobro da se srodne službe nalaze u istoj zgradi, pa ne bi jurili od šaltera do šaltera.
DRAGAN JAGODIĆ
student (25)
Čula sam za tu ideju od moje bake. Završiti sve poslove na jednom mestu i izbeći nepotrebno šetanje i nerviranje.
NENAD VELJKOVIĆ
inženjer (37)
Ima prečih poslova u gradu. Mislim da je i ovako dobro, i nema potrebe da se bilo šta menja.
MARIJA STOŠIĆ
student (24)
Ako bi funkcionisalo, bilo bi odlično. Osim toga, mislim da bi bilo dobro da zaposleni u službama budu ljubazniji.
ZORAN IVANKOVIĆ
radnik (37)
To ne bi bilo loše, mislim da se svakom dogodilo da luta
od šaltera do šaltera , pa još u različitim zgradama.

Izvor: Blic
http://www.blic.rs/beograd.php?id=62986

Dakle, tema je izuzetno zanimljiva, počnite sa sipanjem predloga :)

Gde ih premestiti, koga otpustiti, koliko potrošiti (plafon je 80 miliona evra), koji stil, kolika spratnost :dil::gobb:

Moj predlog: Grad kupuje od vojske Sutjesku i Neretvu u zamenu za stanove, uzima kredit (koji će otplatiti prodajom gorenavedenih objekata (sem dvora, naravno), ili bar deo, ako je projekat skuplji jer će se isplatiti na duži rok), vraća prvobitni izgled fasadama dok se unutra vrši kompletna rekonstrukcija i modernizacija objekata. Posle instaliranja i testiranja svega, preseljenje se vrši za uskrs ili neki drugi pogodan period kada se ionako ne radi zbog praznika (uzeo sam uskrs jer bio moglo da se namakne 7 dana).

Jedina nedoumica mi je površina korisnog prostora, tj. da li će biti dovoljan za potrebe grada.
 
Meni pada par lokacija za takvo nesto, ali recimo da bi mogla da se smesti u savski amfiteatar. Jos kada bi bilo sluha da se raspise neki medjunarodni konkurs za resenje sa recimo nagradom od milion evra, verujem da bi dobili samo takvu lepoticu.

vlado, takva vrsta preseljenja ne moze da se odvije ni za mesec dana, a kamoli za 7 dana, narocito za praznike. takvi projekti preseljenja se obicno resavaju sekvencijalno, znaci jedan po jedan organ bi se prebacivao i to bi moglo da se odradi u roku od nekih 2,3 meseca. i meni su isto pale na pamet te dve zgrade, ali mislim da je njihova potencijalna cena mnogo veca od 80 miliona evra.
 
Meni je zao sto za tu namenu nije upotrebljena zgrada u Nemanjinoj 9, posle renoviranja namenjena sudovima valjda, a po eksterijeru, mozda bi bilo fino da to bude zgrada u kojoj su CIP, Zeleznice Srbije, Muzej zeleznice, Nemanjina 6. Naravno, i zgrade Generalstaba bi bile zgodne za tu namenu. Uglavnom, nesto u tom delu grada jer je Nemanjina nekako idealna za administrativni centar, tu su vec Vlada, razna ministarstva, sudovi, Narodna banka, Penzioni fond, Muzej grada, Vojni objekti...
 
Postoji jedan problem sa tim zgradama u nemanjinoj, a to je sto se vec sada republicki organi guzvaju u njima. Nazalost kod nas i dalje ne postoji ustavom regulisan broj ministarstava tako da ako sledeca vlada bude imala 30 ministarstava bice radosno, ali da ne sirim temu za dzabe.

Sta se trenutno nalazi u SIV-u?
 
mislim da je za SIV bila prica da ce se tu izmestiti vlada kako bi se smanjile guzve u centru grada (narocito kad neko dolazi ili kad neko strajkuje)
 
Gradska kuca za Savski amfiteatar bi bila odlicno resenje, ne samo zato sto bi pobegli od istoricizma i stvorili novu turisticku destinaciju na turi gradom, nego sto bi i tako simbolicno i funkcionalno doveli ljude u taj novi deo grada... i Grad bi pokazao privrzenost razvoju SA. Mislim da bi premestanje na bilo koje drugo mesto bilo propustanje jedne odlicne prilike - plus u SA nece imati problema sa drugim resorima ili mestima sa kojima treba da se koordinira preseljenje i moci ce da naprave zgradu koja je zamisljena bas z anjihove potrebe, a ne da prilagodjavaju drugima.. I mislim da bi taj projekat trebalo dati nekom bas zvucnom imenu...
 
I još da izgleda od prilike ovako:
England-travel-London-City-Hall-J-Salmoral.jpg

England-London-City-Hall-view-from-Tower-Bridge-River-Thames-people-on-pavement-below-JR.jpg

(London City Hall)

Mislim da bih tada mogao da kažem da sam srećan.. :)
 
Pih...kaj ti je to? Ta zgradica ima svega ~12.000 m2.

Ovako izgleda prava gradska kuca...

toronto_new_city_hall_sc0509.jpg


toronto-city-hall_574.jpg


2383901056_e8bdc9d167.jpg


(Toronto City Hall)
 
Ne bih pravio sve od celika i stakla, vise bih isao na neku kombinaciju mermera, stakla i otvorenog prostora.
 
Zaboravih na SA, naravno da je to bolja lokacija, još da je zgrada pored reke.... Koliko se sećam, posle rasprava smo se složili da bi SIV trebalo nadograditi kulom, sa strane prema bulevaru Nikole Tesle i tu strpati svu republičku administraciju.

Nova zgrada bi lepo legla na mestu sadašnje autobuske stanice, pomerena ka Savi. Velika stepeništa i možda neka kula.
Sećate se ovih zgrada? :)

05vi9.jpg

06sqhs5.jpg


asymptotepgcc01lm5.jpg

asymptotepgcc02qu9.jpg

asymptotepgcc03ay8.jpg

asymptotepgcc04zg3.jpg
 
Mislim da u SA ne bi trebalo graditi zgrade visoke spratnosti jer bi zaklonile pogled na grad. Naravno, taj pogled sada nije bas bog zna kakav ali bi visoke zgrade na obali izgledale kao Potemkinova sela.
 
cela ova prica je apsolutno pogresno postavljena. ok, treba nam 1 zgrada da sve sluzbe budu u njoj, ali ne zato da bi imala shalter-salu od 1000000 kvadrata. treba omoguciti e-government, pa da mogu sa 3 klika misem da dobijem sve sto mi treba, a ne da cekam na salteru ili u kancu kod nekog birokrate, pa makar to bilo i u fosterovoj ili calatravinoj zgradi.

sa druge strane, jeste jako dobra ideja da se ovakav high-profile projekat metne u savski amfiteatar, jer bi to bio super nacin da se pokrene revitalizacija tog kraja koji ce prirodno postati novi centar beograda.

sa druge strane, ako ova ili neka sledeca vlast odustane od savskog, nek se gradska administracija prebaci u siv, jer je to vec manje-vise drugi centar grada, a tek ce biti kad (ako?) se sagradi blok 26.

nego i dalje je glavna stvar smanjiti, debirokratizovati i elektronizovati gradsku administraciju. to je pitanje br. 1, a sve ostalo je kozmetika.
 


a sta mislite na zgardu bivse beobanke na zelenom vencu? velika je,prazna je,pripada gradu(mislim),u centru je....?
 
Ukoliko je zaista prazna i slobodna, i uz pristojno renoviranje, ta zgrada svakako ima potencijal da se pametno iskoristi... Medjutim, nekako mi nije za tu svrhu, najvise zbog lokacije i okruzenja. :)
 
Ovde je Steva pre jedno dve godine okacio diplomski rad nekog studenta arhitekture - zlatna kapija. To bi bilo idelano resenje za beogradsku administraciju. Je l´ moze neko da nadje taj projekat?
 
stvarno prelepo, samo sto ja ne vidim gde tu ima mesta da se izgradi ovolika zgrada, a i u svakom slucaju to se nikad nece izgraditi tako da se necu previse nadati.
 
hate to burst your bubble, but that building is hideous.

ili ti po naski ta zgrada je odvratna/neprakticna/neodrziva....ocigledno da se tu nije razmisljalo dalje od samog dizajna, da ne pricam samo o iskustvu beograda sa "velikim" objektima (prokop, klinicki centar, pa moze i arena)

anyway evo jedne fotke toronto city hall-a, posto je neko vec kacio, meni se licno ne svidja, ali cisto da se nadje ovde

 
^^ Meni je ova zgrada genijalna :) Evo i par primera, iz Essena i iz Mainza

Mainz
217285.jpg


Essen (kula)
113_1383.jpg
 
Na SSC forumu, na temi Stari Beograd neko je postovao kako je i gde bila zamisljena nova zgrada Gradske uprave (Opstinskog doma)...
Predvidjena lokacija je bila na Studentskom trgu ( gde je sada Hemijski faks i PMF), ali je WW2 prekinuo sve nazalost... :notok:

Evo te monumentalne lepotice...

SkupstinegradanamestusadasnjegPMF-a.jpg


Steta...imali bi danas pravo reprezentativno zdanje na Studentskom trgu....
 
Vrh