Šta je novo?

Balkan, ekonomija, razvoj i evrointegracije

Da, Žižek se odavno sprda na to kako Zapad voli da doživljava (i sa visine gleda na) Balkan. 😄 Evo jednog snimka od pre 20 godina:
Meni je on čudak, ja često imam problem da ga razumem u dosta tema, ali da je upečatljiv, vala jeste. A i u ovome se slažem sa njim. Niko neće da bude Balkan. :LOL:

Na ovoj strani reke, Balkanskoj, žene bivaju tučene i silovane i vole to... A na ovoj strani reke, tu su Evropa i civilizacija, žene bivaju tučene i silovane ali ne vole to... Bitna razlika, upamtite! :ROFLMAO:
 
Кога интересује, Мариа Тодорова је написала феноменалну књигу на ту тему која је ја мислим објављена на Оксфорду


Ту конкретно критикује однос Европе према Балкану и посебно ту снисходљивост, побијајући многе аргументе којима се они пропагандно служе
 
Al to je u neku ruku normalno, takve pojave postoje u svakom kutku sveta. Ovo ne znači da ih branim, samo kažem da me ne iznenađuje. Al imaću u vidu tu knjigu. (y)
 

PA, GDE JE TAJ BALKAN?!​

Piše: Blic 14.08.2022.
S. Žižek: ,,.... Ovo je standardna šala, hajde da uradimo celu teoriju.....
- Ovde imamo Sloveniju! Svi oni će vam reći da granica Balkana počinje na granici sa Hrvatskom (pokazuje rukom), tu je limit. Ako pitate Hrvata gde je Balkan, on će da vam kaže da su oni srednja Evropa i katolici, a Beograd, Srbija i ortodoksna religija, to je Balkan. Ako pitate Srbina, on će vam reći pa Balkan je tamo negde, Sarajevo, Kosovo, to je pravi Balkan. Međutim, ironija je ako idete još niže, južno, odjednom je Balkan gore. U Grčkoj će vam reći: "Mi Grci, mi vodimo poreklo iz Evrope i imamo svoju civillizaciju, ovde gore su mračne Balkanske planine.......,, 🤣😁😂
Sta je tu cudno, ionako svako normalan tezi ka boljem (ciste ulice, normalni putevi, manje korupcije i kriminala, recikliranje smeca, veci pluralizam i nivo ljudskih prava....) a ne gorem
.
 
Кога интересује, Мариа Тодорова је написала феноменалну књигу на ту тему која је ја мислим објављена на Оксфорду


Ту конкретно критикује однос Европе према Балкану и посебно ту снисходљивост, побијајући многе аргументе којима се они пропагандно служе
Hvala, ali me zaista ne zanimaju ta atavisticka stiva cije su "pouke" u stilu:

- necu da se menjam jer zato tako
- jesam bubuljicav, neokupan i rascupan, ali ima da me prihvatis iz onog gore navednog razloga
- svaki vid razvoja i progresa je gubitak pradjedovskog identiteta i korena
Itd.
 
Ништа не говори "интелектуализам и култура" као одбацивање књиге са Оксфорда без отварања исте

Ти си можда и највеће оличење анти-интелектуализма на овом форуму са ускогрудошћу на којој би ти и Палма позавидео
 
Kako nas vidi Evropska Komisija:

298901254_767954027754712_4391729054641357693_n.jpeg
 
Vidi i UK, Island, Norvešku, Švajcarsku, iz prostog razloga što nisu članice EU.
 
као одбацивање књиге са Оксфорда
To što nešto nađe mesto i na nekom univerzitetu ne znači da je to nešto Sveto Pismo.
без отварања исте
U pitanju je tipična Kalimero kuknjava o "zlom nepravednom Zapadu" (čitaj faktički celoj Evropi sem par izgubljenih slučajeva) i nekom ispraznom kvazi-filozofiranju.
Plus je još strpala i Mađarsku, Sloveniju i Hrvatsku u tzv. Balkan. :ROFLMAO:
Nije ni čudo što prolazi u Srbiji ko alva.
Ти си можда и највеће оличење анти-интелектуализма на овом форуму са ускогрудошћу на којој би ти и Палма позавидео
Reče to čovek koji obožava te protežira užas zvani turbo-folk, koji bi da ukine i zabrani "mrsku okupacionu latinicu" i sve živo ćirilizuje po uzoru na ruski Mordor, koji bi da posadi crkve i popove na svakih 20 metara, koji (pašićevski) žali za porušenom anadolijskom "arhitekturom" u 19. veku širom Srbije i koji redovno plasira lažne (režimske) podatke kao npr. ovde.
 
To što nešto nađe mesto i na nekom univerzitetu ne znači da je to nešto Sveto Pismo.
Нико није рекао да је Свето Писмо већ да је дати универзитет очигледно тако нешто сматрао довољно вредним да се објави као и да се држи дата особа као професорка. Шта ти имаш од креденцијала да би тврдио супротно без да си уопште прочитао књигу?
U pitanju je tipična Kalimero kuknjava o "zlom nepravednom Zapadu" (čitaj faktički celoj Evropi sem par izgubljenih slučajeva) i nekom ispraznom kvazi-filozofiranju.
Хајде поткрепи своје тврдње није фрка
Plus je još strpala i Mađarsku, Sloveniju i Hrvatsku u tzv. Balkan. :ROFLMAO:
Nije ni čudo što prolazi u Srbiji ko alva.
Словенија и Хрватска јесу балканске земље, што не би биле?
Reče to čovek koji obožava te protežira užas zvani turbo-folk, koji bi da ukine i zabrani "mrsku okupacionu latinicu" i sve živo ćirilizuje po uzoru na ruski Mordor, koji bi da posadi crkve i popove na svakih 20 metara, koji (pašićevski) žali za porušenom anadolijskom "arhitekturom" u 19. veku širom Srbije i koji redovno plasira lažne (režimske) podatke kao npr. ovde.
Тако је, и стојим испред свега тога и могу да одбраним као истинито и логично ако је потребно. Ти са друге стране ниси у стању ама ништа да одбраниш јер не располажеш икаквим релевантним знањем осим бушне германске пропаганде из 19. века

Хајде ако ти није фрка реци конкретно шта нисам у праву и поткрепи то нечим не било то тешко
 
''Germanska propaganda'', da ti nisi neki Radulovicev svedok? :D

A sto se tice ovog:

Словенија и Хрватска јесу балканске земље, што не би биле?

otidi prvo u Ljubljanu, Zagreb, Split, pa posle u Skoplje, Tiranu ili recimo Sarajevo, to je kao da si bio na dva razlicita kraja sveta, a ne dva razlicita dela Evrope.
I turisti iz npr. Kine, potpuno neupuceni u ovdasnje prilike, osete kulturni sok kada urade tako nesto.
 
Balkan postoji u geografskom smislu kao poluostrvo, a njegova severna granica se različito definiše. Neki čak uzimaju reku Soču kao zapadnu granicu, pa onda i okolona Trsta propada Balkanu. Sa druge strane se uglavnom uzima kao granica ušće Dunava, ali ponekad i Odesa u Ukrajini.

Najrealnije je severnu granicu definisati rekom Kupom, Savom i Dunavom, tj. od Rjeke do ušća Dunava. Tako da Slovenija, Istra, Slavonija, Vojvodina i veći deo Rumunije nisu na geografskom Balkanu.

Politički su neke države celom teritorijom, a druge su više-manje sa delom teritorije na Balkanu. Naprimer Turska je balkanska država, a ima samo par % svoje teritorije na Balkanu. Srbija ima oko 80% teritorije južno od Dunava i Save.

IMG_20220815_070254.png
 
Poslednja izmena:
Da, geografi nas tako uče, samo meni deluje da se poluostrvom može nazvati samo deo Balkana južno od linije Drač-Solun.. Ostali deo mi je jednostavno uvek izgledao kao klasičan segment evropskog kontinenta.

Poluostrvo treba valjda sa svih strana da bude jasno uokvireno, kao Pirineji ili Apenini. Gde je Balkanu jasan severni okvir? Sava i Dunav? Zašto onda npr. Dunav i Rajna ne odeljuju severnu Nemačku kao poluostrvo?

Bzv mi je to.. Balkan mi je zbog toga prvenstveno politički pojam.
 
. . Не сме постојати граница међу Србима! .
Granice na Balkanu mogu da je menjaju samo ratom, a pošto smo potpuno okruženi NATO državama i teritorijama koji oni kontrolišu, više je nego sumanuto pomišljati na rat za izmenu granica.

Srbija ima "specijalne odnose po Dejtonskom sporazumu" sa Republikom Srpskom, a trebalo bi što više unaprediti u svakom smislu odnose sa Crnom Gorom i S.Makedonijom. Najbolje je početi sa ekonomskim odnosima, jer oni onda pokreću saradnju u svim ostalim oblastima.

Sa Albanijom i tzv.Kosovom možemo da saradjujemo samo onoliko koliko oni hoće, tj. sa Tiranom nešto više, a sa Prištinom skoro nikako jer traže "medjusobno priznanje" koje Srbija neće nikad prihvatiti.
 
Voleo bih da vidim kako neko pokušava da kaže Slovencima i Hrvatima da su oni Balkanci a Vojvođani šatro nisu. 😄

Da se ne zayebavamo mi previše, Balkan obuhvata sve teritorije današnjih država: Slovenija, Hrvatska, BiH, Srbija, Rumunija, Bugarska, Makedonija, Crna Gora, Albanija i Grčka.
I to je to. Nema tu šta da se polemiše, jer se i sami narodi dotičnih država tako osećaju. Osim Slovenaca, koji su uvek glumili nešto što nisu, i premda jesu drugačiji od većina ovde, ono što ne kapiraju je da za Austrijance i Nemce, oni ipak JESU Balkan. Tako da im džaba umišljaj kada ih glavni u EU vode kao Balkan.

Svaki dalji pokušaji da se narodima, pogotovu narodu u Srbiji, nametnu neke nove definicije i granice Balkana proći će isto kao i pokušaj naprdnjaka da se nekadašnji Dan železničara preinači u Dan srpskog jedinstva ili kako su ga već ofrlje nazvali. Prosto, neće proći. Kao što termin ''Zapadni Balkan'' koriste samo tupsoni od medija i političara i niko više, tako ni novousiljene termine i granice neće koristiti niko osim par pojedinaca i to je to.

Samim tim je vreme i da se ova konverzacija i ove insinuacije o nekoj novoj podeli Balkana, privedu kraju.
 
Poslednja izmena:
Nije ovde nikakva "podela Balkana", već samo definisanje njegovih geografskih granica. U širem smislu njegova severna granica je linija od Trsta do Odese, a u nekom realnom od Rjeke do ušća Dunava.

Neka vrsta podele u političko-ekonomskom smislu može da bude na države koje su članice EU ili NATO i one druge koje to nisu. Pored toga EU je uvela pojam "Zapadni Balkan" u okviru Berlinskog procesa preko kojeg hoće neku zajedničku saradnju. A, tri države tog regiona su članice Otvorenog Balkana.
 
Besmisleno je uvoditi podele koje će biti trajanja par godina. Kao što će se uskoro pokazati da i veštački termin ''Zapadni Balkan'' je promašaj i privremenog karaktera. Zato što je, kao što rekoh, skovan pre 10ak godina da opisuje ex YU republike izvan EU i NATO, a onda se i to promenilo.

Idiotski je izmišljati toplu vodu i palamuditi sa rogobatnim izrazima i klasifikacijama koje ni sami lokalci ne prihvataju i ne koriste.
 
Redovno se održavaju sastanci "EU-Zapadni Balkan", ali bez nekih konkretnih i značajnih rezultata. Više je to radi slikanja i "radne večere". Doduše dobijemo i neki kredit, pa i grant, ali sve je to malo od EU.

 
Poslednja izmena:
''Germanska propaganda'', da ti nisi neki Radulovicev svedok? :D

A sto se tice ovog:



otidi prvo u Ljubljanu, Zagreb, Split, pa posle u Skoplje, Tiranu ili recimo Sarajevo, to je kao da si bio na dva razlicita kraja sveta, a ne dva razlicita dela Evrope.
I turisti iz npr. Kine, potpuno neupuceni u ovdasnje prilike, osete kulturni sok kada urade tako nesto.
Немој само о Хрватима и њиховој "мителеуропској" култури.
 
Komentar na Instagramu je potpuno debilan.
Evropska komisija kaze: "pictures that illustrate some of the national characteristics". Medvedom na Tari su hteli da ilustruju prirodu bez ikakvih losih namera. Za citavu Englesku su stavili glupi sat.

Mada, realnije bi bilo da su stavili slucicu plasticne/pvc boce ili mrtvu ribu, to je prava slika Srbije.

Kompletna mapa je ovde:
 
Ma kako da ne bez loših namera. Ova karta je inače namenjena dečijoj populaciji i besplatna je za sve škole i porodice koje ih poruče.

Ko je imao dodira sa mladim evropljanima sigurno je uvideo koliko malo znaju o Balkanu, a ovakvo površno predstavljanje ne ide u prilog da se tome stane na put.
I taj glupavi sat je bolji od samo jednog medveda na 5 država koje taj medved predstavlja.

Karta je sramotna jednako kao i komentari da sopstvenu zemlju treba predstavljati PET ambalažom u reci.
 
Vidite mrznju tamo gde je nema.

A ovo je nazalost slika Srbije. Fali samo deponija koja gori. Fekalije, djubre, plastika, sve ostalo je tu. Od Subotice do Preseva.

_116343119_rekaotpad2.jpg
 
Možda ti ne vidiš mržnju tamo gdje je ima :)

Srbija nije idealna, kao što nisu ni ostale države u EU. Siguran sam da se u mnogim može naći gomila negativnih slika i pejzaža, pa ni za jednu nije stavljeno to. Ne vidim što bi i za Srbiju stavili deponiju ili nešto slično.

Malo je čudno da su od tolikih znamenitosti stavili baš međeda. A mogli su Pančićevu omoriku, bjeloglavog orla, neki malinjak npr, pa toliki manastiri pod zaštitom Uneska... Mislim, meni je međed gotivna životinja, i drago mi je da su ga stavili, ako ništa nek podsjeća na Rusiju. Treba od malena učiti djecu u EU sa kim imaju posla ovde :D
 
Vrh